អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល​ពិភាក្សា​ពី​ដំណោះស្រាយ​បញ្ហា​ដីធ្លី​ជូន​ពលរដ្ឋ
មន្ត្រី​ក្រសួង​រៀបចំ​ដែនដី នគរូបនីយកម្ម និង​សំណង់ លើក​ឡើង​ពី​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​របស់​រដ្ឋាភិបាល ក្នុង​ការ​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ដីធ្លី​ជូន​ពលរដ្ឋ។ ការ​ថ្លែង​បែប​នេះ ធ្វើ​ឡើង​នៅ​ក្នុង​ឱកាស​នៃ​ការ​បើក​វេទិកា​ដីធ្លី​អាស៊ី លើក​ទី២ នៅ​សណ្ឋាគារ​អ៊ីមផឺរៀល (Imperial) នា​ទីក្រុង​ភ្នំពេញ។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល កត់​សម្គាល់​ឃើញ​ថា រដ្ឋាភិបាល​ពិត​ជា​បង្ហាញ​ចេតនា​ក្នុង​ការ​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ដីធ្លី​ជូន​ពលរដ្ឋ តែ​កត្តា​ដែល​នាំ​ឲ្យ​រដ្ឋាភិបាល​អាច​សម្រេច​ជោគជ័យ​ក្នុង​ការ​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​នេះ បណ្ដា​មក​ពី​ប្រសិទ្ធភាព​នៃ​ការ​អនុវត្ត​ច្បាប់​ពី​មន្ត្រី​ក្រោម​ឱវាទ។
រដ្ឋលេខាធិការ​នៃ​ក្រសួង​រៀបចំ​ដែនដី នគរូបនីយកម្ម និង​សំណង់ លោក ឆាន់ សាផាន មាន​ប្រសាសន៍​នៅ​ថ្ងៃ​ទី២ តុលា ថា រដ្ឋាភិបាល​បាន​បង្កើត​គោល​នយោបាយ​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ដីធ្លី​ជាច្រើន​ដំណាក់​កាល ចាប់​តាំង​ពី​ឆ្នាំ​១៩៨០ មក។ បន្ថែម​លើ​នេះ បច្ចុប្បន្ន​រដ្ឋាភិបាល​កំពុង​ព្យាយាម​បន្ត​គោល​នយោបាយ​ដែល​បាន​ដាក់​ចេញ​បន្ថែម​ទៀត ដោយ​រដ្ឋាភិបាល​ប្រើ​យុទ្ធសាស្ត្រ​មួយ ដែល​គេ​ហៅ​ថា អនុវត្ត​សកម្មភាព​ថ្មី​លើ​គោល​នយោបាយ​ចាស់។ ក្នុង​នោះ រដ្ឋាភិបាល​បង្កើត​ក្រុម​និស្សិត​ស្ម័គ្រចិត្ត​ចុះ​វាស់​វែង​ដីធ្លី​ផ្ដល់​ប័ណ្ណ​កម្មសិទ្ធិ​ជូន​ពលរដ្ឋ៖ «រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​បើក​យុទ្ធនាការ​ទូទាំង​ប្រទេស ទៅ​វាស់​វែង​ជូន​ប្រជាកសិករ​ទាំង​នោះ​ហើយ ហើយ​ផ្ដល់​កម្មសិទ្ធិ»
ប្រហាក់​ប្រហែល​គ្នា​នេះ នាយក​ប្រតិបត្តិ​នៃ​មជ្ឈមណ្ឌល​អប់រំ​ច្បាប់​សម្រាប់​សហគមន៍ លោក យ៉េង វីរៈ សង្កេត​ឃើញ​ថា កន្លង​មក​រដ្ឋាភិបាល​ហាក់​ប្រឹងប្រែង​ក្នុង​បំណង​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ដី​ជូន​ពលរដ្ឋ​គួរ​ឲ្យ​កត់​សម្គាល់។ ជាក់ស្ដែង​នៅ​ឆ្នាំ​២០០១ រដ្ឋាភិបាល​បាន​បង្កើត​ច្បាប់​ភូមិបាល និង​ជា​បន្ត​បន្ទាប់ រដ្ឋាភិបាល​បង្កើត​គណៈកម្មាធិការ​ថ្នាក់​ជាតិ ព្រម​ទាំង​លិខិត​បទដ្ឋាន​គតិ​ផ្សេង​ជាច្រើន ដើម្បី​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ដីធ្លី​នេះ៖ «ធ្វើ​ហ្នឹង ហើយ​និង​សង្គម​ស៊ីវិល ទៅ​ចូល​រួម គឺ​ថា​សប្បាយ​ចិត្ត និង​ភូមិបាល​ចាត់​ទុក​ថា ជា​ច្បាប់​មួយ​មាន​លក្ខណៈ​ជឿន​លឿន»
ទោះ​យ៉ាង​ណា លោក​បញ្ជាក់​ថា ការ​ខកខាន​របស់​មន្ត្រី​ក្រោម​ឱវាទ​ក្នុង​ការ​អនុវត្ត​ច្បាប់ និង​អនុក្រឹត្យ​ផ្សេងៗ​នោះ ជា​បញ្ហា​ដ៏​ចម្បង​ដែល​រដ្ឋាភិបាល​គួរ​ពិនិត្យ​ឡើង​វិញ។ បន្ថែម​លើ​នេះ រដ្ឋាភិបាល​ក៏​គួរ​សិក្សា​បន្ថែម​ទៀត​ដែរ ទាក់​ទង​នឹង​ការ​ផ្ដល់​ដី​សម្បទាន​សេដ្ឋកិច្ច​ដល់​ក្រុមហ៊ុន ព្រោះ​កន្លង​មក ការ​មិន​បាន​សិក្សា​ឲ្យ​បាន​ច្បាស់​លាស់​ដល់​មូលដ្ឋាន បាន​ធ្វើ​ឲ្យ​ប៉ះពាល់​ដី​របស់​ពលរដ្ឋ។
ទាក់​ទង​នឹង​ការ​ផ្ដល់​ដី​សម្បទាន​សេដ្ឋកិច្ច​នេះ​ដែរ តំណាង​នៃ​អង្គការ​ជន​ជាតិ​ភាគ​តិច​ទំពួន មក​ពី​ខេត្ត​រតនគិរី សុំ​មិន​បញ្ចេញ​ឈ្មោះ អះអាង​ថា ការ​ខកខាន​ក្នុង​ការ​សិក្សា​ពី​ផល​ប៉ះពាល់​នៃ​ពលរដ្ឋ នៅ​សហគមន៍ ជា​ផ្នែក​មួយ​ដែល​បើក​ឱកាស​ឲ្យ​ក្រុមហ៊ុន​ទទួល​ដី​សម្បទាន​សេដ្ឋកិច្ច រំលោភ​បំពាន​យក​ដី​របស់​ពលរដ្ឋ​ស្រប​ច្បាប់។
បុរស​រូប​នេះ បញ្ជាក់​ថា មូលហេតុ​ដែល​ផ្ដល់​ភាព​ងាយ​ស្រួល​ដល់​ក្រុមហ៊ុន ក្នុង​ការ​យក​ដី​របស់​ពលរដ្ឋ​នោះ ដោយ​សារ​ក្បាល​ដី​ទាំង​នោះ នៅ​មិន​ទាន់​ត្រូវ​គេ​វាស់​វែង​កំណត់​ព្រំ​ឲ្យ​ត្រឹមត្រូវ។ ជាមួយ​គ្នា​នេះ លោក​សង្កេត​ឃើញ​ថា បន្ទាប់​ពី​រដ្ឋាភិបាល​ផ្ដល់​ដី​ឲ្យ​ក្រុមហ៊ុន​ធ្វើ​ការ​វិនិយោគ ជីវភាព​របស់​ពលរដ្ឋ​រស់នៅ​តំបន់​នោះ​ហាក់​យ៉ាប់​យឺន​ជាង​មុន៖ «ជាទូទៅ ជនជាតិ​ដើម​ភាគ​តិច​គាត់​ពឹង​ផ្អែក​ទាំង​ស្រុង​ទៅ​លើ​ធនធាន​ធម្មជាតិ​ព្រៃ​ឈើ​អី​ហ្នឹង អ៊ីចឹង​ពេល​ក្រុមហ៊ុន​ចូល​មក​ដល់ គឺ​វា​ប៉ះ​ទៅ​ដល់​ព្រៃ​អារក្ស ព្រៃ​កប់ខ្មោច ព្រៃ​លំនៅឋាន ហើយ​និង​ចម្ការ​វិល​ជុំ​របស់​ពួក​គាត់»
ទោះ​យ៉ាង​ណា លោក យ៉េង វីរៈ មាន​ប្រសាសន៍​ថា មក​ទល់​ពេល​នេះ គេ​នៅ​មិន​ទាន់​ឃើញ​របាយការណ៍​ណា​មួយ ដែល​បង្ហាញ​ថា ការ​ផ្ដល់​ដី​សម្បទាន​សេដ្ឋកិច្ច​ដល់​ក្រុមហ៊ុន ទទួល​ផល​ចំណេញ​ជាង​ការ​រក្សា​ដី​ទុក​ជូន​ពលរដ្ឋ​ធ្វើ​ស្រែ​ចម្ការ​នោះ​ទេ។
នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី២ តុលា ឆ្នាំ​២០១២ អង្គការ​ស្ដារ​កម្ពុជា អង្គការ​អាស៊ាន អិន.ជី.អូ ខូល្លីសិន (Asian NGO Coalition) និង​អង្គការ​អ៊ីនធឺណែសិនណល លែន ខូល្លីសិន (International Land Coalition) សហការ​គ្នា​រៀបចំ​បើក​វេទិកា​ដីធ្លី នៅ​សណ្ឋាគារ​អ៊ីមផឺរៀល ស្ដីពី​ការ​ជំរុញ​អភិបាលកិច្ច​ផ្នែក​ដីធ្លី​ឲ្យ​មាន​លក្ខណៈ​ប្រជាធិបតេយ្យ ដែល​ផ្ដល់​ឱកាស​យ៉ាង​ទូលំទូលាយ​ជូន​អ្នក​ក្រីក្រ ដើម្បី​ទទួល​បាន​សិទ្ធិ​លើ​ដីធ្លី និង​ធនធាន​ទាំង​ឡាយ​ដែល​ជា​កម្មសិទ្ធិ​រួម។ វេទិកា​នេះ មាន​ការ​ចូល​រួម​ពី​មន្ត្រី​រដ្ឋាភិបាល សិស្ស និស្សិត និង​អ្នក​ជំនាញ​ការ មក​ពី​ប្រទេស​ផ្សេងៗ​នៅ​ទ្វីប​អាស៊ី ដើម្បី​ចូល​រួម​ក្នុង​អង្គ​វេទិកា​នេះ៕