ក្រុមពលរដ្ឋដែលកំពុងស្នាក់នៅក្រោមដំបូលតង់កៅស៊ូនិងក្នុងអគារទីផ្សារមួយកន្លែង បាននិយាយកាលពីព្រឹកថ្ងៃច័ន្ទ ទី៦ ខែមេសាថា ទ្រព្យសម្បត្តិ សម្ភារៈប្រើប្រាស់ក្នុងផ្ទះរបស់ពួកគេត្រូវបានអគ្គីភ័យឆេះបំផ្លាញដោយសារត្រូវគ្រាប់ផ្លោងរបស់កងទាហានថៃ។
ពលរដ្ឋភៀសខ្លួនពីតំបន់ក្បែរប្រាសាទព្រះវិហារ
បុរសចំណាស់ឈ្មោះ ស៊ីវ អូន ដែលកំពុងអង្គុយជ្រកក្រោមតង់កៅស៊ូបានមានប្រសាសន៍ថា ផ្ទះរបស់គាត់ត្រូវបានឆេះ ហើយទ្រព្យសម្បត្តិនិងសម្ភារៈគិតជាទឹកប្រាក់ជាង ១ម៉ឺនដុល្លារអាមេរិកត្រូវបាត់បង់ ៖ «អស់ផ្ទះ អស់អីវ៉ាន់ បើគិតជាលុយវាជាង១ម៉ឺន[ដុល្លារ] អត់មានបានយកអីចេញទេ ចេញតែខ្លួន ព្រោះអាងថាមិនអីទេ»។
ស្រ្តីអ្នកភូមិម្នាក់ទៀតបានមានប្រសាសន៍ដោយបង្ហូរទឹកភ្នែកថា ផ្ទះសម្បែងនិងរបស់របរទាំងអស់នៅក្នុងផ្ទះរបស់គាត់បានឆេះគ្មានសល់ ហើយពេលរត់ភៀសខ្លួនចេញពីតំបន់ប៉ះប្រយុទ្ធមិនមានអ្វីទាំងអស់គឺបានតែកូននិងខោអាវមួយចង្កេះប៉ុណ្ណោះ ៖ «ខ្ញុំអស់រលីង សូម្បីតែខោខ្លីកូនមួយក៏គ្មាន ខ្ញុំមកនៅទីនេះ១០ឆ្នាំតាមប្ដី គ្រាប់វាបាញ់សម្រុកមកបុកត្រូវទាំងផ្ទះទាំងផ្សារ។ ខ្ញុំអាយុថ្លៃ បើសិនខ្ញុំមិនបានរត់ចូលត្រង់សេ[លេណដ្ឋាន]ទាន់ទេ ប្រាកដជាធ្លុះដូចរន្ធគេរោយនំបញ្ចុកអ៊ីចឹង។ ខ្ញុំឈឺចាប់ជាមួយសៀមហ្នឹងខ្លាំងណាស់ ខ្ញុំមិនដឹងស្រែកប្រាប់អ្នកណា មានតែសុំអង្វរឲ្យសម្ដេចតេជោ ជួយឲ្យប្រជាជនមានមុខរបរលក់ដូរឡើងវិញ»។
តាមអាជ្ញាធរមូលដ្ឋានឲ្យដឹងថា ក្រុមប្រជាពលរដ្ឋភៀសសឹករាប់ពាន់នាក់ កំពុងជួបប្រទះបញ្ហាលំបាកជាច្រើន ដូចជាខ្វះខាតស្បៀង ចានឆ្នាំងស្លាបព្រាគ្មានសម្លៀកបំពាក់គ្រប់គ្រាន់គ្មានទីជម្រកនិងប្រឈមមុខបញ្ហាសុខភាព។
អភិបាលរងខេត្តព្រះវិហារ លោក ស ថាវី បានមានប្រសាសន៍កាលពីព្រឹកថ្ងៃច័ន្ទថា ប្រជាពលរដ្ឋទាំងនោះកំពុងខ្វះខាតសព្វគ្រប់ទាំងអស់ ដែលលោកសូមអំពាវនាវដល់អង្គការមនុស្សធម៌នានាជួយផ្តល់ជំនួយមកឲ្យពួកគេទៅតាមលទ្ធភាពដែលអាចធ្វើទៅបាន។
លោក ស ថាវី ថ្លែងដូច្នេះថា ៖ «គាត់ឆេះអស់ហើយ សប្បុរសជនមានអី យកហ្នឹងមក គាត់មិនដែលទៅប្រកែកអី មានតង់មានអីគឺជាការប្រសើរ»។
តាមអាជ្ញាធរឲ្យដឹងថា កាលពីពេលថ្មីៗមន្ទីរសង្គមកិច្ច អតីតយុទ្ធជននិងយុវនីតិសម្បទានិងកាកបាទក្រហមរបស់ខេត្តព្រះវិហារបានផ្ដល់ស្បៀងអាហារ ចែកមុងនិងតង់កៅស៊ូមួយចំនួនដែលជាជំនួយបន្ទាន់ម្តងមកហើយ ក៏ប៉ុន្តែជំនួយនោះមិនទាន់គ្រប់គ្រាន់តាមតម្រូវការរបស់ជនភៀសសឹកទាំងនោះនៅឡើយ។
សូមបញ្ជាក់ថា ជនភៀសសឹកទាំងនោះត្រូវបានកងទាហានខ្មែរជម្លៀសចេញទៅរកទីសុវត្ថិភាពតាំងតែពីល្ងាចថ្ងៃទី៣ ខែមេសា បន្ទាប់ពីមានការប៉ះប្រយុទ្ធគ្នារវាងទាហានខ្មែរ-ថៃនៅតំបន់ជម្លោះវាលឥន្ទ្រីយ៍និងនៅជិតប្រាសាទព្រះវិហារ៕