អ្នក​បឹងកក់​ស្រែក​សុំ​ព្រះរាជ​អន្តរាគមន៍​ពី​ព្រះមហាក្សត្រ
អ្នក​បឹងកក់ ដែល​មាន​ទំនាស់​ដីធ្លី​ដ៏​រ៉ាំរ៉ៃ​ជាមួយ​ក្រុមហ៊ុន​ស៊ូកាគូ នៅ​ថ្ងៃ​ទី២៩ មីនា បាន​បង្ហាញ​ពី​វិធីសាស្ត្រ​តស៊ូ​មតិ​របស់​ពួក​គាត់​ចុង​ក្រោយ ដោយ​នាំ​គ្នា​ទៅ​ស្រែក​នៅ​ខាង​មុខ​ព្រះបរមរាជវាំង សុំ​ឲ្យ​ព្រះមហាក្សត្រ និង​សម្ដេច​ម៉ែ ធ្វើ​ព្រះរាជ​អន្តរាគមន៍​ដោះលែង​អ្នក​ភូមិ​ម្នាក់​ពី​ពន្ធនាគារ និង​ដោះស្រាយ​វិវាទ​ដីធ្លី​ដែល​អូស​បន្លាយ​ជាច្រើន​ឆ្នាំ​មក​ហើយ​នោះ។
ការ​អំពាវនាវ​នេះ បាន​ធ្វើ​ឡើង​បន្ទាប់​ពី​តុលាការ​កំពូល​បាន​បើក​សវនាការ​លើ​សំណុំ​រឿង​សុំ​នៅ​ក្រៅ​ឃុំ​របស់​អ្នកស្រី យ៉ោម បុប្ផា ហើយ​តុលាការ​កំពូល​បាន​សម្រេច​បដិសេធន៍​ចោល​នោះ។
សំឡេង៖ «សូម​សម្ដេច​យាយ និង​សម្ដេច​សីហមុនី ជួយ​ពួក​ខ្ញុំ​ផង។ ពួក​ខ្ញុំ​ជា​ស្ត្រី​បឹងកក់ ការពារ​ផ្ទះ ការពារ​ដី អត់​មាន​កំហុស​ទេ មិន​គួរ​ណា​ចាប់​អ្នកស្រី យ៉ោម បុប្ផា យក​ទៅ​ដាក់​ទោស អយុត្តិធម៌​ណាស់ សូម​សម្ដេច​យាយ​ជួយ​អន្តរាគមន៍​ពួក​ខ្ញុំ​ផង...»
ស្ត្រី​អ្នក​បឹងកក់ ម្នាក់​ក្នុង​ចំណោម​អ្នក​ភូមិ​ប្រមាណ ៥០​នាក់ គឺ​អ្នកស្រី បូវ សោភា បាន​ថ្លែង​ថា អ្នក​ភូមិ​មាន​បំណង គឺ​សុំ​ព្រះរាជ​អន្តរាគមន៍​ពី​ព្រះមហាក្សត្រ ព្រះករុណា ព្រះបាទ សម្ដេច​ព្រះ បរមនាថ នរោត្តម សីហមុនី ឲ្យ​ជួយ​ដោះលែង​អ្នកស្រី យ៉ោម បុប្ផា ពី​ពន្ធនាគារ និង​សុំ​ឲ្យ​កំណត់​ព្រំ​ដី​ចំនួន ១២.៤៤​ហិកតារ ដែល​មាន​ពលរដ្ឋ ៦៤​គ្រួសារ ពុំ​បាន​ប្លង់​កម្មសិទ្ធិ​នោះ ដើម្បី​បញ្ចប់​ជម្លោះ​រវាង​ពលរដ្ឋ​ជាមួយ​ក្រុមហ៊ុន​ស៊ូកាគូ។
អ្នកស្រី បូវ សោភា៖ «ពួក​ខ្ញុំ​មាន​ស្នាម​មេដៃ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​គាត់​គាំទ្រ​ឲ្យ​មាន​ការ​ដោះលែង​អ្នកស្រី យ៉ោម បុប្ផា និង​អនុក្រឹត្យ​របស់​ប្រមុខ​រដ្ឋាភិបាល​១៨៣ ផ្ដល់​ដី ១២.៤៤​ហិកតារ ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅ​តំបន់​បឹងកក់។ ហើយ​និង​មាន​រូបភាព​របស់​អ្នកស្រី យ៉ោម បុប្ផា គាត់​ជា​សកម្មជន​ដីធ្លី មាន​ការ​តវ៉ា​ឲ្យ​ដោះលែង​ពួក​ខ្ញុំ ១៥​នាក់ កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី២៧ ខែ​មិថុនា»
ក្នុង​ពេល​អ្នក​ភូមិ​ស្រែក​សុំ​ព្រះរាជ​អន្តរាគមន៍​ទៅ​ព្រះមហាក្សត្រ ប្រមាណ ២​ម៉ោង លោក ឡាំង ចំណាប់ ដែល​អះអាង​ថា​ជា​មន្ត្រី​ខុទ្ទកាល័យ​ព្រះបរមរាជវាំង បាន​ចេញ​មក​ទទួល​លិខិត​ពី​ពលរដ្ឋ ហើយ​ដើរ​ចូល​ព្រះបរមរាជវាំង​វិញ ដោយ​មិន​អត្ថាធិប្បាយ​ច្រើន​ជាមួយ​អ្នក​កាសែត​ឡើយ។
លោក ឡាំង ចំណាប់៖ «(សុណង) បង​មិញ​ហ្នឹង​ទទួល​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ​ហើយ​ណោះ? បាទៗ។ (សុណង) ហើយ​គោល​បំណង​ដាក់​យ៉ាង​ម៉េច​ទៅ? ខ្ញុំ​ដាក់​ទៅ​លើ​ហើយ។ (សុណង) នឹង​ដាក់​បញ្ជូន​ឲ្យ​គាត់? សន្យា​នឹង​ដល់​ព្រះមហាក្សត្រ​ទេ​បង? អត់​ទេ ខ្ញុំ​ដាក់​ទៅ​ខាង​លើ»
យ៉ាង​ណា​ក៏​ដោយ នៅ​ក្នុង​ពេល​អ្នក​ភូមិ​ប្រមូល​ផ្ដុំ​គ្នា​នៅ​ខាង​មុខ​ព្រះបរមរាជវាំង​នោះ មាន​កម្លាំង​សមត្ថកិច្ច​ចម្រុះ​ប្រមាណ ១០០​នាក់ ចុះ​ទៅ​ឃ្លាំ​មើល​សកម្មភាព​តវ៉ា​របស់​អ្នក​ភូមិ។ ក៏ប៉ុន្តែ ពុំ​មាន​ការ​ប៉ះ​ទង្គិច ឬ​រារាំង​អ្នក​ភូមិ​នោះ​ទេ បន្ទាប់​ពី​អ្នក​ភូមិ​ប្រគល់​លិខិត​អន្តរាគមន៍​ទៅ​មន្ត្រី​ខុទ្ទកាល័យ ហើយ​ពួក​គេ​បាន​បន់ស្រន់ និង​ប្រលែង​ចាប​នៅ​ខាង​មុខ​ព្រះបរមរាជវាំង មុន​នឹង​ត្រឡប់​ទៅ​ផ្ទះ​វិញ។
កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី២៧ ខែ​មីនា តុលាការ​កំពូល​បាន​បើក​សវនាការ​លើ​សំណុំ​រឿង​សុំ​នៅ​ក្រៅ​ឃុំ​របស់​តំណាង​អ្នក​បឹងកក់ អ្នកស្រី យ៉ោម បុប្ផា។ ចៅក្រម​នៅ​តុលាការ​កំពូល សម្រេច​បន្ត​ឃុំ​ខ្លួន​អ្នកស្រី យ៉ោម បុប្ផា តាម​មាត្រា​២០៥ នៃ​ក្រម​នីតិវិធី​ព្រហ្មទណ្ឌ គឺ​ដូច​គ្នា​នឹង​ការ​សម្រេច​របស់​សភា​ស៊ើបសួរ​នៃ​សាលា​ឧទ្ធរណ៍។
ចៅក្រម​បាន​លើក​ហេតុផល​សំខាន់​ចំនួន​២ ក្នុង​នោះ​បាន​ចាត់​ទុក​ករណី​រឿង​ក្ដី​អ្នកស្រី យ៉ោម បុប្ផា ថា​ជា​ករណី​ពិសេស​នៃ​បទ​ល្មើស​ព្រហ្មទណ្ឌ និង​ទាត់​ចោល​ការ​អះអាង​ថា អ្នកស្រី​មាន​ជំងឺ ដោយសារ​ពុំ​មាន​ឯកសារ​ផ្លូវ​ច្បាប់។
សាលា​ដំបូង​រាជធានី​ភ្នំពេញ កាលពី​ថ្ងៃ​ទី២៧ ខែ​ធ្នូ ឆ្នាំ​២០១២ បាន​ចោទ​ប្រកាន់​អ្នកស្រី យ៉ោម បុប្ផា ពី​បទ​ប្រើ​អំពើ​ហិង្សា​ដោយ​ចេតនា តាម​រយៈ​ការ​ចូលរួម​ព្រួត​គ្នា​វាយ​លើ​បុរស​អ្នក​រត់​ម៉ូតូឌុប​ពីរ​នាក់ ឲ្យ​រង​របួស កាល​ពី​ដើម​ខែ​កញ្ញា ឆ្នាំ​២០១២ ដោយ​ផ្ដន្ទាទោស​ដាក់​ពន្ធនាគារ ៣​ឆ្នាំ ហើយ​តម្រូវ​ឲ្យ​បង់​លុយ​ជំងឺ​ចិត្ត​ទៅ​ជន​រងគ្រោះ ៣០​លាន​រៀល។
ទន្ទឹម​នឹង​គ្នា​នេះ​ដែរ នៅ​ថ្ងៃ​ទី២៩ មីនា អង្គការ​ឃ្លាំ​មើល​សិទ្ធិ​មនុស្ស​អន្តរជាតិ (Human Rights Watch) បាន​ចេញ​សេចក្ដី​ថ្លែងការណ៍​ជា​បន្ទាន់​មួយ ទាមទារ​ឲ្យ​ដោះលែង​អ្នកស្រី យ៉ោម បុប្ផា ដោយ​គ្មាន​លក្ខខណ្ឌ។ លោក ប្រែដ អាដាម (Brad Adams) ប្រធាន​អង្គការ​នេះ បាន​ថ្លែង​នៅ​ក្នុង​សេចក្ដី​ថ្លែងការណ៍​នោះ​ថា កាល​ដែល​តុលាការ​កំពូល​កាត់​ឲ្យ​អ្នកស្រី យ៉ោម បុប្ផា ជាប់​ពន្ធនាគារ​ដដែល​នោះ គឺ​គ្មាន​អ្វី​គួរ​ឲ្យ​ភ្ញាក់​ផ្អើល​នោះ​ទេ ដោយសារ​តែ​លោក ហ៊ុន សែន បាន​ថ្លែង​ជា​សាធារណៈ​ថា អ្នកស្រី​ជាប់​ពាក់ព័ន្ធ​ក្នុង​រឿង​បង្ក​របួស​ស្នាម គឺ​មិន​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​រឿង​ដីធ្លី​ឡើយ។ លោក ប្រែដ អាដាម អំពាវនាវ​ឲ្យ​ម្ចាស់​ជំនួយ​ដាក់​គំនាប​លើ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ជាពិសេស​លើក​ឡើង​ករណី​របស់​អ្នកស្រី យ៉ោម បុប្ផា និង​លើក​បញ្ហា​ដីធ្លី​មក​និយាយ​នៅ​ពេល​ចរចា​ផ្ដល់​ជំនួយ៕