អត្ថន័យ​នៃ​ពាក្យ "អបគមន៍"
សព្វថ្ងៃ ជម្លោះ​ដីធ្លី​នៅ​កម្ពុជា ផ្ដើម​ចេញ​ពី​ទំនាស់​រវាង​ប្រជាពលរដ្ឋ និង​ក្រុមហ៊ុន​វិនិយោគ​ដី​សម្បទាន​សេដ្ឋកិច្ច​ពី​រដ្ឋ ឬ​ទំនាស់​រវាង​ប្រជាពលរដ្ឋ និង​អ្នក​មាន​អំណាច។
ជួន​កាល​ទំនាស់​ដី​បាន​ក្លាយ​ទៅ​ជា​រឿង​នយោបាយ ដែល​ឈាន​ទៅ​ដល់​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​ថា បង្កើត​តំបន់​អបគមន៍​ក៏​មាន។ ឧទាហរណ៍ ដូច​ជា​ករណី​ទំនាស់​នៅ​ឃុំ​តាកែន ស្រុក​ឈូក ខេត្ត​កំពត និង​ថ្មីៗ​នេះ​នៅ​ភូមិ​ប្រម៉ា ឃុំ​កំពង់ដំរី ស្រុក​ឆ្លូង ខេត្ត​ក្រចេះ ជាដើម។ ប្រជាពលរដ្ឋ​ជាច្រើន​មិន​យល់​ពាក្យ​ថា អបគមន៍​នេះ​ទេ។
តើ​អត្ថន័យ​ពិត​នៃ​តំបន់​អបគមន៍ មាន​លក្ខណៈ និង​រូបភាព​យ៉ាង​ណា​ខ្លះ?
ក្នុង​វចនានុក្រម​ខ្មែរ​សម្ដេច ជួន ណាត ពាក្យ​ថា "អបគមន៍" មាន​អត្ថន័យ​ថា ជា​សេចក្តី​ព្រាត់ប្រាស​គ្នា ឬ​ជា​ការ​បែក​ចេញ​ពី​គ្នា។
លោក សុខ ទូច អ្នក​វិភាគ​នយោបាយ ក៏​បាន​ពន្យល់​អត្ថន័យ​នៃ​ពាក្យ​អបគមន៍​នេះ​ដែរ។ លោក​បក​ស្រាយ​ថា តំបន់​អបគមន៍ គឺ​មាន​ន័យ​ថា ជា​តំបន់​មួយ​ស្វយ័ត មាន​ទាំង​កងទ័ព ទាំង​សេដ្ឋកិច្ច ដើម្បី​ផ្តាច់​រដ្ឋ ឬ​ហៅ​ឲ្យ​ស្រួល​ស្តាប់ គឺ​ផ្តាច់​រដ្ឋ​ក្នុង​រដ្ឋ។ ការ​បង្កើត​តំបន់​អបគមន៍ គឺ​ជា​ការ​បង្កើត​រដ្ឋ​មួយ មាន​រដ្ឋាភិបាល ទោះ​ជា​រដ្ឋាភិបាល​មិន​ស្រប​ច្បាប់ ឬ​ជា​រដ្ឋាភិបាល​ស្រមោល​ក៏ដោយ។ ការ​បង្កើត​តំបន់​អបគមន៍​នោះ​សោត ជា​ការ​ចង់​បង្កើត​បដិវត្ត​កន្លែង​រដ្ឋ​ប្រហារ ទៅ​លើ​របប​មួយ​ដែល​កើត​ឡើង ដោយ​ខ្លួន​មិន​ពេញ​ចិត្ត។
ចំពោះ​រឿង​តំបន់​អបគមន៍ នៅ​ភូមិ​ប្រម៉ា ស្រុក​ឆ្លូង ខេត្ត​ក្រចេះ វិញ រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា បាន​ចោទ​ប្រកាន់​អ្នក​ភូមិ​នៅ​តំបន់​នោះ​ថា បាន​បង្កើត​តំបន់​អបគមន៍ ក្រោយ​ពី​អ្នក​ភូមិ​មាន​ជម្លោះ​ដីធ្លី​ជាមួយ​ក្រុមហ៊ុន​កាស៊ូទីម។ ក្រោម​បទ​ចោទ​ប្រកាន់​បង្កើត​តំបន់​អបគមន៍ លោក ម៉ម សូណង់ដូ នាយក​វិទ្យុ​សំបុក​ឃ្មុំ និង​ជា​ប្រធាន​សមាគម​អ្នក​ប្រជាធិបតេយ្យ ត្រូវ​បាន​តុលាការ​ក្រុង​ភ្នំពេញ ផ្ដន្ទាទោស​ឲ្យ​ជាប់​ពន្ធនាគារ ២០ឆ្នាំ។
ពលរដ្ឋ ២​នាក់​ដែល​ត្រូវ​កម្លាំង​ប្រដាប់​អាវុធ​ចាប់​បាន​ក្នុង​យុទ្ធនាការ​ការ​បង្ក្រាប​ពលរដ្ឋ​ដែល​មាន​ជម្លោះ​ដី​នៅ​ឃុំ​កំពង់ដំរី ស្រុក​ឆ្លូង ខេត្ត​ក្រចេះ កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​១៦ ខែ​ឧសភា ឆ្នាំ​២០១២។
ពលរដ្ឋ ២​នាក់​ដែល​ត្រូវ​កម្លាំង​ប្រដាប់​អាវុធ​ចាប់​បាន​ក្នុង​យុទ្ធនាការ​ការ​បង្ក្រាប​ពលរដ្ឋ​ដែល​មាន​ជម្លោះ​ដី​នៅ​ឃុំ​កំពង់ដំរី ស្រុក​ឆ្លូង ខេត្ត​ក្រចេះ កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​១៦ ខែ​ឧសភា ឆ្នាំ​២០១២។ (Provided photo )
កាល​ពី​ចុង​ឆ្នាំ​២០០៥ រដ្ឋាភិបាល​ក៏​ធ្លាប់​ចោទ​ប្រកាន់​ស្រដៀង​គ្នា ចំពោះ​អ្នក​ភូមិ​ជាង ២ពាន់​គ្រួសារ រស់នៅ​តាកែនកោះស្លា ស្រុក​ឈូក ខេត្ត​កំពត ថា​បាន​បង្កើត​តំបន់​អបគមន៍​ដូច​គ្នា​ទៅ​នឹង​អ្នក​ភូមិ​នៅ​ភូមិ​ប្រម៉ា ដែរ។
ដោយ​ឡែក​នៅ​តាកែនកោះស្លា ស្រុក​ឈូក ខេត្ត​កំពត អ្នក​ភូមិ​មាន​ទំនាស់​ដីធ្លី​ជាមួយ​ក្រុមហ៊ុន សែន សុវណ្ណដេត ដ៏​រ៉ាំរ៉ៃ​រហូត​អ្នក​ភូមិ​ធ្វើ​ប៉ារ៉ាស​ការពារ​ច្រក​ចេញ​ចូល មាន​សេនាជន​យាម ការ​ឆែក​លិខិត​ស្នាម និង​រារាំង​មិន​ឲ្យ​មនុស្ស​ចំណូល​ថ្មី​ចូល​ទៅ​ក្នុង​តំបន់​នោះ ក្រៅ​តែ​ពី​មន្ត្រី​អង្គការ សង្គម​ស៊ីវិល។
ដូច​លោក ប៊ុន រដ្ឋា មេ​ខ្លោង​នៅ​ភូមិ​ប្រម៉ា ដែរ អ្នកស្រី ស សុគន្ធា ត្រូវ​បាន​ជាប់​ពន្ធនាគារ​នៅ​ខេត្ត​កំពត រហូត​ដល់​សព្វថ្ងៃ ក្រោម​បទ​ចោទ​ប្រហាក់​ប្រហែល​គ្នា​ថា បាន​បង្កើត​តំបន់​អបគមន៍។
ក្នុង​រយៈពេល​ជិត ៧ឆ្នាំ មាន​បរិបទ​ថ្មី២ ដែល​រដ្ឋាភិបាល​ចោទ​អ្នក​ភូមិ​ថា បាន​បង្កើត​តំបន់​អបគមន៍។ តែ​តំបន់​អបគមន៍​ដែល​កកើត​ឡើង​ដោយ​អ្នក​ភូមិ​នោះ មាន​ភាព​ខុស​គ្នា​ស្រឡះ​ទៅ​នឹង​ការ​បង្កើត​តំបន់​អបគមន៍​ក្នុង​ឆ្នាំ​១៩៩៣ ដែល​ពេល​នោះ​បង្ក​ឡើង​ដោយ​អ្នក​នយោបាយ។
លោក ឈឹម សាវុធ មន្ត្រី​សម្រប​សម្រួល​វេទិកា​សាធារណៈ​នៃ​មជ្ឈមណ្ឌល​សិទ្ធិ​មនុស្ស​កម្ពុជា បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ក្នុង​ឆ្នាំ​១៩៩៣ កាល​ណោះ គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា ចាញ់​ឆ្នោត ដែល​រៀបចំ​ដោយ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ បាន​បង្កើត​តំបន់​អបគមន៍​មួយ​នៅ​ភូមិ​ភាគ​បូព៌ា គ្រប់គ្រង​នៅ​ត្រើយ​ខាង​កើត​ទន្លេ​មេគង្គ រួម​មាន​ខេត្ត​ព្រៃវែង ស្វាយរៀង ខេត្ត​កំពង់ចាម ជាដើម។ មេ​ខ្លោង​នៃ​ការ​បង្កើត​អបគមន៍​នោះ មាន​លោក ស៊ុន សេន លោក ស៊ុន សុង និង​នរោត្តម ចក្រពង្ស។ លោក​បន្ត​ថា ការ​បង្កើត​តំបន់​អបគមន៍​នា​សម័យ​នោះ មាន​ទាហាន​រាប់​ម៉ឺន​នាក់ ដែល​នៅ​សេសសល់​ពី​សម័យ​រដ្ឋ​កម្ពុជា មាន​ទាំង​រថក្រោះ និង​សព្វាវុធ​គ្រប់​ធុន។ ខុស​ប្លែក​ពី​ការ​ចោទ​អ្នក​ភូមិ​ដែល​បង្កើត​តំបន់​អបគមន៍​នៅ​ភូមិ​ប្រម៉ា និង​តាកែនកោះស្លា ដែល​អ្នក​ភូមិ​ខ្លះ​គ្មាន​ទាំង​បាយ​សម្រាប់​ច្រក​ឆ្នាំ​ផង កុំ​ថា​ឡើយ​សព្វាវុធ សម្រាប់​ធ្វើ​អបគមន៍​នោះ។
លោក ឈឹម សាវុធ៖ «យើង​ថ្លឹងថ្លែង​ទាំង​អស់​គ្នា យើង​គិត​ទាំង​អស់​គ្នា ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅ​ប្រម៉ា ក្តី នៅ​តាកែនកោះស្លា ក្តី មិន​មែន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ចង់​អបគមន៍ គាត់​ចង់​បំបែក​រដ្ឋ គឺ​ក៏​ចង់​បំបែក​ចលនា​អី​ទេ។ រូបភាព​ទាំង​អស់​ហ្នឹង បើ​សិន​មាន​ការ​ដោះស្រាយ​ដីធ្លី​ឲ្យ​គាត់​រស់នៅ​បាន គឺ​ចប់​ហើយ។ គាត់​មិន​ទាម​ទារ​អី​ផង គាត់​គ្មាន​បង្កើត​ចលនា​អី​ផង។ គាត់​ធ្វើ​សំខាន់​បំផុត គឺ​ចង់​បាន​ដីធ្លី​សម្រាប់​បង្ក​បង្កើន​ផល​ប៉ុណ្ណឹង​ទេ។ តំបន់​អបគមន៍​មួយ​ត្រូវ​តែ​មាន​គាំទ្រ​សព្វាវុធ ទាំង​ហិរញ្ញវត្ថុ​គ្រប់គ្រាន់ ដើម្បី​បង្កើត ហើយ​បើ​គាត់​នេះ​មាន​តែ​បាត​ដៃ​ទទេ ខ្លះ​អត់​មាន​ទាំង​អង្ករ​ស៊ី​ផង ចូល​ទៅ​រស់នៅ​សុំ​ដី​គេ​កាប់​ដើម្បី​បង្ក​បង្កើន​ផល ធ្វើ​កសិកម្ម អ៊ីចឹង​រូបភាព​ទាំង​ពីរ​ហ្នឹង វា​ដាច់​ឆ្ងាយ​ពី​គ្នា ដូច​មេឃ និង​ដី​អ៊ីចឹង»
ដោយ​មាន​ការ​សម្រប​សម្រួល​ផ្នែក​នយោបាយ តំបន់​អបគមន៍​នៅ​ឆ្នាំ​១៩៩៣ ដែល​បង្ក​ឡើង​ដោយ​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា ត្រូវ​រលាយ​បន្ទាប់​ពី​អតីត​ព្រះមហាក្សត្រ សម្ដេច នរោត្តម សីហនុ សម្រេច​បង្កើត​រដ្ឋាភិបាល​មួយ ដោយ​ឲ្យ​មាន​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ចំនួន​២ គ្រប់គ្រង​ប្រទេស​ក្រោយ​ពី​ការ​បោះ​ឆ្នោត​ក្នុង​ឆ្នាំ​១៩៩៣ ព្រោះ​តែ​មិន​ចង់​ឲ្យ​កម្ពុជា ហែក​ចេញ​ជា​ពីរ។
អ្នក​វិភាគ​នយោបាយ លោក​បណ្ឌិត សុខ ទូច ពន្យល់​ថា ការ​ធ្វើ​អបគមន៍​ទៅ​រួច វា​លែង​តែ​មាន​រចនាសម្ព័ន្ធ​រដ្ឋបាល កង​កម្លាំង​ទ័ព ស្បៀង​អាហារ ទំនាក់​ទំនង​បរទេស និង​មាន​សព្វាវុធ​គ្រប់គ្រាន់។ លោក​មើល​មិន​ឃើញ​ទាល់​តែ​សោះ​ថា ការ​បង្កើត​តំបន់​អបគមន៍​នៅ​ភូមិ​ប្រម៉ា តើ​វា​អាច​ទៅ​រួច​យ៉ាង​ម៉េច​នឹង​កើត បើ​គ្មាន​អ្វី​ទាំង​អស់ ក្រៅ​តែ​ពី​ធ្នូ​ស្នា​តែ​ប៉ុន្មាន​គ្រឿង​នោះ?
លោក​បណ្ឌិត សុខ ទូច៖ «យើង​ត្រូវ​សិក្សា បើ​កង​កម្លាំង​មាន​រថក្រោះ ដូច​ស្អី​កាល​ពី​១៩៩៣ អត់ អត់​មាន​ទេ មាន​កាំភ្លើង​ទេ អត់​មាន​ទេ ធ្នូ​ស្នា​វា​មិន​មែន​នៅ​ក្នុង​ទសវត្សរ៍​នៃ​ឆ្នាំ​១៩៧០ ទេ ដែល​យើង​មាន​ធ្នូ​ស្នា ឬ​ក៏​នៅ​ក្នុង​សម័យ​អាណានិគម​បារាំង ទេ នេះ​ជា​សតវត្សរ៍​ទី២១ គឺ​បង្វឹក​ដោយ​អាវុធ​ទំនើប​អ៊ីចឹង​ទេ ការ​អបគមន៍​ហ្នឹង វា​ទាម​ទារ​មាន​អាវុធ​មាន​អី យុទ្ធភណ្ឌ​មាន​ស្បៀង​អាហារ មាន​រចនាសម្ព័ន្ធ មាន​ត្រង់សេ មាន​រដ្ឋាភិបាល​ស្រមោល។ សម្រាប់​យើង យើង​ថា​រដ្ឋាភិបាល​ស្រមោល តែ​សម្រាប់​គេ គេ​ថា​រដ្ឋាភិបាល​ស្រប​ច្បាប់។ ហ្នឹង​គេ​ហៅ​ថា​រចនាសម្ព័ន្ធ​ត្រឹមត្រូវ​នោះ​ឯង»
មន្ត្រី​ស៊ើប​អង្កេត​ជាន់​ខ្ពស់​អង្គការ​សិទ្ធិ​មនុស្ស​លីកាដូ (Licadho) លោក អំ សំអាត មាន​ទស្សនៈ​ថា គេ​អាច​ចាត់​ទុក​ការ​បង្កើត​តំបន់​អបគមន៍​ក្នុង​ឆ្នាំ​១៩៩៣ ជា​ការ​បង្កើត​អបគមន៍​ចង់​បំបែក​រដ្ឋ​ពិត​មែន ព្រោះ​គេ​ឃើញ​មាន​រថក្រោះ យុទ្ធភណ្ឌ​គ្រប់​ប្រភេទ មាន​ទាំង​រចនាសម្ព័ន្ធ​កងទ័ព​ត្រឹមត្រូវ ដើម្បី​ចង់​បំបែក​ទឹកដី បំបែក​រដ្ឋ។ តែ​បើ​ក្រឡេក​ទៅ​មើល​ការ​បង្កើត​អបគមន៍​នៅ​ខេត្ត​ក្រចេះ វិញ វា​មិន​មែន​ជា​ការ​ចង់​បំបែក​រដ្ឋ បំបែក​ទឹកដី ដូច​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​របស់​រដ្ឋាភិបាល​នោះ​ទេ។ លោក អំ សំអាត បញ្ជាក់​ថា អ្នក​ភូមិ​ចង់​បាន​ដី​សម្រាប់​ធ្វើ​កសិកម្ម ប្រសិន​បើ​រដ្ឋាភិបាល​ចែក​ដី​ឲ្យ​ពួក​គាត់ វា​គ្មាន​ទំនាស់​កើត​ឡើង​ទេ។ ម្យ៉ាង​វិញ​ទៀត ភស្តុតាង​ដែល​តុលាការ​ចោទ​ថា ជា​អាវុធ​សម្រាប់​ធ្វើ​អបគមន៍​របស់​អ្នក​ភូមិ​ប្រម៉ា រួម​មាន​ស្នា កំផ្លៀវ កាំភ្លើង​ខ្យល់ កាំបិត និង​ពូថៅ គ្រាន់​ជា​អាវុធ​សម្រាប់​អ្នក​ព្រៃ​ទុក​សម្រាប់​បរបាញ់​សត្វ​ប៉ុណ្ណោះ។
លោក អំ សំអាត៖ «យើង​មើល​កាល​ពី​ឆ្នាំ​១៩៩៣-១៩៩៤ អបគមន៍​ហ្នឹង ហើយ​អបគមន៍​នៅ​ខេត្ត​ក្រចេះ អ៊ីចឹង​យើង​ឃើញ​ខុស​គ្នា​ឆ្ងាយ ពេល​ដែល​រដ្ឋាភិបាល​បង្ក្រាប ហាក់​បី​ដូច​ជា​មិន​មាន​ការ​តដៃ​ណា​មួយ​ដែល​សមត្ថកិច្ច​មាន​គ្រោះថ្នាក់​ផង​ទេ។ ផ្ទុយ​ទៅ​វិញ យើង​ឃើញ​មាន​ក្មេង​ស្រី​ម្នាក់ បាន​ស្លាប់​ដោយ​សារ​ព្រឹត្តិការណ៍​ហ្នឹង​តែ​ម្តង»
ទោះ​ជា​យ៉ាង​ណា អនុប្រធាន​អង្គភាព​ព័ត៌មាន និង​ប្រតិកម្ម​រហ័ស នៃ​ទីស្ដីការ​គណៈរដ្ឋមន្ត្រី លោក កែវ រ៉េមី បាន​បកស្រាយ​នៅ​ក្នុង​សន្និសីទ​កាសែត កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី២ ខែ​តុលា ថា ទាក់​ទង​នឹង​ការ​ធ្វើ​អបគមន៍ ឬ​ធ្វើ​បដិវត្ត​មួយ មិន​ចាំបាច់​មាន​អាវុធ​ទេ គឺ​ប្រើ​តែ​សង្គ្រាម​ស្លាប​ប៉ាកកា ពាក្យ​សម្ដី​ឃោសនា​ជា​ការ​គ្រប់គ្រាន់។
លោក កែវ រ៉េមី៖ «អបគមន៍ គឺ​រដ្ឋ​នៅ​ក្នុង​រដ្ឋ។ រដ្ឋ​នៅ​ក្នុង​រដ្ឋ គឺ​គាត់​ចង់​បំបែក​រដ្ឋ ចង់​និយាយ​ថា រដ្ឋាភិបាល​មួយ​ចង់​បង្កើត​រដ្ឋ​មួយ​ទៀត​ក្នុង​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា។ ហើយ​យោង​តាម​មាត្រា​៣ ដែល​ខ្ញុំ​ជម្រាប​ជូន​ក្នុង​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ គឺ​កម្ពុជា​មិន​អាច​បំបែក​បាន​ទេ។ ជា​គោលការណ៍​អបគមន៍ ឬ​ការ​ធ្វើ​បដិវត្ត មិន​ចាំបាច់​មាន​អាវុធ​ទេ យើង​ប្រើ​តែ​ស្លាប​ប៉ាកកា ពាក្យ​សម្ដី​ឃោសនា គឺ​គ្រប់គ្រាន់។ អាវុធ គឺ​មក​ក្រោយ បង​មិន​ទាក់​ទង​រឿង​លោក ម៉ម សូណង់ដូ គឺ​ជា​គោលការណ៍​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​អាហ្នឹង មិន​ចាំ​បាច់​ប្រើ​អាវុធ»
សម្រាប់​គណបក្ស​ប្រឆាំង​វិញ លោក កឹម សុខា អនុប្រធាន​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ពន្យល់​ថា អបគមន៍​ជា​ការ​បំបែក​រដ្ឋ​ដើម្បី​កាន់​កាប់​មួយ​ផ្នែក​នៃ​រដ្ឋ​នោះ។ ប៉ុន្តែ អបគមន៍​ធ្វើ​ទៅ​បាន​លុះត្រា​តែ​ប្រើ​កម្លាំង​បាយ ប្រដាប់​អាវុធ។ ឯ​សង្គ្រាម​ស្លាប​ប៉ាកកា ឬ​មនោគមន៍​វិជ្ជា វា​មិន​អាច​យក​ឈ្នះ​រដ្ឋ​ដែល​កំពុង​មាន​កម្លាំង​ប្រដាប់​អាវុធ​យ៉ាង​សន្ធឹកសន្ធាប់​បាន​ទេ៖ «រដ្ឋ​នីមួយៗ គេ​មាន​កង​កម្លាំង​ប្រដាប់​អាវុធ​របស់​គេ ហើយ​យើង​ចង់​បំបែក​ដោយ​ស្លាប​ប៉ាកកា ម៉េច​កើត។ មនោគមន៍​វិជ្ជា អាហ្នឹង ក៏​ចាត់​ចែង​ឲ្យ​មាន​កម្លាំង​ប្រដាប់​អាវុធ ដើម្បី​ទប់​ទល់​គ្នា​ដែរ បាន​ទៅ​រួច។ អត់​មាន​កម្លាំង ធ្វើ​ម៉េច​នឹង​កើត»
សរុប​សេចក្ដី​មក មតិ​ភាគ​ច្រើន​យល់​ថា អត្ថន័យ​បង្កើត​តំបន់​អបគមន៍ លុះត្រា​តែ​មាន​មូលដ្ឋាន​គ្រឹះ​មួយ​ចំនួន ដែល​រួម​មាន​ទាំង​ផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ រចនាសម្ព័ន្ធ​រដ្ឋបាល កម្លាំង​កងទ័ព សព្វាវុធ យុទ្ធភណ្ឌ​នានា ស្បៀង​អាហារ និង​ការ​រៀបចំ​ត្រង់​សេ​ត្រៀម​ប្រយុទ្ធ៕