ក្រុម​ជន​ភៀស​ខ្លួន​ស្វែងរក​សិទ្ធិ​ជ្រក​កោន​នៅ​អូស្ត្រាលី​តវ៉ា​ប្រឆាំង​នឹង​គម្រោង​បញ្ជូន​មក​កម្ពុជា
ក្រុម​ជន​ភៀស​ខ្លួន​ដែល​ស្វែងរក​សិទ្ធិ​ជ្រក​កោន​នៅ​ប្រទេស​អូស្ត្រាលី ហើយ​កំពុង​រស់នៅ​ក្នុង​ជំរំ​នៅ​លើ​កោះ​ណាវរូ (Nauru) នាំ​គ្នា​តវ៉ា​ប្រឆាំង​នឹង​គម្រោង​បញ្ជូន​ពួក​គេ​មក​កម្ពុជា។
ព័ត៌មាន​ដែល​ផ្សព្វផ្សាយ​ដោយ​វិទ្យុ​ណូវែលហ្សេឡង់ដ៏​អន្តរជាតិ (Radio New Zealand International) នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​១៨ ខែ​មេសា នេះ​ឲ្យ​ដឹង​ថា ក្រុម​ជន​ភៀស​ខ្លួន​ជាច្រើន​នាក់​នាំ​គ្នា​តវ៉ា​ក្នុង​បរិវេណ​ជំរំ ដែល​ដាក់​ពួក​គេ​នៅ​លើ​កោះ​ណាវរូ។
អ្នក​សម្រប​សម្រួល​ការពារ​សិទ្ធិ​ជន​ភៀស​ខ្លួន បាន​ប្រាប់​អ្នក​សារព័ត៌មាន​ថា ការ​តវ៉ា​នោះ គឺ​ជា​យុទ្ធនាការ​ជំទាស់​នឹង​គម្រោង​ការ​បញ្ជូន​ជន​ភៀស​ខ្លួន​ជា​លើក​ដំបូង​ពី​កោះ​ណាវរូ​នោះ​មក​កម្ពុជា។ ការ​តវ៉ា​នោះ ក៏​ស្រប​ពេល​ដែល​សារព័ត៌មាន​នានា​ផ្សព្វផ្សាយ​ថា ក្រុម​ជន​ភៀស​ខ្លួន​ក្រុម​ទី​១​ដែល​មាន​ចំនួន ១០​នាក់ អាច​នឹង​ត្រូវ​គេ​បញ្ជូន​តាម​យន្តហោះ​មក​កម្ពុជា នៅ​ថ្ងៃ​ច័ន្ទ ទី​២០ ដើម​សប្ដាហ៍​ក្រោយ។
ឆ្លើយ​តប​នឹង​បញ្ហា​នេះ លោក កុយ គួង ជា​រដ្ឋលេខាធិការ និង​ជា​អ្នក​នាំ​ពាក្យ​ក្រសួង​ការ​បរទេស មាន​ប្រសាសន៍​ថា ព័ត៌មាន​នៃ​ការ​បញ្ជូន​ជន​ភៀស​ខ្លួន​មក​កម្ពុជា នោះ គឺ​ជា​ការ​ភាន់ច្រឡំ៖ «»។
ទោះ​ជា​យ៉ាង​ណា លោក កុយ គួង នៅ​មិន​ទាន់​បញ្ជាក់​បាន​នៅ​ឡើយ​ថា តើ​ពេល​ណា​ទើប​ក្រុម​បច្ចេកទេស​កម្ពុជា នឹង​ចាប់​ផ្ដើម​ការងារ​ជ្រើសរើស​ជន​ភៀស​ខ្លួន​ដែល​ជា​អ្នក​ស្ម័គ្រ​ចិត្ត​មក​កាន់​កម្ពុជា នោះ​នៅ​ឡើយ។ លោក កុយ គួង បញ្ជាក់​ជា​ថ្មី​ទៀត​ថា ការ​បញ្ជូន​ជន​ភៀស​ខ្លួន​មក​កម្ពុជា នេះ ឈរ​លើ​គោលការណ៍​មនុស្សធម៌ និង​តាម​ការ​ស្ម័គ្រ​ចិត្ត។
កាល​ពី​ខែ​កញ្ញា ឆ្នាំ​២០១៤ កម្ពុជា និង​អូស្ត្រាលី បាន​ចុះ​ហត្ថលេខា​ទទួល​យក​ជន​ភៀស​ខ្លួន ដែល​ត្រូវ​សមត្ថកិច្ច​អូស្ត្រាលី ឃាត់​ខ្លួន​ក្នុង​ជំរំ​មក​រស់នៅ​កម្ពុជា ជា​ថ្នូរ​នឹង​ជំនួយ​ប្រមាណ ៤០​លាន​ដុល្លារ​អូស្ត្រាលី៕