ការលើកឡើងដូច្នេះ បន្ទាប់ពីលោក សម រង្ស៊ី បានដាក់ពាក្យបណ្ដឹងទៅតុលាការសហរដ្ឋអាមេរិក កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ដោយចោទប្រកាន់លោកនាយករដ្ឋមន្រ្តី ហ៊ុន សែន ថា បានពាក់ព័ន្ធនឹងការវាយប្រហារដោយគ្រាប់បែកដៃលើបាតុកម្មបក្សប្រឆាំងនៅមុខមន្ទីររដ្ឋសភាចាស់ កាលពីឆ្នាំ១៩៩៧ ដែលបណ្ដាលឲ្យមនុស្សស្លាប់ ១៦នាក់ និងរបួសជាង ១០០នាក់ទៀត។
លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន បានមានប្រសាសន៍ព្រមានមេដឹកនំាគណបក្សប្រឆាំងថា លោកមិនខ្លាចចំពោះការប្ដឹងរបស់លោក សម រង្ស៊ី នោះទេ ព្រោះលោក សម រង្ស៊ី ធ្លាប់បានសរសេរលិខិតសុំទោសលោកម្ដងរួចមកហើយ កាលពីឆ្នំា២០០៥ ដើម្បីចូលស្រុកវិញបាន ហើយលោកនឹងចាំមើលទៀតថា តើអ្នកណាលត់ជង្គង់អង្វរអ្នកណា ដើម្បីឲ្យលោក សម រង្ស៊ី មានសិទ្ធិចូលស្រុកមកវិញម្ដងទៀតនោះ។
លោក ហ៊ុន សែន ថ្លែងដូច្នេះ ៖ «អ្នកណាសុំទោសអ្នកណា? កាលពីឆ្នាំ២០០៥ សរសេរសំបុត្រមកសុំទោសខ្ញុំច្បាស់ណាស់ណា ខ្ញុំក៏ស្នើសុំព្រះប្រទានលើកលែងទោសពីព្រះមហាក្សត្រ។ ខ្លួនគេបានទទួលស្គាល់ថា ការចោទប្រកាន់កាលហ្នឹងច្រើនណាស់ បោកគ្រាប់បែកនៅមុខរដ្ឋសភាសម្លាប់ឥស្សរជន ដូចជា ៦នាក់ឯណោះ ដូចជាឯកឧត្ដម សម រង្ស៊ី ហ្នឹងផង មានសម្ដេច សេរីវុឌ្ឍ ផង ចោទប្រកាន់ មានថែមអា...។ល។ មានថែមពាក្យ ។ល។ ហ្នឹងទៀតនោះ។ សុំទោស!ឆ្កែខាំជើងខ្ញុំមិនខាំឆ្កែវិញទេ ក៏ប៉ុន្តែខ្ញុំយកជើងទាត់ឆ្កែតែម្ដង ចាំតែមើល៍ទៅអាវ៉ា»។
កាលពីថ្ងៃទី២៤ ខែកញ្ញា លោក សម រង្ស៊ី បានមានប្រសាសន៍នៅក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មានតាមវីដេអូ ខនហ្វឺរិន (Video Conference) ពីប្រទេសបារាំងមកថា លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន មានការភ័យខ្លាច ក្រោយពេលលោកបានទទួលដីកាកោះហៅពីមន្ត្រីសហរដ្ឋអាមេរិក នៅខណៈដែលលោកបានធ្វើដំណើរទៅក្រុងញូវយ៉ក (New York) ហើយបានអង្វរលោកឲ្យដកពាក្យបណ្ដឹងវិញ។
លោក សម រង្ស៊ី បានបញ្ជាក់ដូច្នេះ ៖ «កាលពីឆ្នាំ២០០៥ តុលាការគាត់ទទួលលោក ហ៊ុន សែន ហើយលោក ហ៊ុន សែន គាត់ភ័យណាស់! គាត់នៅក្នុងហូតែល គាត់ស្រាប់តែឃើញភ្នាក់ងារតុលាការហុចលិខិតអញ្ជើញគាត់ គាត់ភ័យ គាត់ស្លុតមែនទែន ហើយបន្ទាប់ពីគាត់ត្រឡប់ពីញូវយ៉កវិញ ពេលនោះគាត់បានអង្វរខ្ញុំ សម រង្ស៊ី នេះថា សុំឲ្យខ្ញុំហ្នឹងដកពាក្យបណ្ដឹងខ្ញុំនៅសហរដ្ឋអាមេរិកទៅ គាត់នឹងដកពាក្យបណ្ដឹងគាត់នៅចំពោះមុខតុលាការក្នុងប្រទេសកម្ពុជា»។
មន្ត្រីនាំពាក្យគណបក្សប្រឆាំង លោក យឹម សុវណ្ណ បានពន្យល់ថា ករណីវាយប្រហារគ្រាប់បែកដៃ កាលពីឆ្នាំ១៩៩៧នោះ មិនអាចបញ្ចប់បានទេ ព្រោះជាទោសព្រហ្មទណ្ឌ ទោះបីជាលោក សម រង្ស៊ី ធ្លាប់ដកពាក្យបណ្ដឹងម្ដងរួចមកហើយក៏ដោយ ក៏គេនៅតែអាចបន្តប្ដឹងដើម្បីទាមទាររកយុត្តិធម៌ជួនជនរងគ្រោះបានដដែល។
លោក យឹម សុវណ្ណ មានប្រសាសន៍ថា ៖ «ទោសព្រហ្មទណ្ឌមិនអាចមានអាយុកាលទេ ទោសព្រហ្មទណ្ឌមិនអាចយកទូទាត់គ្នាជារបៀប ជាការសុំទោស ឬមិនសុំទោសទេ សំខាន់បំផុតពេលនេះ យើងចង់រកយុត្តិធម៌ជូនជនរងគ្រោះ យើងចង់ឲ្យអ្នកប្រព្រឹត្តល្មើស បទឧក្រិដ្ឋហ្នឹងទទួលទោស»។
កាលពីថ្ងៃទី៣០ ខែមីនា ឆ្នាំ១៩៩៧ គ្រាប់បែកដៃចំនួន ៤គ្រាប់ ត្រូវបានជនមិនស្គាល់មុខបានគប់ចូលទៅលើហ្វូងបាតុកម្ម ដើម្បីទាមទារឲ្យកែទម្រង់ប្រព័ន្ធតុលាការយុត្តិធម៌ និងប្រឆាំងអំពើពុករលួយ ដែលរៀបចំឡើងដោយគណបក្សជាតិខ្មែរ ដែលជាគណបក្ស សម រង្ស៊ី បច្ចុប្បន្ន ដែលធ្វើឲ្យមនុស្សចូលរួមជាច្រើននាក់រងរបួស រួមទាំងលោក សម រង្ស៊ី និងមានអង្គរក្សផ្ទាល់របស់លោកម្នាក់ស្លាប់ផងដែរ ក្នុងចំណោមអ្នកស្លាប់ចំនួន ១៦នាក់ នៃការគប់គ្រាប់បែកដៃនោះ។ មកទល់ពេលនេះ សមត្ថកិច្ចមិនទាន់បានចាប់បានជនដៃដល់ ដើម្បីយកមកផ្ដន្ទាទោសនៅឡើយ។
មន្ត្រីសម្របសម្រួលបណ្ដាញរួបរួមដើម្បីគណនេយភាពសង្គមនៅអាស៊ីបូព៌ា និងប៉ាស៊ីហ្វិក ប្រចាំកម្ពុជា លោក សន ជ័យ បានអះអាងថា ការប្ដឹងផ្ដល់គ្នារវាងមេដឹកនាំគណបក្សកាន់អំណាច និងមេបក្សប្រឆាំង គឺជាការរាំងស្ទះក្នុងការអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិ ដោយលោកបញ្ជាក់ថា មេដឹកនាំទាំងពីរគួរតែរកដំណោះស្រាយរួមគ្នាមួយ ដើម្បីរួមចំណែកក្នុងការកសាងប្រទេសជាតិ។
នាយកប្រតិបត្តិនៃវិទ្យាស្ថានខ្មែរដើម្បីលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ លោក ហង្ស ឆាយា បានលើកហេតុផលដែរថា ប្រទេសដែលប្រកាន់ភ្ជាប់លទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យទាមទារឲ្យមានគណបក្សប្រឆាំង។ លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន បានគាបសង្កត់មេដឹកនាំគណបក្សប្រឆាំងតាមប្រព័ន្ធតុលាការ នេះជាសញ្ញាមួយបង្ហាញថា លទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យនៅកម្ពុជា កំពុងតែមានបញ្ហា ព្រោះលោក សម រង្ស៊ី មិនមែនជាប់ទោសឧក្រិដ្ឋនោះទេ។
លោក ហង្ស ឆាយា មានប្រសាសន៍បន្ថែមថា ៖ «តុលាការបានដកអភ័យឯកសិទ្ធិឯកឧត្ដម សម រង្ស៊ី ដល់ឥឡូវកាត់ទោសគាត់ឲ្យជាប់ពន្ធនាគារទៀត ហើយផាកពិន័យ អាហ្នឹងជាការព្រួយបារម្ភមួយដែរ បង្កើតលក្ខណៈពិបាកចំពោះគាត់។ ប៉ុន្តែខ្ញុំជឿថា មិនអាចពាក់ព័ន្ធទាំងស្រុងលើរឿងនេះ មានផ្លូវច្រើនដែលយើងបង្កើតបញ្ហា ហើយបញ្ហាហ្នឹងនឹងត្រឡប់មកយើងវិញ មានន័យថា អ្នកបង្កើតបញ្ហាហ្នឹងត្រូវតែដោះស្រាយ»។
នាយិកាស្ដីទីនៃអង្គការឃ្លាំមើលសិទ្ធិមនុស្សអាស៊ី លោកស្រី សូភី រីឆាដសុន (Sophie Richardson) បានបញ្ជាក់នៅក្នុងសេចក្ដីថ្លែងការណ៍មួយ កាលពីថ្ងៃទី២៤ ខែកញ្ញាថា តុលាការកម្ពុជា បានកាត់ទោសមេបក្សប្រឆាំង លោក សម រង្ស៊ី នេះ បានបង្ហាញឲ្យឃើញយ៉ាងច្បាស់ថា រដ្ឋាភិបាលនៃលោកនាយករដ្ឋមន្រ្តី ហ៊ុន សែន មិនចាប់អារម្មណ៍ពីរឿងលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យទេ ហើយថា រដ្ឋាភិបាលកំពុងដឹកនាំប្រទេសបែបជិះសេះលែងដៃ។
ទោះជាយ៉ាងនេះក្ដី លោក ហង្ស ឆាយា បានទទូចសុំទៅមេដឹកនាំគណបក្សទាំងពីរ គឺគណបក្សកាន់អំណាច និងមេដឹកនាំគណបក្សប្រឆាំង គួរតែរកច្រកដោះស្រាយបញ្ចប់ជម្លោះនេះវិញប្រសើរជាង ដើម្បីរួបរួមគ្នាស្ដារសេដ្ឋកិច្ចជាតិ នៅគ្រាដែលប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាមួយចំនួន កំពុងជួបប្រទះនូវបញ្ហាសេដ្ឋកិច្ចគ្រួសារនោះ។
លោក ហង្ស ឆាយា មានប្រសាសន៍ដូច្នេះថា ៖ «ការគោរពគ្នាទៅវិញទៅមក អាហ្នឹងសំខាន់ណាស់ ជាដំបូងណា! ហើយត្រូវដឹងកាតព្វកិច្ច គាត់ត្រូវគិត គោរពសិទ្ធិ ចង់និយាយណា គោរពសិទ្ធិនយោបាយ ព្រោះយើងជាមេដឹកនាំប្រជាជនស្រឡាញ់ ហើយគេបានបោះឆ្នោតឲ្យយើងជាប់ហើយ គឺត្រូវធ្វើការងារចំពោះគាត់ បម្រើប្រទេសជាតិណា»។
លោក យឹម សុវណ្ណ មន្ត្រីនាំពាក្យគណបក្សប្រឆាំង បានឲ្យដឹងថា គណបក្សប្រឆាំងមិនដែលចាត់ទុកខ្មែរឯងជាសត្រូវទេ ហើយលោក សម រង្ស៊ី ក៏កំពុងរកមធ្យោបាយចូលស្រុកវិញ តាមរយៈការទូត និងមធ្យោបាយផ្សេងៗទៀត ដើម្បីត្រឡប់មកវិញដោយសន្តិវិធី ដោយលោកអះអាងថា លោក សម រង្ស៊ី គ្មានទោសកំហុសឧក្រិដ្ឋទេ គ្រាន់តែលោកបំពេញតួនាទីការពារទឹកដីនោះ៕