មនុស្សទាំង ២៣នាក់ក្នុងសំណុំរឿងផ្លូវវ៉េងស្រេង និងនៅមុខរោងចក្រ យ៉ាក ជីន (Yak Jin) ព្រមទាំងមនុស្ស ២នាក់ទៀតនៅស្ទឹងមានជ័យ ត្រូវបានសាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញ សម្រេចដោះលែងឲ្យមានសេរីភាពវិញហើយ នៅថ្ងៃទី៣០ ឧសភា។
ក្រុមអង្គការសង្គមស៊ីវិល និងសាច់ញាតិជនរងគ្រោះចាត់ទុកថា ថ្វីបើការដោះលែងនៅពេលនេះ គឺជាផ្នែកមួយនៃការផ្ដល់សេរីភាពឡើងវិញដល់ពួកគេ តែថាអ្នកទាំងនេះពុំបានប្រព្រឹត្តបទល្មើសដូចការចោទ ហើយបែរជាមានទោសទៅវិញ។
ចៅក្រមសាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញ បានប្រកាសនៅក្នុងអង្គសវនាការ ដែលធ្វើឡើងក្នុងបីបន្ទប់ដាច់ដោយឡែកពីគ្នា នៅម៉ោងប្រហាក់ប្រហែលគ្នា នាព្រឹកថ្ងៃទី៣០ ឧសភា ដោយសម្រេចដោះលែងភ្លាមៗប្រធានសមាគម សហជីព សកម្មជនដីធ្លី និងកម្មករទាំង ២៣នាក់ រួមទាំងមនុស្ស ២នាក់ផ្សេងទៀត ក្នុងសំណុំរឿងស្ទឹងមានជ័យ ឲ្យមានសេរីភាព ដោយអនុវត្តចាប់ពីថ្ងៃទី៣០ ឧសភា តទៅ។
នៅបន្ទប់សវនាការទី១ ក្នុងសំណុំរឿងរោងចក្រ យ៉ាក ជីន ដែលមានមនុស្ស ១០នាក់ ក្នុងនោះមាន លោក វន់ ពៅ ប្រធានសមាគមប្រជាធិបតេយ្យឯករាជ្យនៃសេដ្ឋកិច្ចក្រៅប្រព័ន្ធ ផង និងមនុស្ស ៩នាក់ផ្សេងទៀត ត្រូវបានចៅក្រមជំនុំជម្រះ លោក កែវ មុនី សម្រេចក្នុងអង្គសវនាការ ដោះលែងឲ្យមានសេរីភាពវិញក្នុងសំណុំរឿងហិង្សានៅមុខរោងចក្រ យ៉ាក ជីន។
ក៏ប៉ុន្តែ ក្នុងសំណុំរឿងនេះ មនុស្ស ៤នាក់ មាន លោក វន់ ពៅ លោក ចាន់ ពុទ្ធិស័ក លោក ថេង សាវឿន និងលោក សុគុណ សម្បត្តិពិសិដ្ឋ ត្រូវបានតុលាការកែប្រែបទចោទពីបទញុះញង់ឲ្យប្រព្រឹត្តអំពើហិង្សាបង្កឲ្យមានភាពវឹកវរដល់សន្តិសុខសង្គម មកជាបទចោទផ្ដួចផ្ដើមគំនិតក្នុងអំពើហិង្សាដោយចេតនាមានស្ថានទម្ងន់ទោសវិញ។
ចំណែកមនុស្ស ៦នាក់ក្នុងចំណោមនោះ តុលាការនៅរក្សាបទចោទដូចដើម គឺហិង្សាដោយចេតនាមានស្ថានទម្ងន់ទោស។ ប៉ុន្តែ ក្នុងសំណុំរឿងនេះ សាលក្រមបានផ្ដន្ទាទោសលើមនុស្ស ៤នាក់ មាន លោក វន់ ពៅ លោក ថេង សាវឿន លោក ចាន់ ពុទ្ធិស័ក និងលោក សុគុណ សម្បត្តិពិសិដ្ឋ ចន្លោះពី ៤ឆ្នាំទៅ ៤ឆ្នាំកន្លះ និងពិន័យប្រាក់ចូលរដ្ឋ ៨លានរៀលក្នុងម្នាក់ៗ និងអនុវត្តទោសគិតពីថ្ងៃចាប់ខ្លួនរហូតដល់ថ្ងៃទី៣០ ឧសភា ដោយឡែកទោសដែលសល់ត្រូវព្យួរ។ ចំណែកមនុស្ស ៦នាក់ក្នុងចំណោមនោះ ត្រូវផ្ដន្ទាទោសចន្លោះពី ២ឆ្នាំកន្លះ ទៅ ៣ឆ្នាំ ដោយពុំមានពិន័យជាប្រាក់នោះទេ និងត្រូវរួចទោសជាស្ថាពរ។
ជាមួយគ្នានេះដែរ បន្ទប់សវនាការទី២វិញ គឺសំណុំរឿងផ្លូវវ៉េងស្រេង ដែលមានកម្មករ ១៣នាក់ ត្រូវបានចៅក្រមជំនុំជម្រះ លោក លាង សំណាត់ ប្រកាសដោះលែងឲ្យមានសេរីភាពដូចគ្នាដែរ នៅព្រឹកថ្ងៃទី៣០ ឧសភា ហើយសាលក្រមនេះនៅរក្សា៤បទចោទដូចដើម គឺហិង្សាដោយចេតនាមានស្ថានទម្ងន់ទោស ធ្វើឲ្យខូចខាតដោយចេតនាមានស្ថានទម្ងន់ទោស ប្រើប្រាស់មធ្យោបាយបង្កឧបសគ្គដល់ចរាចរណ៍សាធារណៈ និងពីបទជេរប្រមាថមន្ត្រីរាជការសាធារណៈ។ កម្មករទាំង ១៣នាក់ ក្នុងសំណុំរឿងនៅផ្លូវវ៉េងស្រេង នេះ ត្រូវបានសាលក្រមផ្ដន្ទាទោសចន្លោះពី ១ឆ្នាំដល់ ៤ឆ្នាំ តែត្រូវកាត់តម្រឹម ដោយអនុវត្តទោសគិតពីថ្ងៃចាប់ខ្លួន រហូតដល់ថ្ងៃទី៣០ ឧសភា ហើយទោសដែលនៅសល់ត្រូវព្យួរ។
ចំពោះបន្ទប់សវនាការទីបីនៃសំណុំរឿងស្ទឹងមានជ័យ ឯណេះវិញ ដែលមានមនុស្ស ២នាក់ ឈ្មោះ មាស នន់ និងវណ្ណី វណ្ណន ត្រូវបានសាលក្រមផ្ដន្ទាទោសចន្លោះ ៦ខែ ទៅ ៣ឆ្នាំ គិតចាប់អនុវត្តទោសពីថ្ងៃចាប់ខ្លួនដល់ថ្ងៃទី៣០ ឧសភា ដូចគ្នា។ ចំណែកទោសដែលនៅសល់ ក៏ត្រូវព្យួរដែរ។
មនុស្ស ២៥នាក់ ទាំងសំណុំរឿងនៅស្ទឹងមានជ័យ ដែលបានកើតឡើងកាលពីខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០១៣ និងការបង្ក្រាបដ៏ហិង្សានៅផ្លូវវ៉េងស្រេង និងនៅខាងមុខរោងចក្រ យ៉ាក ជីន កាលពីដើមខែមករា ឆ្នាំ២០១៤ ត្រូវបានមេធាវីបំពេញបែបបទឲ្យពួកគេបានចេញពីពន្ធនាគាររួចហើយនៅម៉ោងជិត ១២ថ្ងៃត្រង់នាថ្ងៃទី៣០ ឧសភា។
បើទោះជាបែបនេះក៏ដោយចុះ ទាំង លោកស្រី ប្រាក់ សុវណ្ណារី ប្រពន្ធរបស់ លោក វន់ ពៅ និងលោក យ៉ោម សុគុណ ឪពុករបស់ លោក សុគុណ សម្បត្តិពិសិដ្ឋ សុទ្ធតែអះអាងថា ថ្វីបើនៅពេលនេះអាចរាប់ថាជាការផ្ដល់យុត្តិធម៌ក៏ពិតមែន តែថាមនុស្សដែលគ្មានកំហុស ហើយត្រូវរងការចោទប្រកាន់ និងប្រឈមការជាប់ឃុំអស់ជាច្រើនខែ គឺពុំអាចទទួលយកបានឡើយ៖ «ខ្ញុំមិនសូវសប្បាយចិត្ត ដោយសារស្វាមីខ្ញុំឥតបានខុសអីសោះ បែរជាគេព្យួរស្វាមីខ្ញុំដល់ទៅ ៤ឆ្នាំ ៦ខែ ហើយត្រូវផាកពិន័យទៀតនោះ។ ក្នុងពេលនេះ ខ្ញុំមានក្តីរំភើបនៅពេលដែលខ្ញុំជួបកូនខ្ញុំវិញ។ ខ្ញុំអរណាស់ ខ្ញុំអរណាស់!»។
ចំណែកមេធាវីរបស់មជ្ឈមណ្ឌលសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា ដែលកាន់សំណុំរឿងរោងចក្រ យ៉ាក ជីន លោក គង់ ពិសី ថ្លែងថា ក្រោយពីមានសេចក្ដីសម្រេចសាលក្រមសាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញ និងការប្រកាសរបស់ចៅក្រមជំនុំជម្រះបើកផ្លូវតវ៉ា ក្នុងរយៈមួយខែគិតពីសាលក្រមនេះចេញ។ ក្រុមមេធាវីនឹងពិនិត្យលទ្ធភាពជាថ្មីទៀត ដើម្បីតតាំងតាមផ្លូវច្បាប់ឲ្យសាលក្រមនេះ ត្រូវបញ្ចប់ដោយស្ថាពរ ចំពោះកូនក្ដីរបស់ខ្លួន៖ «យើងត្រូវតែជជែកគ្នាជាមួយសហមេធាវី ថាតើយើងត្រូវបន្តនីតិវិធី ហើយក៏ត្រូវតែពិភាក្សាជាមួយនឹងកូនក្តីរបស់យើងដែរ។ យើងនឹងធ្វើទៅតាមនីតិវិធី»។
លោក អំ សំអាត មន្ត្រីការពារសិទ្ធិមនុស្សអង្គការលីកាដូ ចាត់ទុកថា ការប្រកាសសាលក្រមព្រមគ្នានៃបន្ទប់សវនាការទាំងបី បានបង្ហាញយ៉ាងច្បាស់ថា ជាសេចក្ដីសម្រេចស្ថិតក្រោមឥទ្ធិពលអ្នកនយោបាយ និងសម្ពាធរបស់អ្នកបញ្ជាទិញ និងសហជីពអន្តរជាតិ។
សាលក្រមដែលដោះលែងឲ្យមនុស្សទាំង ២៥នាក់ បាននៅក្រៅឃុំនេះ ធ្វើឡើងក្នុងរយៈពេល២ថ្ងៃប៉ុណ្ណោះ បន្ទាប់សហជីពអន្តរជាតិ និងក្រុមអ្នកបញ្ជាទិញ បានជួបជាមួយរដ្ឋាភិបាល និងដៃគូពាក់ព័ន្ធ កាលពីថ្ងៃទី២៦ និងថ្ងៃទី២៧ ឧសភា កន្លងទៅនេះ។ ក្រុមអ្នកបញ្ជាទិញ បានព្រមានទៅរដ្ឋាភិបាលថា អាចនឹងមានផលប៉ះពាល់ធ្ងន់ធ្ងរចំពោះការបញ្ជាទិញពីកម្ពុជា បើសំណុំរឿងនេះមិនត្រូវបានដោះស្រាយដោយតម្លាភាពទេ។
សង្គមស៊ីវិលសាទរសេចក្ដីសម្រេចរបស់តុលាការភ្នំពេញ
ក្រុមអង្គការសង្គមស៊ីវិល ផ្នែកការពារសិទ្ធិមនុស្ស និងអង្គការអន្តរជាតិខាងការងារ ហៅកាត់ថា អាយឡូ (ILO) សាទរចំពោះសេចក្ដីសម្រេចរបស់សាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញ ដែលព្យួរទោសអ្នកការពារសិទ្ធិមនុស្ស សកម្មជនដីធ្លី និងកម្មករ ២៥នាក់ ឲ្យបាននៅក្រៅឃុំនៅពេលនេះ។ ប៉ុន្តែ ចាត់ទុកចំណាត់ការរបស់ចៅក្រម ដែលបានផ្ដន្ទាទោសសកម្មជនការពារសិទ្ធិមនុស្ស សកម្មជនតស៊ូក្នុងរឿងដីធ្លី និងកម្មករទាំងនេះ ថាជាការរំលោភសិទ្ធិមនុស្សធ្ងន់ធ្ងរ ដែលប្រឆាំងចំពោះការអនុវត្តសិទ្ធិខាងការបញ្ចេញមតិ និងជួបជុំដោយសន្តិវិធី។
សេចក្ដីថ្លែងការណ៍ចុះថ្ងៃទី៣០ ឧសភា របស់មជ្ឈមណ្ឌលសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា ឲ្យដឹងថា មជ្ឈមណ្ឌលសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា សូមស្វាគមន៍ចំពោះសាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញ ដែលសម្រេចព្យួរទោសមនុស្សទាំង ២៥នាក់នៅពេលនេះ។ ប៉ុន្តែ មជ្ឈមណ្ឌលសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា ចាត់ទុកការផ្ដន្ទាទោសដែលធ្វើឡើងដោយចៅក្រមនៅពេលនេះ ប្រឆាំងអ្នកការពារសិទ្ធិមនុស្ស សកម្មជន និងអ្នកតវ៉ាទាំង ២៥នាក់ ក្នុងពេលធ្វើបាតុកម្ម កាលពីខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០១៣ និងកាលពីដើមឆ្នាំ២០១៤ គឺជាការរំលោភសិទ្ធិមនុស្សធ្ងន់ធ្ងរ។ ហេតុនេះ មជ្ឈមណ្ឌលសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា សូមអំពាវនាវឲ្យរដ្ឋាភិបាល បញ្ឈប់ការបំពាន ជាពិសេសការបំពានតាមផ្លូវតុលាការ ប្រឆាំងអ្នកការពារសិទ្ធិមនុស្ស និងសំឡេងជំទាស់។
ជាមួយគ្នានេះដែរ ក្រុមអង្គការសង្គមស៊ីវិល ដែលបណ្ដុំដោយអង្គការ និងសមាគមមិនតិចជាង ២០ បានហៅការសម្រេចក្តីរបស់ចៅក្រមនៅពេលនេះថា ជាការអនុវត្តដែលពុំមានភស្តុតាងដាក់បន្ទុកគ្រប់គ្រាន់ ប្រឆាំងសកម្មជនការពារសិទ្ធិមនុស្ស និងកម្មករ។