តុលាការ​កោះ​ហៅ សយ សុភាព ឲ្យ​ចូល​បំភ្លឺ​តាម​បណ្ដឹង សឺន ស៊ូប៊ែរ្តិ៍
អ្នក​ធ្វើ​អត្ថាធិប្បាយ​នៅ​ទូរទស្សន៍​បាយ័ន ដែល​ជា​ទូរទស្សន៍​គាំទ្រ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា លោក សយ សុភាព ត្រូវ​បាន​សាលា​ដំបូង​រាជធានី​ភ្នំពេញ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២២ ខែ​មីនា បាន​ចេញ​ដីកា​កោះ​ហៅ​ឲ្យ​ចូល​ខ្លួន​ទៅ​បំភ្លឺ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​៣០ ខែ​មីនា ខាង​មុខ​នេះ តាម​បណ្ដឹង​របស់​លោក សឺន ស៊ូប៊ែរ្តិ៍ ពី​បទ​បរិហារ​កេរ្តិ៍។
មេធាវី​ការពារ​ក្ដី​ឲ្យ​លោក សយ សុភាព គឺ​លោក គួយ ធុនណា បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា លោក​បាន​ទទួល​ដីកា​ពី​សាលា​ដំបូង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ហើយ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២២ ខែ​មីនា ដើម្បី​ឲ្យ​កូន​ក្ដី​របស់​លោក​ចូល​ខ្លួន​បំភ្លឺ​នៅ​ចុង​ខែ​មីនា​នេះ។ ប៉ុន្តែ​លោក គួយ ធុនណា បាន​អះអាង​ថា កូន​ក្ដី​របស់​លោក និង​លោក សឺន ស៊ូប៊ែរ្តិ៍ ដែល​ជា​ឧត្ដម​ក្រុមប្រឹក្សា​ព្រះមហាក្សត្រ និង​ជា​ប្រធាន​មូលនិធិ​សម្ដេច សឺន សាន ផង​នោះ ធ្លាប់​បាន​ធ្វើការ​សម្រុះសម្រួល​គ្នា​ម្ដង​រួច​ហើយ។
លោក សយ សុភាព អ្នក​ធ្វើ​អត្ថាធិប្បាយ​នៅ​ទូរទស្សន៍​បាយ័ន ត្រូវ​បាន​កូន​ប្រុស​អតីត​ឥស្សរជន​នយោបាយ​បវរ​សេដ្ឋា សឺន សាន គឺ​លោក សឺន ស៊ូប៊ែរ្តិ៍ ប្ដឹង​ពី​បទ​បរិហារ​កេរ្តិ៍​ទាក់ទង​នឹង​ការ​ធ្វើ​អត្ថាធិប្បាយ​របស់​លោក កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​៤ ខែ​កុម្ភៈ កន្លង​ទៅ​ថា លោក សឺន សាន បាន​ឃុបឃិត​ជាមួយ​លោក ខៀវ សំផន អតីត​ប្រមុខ​រដ្ឋ​នា​សម័យ​ខ្មែរ​ក្រហម លក់​ទឹក​ដី​ខ្មែរ​ឲ្យ​ថៃ នៅ​គ្រា​ដែល​លោក​ធ្វើ​ជា​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​រដ្ឋាភិបាល​ចម្រុះ​ត្រី​ភាគី​នៅ​តំបន់​ទល់​ដែន​ខ្មែរ-​ថៃ អំឡុង​ទសវត្សរ៍​ឆ្នាំ​៨០។
លោក សយ សុភាព បាន​បញ្ជាក់​ថា បទអត្ថាធិប្បាយ​របស់​លោក​គ្មាន​អ្វី​ខុស​ឡើយ ហើយ​បន្ទាប់​ពី​លោក​បាន​ធ្វើ​អត្ថាធិប្បាយ​ភ្លាមៗ លោក​ក៏​បាន​ផ្សាយ​អំពី​វីរភាព​របស់​លោក​បវរ​សេដ្ឋា សឺន សាន វិញ​ហើយ​ដែរ បន្ទាប់​ពី​លោក​បាន​ទទួល​លិខិត​ពី​លោក សឺន ស៊ូប៊ែរ្តិ៍ ឲ្យ​លោក​ផ្សាយ​កែ​តម្រូវ​ឡើង​វិញ​នោះ។
ទោះ​ជា​យ៉ាង​នេះ​ក្ដី លោក សឺន ស៊ូប៊ែរ្តិ៍ បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា កន្លង​មក​លោក​បាន​ទុក​ពេល​ឲ្យ​លោក សយ សុភាព ធ្វើការ​អធិប្បាយ​កែ​តម្រូវ​តាម​កញ្ចក់​ទូរទស្សន៍​បាយ័ន​ជា​ច្រើន​សប្ដាហ៍​មក​ហើយ ប៉ុន្តែ​លោក សយ សុភាព មិន​បាន​ធ្វើការ​កែ​តម្រូវ​នោះ​ទេ។
លោក សឺន សាន មាន​ដើម​កំណើត​កម្ពុជា​ក្រោម កើត​នៅ​ឆ្នាំ​១៩១១ ហើយ​ទទួល​មរណភាព​នៅ​ឆ្នាំ​២០០០ ក្នុង​វ័យ ៨៩​ឆ្នាំ។ លោក​ជា​អតីត​អ្នក​នយោបាយ​ល្បីល្បាញ​​របស់​ខ្មែរ​ចាប់​តាំង​ពី​សម័យ​ទាមទារ​ឯករាជ្យ​ពី​អាណានិគម​និយម​បារាំង​មក ហើយ​ទន្ទឹម​នឹង​នោះ លោក​គឺ​ជា​អ្នក​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹង​ពួក​កុម្មុយនីស្ត និង​វៀតណាម ដ៏​ខ្លាំងក្លា​ផង​ដែរ។
លោក សឺន ស៊ូប៊ែរ្តិ៍ បាន​បញ្ជាក់​ថា ការ​ធ្វើ​អធិប្បាយ​របស់​លោក សយ សុភាព នោះ គឺ​ជា​ការ​ប្រមាថ​មាក់ងាយ និង​បង្ខូច​ដល់​កិត្តិនាម​សព​ឪពុក​លោក និង​ក្រុម​គ្រួសារ​របស់​លោក​ផង​ដែរ ដែល​ផ្ទុយ​ពី​ការ​ពិត ព្រោះ​ថា ឪពុក​របស់​លោក សម្តេច សឺន សាន បាន​រួម​ចំណែក​យ៉ាង​ខ្លាំង​ក្នុង​ការ​ប្រឹងប្រែង​ដណ្ដើម​ប្រាសាទ​ព្រះវិហារ​ពី​ប្រទេស​ថៃ​មក​វិញ។ ប៉ុន្តែ​យ៉ាង​នេះ​ក្ដី លោក សឺន ស៊ូប៊ែរ្តិ៍ បាន​ពន្យល់​ថា នៅ​ក្នុង​ពេល​នេះ បើ​សិន​ជា​លោក សយ សុភាព ធ្វើការ​អត្ថាធិប្បាយ​តាម​កញ្ចក់​ទូរទស្សន៍​បាយ័ន​កែ​តម្រូវ​ឡើង​វិញ និង​ទទួល​កំហុស​របស់​ខ្លួន លោក​នឹង​ដក​ពាក្យ​បណ្ដឹង​វិញ។
មេធាវី​របស់​លោក សយ សុភាព បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ក្រៅ​ពី​បណ្ដឹង​របស់​លោក សឺន ស៊ូប៊ែរ្តិ៍ លោក សយ សុភាព នៅ​ជាប់​បណ្ដឹង​នៅ​តុលាការ​ចំនួន​ពីរ​ករណី​ផ្សេង​ទៀត ដែល​លោក​ទទួល​ការពារ​ក្ដី​ឲ្យ​លោក សយ សុភាព៕