ចាប់ខ្លួនជនជាតិវៀតណាមកាប់ឈើ រួចដោះលែងស្ងាត់ៗ
តំណាងសហគមន៍ និងប្រជាពលរដ្ឋភូមិអូរអាមជាច្រើននាក់ បានបញ្ជាក់ប្រាប់វិទ្យុអាស៊ីសេរី នៅថ្ងៃទី១ ខែសីហាថា មានសាក្សីច្រើននាក់បានឃើញសកម្មភាពក្រុមមន្ត្រីអភិរក្សជីវចម្រុះកែវសីមា ចាប់ខ្លួនបុរសជនជាតិវៀតណាម ៣នាក់ រួមជាមួយម៉ូតូ ២គ្រឿង និងម៉ាស៊ីនអារឈើប្រភេទត្រង់សឺន័រចំនួន ២គ្រឿង នៅវេលាម៉ោង១២ ថ្ងៃទី២៩ ខែកក្កដា ហើយមកទល់នឹងថ្ងៃនេះ ជនជាតិវៀតណាមទាំងនោះត្រូវបានគេដោះលែងទៅវិញអស់យ៉ាងស្ងាត់កំបាំង ក្នុងមូលហេតុទាក់ទងនឹងប្រាក់សំណូក។
តំណាងសហគមន៍ម្នាក់ បានរៀបរាប់ថា ជនជាតិវៀតណាម ៣នាក់ ត្រូវចាប់ខ្លួនបានក្នុងពេលកំពុងធ្វើសកម្មភាពអារឈើ នៅចំណុចត្រពាំងផល្លា និងអូរថ្មដា ចម្ងាយប្រមាណ ៥គីឡូម៉ែត្រ ពីភូមិអូរអាម ក្នុងឃុំស្រែខ្ទុម ស្រុកកែវសីមា ខេត្តមណ្ឌលគិរី ៖ «បីនាក់ហ្នឹង មានម៉ាស៊ីនត្រង់សឺន័រ ហើយនិងម៉ូតូ ២គ្រឿងហ្នឹង អភិរក្សគេចុះទៅព័ទ្ធចាប់ជាក់ស្ដែងនៅកន្លែងអារឈើហ្មង។ សាក្សីមានប្រជាពលរដ្ឋឃើញហូរហែតាមដងផ្លូវ បណ្ដើរអាបីនាក់ហ្នឹងមកដាក់ឡាន មានប៉េអិមជិះម៉ូតូដាក់ខ្នោះដាក់អី ឃើញភាគច្រើន។ បើតាមព័ត៌មានថា អភិរក្សហ្នឹងពិន័យជាប្រាក់ ក្នុងម្នាក់មួយពាន់ដុល្លារ»។
អាជ្ញាធរមូលដ្ឋានដែលសុំមិនបញ្ចេញឈ្មោះ បានបញ្ជាក់ថា ពិតជាមានករណីចាប់ជនជាតិវៀតណាម រួមទាំងសម្ភារៈអារឈើនោះមែន ៖ «ពួកអាហ្នឹងវាចូលមកលួចដាក់អន្ទាក់អារឈើ ព្រោះទាហាននៅតាមព្រំដែនវាបង់កង់រុញឈើអីអ៊ីចឹងទៅ»។
មន្ត្រីថា ឃើញតែឧបករណ៍
ក៏ប៉ុន្តែអនុប្រធានក្រុមអភិរក្សជីវចម្រុះកែវសីមា លោក ប៉ែត ភក្រ្តា បដិសេធថា មិនមានករណីចាប់ជនជាតិវៀតណាមទេ នេះបើតាមសេចក្ដីរាយការណ៍ពីមន្ត្រីរបស់លោក។ មន្ត្រីដដែលឲ្យដឹងថា មានត្រឹមតែករណីចាប់បានម៉ូតូ ២គ្រឿង និងម៉ាស៊ីនអារឈើត្រង់សឺន័រ ២គ្រឿងប៉ុណ្ណោះ ៖ «ចាំមើលអឺខ្ញុំព្យាយាមបើសិនជាព័ត៌មានហ្នឹងធ្ងន់ធ្ងរ ខ្ញុំអាចព្យាយាមតាមជ្រាវព័ត៌មានហ្នឹងបន្តទៀត ព្រោះអីករណីវៀតណាមករណីអីនេះ វាជារឿងមួយផ្សេងពីហ្នឹងទៀត»។
ដោយឡែកមន្ត្រីដែលមានបេសកកម្មស៊ើបអង្កេតនៅស្រុកកែវសីមា បានបញ្ជាក់ថាក្រុមមន្ត្រីអភិរក្សបានជាប់ពាក់ព័ន្ធនិងប្រាក់សំណូក ៣០០០ដុល្លារ ហើយធ្វើការដោះលែងក្រុមវៀតណាមខុសច្បាប់នោះមែន ៖ «អភិរក្សព្រៃឈើស្រុកកែវសីមា បានចាប់យួនបីនាក់អារឈើ ហើយបានទទួលលុយពីយួនហ្នឹង ចំនួនបីពាន់ដុល្លារ ដោះលែងគេ អានេះគឺច្បាស់ហើយ អភិរក្សហ្នឹងវាយ៉ាងម៉េចចុះបើត្រង់តែខ្មែរគ្នាឯង មិនដែលទៅចូលកាប់ឈើផង គ្រាន់មានតែគោយន្តមួយស៊ីឈ្នួលដឹកឈើគេបន្តិចបន្ទួច ចាប់គោយន្ត យកទៅគ្នាអត់បាយអត់ទឹករហូតទល់ឥឡូវនេះ»។
ទាក់ទងនឹងការអះអាងថា មានករណីចាប់បានជនជាតិវៀតណាមល្មើសច្បាប់ ហើយត្រូវបានដោះលែងទៅវិញនោះ ប្រធានរដ្ឋបាលព្រៃឈើខេត្តមណ្ឌលគិរី លោក សុង ភាង មានប្រសាសន៍ថា ក្រុមមន្ត្រីអភិរក្សបានរាយការណ៍មកថា មានតែករណីចាប់បានម៉ូតូរបស់ជនល្មើសចំនួន ២គ្រឿង និងរណាយន្ត ២គ្រឿងប៉ុណ្ណោះ មិនមានចាប់បានជនល្មើសទេ។ តែយ៉ាងនេះក្តី លោកនឹងស៊ើបអង្កេតបន្តទៀត ៖ «អត់មានរបាយការណ៍មកថាចាប់បានមនុស្សទេ ប៉ុន្តែជាច្បាប់កាលណាតែមានឃាត់មនុស្ស ត្រូវតែបញ្ជូនមកតុលាការដើម្បីផ្តន្ទាទោស»។
សកម្មភាពកាប់ឈើខុសច្បាប់នៅស្រុកកែវសីមា បានកម្រើកឡើងវិញចាប់តាំងពីខែមិថុនាដល់ពេលបច្ចុប្បន្ន។ ភាគច្រើននៃក្រុមកាប់ឈើខុសច្បាប់ទាំងនោះ ជាជនជាតិវៀតណាម៕