ជន​រងគ្រោះ​ប្ដឹងអតីត​មេ​ទ័ព​​ខ្មែរក្រហម​ពីរ​រូប​
អតីត​មេ​ទ័ព​ជាន់​ខ្ពស់​របស់​របប​ខ្មែរក្រហម​ពីរ​រូប កំពុង​រង​ការ​ប្ដឹង​ពី​ជនរងគ្រោះ​ក្នុង​របប​ខ្មែរក្រហម ថា​មាន​ការ​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការ​សម្លាប់​ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ ក្នុង​អំឡុង​ពេល​ដែល​ខ្មែរក្រហម​គ្រប់គ្រង​ប្រទេស​កម្ពុជា ចន្លោះ​ពី​ឆ្នាំ ១៩៧៥ ដល់​ឆ្នាំ ១៩៧៩។
អតីត​មេបញ្ជាការ​ទ័ព​ជើង​ទឹក លោក មាស មុត និង​អតីត​មេ​បញ្ជាការ​ទ័ព​ជើង​អាកាស លោក ស៊ូ ម៉េត ត្រូវ​បាន​ជន​រងគ្រោះ​មួយ​រូប គឺ​កញ្ញា សេង ធារី កំពុង​ដាក់​ពាក្យ​ប្ដឹង​ទៅ​សាលា​ក្ដី​ខ្មែរក្រហម ដោយ​មាន​ជំនឿ​មាំ​ថា អតីត​មេ​បញ្ជាការ​ទាំង​ពីរ​រូប ទាក់​ទិន​ទៅ​នឹង​សំណុំ​រឿង​ឧក្រិដ្ឋ​ខ្មែរ​ក្រហម កាល​ពី​ជាង ៣០ឆ្នាំមុន។
អតីត​អ្នកទោស​កុមារ​មួយ​រូប ហើយ​ឪពុក​ម្ដាយ​ត្រូវ​ពួក​ខ្មែរ​ក្រហម​សម្លាប់​នៅ​ក្នុង​ខេត្ត​ស្វាយរៀង កញ្ញា សេង ធារី ថ្លែង​ឱ្យ​ដឹង​នៅ​ថ្ងៃ​ទី ៦ ខែ​មេសា​ថា ពាក្យ​បណ្ដឹង​របស់​គាត់​ប្រឆាំង​នឹង​លោក មាស មុត អតីត​មេ​បញ្ជាការ​ទ័ព​ជើង​ទឹក និង​លោក ស៊ូ ម៉េត អតីត​មេ​បញ្ជាការ​ទ័ព​ជើង​អាកាស​ខ្មែរក្រហម នោះ​ អង្គភាព​គាំពារ​ជន​រង​គ្រោះ​នៅ​សាលាក្ដី​ខ្មែរ​ក្រហម​បាន​ទទួល​ហើយ ក៏ប៉ុន្តែ គាត់​កំពុង​រង់ចាំ​ព័ត៌មាន​ពី​ការិយាល័យ​ចៅក្រម​ស៊ើបអង្កេត​នៅ​ឡើយ។
កញ្ញា សេង ធារី បញ្ជាក់៖ «ខ្ញុំ​បាន​ស្រាវជ្រាវ និង​អាន​ឯកសារ​លើសលប់ ដែល​និយាយ​អំពី​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​របស់​លោក មាស មុត និង​លោក ស៊ូ ម៉េត។ ខ្ញុំ​មិន​មែន​ចេះ​តែ​ស្រង់​នៅ​ក្នុង​ភាព​ងងឹត​ទេ។ ខ្ញុំ​បាន​ស្រាវជ្រាវ​ពឹង​ផ្អែក​លើ​ឯកសារ មិន​មែន​ឯកសារ​មួយ ឬ​ពីរ​សរសេរ​ដោយ​មនុស្ស ដែល​អត់​ដឹង​ឮ ទេ ប៉ុន្តែ​ជា​ឯកសារ​ដែល​ខ្ញុំ​ស្រង់​ពី​តុលាការ​ខ្មែរក្រហម​ផ្ទាល់ ហើយ​ស្រង់​ពី​អ្នក​ជំនាញ ដែល​បាន​ដឹង​ឮ​ដោយ​ផ្ទាល់ ដែល​បាន​ស្រាវជ្រាវ​ស៊ីជម្រៅ​នៅ​ក្នុង​សាច់​រឿង​ហ្នឹង»។
កញ្ញា សេង ធារី បញ្ជាក់​ទៀតថា ការ​ដាក់​ពាក្យ​បណ្ដឹង​នេះ គឺ​ធ្វើ​ឡើង​ស្រប​តាម​ច្បាប់ និង​វិធាន​ផ្ទៃ​ក្នុង​របស់​សាលាក្ដី​ខ្មែរក្រហម ក្នុង​នាម​ជា​ជនរងគ្រោះ នៅ​ពេល​ដែល​សំណុំរឿង​លេខ ០០៣ និង០០៤ កំពុង​ឋិត​ក្រោម​ការ​ស៊ើប​អង្កេត។
មន្ត្រី​ទំនាក់ទំនង​ផ្លូវ​ច្បាប់​នៃ​សាលាក្ដី​ខ្មែរក្រហម លោក ឡាស អូលសិន (Lars Olsen) ថ្លែង​ថា ការ​ដាក់​ពាក្យ​បណ្ដឹង​របស់​កញ្ញា សេង ធារី ធ្វើ​ឡើង​តាម​ច្បាប់ និង​វិធាន​ផ្ទៃ​ក្នុង​សាលាក្ដី​ខ្មែរក្រហម។ លោក​មាន​ប្រសាសន៍​ថា សំណុំរឿង​លេខ ០០៣ និង០០៤ កំពុង​ស៊ើបអង្កេត ក៏ប៉ុន្តែ តុលាការ​មិន​ទាន់​បញ្ចេញ​ឈ្មោះ​ជន​ល្មើស​ណា​មួយ​នៅ​ឡើយ​ទេ។
លោក​ ឡាស អូលសិន បន្ត​ថា «ខ្ញុំ​ជឿ​ថា បញ្ហា​នេះ​វា​ជា​ការ​លឿន​ពេក ហើយ​មិន​មាន​ការ​ទទួល​ខុសត្រូវ និង​ផ្ទុយ​ពី​នីតិវិធី ដែល​បញ្ចេញ​ឈ្មោះ​នៅ​ក្នុង​ការ​ស៊ើបអង្កេត​សម្ងាត់ មក​បញ្ចេញ​តាម​បណ្ដាញ​ផ្សព្វផ្សាយ​ព័ត៌មាន»។
លោក ឡាស អូលសិន ថ្លែង​ថា សាលាក្ដី​ខ្មែរក្រហម បាន​លើក​ទឹកចិត្ត​ឱ្យ​ជន​រងគ្រោះ​ដាក់​ពាក្យ​បណ្ដឹង​ឱ្យ​បាន​ច្រើន ហើយ​ជន​រង​គ្រោះ​អាច​ដាក់​ពាក្យ​បណ្ដឹង​នៅ​ពេល​ណា​ក៏បាន តាម​ការ​សម្រេច​ចិត្ត​របស់​ខ្លួន។ ក៏ប៉ុន្តែ​ទាក់ទង​នឹង​សំណុំរឿង​លេខ​០០៣ និង០០៤ កំពុង​ស៊ើប​អង្កេត​នេះ សាលាក្ដី​ត្រូវ​រង់ចាំ​ទទួល​ព័ត៌មាន​បន្ថែម​ពី​ចៅក្រម​សិន ហើយ​ឈ្មោះ​ជនល្មើស​ណា​មួយ ដែល​លើក​ឡើង​ដោយ​កញ្ញា សេង ធារី ឬ​នរណា​ម្នាក់​ផ្សេង​ទៀត គ្រាន់​តែ​ជា​ការ​ទស្សន៍ទាយ​ប៉ុណ្ណោះ។ លោក​បន្ត​ថា ដើម្បី​ឱ្យ​មាន​ភាព​ងាយ​ស្រួល​ក្នុង​ការ​ដាក់​ពាក្យ​ជា​ដើម​បណ្ដឹង​រដ្ឋប្បវេណី ជន​រងគ្រោះ​គួរ​ពិនិត្យ​មើល​បទ​ចោទ និង​ជន​ត្រូវ​ចោទ​ជា​មុន​សិន។
ក្រៅ​ពី​នេះ​ អនុប្រធាន​មជ្ឈមណ្ឌល​ឯកសារ​កម្ពុជា លោក វ៉ាន់ថាន់ ពៅដារ៉ា ពន្យល់​ថា ការ​ដាក់​ពាក្យ​បណ្ដឹង​របស់​ជនរងគ្រោះ គឺ​ត្រូវ​ដឹង​ថា តើ​ជន​សង្ស័យ​ត្រូវ​តុលាការ​ចោទ ឬ​អត់ ហើយ​បទល្មើស ដែល​ប្ដឹង​នោះ​គេ​ស៊ើប​អង្កេត​ដែរ​ឬ​ទេ។
លោក វ៉ាន់ថាន់ ពៅដារ៉ា បញ្ជាក់​បន្ថែម​ដូច្នេះ «ឬ​មួយ​ក៏​ថា តើ​សំណុំ​រឿង​មួយ​ហ្នឹង ត្រូវ​បាន​តុលាការ​ទម្លាយ​ឱ្យ​យើង​បាន​ដឹង​ដែរ​ឬ​យ៉ាង​ណា។ បើមិនដូច្នោះទេ វា​អាច​នឹង​ប៉ះពាល់​ដល់​ភាព​សម្ងាត់​របស់​តុលាការ។»
កញ្ញា សេង ធារី មានប្រសាសន៍ថា តាម​នីតិវិធី​របស់​សាលាក្ដី​ខ្មែរក្រហម និង​ខ្លឹមសារ​ស៊ីជម្រៅ​នៃ​សាច់​រឿង​របស់​កញ្ញា ទើប​ធ្វើ​ឱ្យ​កញ្ញា​មាន​ជំហរ​រឹងមាំ​ខាង​ផ្លូវ​ច្បាប់​សម្រាប់​ដាក់​ពាក្យ​ប្ដឹង​លោក មាស មុត និង​លោក ស៊ូ ម៉េត នៅ​ក្នុង​សំណុំរឿង​លេខ ០០៣ និង ០០៤។ កញ្ញា​រំពឹង​ថា សាលាក្ដី​ខ្មែរ​ក្រហម​នឹង​ឆ្លើយ​តប​វិញ​ក្នុង​ពេល​មួយ​សមស្រប ហើយ​ដំណើរ​ការ​ទៅ​មុខ។
ដោយ​ឡែក ពលរដ្ឋ​ប្រទេស​នូវែលហ្សេឡង់​មួយ​រូប គឺ​លោក រ៉ប ហាមិល (Rob Hamill) នឹង​ដាក់​ពាក្យ​ប្ដឹង​ទៅ​សាលាក្ដី​ខ្មែរ​ក្រហម​ជា​ដើម​បណ្ដឹង​រដ្ឋប្បវេណី​​ទី​២ សម្រាប់​ករណី ០០៣ និង ០០៤ ដោយ​ចោទ​ប្រកាន់​អតីត​មេ​បញ្ជាការ​យោធា​ខ្មែរ​ក្រហម​ឈ្មោះ មាស មុត និង ស៊ូ ម៉េត ថា ជា​មេ​ខ្មែរ​ក្រហម ដែល​ត្រូវ​ទទួល​ខុស​ត្រូវ​ដោយ​ផ្ទាល់​ចំពោះ​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​លើ​បង​របស់​លោក​ឈ្មោះ ឃើរី ហា​មិល (Kerry Hamill)។
ក្នុង​សេចក្ដី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​មួយ​នៅ​ថ្ងៃ​ពុធ ទី​៦ ខែ​មេសា លោក រ៉ប ហាមិល នឹង​ដាក់​ពាក្យ​ជា​ផ្លូវការ​នៅ​ថ្ងៃ​សុក្រ ទី​៨ ខែ​មេសា​នេះ ដោយ​ចោទ​ថា មេបញ្ជាការ​យោធា​ទាំង​ពីរ​រូប​មាន​ចំណែក​ក្នុង​គោលបំណង និង​ផែនការ​ចាប់​ខ្លួន និង​សម្លាប់​លោក ឃើរី ហាមិល ក្នុង​ពេល​លោក មាស មុត មាន​នាទី​ជា​មេបញ្ជាការ​កង​នាវាចរណ៍ ហើយ ស៊ូ ម៉េត មាន​នាទី​ជា​មេបញ្ជាការ​កង​អាកាសចរណ៍។
តាម​ការ​អះអាង​ក្នុង​ពាក្យ​បណ្ដឹង​របស់​ដើម​ចោទ​ជា​ប្អូន​ជន​រង​គ្រោះ​ឈ្មោះ ឃើរី ហាមិល បាន​បើក​កាណូត​កម្សាន្ត ហើយ​បោះ​យុថ្កា​ក្បែរ​កោះ​តាង នៅ​ថ្ងៃ​១៣ ខែ​សីហា ឆ្នាំ​១៩៧៨ តែ​ត្រូវ​នាវា​ល្បាត​ខ្មែរ​ក្រហម​ចាប់​ខ្លួន​បញ្ជូន​ទៅ​ដាក់​គុក​ទួល​ស្លែង។ ដើម​ចោទ​អះអាង​ថា ឆ្មាំ​គុក​ទួលស្លែង បាន​ធ្វើ​ទារុណកម្ម​គាប​សួរ​ចម្លើយ ហើយ​បង្ខំ​ឲ្យ​សារភាព​ដោយ​ចុះ​ហត្ថលេខា​ថា ឃើរី ហាមិល ជា​ភ្នាក់ងារ​សេ.អ៊ី.អា រួច​សម្លាប់​ចោល​តែម្ដង។
គ្រួសារ​ជន​រងគ្រោះ​ធ្លាប់​បាន​សរសេរ​សំបុត្រ​ទៅ​រដ្ឋាភិបាល​ក្រុង អកឡែន (Auckland) ឲ្យ​ជួយ​ធ្វើ​អន្តរាគមន៍​ធានា​សុវត្ថិភាព ឃើរី ហាមិល ប៉ុន្តែ​ រដ្ឋាភិបាល​មិន​សូវ​អើពើ ហើយ​បន្ទាប់​មក​គាំទ្រ​របប​ខ្មែរ​ក្រហម​នៅ​ឯ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ​ទៀត​ផង។
ក្រុម​គ្រួសារ​ជន​រងគ្រោះ​ជាតិ​នូវែលហ្សេឡង់ សម្ដែង​ការ​បារម្ភ​ថា ការ​ស៊ើប​អង្កេត​ក្នុង​ករណី​០០៣ និង ០០៤ លើ​កម្មាភិបាល​ថ្នាក់​ខ្ពស់​ពី​សម័យ​ខ្មែរ​ក្រហម ដែលគេ​មិន​បញ្ចេញ​ឈ្មោះ ៥ រូប ស្ថិត​នៅ​ទ្រឹង​មិន​ចេញ​ជា​អ្វី ដោយសារ​ការ​ជ្រៀតជ្រែក​ខាង​នយោបាយ​ជា​ចំហ ហើយ​និង​ភាព​ស្ពឹក​យឺតយ៉ាវ​ខាង​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ។
សាលាក្ដី​ខ្មែរ​ក្រហម​កំពុង​តែ​ខិត​ជិត​ដល់​ការ​ចាប់​ផ្ដើម​វិនិច្ឆ័យ​ក្ដី​ករណី ០០២ ដែល​ត្រូវ​នាំ​ខ្លួន​មេដឹកនាំ​ជាន់​ខ្ពស់​ខ្មែរ​ក្រហម​បួន​រូប​មក​កាត់​ក្ដី មាន​ដូចជា នួន ជា, អៀង សារី, ខៀវ សំផន និង អៀង ធីរិទ្ធ។ ដើម​ចោទ​ទី​១ ក្នុង​ករណី ០០៣ និង ០០៤ គឺ​កញ្ញា​មេធាវី សេង ធារី ដែល​បាន​ដាក់​ពាក្យ​ជា​ដើមបណ្ដឹង​រដ្ឋប្បវេណី​កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​៤ ខែ​មេសា កន្លង​ទៅ​នេះ៕