កញ្ញា សេង ធារី មានប្រសាសន៍ដូច្នេះថា ៖ «ឥឡូវយើងឃើញហើយថា តុលាការខ្មែរក្រហមបានចោទប្រកាន់តែ ៥នាក់ទេ ហើយនាយករដ្ឋមន្រ្តី ខ្ញុំគិតថាខុសច្បាប់ ព្រោះគាត់អត់អាចជ្រៀតជ្រែកចូលនីតិវិធីតុលាការដែលត្រូវការមានឯករាជភាពទេ។ គាត់បានលើកឡើងថា អត់ឲ្យមានការចោទប្រកាន់លើសពី ៥នាក់ហ្នឹងទៀតទេ បើអ៊ីចឹងនេះជាការជ្រៀតជ្រែកផ្នែកនយោបាយហើយ តុលាការត្រូវការមានឯករាជភាព»។
បន្ទាប់ពីមានការចោទប្រកាន់ស្តីពីអំពើពុករលួយដែលកើតមានដោយសារតែអ្នកធ្វើការខ្មែរនៃសាលាក្តីនេះ ត្រូវគេរាយការណ៍ថា ត្រូវកាត់បា្រក់ខែបង់ដល់មេធំរបស់ខ្លួនដើម្បីរក្សាការងារនៅទីនោះនិងស្តីពីការអះអាងថា មេដឹកនាំរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាជ្រៀតជ្រែកលូកលាន់ផ្ទៃក្នុងតុលាការនោះ លោកនាយករដ្ឋមន្រ្តី ហ៊ុន សែន ក៏បានថ្លែងទាំងកំហឹងម្តងហើយចំពោះអង្គការសហប្រជាជាតិនិងប្រទេសដទៃទៀត ដែលតាមប្រសាសន៍របស់លោកថា គប្បីត្រូវយកមកកាត់ទោសមុនគេ ព្រោះបានគាំទ្រខ្មែរក្រហមរហូតមក។
លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ធ្លាប់មានប្រសាសន៍ដូច្នេះថា ៖ «បើគ្មាន ៧មករា ក៏គ្មានថ្ងៃនេះដែរ វាគ្មានពួកសិទ្ធិមនុស្សអីមកស្រែកក្អេងក្អាងអីហ្នឹងទេ។ មេក្រុមសិទ្ធិមនុស្ស អាចោរលួចអង្ករ អាយ៉ងគោ១០០អីហ្នឹង អាហ្នឹងពេលហ្នឹងវានៅឱនក្បាលដាក់អាពតរែកដីនៅស្រុកហ្នឹងដែរ វាដែលនិយាយពីសិទ្ធិមនុស្សអីកាលជំនាន់នោះ ព្រោះអីក្រុមមួយចំនួនដឹងថាប៉ុលពត សម្លាប់មនុស្សឆ្នាំ៧៥ ដល់ ៧៩ ហើយ ម៉េចក៏នៅគាំទ្រប៉ុលពតរហូតដល់ឆ្នាំ៩៣? បើមិនដឹង គឺគ្មានកំហុសទេ តែដឹងហើយឃុបឃិត អាហ្នឹងគួរជាប់ទោសធ្ងន់ជាងអាពតទៀត។ អង្គការសហប្រជាជាតិ បើកាត់ ត្រូវកាត់មុនគេ កាត់សហប្រជាជាតិតែម្ដង កាត់ប្រទេសទាំងឡាយដែលគាំទ្រប៉ុលពត នៅអង្គការសហប្រជាជាតិ ពីឆ្នាំ ៧៩ ដល់ ៩១។ ទើបមកឯងសឿងកាត់ទោសអ៊ីចេះ កាត់ទោសអ៊ីចុះ ហើយអត់ចប់ទេ។ ទើបឃើញសេចក្ដីប្រកាស ខ្ញុំទទួលរបាយការណ៍ថា បញ្ចប់ហើយរឿង។ ទើបបញ្ចប់!។ អានេះអ៊ីចេះ អានោះអ៊ីចុះ រឿងអីក៏ច្រើនម្ល៉េះ? គេកាត់ទោសពី ៧៩ មិនទទួលស្គាល់ទេ នៅបន្ត។ ឥឡូវកាត់ឡើងវិញទៅ ស្មុគស្មាញលុយរាប់រយលាន»។
សេចក្តីថ្លែងខាងលើនេះ បានត្រូវគេធ្វើអត្ថាធិប្បាយថា រឹតតែបង្ហាញអំពីការជ្រៀតជ្រែករបស់រដ្ឋាភិបាលមកលើភាពជាអព្យាក្រឹតនៃតុលាការកាន់តែច្បាស់ថែមទៀត៕