អន្តរជាតិ៖ កម្ពុជា​ឋិត​ក្នុង​ស្ថានភាព​អាក្រក់​បំផុត​ក្នុង​ការ​អនុវត្ត​ច្បាប់​និង​សិទ្ធិ​មនុស្ស
តំណាង​ខាង​សមាគម​រោងចក្រ​កាត់​ដេរ អះអាង​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២១ ឧសភា ថា ស្ថានភាព​ជម្លោះ​ដែល​កើត​ឡើង​ពី​បាតុកម្ម និង​កូដកម្ម ទាមទារ​លក្ខណៈ​ការងារ ដោយសារ​តែ​ក្រុម​អ្នក​តវ៉ា​មិន​យល់​អំពី​ច្បាប់។ ការ​លើក​ឡើង​នេះ បន្ទាប់​ពី​របាយការណ៍​អន្តរជាតិ​ដែល​ធ្វើ​ការ​លើ​សិទ្ធិ​សេរីភាព​របស់​កម្មករ​នៅ​លើ​ពិភពលោក រក​ឃើញ​ថា ការ​អនុវត្ត​ច្បាប់ និង​សិទ្ធិ​មនុស្ស​កម្ពុជា ស្ថិត​នៅ​ស្ថានភាព​អាក្រក់​បំផុត។
ស្ថាប័ន​ស្រាវជ្រាវ​អន្តរជាតិ បាន​យក​បញ្ហា​ជម្លោះ​ក្ដីក្ដាំ​ជាច្រើន​ដែល​បាន​កើត​ឡើង​ជា​បន្តបន្ទាប់ ក្នុង​វិស័យ​កាត់​ដេរ​សម្លៀកបំពាក់ ធ្វើ​ជា​ប្រធានបទ​ស្រាវជ្រាវ​ចំណាត់​ថ្នាក់​ស្ថានភាព​ប្រទេស​នីមួយៗ លើ​ការ​គោរព​សិទ្ធិ​មនុស្ស និង​ការ​គោរព​ច្បាប់​ការងារ។
បច្ចុប្បន្ន សម្ព័ន្ធ​សហភាព​ពាណិជ្ជកម្ម​អន្តរជាតិ ដែល​ហៅ​កាត់​ថា អាយ.ធី.យូ.ស៊ី (ITUC = The International Trade Union Confederation) ដែល​អង្កេត​ប្រទេស​ចំនួន​១៣៩ នៅ​លើ​ពិភពលោក កំឡុង​ខែ​មេសា ឆ្នាំ​២០១៣ ដល់​ខែ​មីនា ឆ្នាំ​២០១៤ បាន​រក​ឃើញ​ថា ប្រទេស​កំពុង​អភិវឌ្ឍ​មាន​បញ្ហា​ធ្ងន់ធ្ងរ​លើ​ការ​គោរព​ច្បាប់​ការងារ។ ស្ថាប័ន​នេះ បាន​ចេញ​របាយការណ៍​ពិស្ដារ​របស់​ខ្លួន​នា​ថ្ងៃ​ទី​១៩ ឧសភា ដោយ​ដាក់​ចំណង​ជើង​ថា ទីកន្លែង​ធ្វើ​ការ​ដ៏​អាក្រក់​បំផុត​សម្រាប់​កម្មករ។
របាយការណ៍​ដដែល​បាន​គូស​បញ្ជាក់​ថា កម្ពុជា ជា​ប្រទេស​ដែល​មាន​សន្ទស្សន៍​សិទ្ធិ​មនុស្ស​អាក្រក់​បំផុត។ រីឯ​ច្បាប់​ការងារ​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា វិញ​ក៏​មាន​ភាព​តឹងតែង​ខ្លាំង​ពេក​លើ​ការ​ជ្រើសរើស​តំណាង​សហជីព ការ​ប្រើ​កម្លាំង​បណ្ដាល​ឲ្យ​បាតុករ​ស្លាប់​ពី​ការ​តវ៉ា​ទាមទារ​ប្រាក់​ឈ្នួល និង​លក្ខខណ្ឌ​ការងារ។
អគ្គលេខាធិការ​នៃ​សម្ព័ន្ធ​សហភាព​ពាណិជ្ជកម្ម​អន្តរជាតិ អ្នកស្រី សារ៉ាន់ ប៊ូរូវ (Sharan Burrow) មាន​ប្រសាសន៍​ថា ការ​វាស់វែង​កម្រិត​នៃ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រទេស​មួយ​នៃ​ស្ថានភាព​សិទ្ធិ​មនុស្ស ថា​អាក្រក់ ឬ​ល្អ ដោយ​ផ្ដោត​លើ​សូចនាករ​មួយ​ចំនួន ដូចជា ការ​ទទួល​បាន​សិទ្ធិ​ទាមទារ​ប្រាក់​ឈ្នួល កូដកម្ម​ដើម្បី​លក្ខខណ្ឌ​ការងារ​សមរម្យ និង​សិទ្ធិ​ក្នុង​ការ​ចូល​ក្នុង​សហជីព។
តំណាង​មន្ត្រី​ជាន់​ខ្ពស់​ខាង​សមាគម​រោងចក្រ​កាត់​ដេរ លោក ជាតិ ខេមរា ដែល​បាន​តាម​ដាន​ស្ថានការណ៍​ដែល​កើត​ឡើង​នៅ​ក្នុ​វិស័យ​រោងចក្រ​កាត់​ដេរ​កម្ពុជា បាន​សង្កេត​ឃើញ​ថា បញ្ហា​ជាច្រើន​ដែល​កើត​ឡើង​ពី​រឿង​កូដកម្ម​ទាមទារ​ប្រាក់​ឈ្នួល ដូចជា ការ​ដុត​បំផ្លាញ​ទ្រព្យ​សម្បត្តិ​រោងចក្រ ការ​ប៉ះ​ទង្គិច​រហូត​ដល់​មាន​មនុស្ស​ស្លាប់ និង​របួស​កើត​ឡើង ដោយសារ​ការ​មិន​យល់​ច្បាប់ និង​ធ្វើ​បំពាន​ច្បាប់​ការងារ។
ទោះ​ជា​យ៉ាង​ណា​ក៏ដោយ វិស័យ​ឯកជន ជាពិសេស​សមាគម​រោងចក្រ​កាត់​ដេរ ជំរុញ​ការ​គោរព និង​ការ​អនុវត្ត​ច្បាប់​ជា​លក្ខណៈ​អហិង្សា។ ជាក់ស្ដែង សមាគម​រោងចក្រ​កាត់​ដេរ​បាន​រក​ឃើញ​ថា ឧស្សាហកម្ម​កំពុង​បំផ្លាញ​ដោយ​សហជីព​ដែល​មិន​មាន​ក្រម​សីលធម៌ និង​ចំនួន​សហជីព​ច្រើន​ហួស​ហេតុ​ពេក។
របាយការណ៍​របស់​ក្រសួង​ការងារ បាន​បង្ហាញ​ថា បច្ចុប្បន្ន កម្ពុជា មាន​សហជីព​ជិត ៣​ពាន់ (២.៨៩១​សហជីព) ក្នុង​ចំណោម​រោងចក្រ​ចំនួន​ជាង ៦០០ មាន​ន័យ​ថា សហគ្រាស​មួយ​មាន​សហជីព​ចំនួន​៥។
បញ្ហា​នេះ ប្រធាន​កម្មវិធី​សិទ្ធិ​ការងារ​នៃ​មជ្ឈមណ្ឌល​អប់រំ​ច្បាប់​សម្រាប់​សហគមន៍ លោក មឿន តុលា មាន​ប្រសាសន៍​ថា សហជីព​ច្រើន​មិន​ឆ្លុះ​បញ្ចាំង​ពី​ការ​ជួយ​លើក​កម្ពស់​កម្មករ​ឡើយ ក្នុង​នោះ​សហជីព​ជាច្រើន​គាំទ្រ​រដ្ឋាភិបាល។ ម្យ៉ាង​វិញ​ទៀត លោក​គាំទ្រ​ចំពោះ​របាយការណ៍​របស់​សម្ព័ន្ធ​សហជីព​ពាណិជ្ជកម្ម​អន្តរជាតិ ដែល​រក​ឃើញ​ពី​ស្ថានភាព​គោរព​សិទ្ធិ​មនុស្ស​មាន​កម្រិត​ទាប។
សម្ព័ន្ធ​សហភាព​ពាណិជ្ជកម្ម​អន្តរជាតិ មាន​សូចនាករ​សំខាន់​ប្រាំ​សម្រាប់​វាស់វែង និង​វាយ​តម្លៃ​ស្ថានភាព​សិទ្ធិ​មនុស្ស និង​ការ​អនុវត្ត​ច្បាប់​ការងារ។ ទី​មួយ ការ​រំលោភ​បំពាន​សិទ្ធិ​មិន​ប្រក្រតី។ ទី​ពីរ ការ​រំលោភ​សិទ្ធិ​មនុស្ស​ដែល​កើត​ឡើង​ដដែលៗ។ ទី​បី ការ​រំលោភ​សិទ្ធិ​មនុស្ស​ដោយ​ទៀង​ទាត់។ ទី​បួន គ្មាន​ការ​ធានា​អំពី​សិទ្ធិ និង​ទី​ប្រាំ គ្មាន​ការ​ធានា​សិទ្ធិ​មនុស្ស ដោយសារ​តែ​ការ​មិន​គោរព​នីតិរដ្ឋ។ បញ្ហា​ទាំងអស់​នេះ សហព័ន្ធ​សហជីព​ពាណិជ្ជកម្ម​អន្តរជាតិ បាន​វាយ​តម្លៃ​ស្ថានភាព​កម្ពុជា មាន​ពិន្ទុ​៥ ជា​ពិន្ទុ​អាក្រក់​បំផុត៕