មន្ត្រី​សិទ្ធិ​មនុស្ស​ចោទ​ក្រុមហ៊ុន​វៀតណាម​នៅ​ក្រចេះ​ថា​រារាំង​មិន​ឲ្យ​ស៊ើប​រឿង​ជម្លោះ​ដី
មន្ត្រី​មជ្ឈមណ្ឌល​សិទ្ធិ​មនុស្ស​កម្ពុជា អះអាង​ថា ក្រុមហ៊ុន​សម្បទាន​សេដ្ឋកិច្ច​វៀតណាម ឈ្មោះ អេស្ទឺន រ៉ាប់ប័រ (Eastern Rubber) បាន​ប្រើ​ក្រុម​យោធា និង​ប៉ូលិស រារាំង​មិន​ឲ្យ​មន្ត្រី​សិទ្ធិ​មនុស្ស​ធ្វើ​ដំណើរ​ទៅ​កាន់​ភូមិ​ប៉ោ ក្នុង​ឃុំ​ខ្សឹម ស្រុក​ស្នួល ខេត្ត​ក្រចេះ កាល​ពី​ព្រឹក​ថ្ងៃ​សុក្រ ទី​២៥ ខែ​តុលា ដើម្បី​ស៊ើប​អង្កេត​ពី​ជម្លោះ​ដីធ្លី​ពលរដ្ឋ​នៅ​តំបន់​នោះ។
មន្ត្រី​គម្រោង​កំណែ​ទម្រង់​ដីធ្លី​នៃ​មជ្ឈមណ្ឌល​សិទ្ធិ​មនុស្ស​កម្ពុជា លោក វណ្ណ សុផាត មាន​ប្រសាសន៍​បញ្ជាក់​ថា ក្រុមហ៊ុន​សម្បទាន​វៀតណាម នេះ បាន​បំពាន​ទៅ​លើ​សិទ្ធិ​បំពេញ​ការងារ​របស់​មន្ត្រី​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល និង​បាន​ប្រើប្រាស់​កង​កម្លាំង​ប្រដាប់​អាវុធ​រាជ​រដ្ឋាភិបាល ការពារ​ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន ហើយ​រឹត​បន្តឹង​សេរីភាព​ធ្វើ​ដំណើរ​របស់​មន្ត្រី​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល។
លោក​បន្ត​ថា ក្រុម​ការងារ​របស់​មជ្ឈមណ្ឌល​សិទ្ធិ​មនុស្ស បាន​បញ្ជាក់​ប្រាប់​ពី​ហេតុផល​នៃ​ការ​ចុះ​ទៅ​ភូមិ​ជួប​ប្រជាពលរដ្ឋ ប៉ុន្តែ​កង​កម្លាំង​ការពារ​ក្រុមហ៊ុន​តម្រូវ​ឲ្យ​សុំ​ច្បាប់​ពី​អាជ្ញាធរ​ស្រុក៖ «គេ​ថា​អភិបាល​ស្រុក អាជ្ញាធរ​បាន​ប្រាប់​គេ​អ៊ីចឹង បើ​សិន​ជា​មាន​អង្គការ​ណា​ចូល​ទៅ សុំ​ឲ្យ​អង្គការ​ហ្នឹង​ទៅ​ជួប​គេ សុំ​ការ​អនុញ្ញាត​ពី​គេ ព្រោះ​អង្គការ​ទាំងអស់​ហ្នឹង​ច្រើន​តែ​ទៅ​ប្រាប់​ប្រជាពលរដ្ឋ ដើម្បី​ងើប​ឡើង​ប្រឆាំង​ក្រុមហ៊ុន និង​អាជ្ញាធរ។ ខ្ញុំ​គិត​ថា អា​ហ្នឹង​វា​ជា​រឿង​រឹតត្បិត​សេរីភាព​ក្នុង​ការ​ដើរ​ហើរ សិទ្ធិ​បញ្ចេញ​មតិ ហើយ​និង​មាន​ការ​លាក់លៀម​អ្វី​នៅ​ក្នុង​ហ្នឹង»
ឆ្លើយ​តប​សេចក្តី​ចោទ​ប្រកាន់​នេះ តំណាង និង​ជា​អ្នក​បកប្រែ​ក្រុមហ៊ុន ឈ្មោះ កាំ បដិសេធ​ថា មិន​មាន​ការ​រឹត​បន្តឹង ឬ​រារាំង​ដំណើរ​មន្ត្រី​សិទ្ធិ​មនុស្ស​ទេ ប៉ុន្តែ​ក្រុមហ៊ុន​ធ្វើ​តាម​ការ​ណែនាំ​របស់​អាជ្ញាធរ​ស្រុក មិន​ឲ្យ​មន្ត្រី​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល​ជួប​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដោយ​គ្មាន​ការ​ឯកភាព​ពី​អាជ្ញាធរ​ស្រុក។
យ៉ាង​នេះ​ក្តី អភិបាល​ស្រុក​ស្នួល លោក គង់ គឹមនី មាន​ប្រសាសន៍​បញ្ជាក់​ថា អាជ្ញាធរ​ស្រុក​ចង់​បាន​កិច្ច​សហការ​រវាង​មន្ត្រី​សង្គម​ស៊ីវិល និង​អាជ្ញាធរ​ក្នុង​ការ​ចុះ​ទៅ​បំពេញ​ការងារ​នៅ​មូលដ្ឋាន។ លោក​ថា មន្ត្រី​កន្លង​ទៅ​នេះ មាន​ជន​ខិល​ខូច​ចេញ​ចូល​តាម​ផ្លូវ​ក្រុមហ៊ុន ហើយ​បង្ក​បញ្ហា​ជាមួយ​កម្មករ​ក្រុមហ៊ុន ទើប​អាជ្ញាធរ​រឹត​បន្តឹង​ការ​ចេញ​ចូល​តាម​ផ្លូវ​ក្រុមហ៊ុន​នេះ៕