សហគមន៍កោះស្រឡៅ អំពាវនាវឲ្យក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល ចាត់វិធានការចុះរុះរើសំណង់ការដ្ឋានលាងខ្សាច់ខ្នាតធំមួយកន្លែង ដែលស្ថិតនៅតំបន់កោះស្មាច់ ក្នុងតំបន់អភិរក្សជម្រកសត្វព្រៃតាតៃ នៃខេត្តកោះកុង។ ការអំពាវនាវរបស់សហគមន៍នេះ ធ្វើឡើងស្របពេលតំណាងរាស្ត្រគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ បានដាក់លិខិតមួយច្បាប់ទៀតទៅរដ្ឋសភា ដើម្បីផ្ញើជូនរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល លោក ស៊ុយ សែម ឲ្យបង្ហាញពីគម្រោងសកម្មភាពរបស់ក្រសួង ចំពោះការចុះរុះរើការដ្ឋានលាងខ្សាច់មួយនេះ។
សេចក្តីអំពាវនាវរបស់សហគមន៍កោះស្រឡៅនេះ ធ្វើឡើងក្រោយពេលពួកគេបានចុះទៅពិនិត្យដោយផ្ទាល់ដល់ទីតាំងការដ្ឋានលាងខ្សាច់ ហើយសង្កេតឃើញថា សំណង់ខ្នាតធំមួយនោះមិនទាន់ត្រូវបានរុះរើចេញពីតំបន់ដែនជម្រកសត្វព្រៃតាតៃនៅឡើយ។
ប្រធានបណ្ដាញយុវជននៃសហគមន៍កោះស្រឡៅ កញ្ញា អ៊ុត រីឌី បញ្ជាក់ប្រាប់អាស៊ីសេរីនៅរសៀលថ្ងៃទី៣១ កក្កដា ភ្លាមៗក្រោយពេលដែលកញ្ញា និងសកម្មជនដទៃទៀតទើបវិលត្រឡប់ពីទីតាំងការដ្ឋានលាងខ្សាច់នោះថា ក្រុមហ៊ុនបានដកបុគ្គលិកភាគច្រើនចេញពីការដ្ឋាននោះហើយ ទុកតែអ្នកយាមចំនួន ៤នាក់ប៉ុណ្ណោះឲ្យនៅមើលការដ្ឋាន ហើយសកម្មភាពសាងសង់ផ្សេងទៀតក៏ត្រូវបានផ្អាកដូចគ្នា។
បើទោះបីជាការដ្ឋានលាងខ្សាច់នោះមិនមានសកម្មភាពអ្វីក៏ដោយ តែសហគមន៍កោះស្រឡៅ នៅតែទាមទារឲ្យមានការរុះរើសំណង់នោះចេញដដែល ព្រោះពួកគាត់ព្រួយបារម្ភថា ថ្ងៃណាមួយការដ្ឋានលាងខ្សាច់នោះនឹងមានសកម្មភាពឡើងវិញ ដោយសារតែវាត្រូវបានសាងសង់រួចរាល់ជាស្ថាពរ។ ហើយម្យ៉ាងវិញទៀត អ្នកនាំពាក្យក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល លោក ម៉េង សក្តិធារ៉ា ធ្លាប់បានបញ្ជាក់ថា ការដ្ឋានលាងខ្សាច់នោះត្រូវតែរុះរើចេញ ព្រោះវាជាការដ្ឋានខ្នាតធំ៖ « ពួកខ្ញុំមិនជឿជាក់ ( ក្រសួងរ៉ែ ) ទេ គ្រាន់តែពាក្យចេញពីមាត់ប៉ុណ្ណឹង ព្រោះអ្វីដែលសំខាន់ គឺការដ្ឋាននោះនៅតែដដែល អត់មានការរើចេញសោះ។ សូមឲ្យក្រសួងដកចេញឲ្យលឿន កាន់តែឆាប់កាន់តែល្អ ព្រោះការដ្ឋាននោះស្ថិតក្នុងតំបន់អភិរក្ស » ។
អាស៊ីសេរី មិនអាចទាក់ទងអ្នកនាំពាក្យក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល លោក ម៉េង សក្តិធារ៉ា បាននៅឡើយរហូតមកទល់នឹងថ្ងៃទី៣១ កក្កដា ដើម្បីសុំការឆ្លើយតបពីមន្ត្រីរូបនេះ អំពីវិធានការចុះរុះរើការដ្ឋានលាងខ្សាច់នៅតំបន់កោះស្មាច់នោះ។ ចំណែកឯអ្នកនាំពាក្យក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល មួយរូបទៀត គឺលោក ឌិត ទីណា អាស៊ីសេរី ក៏មិនអាចទាក់ទងបានដូចគ្នា។
ស្របពេលដែលសហគមន៍កោះស្រឡៅកំពុងទាមទារឲ្យក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល ចុះរុះរើសំណង់ការដ្ឋានលាងខ្សាច់នោះ នៅរាជធានីភ្នំពេញឯណេះវិញ ប្រធានក្រុមតំណាងរាស្ត្រគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ គឺលោក សុន ឆ័យ បានផ្ញើលិខិតមួយច្បាប់ទៀតទៅរដ្ឋសភា ដើម្បីបញ្ជូនទៅរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល លោក ស៊ុយ សែម ស្នើឲ្យរដ្ឋមន្ត្រីរូបនេះបង្ហាញពីគម្រោងសកម្មភាពនៃការចុះរុះរើការដ្ឋានលាងខ្សាច់នៅតំបន់អភិរក្សជម្រកសត្វព្រៃតាតៃ និងការដកចេញនូវគ្រឿងចក្រ និងសម្ភារៈទាញយកខ្សាច់ខ្នាតមធ្យម និងខ្នាតធំទូទាំងខេត្តកោះកុង។
លោក សុន ឆ័យ ស្នើឲ្យក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល លុបបំបាត់ទាំងស្រុងនូវវត្តមានគ្រឿងចក្រ សម្ភារៈ និងកប៉ាល់ដឹកខ្សាច់គ្រប់ប្រភេទនៅខេត្តកោះកុង រុះរើការដ្ឋានលាងខ្សាច់នៅតំបន់កោះស្មាច់ ព្រមទាំងលុបបំបាត់ទាំងស្រុងនូវអាជីវកម្មខ្សាច់តាមប្រព័ន្ធស្ទឹងក្នុងខេត្តកោះកុង ដែលមិនមានបញ្ជាក់ក្នុងសារាចររបស់ក្រសួង។ លោកក៏ស្នើឲ្យក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល ពន្យល់ឲ្យលម្អិតអំពីយន្តការដែលបានបង្កើតឡើង ដើម្បីធានាថា បម្រាម និងសារាចរថ្មីដែលក្រសួងទើបដាក់ចេញ នឹងត្រូវអនុវត្តប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព។
អ្នកនាំពាក្យរដ្ឋសភា លោក ឡេង ប៉េងឡុង បញ្ជាក់ថា លិខិតរបស់លោក សុន ឆ័យ នេះ នឹងត្រូវដាក់ជូនប្រធានរដ្ឋសភា លោក ហេង សំរិន ដើម្បីពិនិត្យនៅថ្ងៃទី១ សីហា។
កាលពីថ្ងៃទី៣០ កក្កដា ថា លោក សុន ឆ័យ បានថ្លែងថា ការធ្វើអាជីវកម្មរ៉ែខ្សាច់នៅខេត្តកោះកុង បានបង្កផលប៉ះពាល់ជាច្រើនដល់បរិស្ថាន និងពលរដ្ឋនៅក្នុងមូលដ្ឋាន តែផលប្រយោជន៍បែរជាធ្លាក់ក្នុងដៃក្រុមឈ្មួញ និងមន្ត្រីខិលខូច ដូច្នេះនេះជារឿងចាំបាច់ត្រូវតែតាមដាន៖ « យើងនៅតែបន្តទាមទារមិនអាចឲ្យក្រសួងហ្នឹងបំភ្លេចលិខិតមុនៗរបស់យើងទេ ពាក់ព័ន្ធនឹងការបញ្ជាក់ពីចំនួនខ្សាច់ដែលបានយកទៅលក់រួចហើយហ្នឹងច្រើនតោនដោយខុសច្បាប់ ហើយមិនបានចំណូលទៅថវិកាជាតិនោះ ត្រូវតែមានការឆ្លើយបំភ្លឺដែរ » ។
កាលពីខែមិថុនា កន្លងទៅ លោក សុន ឆ័យ តាមរយៈប្រធានរដ្ឋសភា លោក ហេង សំរិន បានផ្ញើលិខិតម្តងរួចទៅហើយទៅលោក ស៊ុយ សែម ដើម្បីឲ្យរដ្ឋមន្ត្រីរូបនេះបង្ហាញព័ត៌មាន និងឯកសារផ្លូវការនានាទាក់ទងនឹងការនាំខ្សាច់ស៊ីលីកា ឬខ្សាច់ស ចេញទៅក្រៅប្រទេស ដែលសកម្មជនបរិស្ថានគិតថា កម្ពុជា អាចនឹងខាតបង់ទឹកប្រាក់រាប់សិបលានដុល្លារបន្ថែមទៀតពីវិស័យមួយនេះ ក្រៅពីរឿងអាស្រូវបាត់ទឹកប្រាក់ជាង ៧០០លានដុល្លារពីការនាំចេញខ្សាច់ទៅសិង្ហបុរី រយៈពេល ៨ឆ្នាំ។
ទោះបីជាយ៉ាងណា មកទល់នឹងពេលនេះ ក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល មិនទាន់ឆ្លើយតបនឹងសំណើរបស់អនុប្រធានគណៈកម្មការសេដ្ឋកិច្ច ហិរញ្ញវត្ថុ ធនាគារ និងសវនកម្មនៃរដ្ឋសភារូបនេះនៅឡើយទេ៕