កិច្ច​ពិភាក្សា "ដំណោះស្រាយ​បញ្ចប់​ការ​បាញ់​ប្រហារ​របស់​ថៃ​មក​ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ"
តើ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា គួរ​ធ្វើ​អ្វី​ខ្លះ​ដើម្បី​ការពារ​ជីវិត ឬ​រក្សា​សុវត្ថិភាព​របស់​ពលរដ្ឋ​ខ្លួន ខណៈ​ដែល​ខ្លួន​អាច​រក្សា​ទំនាក់ទំនង​ជា​មិត្តភាព​ល្អ​ជាមួយ​ប្រទេស​ថៃ ដែល​ជា​អ្នក​ជិត​ខាង​នោះ?
យោង​តាម​របាយការណ៍​របស់​ក្រសួង​ការបរទេស​កម្ពុជា និង​អង្គការ​សិទ្ធិ​មនុស្ស គិត​ត្រឹម​ពី​ឆ្នាំ​២០០៩ មក​ដល់​ពេល​នេះ មាន​ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​ជិត ៤០​នាក់​ហើយ ដែល​ត្រូវ​បាន​ទាហាន​ថៃ បាញ់​សម្លាប់​នៅ​ពេល​ឆ្លង​ដែន​ចូល​ទឹក​ដី​ថៃ។
ក្រសួង​ការបរទេស​កម្ពុជា បាន​តវ៉ា​តាម​រយៈ​ការ​ផ្ញើ​កំណត់​ហេតុ​ការទូត​ចំនួន​បី​លើក​ទៅ​រដ្ឋាភិបាល​ថៃ ប៉ុន្តែ​ពុំ​ទទួល​បាន​លទ្ធផល​ជា​ផ្លែ​ផ្កា​នៅ​ឡើយ​ទេ។
លោក​បណ្ឌិត ឡៅ ម៉ុងហៃ អ្នក​វិភាគ​នយោបាយ​ឯករាជ្យ និង​លោក​បណ្ឌិត សុខ ទូច អ្នក​ជំនាញ​វិទ្យាសាស្ត្រ​នយោបាយ បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា មិន​ទាន់​បំពេញ​តួនាទី​គ្រប់គ្រាន់​ដើម្បី​ការពារ​ជីវិត​ពលរដ្ឋ​របស់​ខ្លួន​នៅ​ឡើយ​ទេ។
សូម​ស្ដាប់​កិច្ច​ពិភាក្សា​តុ​មូល​ជុំវិញ​បញ្ហា​នេះ ជាមួយ​លោក​បណ្ឌិត ឡៅ ម៉ុងហៃ និង​លោក​បណ្ឌិត សុខ ទូច បន្ថែម ដោយ​មាន​លោក ជី វិតា ជា​អ្នក​សម្របសម្រួល៖
កំណត់​ចំណាំ៖ ចំពោះ​អ្នក​បញ្ចូល​មតិ​នៅ​ក្នុង​អត្ថបទ​នេះ ដើម្បី​រក្សា​សេចក្ដី​​ថ្លៃថ្នូរ យើង​​ខ្ញុំ​នឹង​ផ្សាយ​តែ​មតិ​ណា​ដែល​មិន​​ជេរ​​ប្រមាថ​​ដល់​​អ្នក​​ដទៃ​តែ​ប៉ុណ្ណោះ។