សង្គម​ស៊ីវិល​រិះគន់​ការ​ចាប់​ខ្លួន​លោក សេង គុណការ
អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល​កំពុង​ធ្វើ​ការ​ឃ្លាំ​មើល​ការ​ចាប់​ឃុំ​ខ្លួន​បុរស​ ម្នាក់​ឈ្មោះ សេង គុណការ ជា​ប្រធាន​សន្តិសុខ​ឃ្លាំង​អង្ករ​ស្បៀង​អាហារ​ពិភព​លោក។
សាលា​ដំបូង​រាជ​ធានី​ភ្នំពេញ បាន​បើក​សវនាការ​ជំនុំ​ជម្រះ​ក្ដី​ទាំង​ថ្ងៃ​សៅរ៍ និង​ថ្ងៃ​អាទិត្យ ទី​១៨-១៩ ធ្នូ ឆ្នាំ​២០១០ លើ​ជន​ជាប់​ចោទ​ជា​ប្រធាន​សន្តិសុខ​ឃ្លាំង​អង្ករ​នៅ​អង្គការ​ស្បៀង​អាហារ​ពិភព​លោក​គឺ​លោក សេង គុណការ ដោយ​បាន​ផ្ដន្ទា​ទោស​ឲ្យ​ជាប់​គុក ៦​ខែ និង ផាក​ពិន័យ​ជា​ទឹក​ប្រាក់​ចំនួន​មួយ​លាន​រៀល។
មន្ត្រី​ស៊ើប​អង្កេត​ជាន់ខ្ពស់​នៃ​អង្គការ​សិទ្ធិ​មនុស្ស​លីកាដូ លោក អំ សំអាត ដែល​បាន​ឃ្លាំ​មើល​សវនាការ​នៅ​សាលា​ដំបូង​រាជ​ធានី​ភ្នំពេញ នៅ​ថ្ងៃ​អាទិត្យ ទី​១៩ ធ្នូ បាន​ឲ្យ​វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី​ដឹង​ថា តុលាការ​បាន​សម្រេច​ផ្ដន្ទា​ទោស​នេះ ដោយ​យោង​ទៅ​លើ​ច្បាប់​ក្រម​ព្រហ្មទណ្ឌ​ថ្មី មាត្រា​៤៩៤ និង​៤៩៥ ពី​បទ​បាន​ញុះញង់ បង្ក​ឲ្យ​មាន​បទ​ឧក្រិដ្ឋ ដោយសារ​បុរស​រូប​នេះ បាន​បោះ​ពុម្ព​អត្ថបទ​មួយ ដែល​ចុះ​ផ្សាយ​ក្នុង​គេហទំព័រ​ឈ្មោះ ខេ អាយ (Ki-Media) មក​ចែក​ផ្សាយ​បន្ត​ទៅ​មិត្តភ័ក្ដិ។
ក្នុង​អត្ថបទ​ដែល​បង្ហោះ​លើ​គេហទំព័រ និង​បាន​បោះ​ពុម្ព​ចែក​ផ្សាយ​បន្ត​ដោយ​បុរស​ខាង​លើ​នេះ មាន​ខ្លឹមសារ​ជេរ​ប្រមាថ រិះគន់​ធ្ងន់ៗ ដល់​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា។
លោក អំ សំអាត មាន​ប្រសាសន៍​ច្រាន​ចោល​ការ​សម្រេច​ផ្ដន្ទា​ទោស​នេះ​ពី​តុលាការ​បែប​នេះ​ថា​ជា​រឿង​អយុត្តិធម៌ ៖ «អ្វី​ដែល​ត្រូវ​ត្រួត​ពិនិត្យ​នោះ គឺ​ក្រសួង​ព័ត៌មាន​ទេ ដែល​គាត់​ត្រួត​ពិនិត្យ​ទៅ​លើ​វេបសាយ បើ​សិន​ជា​ឃើញ​មាន​ថា​មិន​ស្រួល គាត់​ត្រូវ​ធ្វើ​ការ​ជា​មួយKI ហ្នឹង ដល់​ពេល​គាត់​គ្រាន់​តែ​មើល​វេបសាយ​ហ្នឹង​ឃើញ ហើយ​ព្រីន​ចេញ ហើយ​ចាប់​គាត់​ចោទ​ប្រកាន់​គាត់​អ៊ីចឹង យើង​ឃើញ​មិន​អាច​ទទួល​យក​បាន​ទេ​រឿង​ហ្នឹង។ វា​ប៉ះ​ពាល់​ដល់​សិទ្ធិ​សេរីភាព​បញ្ចេញ​មតិ​ផង​ដែរ ព្រោះ​អា​នេះ​វា​គ្មាន​សកម្មភាព​អី​បង្ក​ចលាចល ឬ​អី​សម្រាប់​គាត់​ក្នុង​គោល​បំណង​គ្រាន់​តែ​បើក​មើល​ឯកសារ​ឃើញ ហើយ Copy ចែក​មិត្តភ័ក្ដិ​សម្រាប់​មើល​ទេ វា​អត់​អី​បង្កើត​បទ​ល្មើស​សម្រាប់​គាត់​នោះ​ទេ»
នៅ​ក្រោយ​អង្គ​សវនាការ ក្រុម​គ្រួសារ​ជន​រង​គ្រោះ​មិន​ធ្វើ​អត្ថាធិប្បាយ​វែង​ឆ្ងាយ​ប្រាប់​ក្រុម​សិទ្ធិ​មនុស្ស និង​អ្នក​សារព័ត៌មាន​ជុំវិញ​ការ​កាត់​ក្តី​នេះ​ឡើយ ដោយ​គ្រាន់​តែ​បញ្ជាក់​យ៉ាង​ខ្លី​ថា​នឹង​មាន​ការ​ប្តឹង​ឧទ្ធរណ៍​បន្ត​ទៀត។
លោក អ៊ំ សំអាត បាន​ចាប់​អារម្មណ៍​ទៀត​ថា នេះ​ជា​ការ​បើក​ឆាក​ដំបូង​ក្នុង​ការ​អនុវត្ត​ក្រម​ព្រម្មទណ្ឌ​ថ្មី ចាប់​តាំង​ពី​ក្រម​ថ្មី​នេះ​ទើប​បាន​ចូល​ជា​ធរមាន កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​១១ ធ្នូ កន្លង​មក ។ លោក​បន្ត​ថា ការ​អនុវត្ត​បែប​នេះ​ជា​ការ​រារាំង​នូវ​សិទ្ធិ​សេរីភាព​ក្នុង​ការ​បញ្ចេញ​មតិ និង​សិទ្ធិ​ទទួល​បាន​នូវ​ព័ត៌មាន។
មន្ត្រី​ស៊ើប​អង្កេត​ជាន់​ខ្ពស់​នៃ​សមាគម​សិទ្ធិ​មនុស្ស​អាដហុក លោក ចាន់ សុវេត មាន​ប្រសាសន៍​ថា អង្គការ​លោក​ត្រៀម​ខ្លួន​សហការ​ជា​និច្ច​ទៅ​លើ​នីតិ​វិធី​ច្បាប់ ដើម្បី​អន្តរាគមន៍​លើ​ករណី​ចាប់​ឃុំ​ខ្លួន​លោក សេង គុណការ ដោយ​សារ​តែ​ចែក​ចាយ​ព័ត៌មាន​បន្ត​ទៅ​ដល់​មិត្តភ័ក្ដិ​នោះ។
លោក ចាន់ សាវេត បាន​រិះគន់​ចំពោះ​ការ​ចាប់​ខ្លួន​មក​ផ្ដន្ទា​ទោស​នេះ​ថា ជា​រឿង​មិន​សម​ហេតុ​ផល ៖ «ហើយ​ខ្ញុំ​គិត​ថា បើ​គ្រាន់​តែ​ជា​រឿង​រិះគន់​រដ្ឋាភិបាល មិន​ជា​រឿង​ទោសពៃរ៍​អី​ទេ បើ​គ្រាន់​តែ​យើង​ចូល​រួម​សំដែង​មតិ​ដើម្បី​កែ​លម្អ មិន​ពេញ​ចិត្ត​ចំពោះ​ទង្វើ​ហ្នឹង ហើយ​យើង​ទាម​ទារ​ឲ្យ​បញ្ឈប់​អា​ហ្នឹង មិន​មែន​ជា​រឿង​ត្រូវ​ចាប់​ទោស​អូស​ដំណើរ​ទេ ហើយ​បើ​សិន​ជា​មាន​ការ​ចាប់​ទោស​អូស​ដំណើរ​ទៅ​លើ​សិទ្ធិ​សេរីភាព​បញ្ចេញ​មតិ ខ្ញុំ​គិត​ថា ជា​ការ​រំលោភ​សិទ្ធិ​មនុស្ស និង​ជា​ការ​រឹត​បន្តឹង​សកម្មភាព​សិទ្ធិ​មនុស្ស ដែល​យើង​កំពុង​តែ​អនុវត្ត​សព្វ​ថ្ងៃ»
កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​១៦ ខែ​ធ្នូ កន្លង​មក អត្ថបទ​មួយ​នៅ​លើ​គេហទំព័រ​របស់ ខេ អាយ (KI–Media) បាន​ផ្សព្វ​ផ្សាយ​ដោយ​បាន​ចោទ​ថ្នាក់​ដឹក​នាំ​កំពូល​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ថា​ជា​ជន​ក្បត់​ជាតិ លក់​ទឹក​ដី​ឲ្យ​វៀតណាម។
ប្រធាន​គណៈកម្មាធិការ​ទទួល​បន្ទុក​កិច្ច​ការ​ព្រំដែន​កម្ពុជា​លោក វ៉ា គឹម​ហុង បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា នេះ​ជា​ការ​ព្រមាន​មួយ។ តាម​ពិត​រដ្ឋាភិបាល​មិន​ចង់​បិត​សំឡេង​សារព័ត៌មាន​ណា​មួយ​នោះ​ទេ។ ប៉ុន្តែ​អ្វី​ដែល​គេ​ចោទ សូម​ឲ្យ​វា​មាន​មូលដ្ឋាន​ត្រឹម​ត្រូវ។
លោក វ៉ា គឹម​ហុង បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី​កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​១៦ ខែ​ធ្នូ​កន្លង​មក​ដោយ​ខ្លី​ថា លោក​បាន​ស្នើ​សុំ​ឲ្យ​រដ្ឋាភិបាល​បិទ​គេហទំព័រ​នេះ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​៣១ ខែ​ធ្នូ ឆាប់ៗ​ខាង​មុខ​នេះ។
ប៉ុន្តែ​លោក​នៅ​មិន​ទាន់​ឆ្លើយ​បញ្ជាក់​បាន​នៅ​ឡើយ​ទេ អំពី​ការ​ប្ដឹង​អ្នក​គ្រប់គ្រង​គេហទំព័រ KI នេះ។ នៅ​ថ្ងៃ​អាទិត្យ ទី​១៩ ធ្នូ វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី​ពុំ​ទាន់​អាច​សុំ​ការ​បញ្ជាក់​ពី​លោក ខៀវ កាញារិទ្ធិ រដ្ឋ​មន្ត្រី​ក្រសួង​ព័ត៌មាន និង​ជា​អ្នក​នាំ​ពាក្យ​របស់​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បាន​ទេ ជុំវិញ​បញ្ហា​ដ៏​ចម្រូងចម្រាស​ខាង​លើ​នេះ។
លោក សេង គុណការ ជា​ប្រធាន​សន្តិសុខ​ឃ្លាំង​អង្ករ​ស្បៀង​អាហារ​ពិភព​លោក ត្រូវ​បាន​សមត្ថកិច្ច​នគរបាល​ខណ្ឌ​ឫស្សី​កែវ​ចាប់​ខ្លួន​នៅ​ថ្ងៃ​សៅរ៍ ទី​១៨ ធ្នូ ឆ្នាំ​២០១០ ហើយ​បញ្ជូន​មក​សាលា​ដំបូង​រាជ​ធានី​ភ្នំពេញ​ជា​បន្ទាន់​នៅ​រសៀល​ថ្ងៃ​សៅរ៍ ទី​១៨ ធ្នូ ដែល​សាលា​ដំបូង​រាជ​ធានី​ភ្នំពេញ​បាន​បើក​សវនាការ​បឋម​មួយ​ភ្លាមៗ ប៉ុន្តែ​មិន​ទាន់​អាច​សម្រេច​ក្តី​បាន​ភ្លាមៗ​ទេ ហើយ​ក៏​បញ្ជូន​ទៅ​ឃុំ​ខ្លួន​បណ្ដោះ​អាសន្ន​នៅ​ការិយាល័យ​នគរបាល ហើយ​ក៏​បន្ត​បើក​សវនាការ​ជំនុំ​ជម្រះ​ក្តី​នៅ​ថ្ងៃ​អាទិត្យ ទី​១៩ ធ្នូ​នេះ​ទៀត។
អង្គការ​សិទ្ធិ​មនុស្ស​លីកាដូ​បាន​ចេញ​សេចក្ដី​ថ្លែង​ការណ៍​មួយ​នៅ​រសៀល​ថ្ងៃ​អាទិត្យ ទី​១៩ ធ្នូ គឺ​នៅ​ក្រោយ​ប៉ុន្មាន​ម៉ោង​ប៉ុណ្ណោះ នៃ​ការ​កាត់​ក្តី​លោក សេង គុណការ ដោយ​បាន​ហៅ​ការ​បើក​សវនាការ​របស់​សាលា​ដំបូង​រាជ​ធានី​ភ្នំពេញ​លើ​ករណី​ខាង​លើ​នេះ គឺ​ពុំ​មាន​មូលដ្ឋាន​ត្រឹម​ត្រូវ ប្រកប​ដោយ​ភាព​យុត្តិធម៌​នោះ​ទេ។ សេចក្ដី​ថ្លែង​ការ​ដដែល​បាន​ហៅ​ការ​បើក​សវនាការ​នេះ​ថា ធ្វើ​ឡើង​ដោយ​ឆក់​កណ្ដៀត ដែល​សរ​ឲ្យ​ឃើញ​ថា ការ​បង្ក្រាប​ទៅ​លើ​សិទ្ធិ​សេរីភាព​បញ្ចេញ​មតិ​នៅ​កម្ពុជា​កាន់​តែ​អាក្រក់​ទៅៗ៕