លោក ហ៊ុន សែន ជំរុញ​ឲ្យ​បង្ក្រាប​បទល្មើស​រត់​ពន្ធ​ខ្សាច់​ប៉ុន្តែ​សង្គម​ស៊ីវិល​ថា​គ្មាន​ប្រសិទ្ធភាព
លោក​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ប្រកាស​ជំរុញ​ឲ្យ​បង្ក្រាប​បទល្មើស​រត់​ពន្ធ​ខ្សាច់​ខុស​ច្បាប់ និង​ត្រូវ​ចាប់​ខ្លួន​ជន​ល្មើស​យក​មក​ផ្ដន្ទាទោស​តាម​ផ្លូវ​ច្បាប់​ផង​ដែរ។ ទោះ​ជា​យ៉ាង​ណា ការ​ប្រកាស​របស់​ប្រមុខ​រដ្ឋាភិបាល ត្រូវ​បាន​សង្គម​ស៊ីវិល​ផ្នែក​ការពារ​បរិស្ថាន ចាត់​ទុក​ថា មិន​មាន​ប្រសិទ្ធភាព​ឡើយ ហើយ​ដើម្បី​ទប់ស្កាត់​កុំ​ឲ្យ​មាន​បទល្មើស​រត់​ព័ន្ធ​ខ្សាច់​ខុស​ច្បាប់​ត​ទៅ​ទៀត គឺ​លោក ហ៊ុន សែន គួរ​ដាក់​បញ្ជា​ហាម​មិន​ឲ្យ​មាន​ការ​នាំ​ខ្សាច់​ទៅ​លក់​នៅ​ក្រៅ​ប្រទេស​ត​ទៅ​ទៀត។
ភាព​ចម្រូងចម្រាស​នៃ​ការ​នាំ​ខ្សាច់​ទៅ​លក់​នៅ​ក្រៅ​ប្រទេស​ដែល​គេ​រក​ឃើញ​ថា ធ្វើ​ឲ្យ​បាត់​ប្រាក់​ចំណូល​រាប់​លាន​ដុល្លារ​ទៅ​ក្នុង​អំពើ​ពុក​រលួយ​នោះ គឺ​នៅ​តែ​បន្ត​ស្ថិត​ក្នុង​ភាព​សង្ស័យ​នៅ​ឡើយ និង​ពុំ​ទាន់​មាន​ការ​បកស្រាយ​ឲ្យ​បាន​ជាក់លាក់ ដើម្បី​ឲ្យ​ពលរដ្ឋ​ស្ងប់​អារម្មណ៍​នៅ​ឡើយ​ទេ។
ស្រប​ពេល​គ្នា​នេះ នៅ​ក្នុង​កម្មវិធី​គម្រប់​ខួប​ថ្ងៃ​ជ័យជម្នះ ៧ មករា លើក​ទី​៣៨ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​៧ ខែ​មករា ឆ្នាំ​២០១៧ លោក​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ប្រកាស​ជំរុញ​ឲ្យ​បង្ក្រាប​បទល្មើស​នាំ​ខ្សាច់​ទៅ​លក់​នៅ​ក្រៅ​ប្រទេស​ដោយ​ខុស​ច្បាប់ ហើយ​ជន​ល្មើស គឺ​ត្រូវ​ចាប់​យក​ទៅ​ផ្ដន្ទាទោស​តាម​ផ្លូវ​ច្បាប់ « ជំរុញ​ការ​អនុវត្ត​នូវ​យុទ្ធនាការ​ដើម្បី​ប្រយុទ្ធ​ការ​កាប់​ឈើ​ខុស​ច្បាប់ ការ​នេសាទ​ខុស​ច្បាប់ និង​ការ​ធ្វើ​អាជីវកម្ម​ខុស​ច្បាប់ ហើយ​ត្រូវ​ចាប់​ជន​ល្មើស គឺ​ត្រូវ​ទទួល​ទោស​តាម​ច្បាប់ »
ទោះ​ជា​យ៉ាង​ណា ប្រសាសន៍​របស់​ប្រមុខ​រដ្ឋាភិបាល​បែប​នេះ ត្រូវ​បាន​ស្ថាបនិក​អង្គការ​មាតា​ធម្មជាតិ លោក អាឡិចហាន់ដ្រូ ហ្គន់ហ្សាឡេស ដេវិតសឹន (Alexandro Gonzales Davidson) ដែល​តាមដាន​ការ​នាំ​ខ្សាច់​ទៅ​លក់​នៅ​ក្រៅ​ប្រទេស​កន្លង​ទៅ ចាត់​ទុក​ថា ពុំ​មាន​ប្រសិទ្ធភាព​ឡើយ ហើយ​លោក ហ៊ុន សែន ក៏​គ្មាន​ឆន្ទៈ​ពិត​ប្រាកដ​ក្នុង​កិច្ចការ​នេះ​ដែរ ព្រោះ​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការ​នាំ​ខ្សាច់​ទៅ​លក់​នៅ​ក្រៅ​ប្រទេស គឺ​មិន​មែន​ជា​ពលរដ្ឋ​សាមញ្ញ​នោះ​ទេ តែ​ជា​ក្រុម​មន្ត្រី​មួយ​ចំនួន​ដែល​នៅ​ក្រោម​ឱវាទ​របស់​លោក​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី « ការ​នាំ​ខ្សាច់​ទៅ​ឥណ្ឌា និង​សិង្ហបុរី ខ្ញុំ​ជឿ​ថា​សុទ្ធតែ​ជា​មន្ត្រី​មាន​អំណាច​ក្នុង​ជួរ​រដ្ឋាភិបាល​ហ្នឹង អាច​មាន​រហូត​ដល់​រដ្ឋមន្ត្រី​តែ​ម្ដង »
ការ​នាំ​ខ្សាច់​ដែល​ក្លាយ​ជា​បញ្ហា​មន្ទិល​សង្ស័យ​នេះ បន្ទាប់​ពី​ទិន្នន័យ​តួលេខ​របស់​រដ្ឋាភិបាល និង​តួលេខ​របស់​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ (UN Comtrade)បង្ហាញ​ពី​ការ​នាំ​ខ្សាច់​ទៅ​លក់​នៅ​ក្រៅ​ប្រទេស ជាពិសេស​ប្រទេស​សិង្ហបុរី គឺ​មាន​ភាព​ខុស​គ្នា​ឆ្ងាយ ហើយ​នាំ​ឲ្យ​មាន​ការ​សង្ស័យ​ថា លុយ​រាប់​រយ​លាន​ដុល្លារ អាច​ធ្លាក់​ទៅ​ក្នុង​កណ្ដាប់​ដៃ​របស់​អ្នក​មាន​លុយ និង​អ្នក​មាន​អំណាច​ក្នុង​ជួរ​រដ្ឋាភិបាល។
តួលេខ​នាំ​ខ្សាច់​ខុស​គ្នា​នោះ គឺ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ រក​ឃើញ​ថា ចាប់​ពី​ឆ្នាំ​២០០៧ ដល់​ឆ្នាំ​២០១៥ គឺ​កម្ពុជា នាំ​ខ្សាច់​ទៅ​លក់​នៅ​ប្រទេស​សិង្ហបុរី មាន​ជាង ៧៣​លាន​តោន រីឯ​ក្រសួង​រ៉ែ វិញ​អះអាង​ថា ការ​នាំ​ខ្សាច់​ទៅ​ប្រទេស​មួយ​នេះ​មាន​ជាង ១៦​លាន​តោន​ប៉ុណ្ណោះ ដែល​ធ្វើ​ឲ្យ​ទឹកប្រាក់​ខុស​គ្នា​ជាង ៧០០​លាន​ដុល្លារ។
ដើម្បី​កុំ​ឲ្យ​មាន​បទល្មើស​រត់​ពន្ធ​ខ្សាច់​ខុស​ច្បាប់​ដូច​ពាក្យ​របស់​លោក ហ៊ុន សែន លើក​ឡើង ជនជាតិ​អេស្ប៉ាញ និង​ជា​ស្ថាបនិក​អង្គការ​មាតា​ធម្មជាតិ ដែល​ធ្វើ​ការ​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​បរិស្ថាន​នៅ​កម្ពុជា លោក អាឡិចហាន់ដ្រូ ហ្គន់ហ្សាឡេស ដេវិតសឹន ជំរុញ​ឲ្យ​លោក ហ៊ុន សែន គួរ​ចេញ​បញ្ជា​ដើម្បី​បញ្ឈប់​ជា​បន្ទាន់​នូវ​ការ​នាំ​ខ្សាច់​តាម​មាត់​សមុទ្រ ជាពិសេស​នៅ​ក្នុង​ខេត្ត​កោះកុង តែ​ម្ដង « ខ្ញុំ​គិត​ថា​រឿង​ដែល​ល្អ​បំផុត គឺ​រដ្ឋាភិបាល​របស់​លោក ហ៊ុន សែន គួរ​តែ​បញ្ឈប់​ជា​បន្ទាន់​ការ​នៃ​ខ្សាច់​ទៅ​លក់​នៅ​ក្រៅ​ប្រទេស »
ក្រៅ​ពី​តួលេខ​ខុស​គ្នា​នៃ​ការ​នាំ​ខ្សាច់​ទៅ​លក់​នៅ​ប្រទេស​សិង្ហបុរី ជាមួយ​គ្នា​នោះ ទិន្នន័យ​ពី​ភ្នាក់ងារ​គយ​ឥណ្ឌា បង្ហាញ​ថា ប្រទេស​ពួក​គេ​បាន​ទិញ​ខ្សាច់​ពី​កម្ពុជា ជាង ១០​ម៉ឺន​តោន គិត​ជា​ទឹកប្រាក់ ៣​លាន​ដុល្លារ ប៉ុន្តែ​ការ​បញ្ជាក់​នេះ ត្រូវ​បាន​ក្រសួង​រ៉ែ និង​ថាមពល បដិសេធ​ថា ពុំ​មាន​តួលេខ​ណា​បង្ហាញ​ពី​ការ​នាំ​ខ្សាច់​ទៅ​លក់​នៅ​ប្រទេស​ឥណ្ឌា ឡើយ។
ថ្វីត្បិតតែ​យ៉ាង​នេះ​ក្ដី ប្រធាន​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ លោក សម រង្ស៊ី ធ្លាប់​បញ្ជាក់​ប្រាប់​អាស៊ីសេរី​ថា តំណាង​រាស្ដ្រ​បក្ស​ប្រឆាំង នឹង​កោះ​ហៅ​មន្ត្រី​រដ្ឋាភិបាល​មក​សួរ​នាំ​ក្នុង​រដ្ឋសភា​ម្ដង​ទៀត ជុំវិញ​ការ​នាំ​ខ្សាច់​ទៅ​លក់​នៅ​ក្រៅ​ប្រទេស ជាពិសេស​ទៅ​កាន់​ប្រទេស​ឥណ្ឌា។
លោក អាឡិចហាន់ដ្រូ ហ្គន់ហ្សាឡេស ដេវិតសឹន បញ្ជាក់​ថា ក្រៅ​ពី​មេធាវី​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​សិង្ហបុរី របស់​លោក​កំពុង​ប្រមូល​ភស្តុតាង ដើម្បី​ប្ដឹង​ប្រទេស​សិង្ហបុរី ដែល​នាំ​ខ្សាច់​ពី​កម្ពុជា ធ្វើ​ឲ្យ​ប៉ះពាល់​ដល់​ជីវចម្រុះ និង​បរិស្ថាន​យ៉ាង​ធ្ងន់ធ្ងរ​នោះ លោក​ក៏​កំពុង​រៀបចំ​ដើម្បី​ដាក់​ពាក្យ​បណ្ដឹង​ស្រដៀង​គ្នា​នេះ​ទៅ​ប្រទេស​ឥណ្ឌា និង​អាច​ទៅ​ដល់​អង្គការ​ព្រហ្មទណ្ឌ​អន្តរជាតិ (ICC) ផង​ដែរ។ លោក​ថា បណ្ដឹង​ទាំងនេះ គឺ​ទាមទារ​ឲ្យ​ប្រទេស​សិង្ហបុរី និង​ឥណ្ឌា បញ្ឈប់​ការ​នាំ​ខ្សាច់​ពី​កម្ពុជា និង​ដើម្បី​ទាមទារ​សំណង​ឲ្យ​ពលរដ្ឋ​មូលដ្ឋាន​ដែល​រង​ផល​ប៉ះពាល់​ដោយសារ​ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន នាំ​ខ្សាច់​ទៅ​លក់​នៅ​ក្រៅ​ប្រទេស។
ក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម ធ្លាប់​បង្ហាញ​ទិន្នន័យ​ថា ការ​នាំ​ខ្សាច់​របស់​កម្ពុជា ទៅ​លក់​ក្រៅ​ប្រទេស គឺ​មាន​ចំនួន ៥​ប្រទេស​ប៉ុណ្ណោះ ដូចជា​ប្រទេស​សិង្ហបុរី ថៃ វៀតណាម កូរ៉េ​ខាង​ត្បូង និង​កោះ​តៃវ៉ាន់។
សង្គម​ស៊ីវិល​លើក​ឡើង​ថា ជុំវិញ​ភាព​មិន​ប្រក្រតី​នៃ​ទិន្នន័យ​នាំ​ខ្សាច់​ទៅ​លក់​នៅ​ក្រៅ​ប្រទេស គឺ​ក្រសួង​រ៉ែ និង​ថាមពល មាន​ឯកសារ​ពាក់ព័ន្ធ​ទាំងអស់​នៅ​ក្នុង​ដៃ ដូចជា​ឯកសារ​ស្ដីពី​ផល​ប៉ះពាល់​បរិស្ថាន និង​សង្គម ឬ​ក៏​អាជ្ញាប័ណ្ណ​លក់​ខ្សាច់​ចេញ ជាដើម គឺ​ស្ថាប័ន​ពាក់ព័ន្ធ​ដូចជា​អង្គភាព​ប្រឆាំង​អំពើ​ពុក​រលួយ អាច​យក​ធ្វើ​ភស្តុតាង និង​ឈាន​ទៅ​ដល់​ការ​ស៊ើប​អង្កេត​ស្វែងរក​ការពិត៕