តំណាងអ្នកភូមិអញ្ចាញ ឃុំជ័យជោគ ស្រុកបុរីជលសា លោក កែវ ទីន បានឲ្យវិទ្យុអាស៊ីសេរីដឹងថា ការបោះបង្គោលនោះធ្វើឡើងដោយអាជ្ញាធរវៀតណាម ដោយមានការចូលរួមពីកម្លាំងសមត្ថកិច្ចខ្មែរ។
លោកបន្តថា បង្គោលនោះពីមុនជាបង្គោលឈើទំហំប៉ុនបង្គោលរបងធម្មតា ដែលមានសរសេរលេខ៥ ពណ៌ក្រហមជាសម្គាល់ ប៉ុន្តែនៅព្រឹកថ្ងៃអង្គារ ទី២៥ ឧសភានេះ អាជ្ញាធរវៀតណាមបានដកបង្គោលឈើនោះចោល ហើយចាក់ជាបេតុងថ្មវិញ និងមានដាក់ទង់ជាតិរបស់វៀតណាមទៀតផង។
ចំណែកប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរដែលទៅតវ៉ា ត្រូវអាជ្ញាធរ និងសមត្ថកិច្ចប្រទេសទាំងពីររារាំងមិនឲ្យទៅជិតការដ្ឋានចាក់បង្គោលនោះឡើយ ដោយឲ្យស្ថិតនៅចម្ងាយប្រហែលមួយគីឡូម៉ែត្រពីកន្លែងបោះបង្គោលនោះ។
តំណាងអ្នកភូមិម្នាក់ទៀត លោក ភឹម ប៉ាក បានសម្ដែងការកើតទុកមិនសុខចិត្តចំពោះបញ្ហានេះ និងមានក្ដីព្រួយបារម្ភចំពោះការបាត់បង់ដីស្រែរបស់គាត់ ព្រមទាំងអ្នកភូមិជិតខាងផ្សេងទៀត។
អភិបាលខេត្តតាកែវ លោក ស្រី បេន ពុំធ្វើអត្ថាធិប្បាយយ៉ាងណាឡើយជុំវិញបញ្ហាព្រំដែននេះ ដោយលោកមានប្រសាសន៍ដោយខ្លីថា សូមឲ្យវិទ្យុអាស៊ីសេរីចុះពិនិត្យមើលដោយខ្លួនឯង។
ប៉ុន្តែអភិបាលស្រុកបុរីជលសា លោក ស៊ុត ខុន បានមានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា ៖ «ព្រឹកមិញនេះ គណៈកម្មការព្រំដែនគេបានចុះសិក្សាស្រាវជ្រាវចំណុចនៃបង្គោលព្រំដែន ប៉ុន្តែមិនទាន់បោះបង្គោលព្រំដែនទេ។ មិនមែនជាបង្គោលលេខ៥ទេនៅចំណុចហ្នឹង! ឥឡូវជាក់ស្ដែង បន្តិចទៀតខ្ញុំនឹងទាក់ទងនៅចំណុចហ្នឹងម្ដងទៀត!»។
វិទ្យុអាស៊ីសេរីពុំទាន់អាចទាក់ទងទៅលោក វ៉ា គឹមហុង ទេសរដ្ឋមន្ត្រីទទួលបន្ទុកបេសកកម្មពិសេស និងជាប្រធានគណៈកម្មាធិការចម្រុះកិច្ចការព្រំដែនកម្ពុជា ដើម្បីសុំការបកស្រាយជុំវិញបញ្ហារៀបចំកំណត់ព្រំដែនកម្ពុជា-វៀតណាម នៅក្នុងខេត្តតាកែវ បានទេ នៅថ្ងៃអង្គារ ទី២៥ ឧសភានេះ ដោយទូរស័ព្ទរបស់លោកបានរោរិ៍ជាច្រើនដង តែពុំមានអ្នកទទួល។
នេះជាលើកទីមួយហើយដែលពលរដ្ឋរស់នៅភូមិអញ្ចាញ ឃុំជ័យជោគ ស្រុកបុរីជលសា ភាគខាងត្បូងនៃទីរួមខេត្តតាកែវ ស្ថិតតាមបណ្ដោយព្រំដែនកម្ពុជា-វៀតណាម បាននាំគ្នាតវ៉ាពីបញ្ហាបាត់បង់ដីធ្លី ដោយសារការបោះតម្រុយបង្គោលកំណត់ព្រំដែននេះ បន្ទាប់ពីមានការតវ៉ារបស់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងករណីស្រដៀងគ្នានេះដែរ នៅភូមិកោះក្បានកណ្ដាល ឃុំសំរោង ស្រុកចន្ទ្រា ខេត្តស្វាយរៀង កាលពីចុងខែតុលា ឆ្នាំ២០០៩កន្លងទៅ ដែលបណ្ដាលឲ្យមានការចាប់ខ្លួនមនុស្សមួយចំនួនដាក់គុកទៀតផង។
គណៈកម្មាធិការចម្រុះកិច្ចការព្រំដែនកម្ពុជាមិនទាន់មានរបាយការណ៍ពីការតវ៉ារបស់ពលរដ្ឋនៅតាកែវ
ជុំវិញការតវ៉ារបស់ប្រជាពលរដ្ឋចំនួន ៩គ្រួសារដែលអះអាងថា ការបោះបង្គោលតម្រុយកំណត់ព្រំដែនកម្ពុជា-វៀតណាម ជាបណ្ដោះអាសន្ន នៅក្នុងភូមិអញ្ចាញ ឃុំជ័យជោគ ស្រុកបុរីជលសា ខេត្តតាកែវ ធ្វើឲ្យខាតបង់ទឹកដីរបស់កម្ពុជា និងបំពានលើដីស្រែរបស់ពួកគាត់ប្រមាណ ១៦២ម៉ែត្រនោះ លោក វ៉ា គឹមហុង ទេសរដ្ឋមន្ត្រីទទួលបន្ទុកបេសកកម្មពិសេស និងជាប្រធានគណៈកម្មាធិការចម្រុះកិច្ចការព្រំដែនកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ប្រាប់វិទ្យុអាស៊ីសេរីកាលពីយប់ថ្ងៃ២៥ ឧសភានេះ ថា លោកនៅពុំទាន់ទទួលបានព័ត៌មានអំពីបញ្ហាខាងលើនោះនៅឡើយទេ។
លោក វ៉ា គឹមហុង បានបញ្ជាក់ថា ៖ «អត់មាននរណាធ្វើរបាយការណ៍មកផង អត់ទាន់ដឹង! អត់បានស្ដាប់ព័ត៌មានផង! ក្រុមការងារខ្ញុំគគោកនៅតាមព្រំដែន អត់ទាន់មាននរណាមានរឿងនៅតាកែវ។ ចាំខ្ញុំស៊ើបសួរមើល!»៕