កិច្ច​ពិភាក្សា​ទ្វេភាគី​រវាង កម្ពុជា និង​សហរដ្ឋអាមេរិក
មន្ត្រី​ជាន់​ខ្ពស់​សហរដ្ឋ​អាមេរិក និង​កម្ពុជា ជួប​ពិភាក្សា​ទ្វេ​ភាគី​ទៅ​លើ​ជំនួយ​អាមេរិក ផ្ដល់​មក​កម្ពុជា ក៏​ដូច​ជា​ជជែក​ទៅ​លើ​បញ្ហា​សន្តិសុខ​ស្បៀង ការ​ប្រែប្រួល​អាកាសធាតុ និង​កិច្ច​សហ​ប្រតិបត្តិការ​ស្ដី​ពី​សន្តិសុខ​ក្នុង​តំបន់​ជាដើម។
សេចក្ដី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​របស់​ស្ថានទូត​អាមេរិក​ប្រចាំ​កម្ពុជា ឲ្យ​ដឹង​ថា កិច្ច​ពិភាក្សា​ប្រចាំ​ឆ្នាំ​លើក​ទី​៣ រវាង​លោក Scot Marciel ឧបការី​រង រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ការ​បរទេស​សហរដ្ឋ​អាមេរិក ទទួល​បន្ទុក​កិច្ចការ​អាស៊ី​ខាង​កើត និង​ប៉ាស៊ីហ្វិក និង​លោក អ៊ុច បូរិទ្ធ រដ្ឋ​លេខាធិការ​ក្រសួង​ការ​បរទេស​កម្ពុជា បាន​ផ្ដោត​ទៅ​លើ​ជំនួយ​អាមេរិក ផ្ដល់​មក​កម្ពុជា និង​ការ​អនុវត្ត​របស់​រដ្ឋាភិបាល។
សេចក្ដី​ប្រកាស​ចុះ​ថ្ងៃ​ទី​២១ ខែ​ឧសភា បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ជំនួយ​អាមេរិក​មក​កម្ពុជា គឺ​មាន​បំណង​ជួយ​ដល់​វិស័យ​អាទិភាព​របស់​រដ្ឋាភិបាល ដូច​មាន​ក្នុង​យុទ្ធសាស្ត្រ​ចតុកោណ ដើម្បី​ជួយ​ឲ្យ​កម្ពុជា​មាន​ការ​អភិវឌ្ឍ ក្នុង​ទសវត្សរ៍​ខាង​មុខ។ វិស័យ​ទាំង​នោះ​មាន ការ​កាត់​បន្ថយ​ភាព​ក្រីក្រ ការ​ជួយ​ដល់​វិស័យ​កសិកម្ម អភិបាល​កិច្ច​ល្អ និង​ការ​កសាង​សមត្ថភាព​ជា​ដើម។
ជំនួយ​មក​កម្ពុជា​ពេល​នេះ អាមេរិក​បាន​ជួយ​ដូច​កាល​ពី​ជិត ៦០​ឆ្នាំ​មុន ពេល​កម្មវិធី​ជំនួយ​ដំបូង​របស់​អាមេរិក បាន​ចាប់​ផ្ដើម​នៅ​ឆ្នាំ​១៩៥៥។
លោក ជ្រា វណ្ណរិទ្ធិ មន្ត្រី​ព័ត៌មាន​ស្ថានទូត​អាមេរិក​ប្រចាំ​កម្ពុជា មាន​ប្រសាសន៍​ឲ្យ​វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី​ដឹង​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២២ ខែ​ឧសភា ពី​ខ្លឹម​សារ​ជំនួប​ខ្លះៗ រវាង​ជំនួប​លោក Scot Marciel និង​លោក អ៊ុច បូរិទ្ធ ដូច្នេះ ៖ «ពិភាក្សា​គ្នា រវាង​ទំនាក់​ទំនង​ខ្មែរ និង​អាមេរិក មក​កម្ពុជា។ ជំនួយ​អាមេរិក​នៅ​ប្រហែល​ជាង ៦០​លាន​ដុល្លារ​ក្នុង​១​ឆ្នាំៗ អត់​មាន​ប្រែប្រួល​ទេ ជំនួយ​ភាគ​ច្រើន គឺ​ផ្ដោត​ទៅ​លើ​សុខាភិបាល និង​អប់រំ។ ជំនួយ​យោធា គឺ​នៅ​តែ​មាន​ទំនាក់​ទំនង​ល្អ​ដដែល»
លោក អ៊ុច បូរិទ្ធ រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួង​ការ​បរទេស មាន​ប្រសាសន៍​ក្នុង​សេចក្ដី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​ស្ថានទូត​អាមេរិក​ឲ្យ​ដឹង​ថា សមិទ្ធផល​នានា​របស់​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ទន្ទឹម​ការ​ផ្ដល់​ជំនួយ​ពី​អាមេរិក គឺ​កម្ពុជា​បាន​ខិត​ខំ​កាត់​បន្ថយ​ភាព​ក្រីក្រ​ពលរដ្ឋ ការ​លើក​កម្ពស់​វិស័យ​អប់រំ សុខាភិបាល និង​ការ​ប្រឈម​មួយ​ចំនួន​បណ្ដាល​មក​ពី​វិបត្តិ​សេដ្ឋកិច្ច​ពិភព​លោក។
ទាក់​ទង​ទៅ​នឹង​ជំនួយ​នេះ​ដែរ មន្ត្រី​ស្ថានទូត​អាមេរិក​បាន​ប្រាប់​កាសែត The Cambodia Daily នៅ​ថ្ងៃ​សុក្រ ទី​២១ ខែ​ឧសភា​ថា ប្រទេស​កម្ពុជា គឺ​ជា​ប្រទេស​មួយ​អត់​ឃ្លាន និង​កសិកម្ម​អន់​ថយ ក្នុង​ចំណោម​ប្រទេស​ចំនួន​២០ ដែល​អាមេរិក​ជ្រើស​រើស​ចូល​ក្នុង​គម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍​ក្នុង​ជំនួយ​សរុប​ចំនួន ២២​ពាន់​លាន​ដុល្លារ។ ហើយ​របាយ​ការណ៍​របស់​គម្រោង​ឥណទាន​នាំ​មុខ​អាមេរិក​បង្ហាញ​ថា ប្រទេស​កម្ពុជា​ក៏​មាន​ចំណែក​ទទួល​ជំនួយ​គម្រោង​ឥណទាន​នេះ ប្រហែល​១០០​លាន​ដុល្លារ​។ ទោះ​យ៉ាង​ណា​ក្ដី មេ​ដឹក​នាំ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បាន​ប្រកាស​ជា​ញឹក​ញាប់​ថា ប្រទេស​កម្ពុជា​មាន​សន្តិសុខ​ស្បៀង​គ្រប់​គ្រាន់ មិន​មាន​ការ​ខ្វះ​ខាត​ឡើយ។
កិច្ច​ពិភាក្សា​ទ្វេ​ភាគី រវាង​មន្ត្រី​ជាន់​ខ្ពស់​អាមេរិក និង​កម្ពុជា ក៏​បាន​ពិនិត្យ​លើ​គម្រោង​រៀបចំ​ខួប​អនុស្សាវរីយ៍​លើក​ទី​៦០​ឆ្នាំ នៃ​ទំនាក់​ទំនង​ការ​ទូត រវាង​អាមេរិក និង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ផង​ដែរ ដែល​នឹង​ត្រូវ​រៀបចំ​នៅ​ក្នុង​ខែ​កក្កដា​ខាង​មុខ។
ស្ថានទូត​អាមេរិក​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ទំនាក់​ទំនង​អាមេរិក និង​កម្ពុជា​ពេល​បច្ចុប្បន្ន មាន​ភាព​ចាស់​ទុំ​ច្រើន ពិសេស​រយៈ​ពេល ១០​ឆ្នាំ​ចុង​ក្រោយ ទោះបី​ជា​មាន​ចំណុច​ខ្លះ​បាន​ខ្វែង​គំនិត​គ្នា​យ៉ាង​ណា​ក្ដី៕