អ្នក​ឃ្លាំ​មើល​និង​ការពារ​សិទ្ធិ​មនុស្ស​ប្រតិកម្ម​នឹង​ការ​ព្រមាន​បិទ​ការិយាល័យ​អ.ស.ប​សិទ្ធិ​មនុស្ស
អ្នក​វិភាគ​នយោបាយ និង​អ្នក​ការពារ​សិទ្ធិ​មនុស្ស លើក​ឡើង​ថា រដ្ឋាភិបាល​នឹង​រង​ការ​រិះគន់​ថា គ្មាន​ឆន្ទៈ​គោរព​សិទ្ធិមនុស្ស​ឡើយ ប្រសិនបើ​រដ្ឋាភិបាល​សម្រេច​បិទ​ទ្វារ​ការិយាល័យ​ឧត្ដម​ស្នងការ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ​ទទួល​បន្ទុក​សិទ្ធិមនុស្ស​ (OHCHR) ប្រចាំ​នៅ​កម្ពុជា។ ការ​លើក​ឡើង​នេះ ស្រប​ពេល​មន្ត្រី​ការិយាល័យ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ បញ្ជាក់​ថា ខ្លួន​កំពុង​រង់ចាំ​ការ​ពិភាក្សា​ជាមួយ​រដ្ឋាភិបាល​ស្ដីពី​ការ​បន្ត​វត្តមាន​របស់​ខ្លួន​នៅ​កម្ពុជា។
ការ​ព្រមាន​ពិចារណា​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ថា នឹង​អាច​បិទ​ការិយាល័យ​ឧត្ដម​ស្នងការ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ ទទួល​បន្ទុក​សិទ្ធិមនុស្ស​ប្រចាំ​ប្រទេស​កម្ពុជា ​ត្រូវ​បាន​អ្នក​វិភាគ​នយោបាយ និង​អ្នក​សិទ្ធិមនុស្ស​មើល​ឃើញ​ថា កម្ពុជា​នឹង​ជួប​រូបភាព​អាក្រក់ និង​ភាព​ខ្មៅ​ងងឹត​កាន់​តែ​ខ្លាំង បើសិនជា​រដ្ឋាភិបាល​ធ្វើ​ដូច​អ្វី​ដែល​ខ្លួន​ព្រមាន​នោះ ហើយ​ម្យ៉ាង​វិញ​ទៀត រដ្ឋាភិបាល​នឹង​ខាត​បង់​ធំ។
ប្រធាន​អង្គការ​វេទិកា​អនាគត និង​ជា​អ្នក​ឃ្លាំមើល​ស្ថានការណ៍​នយោបាយ លោក អ៊ូ វីរៈ លើក​ឡើង​ថា រដ្ឋាភិបាល​នឹង​ត្រូវ​ប្រទេស​ជា​ច្រើន​នៅ​ទូទាំង​ពិភពលោក រិះគន់​កាន់​តែ​ខ្លាំង​ថា គ្មាន​ឆន្ទៈ​គោរព​សិទ្ធិមនុស្ស ស្រប​ពេល​ប្រទេស​មួយ​នេះ​កំពុង​ញាំញី​ដោយ​ពាក្យ​រិះគន់​ជា​ច្រើន​ពី​មតិ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ​ថា ស្ថានភាព​សិទ្ធិមនុស្ស​បច្ចុប្បន្ន កាន់តែ​អាក្រក់​ឡើង​ជា​បន្តបន្ទាប់៖ «ពិភពលោក​គេ​នឹង​គិត​ថា កម្ពុជា​គ្មាន​ឆន្ទៈ​គោរព​សិទ្ធិមនុស្ស ហើយ​គ្មាន​ការ​សហការ​ជាមួយ​ការិយាល័យ​ដ៏​សំខាន់​មួយ​នេះ អ៊ីចឹង​ខ្ញុំ​មើល​ទៅ កម្ពុជា​នឹង​មាន​រូបភាព​ខ្មៅ​ងងឹត​ទាក់ទង​នឹង​ការ​គោរព​សិទ្ធិមនុស្ស និង​ទ​ទូល​បាន​ការ​រិះគន់​ខ្លាំង​ជាង​មុន»
​រដ្ឋមន្ត្រី​ការបរទេស​កម្ពុជា លោក ប្រាក់ សុខុន កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​២២ ខែ​វិច្ឆិកា បាន​ផ្ញើ​លិខិត​មួយ​ទៅ​កាន់​ឧត្ដម​ស្នងការ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ​ប្រចាំ​នៅ​ទីក្រុង​ហ្សឺណែវ ប្រទេស​ស្វីស ដោយ​បញ្ជាក់​ថា ការិយាល័យ​ឧត្ដម​ស្នងការ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ​ទទួល​បន្ទុក​សិទ្ធិមនុស្ស​នៅ​កម្ពុជា បន្ត​ជ្រៀតជ្រែក​កិច្ចការ​ផ្ទៃក្នុង​កម្ពុជា ម្ដង​ហើយ​ម្ដង​ទៀត។ ការ​លើក​ឡើង​របស់​លោក ប្រាក់ សុខុន បន្ទាប់​ពី​អ្នក​តំណាង​ការិយាល័យ​សិទ្ធិមនុស្ស​នៃ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ​ប្រចាំ​កម្ពុជា អ្នកស្រី វ៉ាន់ហ៊ី លី (Wan-Hea Lee) ស្នើ​សុំ​រដ្ឋាភិបាល​ពន្យល់​ផ្លូវ​ច្បាប់​អំពី​ការ​រារាំង​មិន​ឱ្យ​មេ​បក្ស​ប្រឆាំង លោក សម រង្ស៊ី វិល​ចូល​ស្រុក​វិញ។
​លោក អ៊ូ វីរៈ អះអាង​ថា ការ​ទាមទារ​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល​ពន្យល់​ផ្លូវ​ច្បាប់​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការ​រារាំង​មិន​ឱ្យ​មេ​បក្ស​ប្រឆាំង​ចូល​ស្រុក មិន​មែន​ជា​ការ​ជ្រៀតជ្រែក​ចូល​កិច្ចការ​ផ្ទៃក្នុង​ឡើយ ព្រោះ​រដ្ឋាភិបាល​គឺ​មាន​ភារកិច្ច​ពន្យល់​រឿង​នេះ​ជា​សាធារណៈ​ទៅ​ដល់​មហាជន​ឱ្យ​ស័ក្ដិសម​ជា​ប្រទេស​មាន​ច្បាប់​ត្រឹមត្រូវ។ ​ទោះជា​យ៉ាង​ណា​ក៏ដោយ នៅ​ក្នុង​លិខិត​របស់​លោក ប្រាក់ សុខុន បាន​ចាត់​ទុក​ការ​លើក​ឡើង​របស់​អ្នកស្រី វ៉ាន់ហ៊ី លី ថា​គឺ​មិន​គោរព​អធិបតេយ្យភាព​កម្ពុជា និង​ជា​ទង្វើ​មិន​អាច​ទទួល​យក​បាន ព្រោះ​ជា​ឥរិយាបថ​ព្រហើន។
​ពាក់ព័ន្ធ​រឿង​នេះ ប្រធាន​គ្រប់គ្រង​ការិយាល័យ​ស៊ើបអង្កេត​សិទ្ធិមនុស្ស​នៃ​អង្គការ​លីកាដូ (LICADHO) លោក អំ សំអាត ពន្យល់​ថា ការ​ជ្រៀតជ្រែក​ចូល​កិច្ចការ​ផ្ទៃក្នុង​របស់​ប្រទេស​មួយ គឺ​ទាល់​តែ​មាន​ការ​លូកដៃ​ផ្ទាល់​ទៅ​ដល់​កិច្ចការ​របស់​រដ្ឋាភិបាល​នៃ​ប្រទេស​នោះ ផ្ទុយ​ទៅ​វិញ​ការ​លើក​ឡើង​របស់​អ្នកស្រី វ៉ាន់ហ៊ី លី គឺ​គ្រាន់តែ​ជា​ការ​ផ្ដល់​អនុសាសន៍​ប៉ុណ្ណោះ មិន​មែន​ជា​ការ​ជ្រៀតជ្រែក​ឡើយ៖ «ក៏​ប៉ុន្តែ​គ្រាន់​តែ​ជា​ការ​លើក​ឡើង​ជា​អនុសាសន៍ ដើម្បី​ធ្វើ​ឱ្យ​ស្ថានភាព​កាន់តែ​ល្អ​ប្រសើរ​ឡើង។ អា​ហ្នឹង​ជា​ការ​ផ្ដល់​អនុសាសន៍ ទោះជា​ទទួល​យក ឬ​មិន​ទទួល​យក យើង​មាន​ឱកាស​បកស្រាយ»
​លោក​ថា កម្ពុជា​ពេល​នេះ​ត្រូវ​ការ​ការិយាល័យ​ឧត្ដម​ស្នងការ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ​ទទួល​បន្ទុក​សិទ្ធិមនុស្ស​ជា​ចាំបាច់ ដើម្បី​បន្ត​លើក​កម្ពស់​សិទ្ធិមនុស្ស ជាពិសេស​ដើម្បី​ឱ្យ​កម្ពុជា មាន​ការ​ប្រកួត​ប្រជែង​ខាង​ផ្នែក​នយោបាយ​ដោយ​ស្មើ​ភាព​គ្នា។ ​រដ្ឋមន្ត្រី​ការបរទេស​កម្ពុជា លោក ប្រាក់ សុខុន បញ្ជាក់​ថា បើ​សិន​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​៣០ ខែ​ធ្នូ ឆ្នាំ​២០១៦ ការិយាល័យ​ឧត្ដម​ស្នងការ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ មិន​ទទួល​យក​អនុស្សរណៈ​យោគយល់​ថ្មី (អនុស្សរណៈ​យោគយល់​ចាស់​អស់​សុពលភាព​តាំង​ពី​ចុង​ខែ​ធ្នូ ឆ្នាំ​២០១៥) ដូច្នោះ​រដ្ឋាភិបាល​គ្មាន​ជម្រើស​អ្វី​ផ្សេង​ក្រៅ​ពី​ប្រើប្រាស់​សិទ្ធិ​អធិបតេយ្យភាព​របស់​ខ្លួន​ដើម្បី​សម្រេច​អនាគត​វត្តមាន​របស់​ការិយាល័យ​ឧត្ដម​ស្នងការ​មួយ​នេះ​នៅ​កម្ពុជា។ ​សម្រាប់​អ្នក​នាំ​ពាក្យ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ​ ផ្នែកសិទ្ធិមនុស្ស អ្នកស្រី រ៉ាវីណា ស្សាំដាសានី (Ravina Shamdasani) ឆ្លើយ​តប​ជាមួយ​អាស៊ីសេរី តាម​សារ​អេឡិចត្រូនិក (Email) ថា ការ​ជជែក​ពិភាក្សា​ជាមួយ​រដ្ឋាភិបាល​ស្ដីពី​អនុស្សរណៈ​យោគយល់​គ្នា (MoU) កំពុង​បន្ត។
អ្នកស្រី​បញ្ជាក់​ថា វត្តមាន​របស់​ការិយាល័យ​ឧត្ដម​ស្នងការ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ​ទទួល​បន្ទុក​សិទ្ធិមនុស្ស​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​ណា​មួយ គឺ​អាស្រ័យ​ដោយ​មាន​ការ​ព្រមព្រៀង​ពី​ប្រទេស​នោះ ហើយ​ខាង​អ្នកស្រី​កំពុង​រង់ចាំ​ការ​បន្ត​ជជែក​ពិភាក្សា​ជាមួយ​រដ្ឋាភិបាល ដើម្បី​បន្ត​វត្តមាន​របស់​ខ្លួន​នៅ​កម្ពុជា។ ​ទោះ​ជា​យ៉ាង​ណា​ក៏ដោយ លោក អំ សំអាត បញ្ជាក់​ថា បើ​សិន​រដ្ឋាភិបាល​ពិត​ជា​សម្រេច​បិទ​ទ្វារ​លែង​ឱ្យ​មាន​ការិយាល័យ​ឧត្ដម​ស្នងការ​អង្គការ​សិទ្ធិមនុស្ស​ប្រចាំ​នៅ​កម្ពុជា មែន អ្នក​ខាត​ធំ​គឺ​កម្ពុជា ព្រោះ​ពេល​នោះ​ប្រទេស​ម្ចាស់​ជំនួយ​ធំៗ នឹង​លែង​ផ្ដល់​ជំនួយ​មក​កម្ពុជា ដែល​ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំៗ ទទួល​បាន​រាប់​លាន​ដុល្លារ។
​ម្យ៉ាង​វិញ​ទៀត ​វិនិយោគិន​បរទេស​មុន​នឹង​ធ្វើ​ការ​វិនិយោគ​នៅ​ប្រទេស​ណា​មួយ គឺ​គេ​សម្លឹង​មើល​អំពី​ស្ថានភាព​នយោបាយ ការ​គោរព​សិទ្ធិមនុស្ស និង​ការ​អនុវត្ត​ច្បាប់​របស់​តុលាការ​ផង​ដែរ៖ «មាន​អ្នករាយការណ៍​ពិសេស​ប្រចាំ​នៅ​កម្ពុជា អ៊ីចឹង​បើ​សិន​កម្ពុជា ធ្វើ​បាន​ល្អ ការ​លើក​កម្ពស់​សិទ្ធិមនុស្ស ឈ្មោះ​កម្ពុជា យើង​កាន់​តែ​មាន​កេរ្តិ៍ឈ្មោះ​លើ​ឆាក​អន្តរជាតិ»
​អ្នក​វិភាគ​នយោបាយ និង​អ្នក​សិទ្ធិមនុស្ស​យល់ថា រដ្ឋាភិបាល​នឹង​មិន​បិទ​ទ្វារ​ការិយាល័យ​ឧត្ដម​ស្នងការ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ​ទទួល​បន្ទុក​សិទ្ធិមនុស្ស​នៅ​កម្ពុជា ឡើយ ព្រោះ​រដ្ឋាភិបាល​ទទួល​បាន​ជំនួយ ការ​វិនិយោគ​បរទេស​ជា​បន្តបន្ទាប់ តាម​រយៈ​ការិយាល័យ​សិទ្ធិមនុស្ស​មួយ​នេះ។ ពួកគេ​លើក​ឡើង​ទៀត​ថា ស្ថានភាព​តាង​តឹង​រវាង​រដ្ឋាភិបាល និង​ការិយាល័យ​ឧត្ដម​ស្នងការ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ​នៅ​ពេល​នេះ នឹង​បាន​ធូរ​ស្បើយ​មក​វិញ បន្ទាប់ពី​ភាគី​ទាំង​ពីរ​បាន​ជួប​ជជែក​គ្នា៕