សម្ព័ន្ធ​សហជីព​កម្ពុជា​បដិសេធ​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​របស់​សាលា​រាជធានី​ភ្នំពេញ
មន្ត្រី​សម្ព័ន្ធ​សហជីព​កម្ពុជា​បាន​ប្រតិកម្ម​ប្រឆាំង​ទៅ​នឹង​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​ដែល​ធ្វើ​ឡើង​ដោយ​មន្ត្រី​សាលា​រាជធានី​ភ្នំពេញ កាល​ពី​១សប្តាហ៍​មុន​នេះ​ថា ខាង​សហជីព​បាន​ប្រព្រឹត្តិ​ផ្ទុយ​ពី​ស្មារតី​នៃ​កិច្ច​ព្រមព្រៀង កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​១០ ខែ​កក្កដា ឆ្នាំ​២០១២។
ការ​ចោទ​ប្រកាន់​នេះ​ត្រូវ​បាន​សម្ព័ន្ធ​សហជីព​ចាត់​ទុក​ថា គឺ​ជា​ការ​បំភ័ន្ត​ព្រឹត្តិការណ៍ ខណៈ​ដែល​កម្លាំង​សមត្ថកិច្ច​ចម្រុះ​របស់​រដ្ឋាភិបាល​បាន​ប្រើប្រាស់​ហិង្សា​បណ្ដាល​ឲ្យ​សកម្មជន​សហជីព​ម្នាក់​រង​របួស​ធ្ងន់ធ្ងរ។
សម្ព័ន្ធ​សហជីព​កម្ពុជា​ច្រាន​ចោល​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​របស់​សាលា​រាជធានី​ភ្នំពេញ ដែល​រក​ឃើញ​ថា​សហជីព​មួយ​នេះ​បាន​បំពាន និង​អនុវត្ត​ផ្ទុយ​ពី​ស្មារតី​នៃ​កិច្ច​ប្រជុំ​របស់​ខ្លួន​កាល​ពី​៣សប្តាហ៍​មុន ក្នុង​ការ​ធានា​មិន​ឲ្យ​មាន​អំពើ​ហិង្សា​កើត​ឡើង ខណៈ​ក្រុម​កម្មករ​ប្រមូល​ផ្ដុំ​គ្នា​នៅ​ទីលាន​ប្រជាធិបតេយ្យ។
លិខិត​មួយ​ច្បាប់​ដែល​ចុះ​ហត្ថលេខា​ដោយ​អ្នកស្រី យ៉ាង សុភ័ណ្ឌ ប្រធាន​សម្ព័ន្ធ​សហជីព​កម្ពុជា ចុះ​ថ្ងៃ​ទី​២៥ កក្កដា ដែល​វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី ទទួល​បាន​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៦ កក្កដា ឆ្នាំ​២០១២ បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ការ​ចោទ​ប្រកាន់​របស់​សាលា​រាជធានី​ភ្នំពេញ សម្ព័ន្ធ​សហជីព​កម្ពុជា​ចាត់​ទុក​ថា នោះ​គ្រាន់​តែ​ការ​បំភ័ន្ត​ព្រឹត្តិការណ៍​ដែល​កម្លាំង​សមត្ថកិច្ច​វាយ​បង្ក្រាប​តំណាង​កម្មករ​កម្មការិនី​ប៉ុណ្ណោះ។ លិខិត​បន្ត​ថា សម្ព័ន្ធ​សហជីព​កម្ពុជា​គោរព​យ៉ាង​ខ្ជាប់ខ្ជួន​នូវ​ស្មារតី​នៃ​កិច្ច​ប្រជុំ​ជាមួយ​សាលា​រាជធានី​ភ្នំពេញ កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​១០ កក្កដា ឆ្នាំ​២០១២។
វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី ពុំ​អាច​ស្នើ​សុំ​ការ​បំភ្លឺ​បន្ថែម​បាន​ទេ ជុំវិញ​ការ​លើក​ឡើង​របស់​សម្ព័ន្ធ​សហជីព​កម្ពុជា​នេះ ពី​មន្ត្រី​សាលា​រាជធានី​ភ្នំពេញ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៦ កក្កដា ឆ្នាំ​២០១២។
ក៏ប៉ុន្តែ នៅ​ក្នុង​សេចក្ដី​ជូន​ដំណឹង​នៃ​គេហទំព័រ​របស់​សាលា​រាជធានី​ភ្នំពេញ ចុះ​ថ្ងៃ​ទី​១៣ កក្កដា បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា បន្ទាប់​ពី​ទទួល​បាន​លិខិត​ជា​ផ្លូវ​ការ​របស់​សម្ព័ន្ធ​សហជីព​កម្ពុជា ស្ដីពី​ការ​ស្នើ​សុំ​ជួប​ជុំ​កម្មករ​កម្មការិនី​នៅ​ទីលាន​ប្រជាធិបតេយ្យ ពោល​គឺ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១០ កក្កដា សាលា​រាជធានី​ភ្នំពេញ​បាន​កោះ​ហៅ​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ ដើម្បី​រៀបចំ​ផែនការ​ទទួល​ខុស​ត្រូវ​ក្នុង​ន័យ​ដើម្បី​ការពារ​សណ្ដាប់​ធ្នាប់ និង​សន្តិសុខ​ក្នុង​ពេល​ជួប​ជុំ​នោះ។
លិខិត​បន្ត​ថា តែ​នៅ​ទី​បំផុត អ្វី​ដែល​សាលា​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ចាត់​ទុក​ថា​ជា​ការ​អនុវត្ត​ផ្ទុយ​ពី​ខ្លឹមសារ​នៃ​កិច្ច​ប្រជុំ​នោះ គឺ​មួយ​ថ្ងៃ​បន្ទាប់ បែរ​ជា​លោក រ៉ុង ឈុន ប្រធាន​សមាគម​គ្រូ​បង្រៀន​កម្ពុជា​ឯករាជ្យ បង្ហាញ​មុខ​នៅ​ទីលាន​ប្រជាធិបតេយ្យ និង​ញុះញង់​ក្រុម​កម្មករ​ដង្ហែ​ក្បួន​ទៅ​ភូមិគ្រឹះ​លោក​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ដែល​ល្មើស​ទៅ​នឹង​កិច្ច​ប្រជុំ។
ទោះ​ជា​បែប​ណា អ្នកស្រី យ៉ាង សុភ័ណ្ឌ ប្រធាន​សម្ព័ន្ធ​សហជីព​កម្ពុជា អ្នកស្រី​មាន​ប្រសាសន៍​ថា ភាគី​សហជីព​គោរព​ជានិច្ច​នូវ​គោលការណ៍​នៃ​កិច្ច​ប្រជុំ​កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​១០ ខែ​កក្កដា រវាង​សាលា​រាជធានី​ភ្នំពេញ និង​តំណាង​សហជីព។ ក្នុង​ន័យ​នេះ អ្នកស្រី​ចាត់​ទុក​ថា ខាង​អាជ្ញាធរ​បាន​ប្រើប្រាស់​កម្លាំង​បង្ក្រាប​ទៅ​លើ​ក្រុម​សហជីព ដែល​ធ្វើ​បាតុកម្ម​ដោយ​អហិង្សា ដើម្បី​ទាម​ទារ​ឲ្យ​មាន​ដំណោះ​ស្រាយ​ទៅ​វិញ។
អ្នកស្រី យ៉ាង សុភ័ណ្ឌ៖ «ស្មារតី​នៃ​កិច្ច​ប្រជុំ​នៅ​មុន​ថ្ងៃ​១១ ហ្នឹង គឺ​ខ្ញុំ​អត់​បាន​បំពាន​ទៅ​លើ​ចំណុច​ណា​មួយ​ទេ។ ព្រោះ​ករណី​ខាង​លោក មៃ សុភត្រា របស់​ខ្ញុំ​ហ្នឹង​ដែល​គាត់​ជា​អគ្គលេខាធិការ​របស់​ខ្ញុំ ដែល​គាត់​ទៅ​ប្រជុំ​ហ្នឹង គឺ​ក្នុង​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ហ្នឹង គេ​បាន​និយាយ​មក​ថា អាច​ឲ្យ​យើង​ជួប​ជុំ​គ្នា​៥០០​នាក់ ហើយ​ទាក់​ទង​នឹង​ការ​ហែ​ចេញ​ពី​អា​សួន​សេរីភាព​ហ្នឹង តែ​២០​នាក់​ទេ។ អញ្ចឹង​យើង​គោរព​តាម​អា​ស្មារតី​នៃ​កិច្ច​ប្រជុំ​ថ្ងៃ​ហ្នឹង​តើ​បង»
នៅ​ក្នុង​ព្រឹត្តិការណ៍​នៃ​ការ​បង្ក្រាប កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​១១ ខែ​កក្កដា សមត្ថកិច្ច​ប្រដាប់​ដោយ​ដំបង និង​ខែល បាន​ប្រើ​ហិង្សា​វាយ​បង្ក្រាប​បណ្ដាល​ឲ្យ​សកម្មជន​សហជីពកម្មករ​ម្នាក់​រង​របួស​ធ្ងន់ធ្ងរ។ អំពើ​ហិង្សា​នេះ​កើត​មាន​ក្នុង​ពេល​មន្ត្រី​សហជីព គឺ​លោក រ៉ុង បញ្ញា តាម​ឃ្លាំ​មើល​តំណាង​កម្មករ​រោងចក្រ តៃណាន ដង្ហែ​ញត្តិ​ដាក់​ជូន​ខុទ្ទកាល័យ​លោក​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី នៅ​ក្បែរ​វិមាន​ឯករាជ្យ។ ក៏​ប៉ុន្តែ​ករណី​នេះ​ត្រូវ​បាន​មន្ត្រី​សាលា​រាជធានី​ភ្នំពេញ​តាម​រយៈ​សេចក្ដី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​របស់​ខ្លួន​ច្រាន​ចោល ហើយ​ចោទ​ប្រកាន់​ថា សកម្មជន​សហជីព​រូប​នេះ ប្រើប្រាស់​ហិង្សា​លើ​សមត្ថកិច្ច​មុន ខណៈ​អាជ្ញាធរ​ប្រើប្រាស់​សិទ្ធិ​ស្វ័យ​ការពារ​ខ្លួន៕