តុលាការ​ដោះ​លែង​លោក វន់ ពៅ និង​មនុស្ស​២៤​នាក់​ទៀត​ក្នុង​សំណុំ​រឿង​បី​ផ្សេង​គ្នា
មនុស្ស​ទាំង ២៣​នាក់​ក្នុង​សំណុំ​រឿង​ផ្លូវ​វ៉េងស្រេង និង​នៅ​មុខ​រោងចក្រ យ៉ាក ជីន (Yak Jin) ព្រម​ទាំង​មនុស្ស ២​នាក់​ទៀត​នៅ​ស្ទឹងមានជ័យ ត្រូវ​បាន​សាលា​ដំបូង​រាជធានី​ភ្នំពេញ សម្រេច​ដោះ​លែង​ឲ្យ​មាន​សេរីភាព​វិញ​ហើយ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​៣០ ឧសភា។
ក្រុម​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល និង​សាច់ញាតិ​ជន​រងគ្រោះ​ចាត់​ទុក​ថា ថ្វី​បើ​ការ​ដោះ​លែង​នៅ​ពេល​នេះ គឺ​ជា​ផ្នែក​មួយ​នៃ​ការ​ផ្ដល់​សេរីភាព​ឡើង​វិញ​ដល់​ពួក​គេ តែ​ថា​អ្នក​ទាំង​នេះ​ពុំ​បាន​ប្រព្រឹត្ត​បទល្មើស​ដូច​ការ​ចោទ ហើយ​បែរ​ជា​មាន​ទោស​ទៅ​វិញ។
ចៅក្រម​សាលា​ដំបូង​រាជធានី​ភ្នំពេញ បាន​ប្រកាស​នៅ​ក្នុង​អង្គ​សវនាការ ដែល​ធ្វើ​ឡើង​ក្នុង​បី​បន្ទប់​ដាច់​ដោយ​ឡែក​ពី​គ្នា នៅ​ម៉ោង​ប្រហាក់​ប្រហែល​គ្នា នា​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​៣០ ឧសភា ដោយ​សម្រេច​ដោះ​លែង​ភ្លាមៗ​ប្រធាន​សមាគម សហជីព សកម្មជន​ដីធ្លី និង​កម្មករ​ទាំង ២៣​នាក់ រួម​ទាំង​មនុស្ស ២​នាក់​ផ្សេង​ទៀត ក្នុង​សំណុំ​រឿង​ស្ទឹងមានជ័យ ឲ្យ​មាន​សេរីភាព ដោយ​អនុវត្ត​ចាប់​ពី​ថ្ងៃ​ទី​៣០ ឧសភា ត​ទៅ។
នៅ​បន្ទប់​សវនាការ​ទី​១ ក្នុង​សំណុំ​រឿង​រោងចក្រ យ៉ាក ជីន ដែល​មាន​មនុស្ស ១០​នាក់ ក្នុង​នោះ​មាន លោក វន់ ពៅ ប្រធាន​សមាគម​ប្រជាធិបតេយ្យ​ឯករាជ្យ​នៃ​សេដ្ឋកិច្ច​ក្រៅ​ប្រព័ន្ធ ផង និង​មនុស្ស ៩​នាក់​ផ្សេង​ទៀត ត្រូវ​បាន​ចៅក្រម​ជំនុំ​ជម្រះ លោក កែវ មុនី សម្រេច​ក្នុង​អង្គ​សវនាការ ដោះ​លែង​ឲ្យ​មាន​សេរីភាព​វិញ​ក្នុង​សំណុំ​រឿង​ហិង្សា​នៅ​មុខ​រោងចក្រ យ៉ាក ជីន។
ក៏ប៉ុន្តែ ក្នុង​សំណុំ​រឿង​នេះ មនុស្ស ៤​នាក់ មាន លោក វន់ ពៅ លោក ចាន់ ពុទ្ធិស័ក លោក ថេង សាវឿន និង​លោក សុគុណ សម្បត្តិពិសិដ្ឋ ត្រូវ​បាន​តុលាការ​កែប្រែ​បទ​ចោទ​ពី​បទ​ញុះញង់​ឲ្យ​ប្រព្រឹត្ត​អំពើ​ហិង្សា​បង្ក​ឲ្យ​មាន​ភាព​វឹកវរ​ដល់​សន្តិសុខ​សង្គម មក​ជា​បទ​ចោទ​ផ្ដួចផ្ដើម​គំនិត​ក្នុង​អំពើ​ហិង្សា​ដោយ​ចេតនា​មាន​ស្ថាន​ទម្ងន់​ទោស​វិញ។
ចំណែក​មនុស្ស ៦​នាក់​ក្នុង​ចំណោម​នោះ តុលាការ​នៅ​រក្សា​បទ​ចោទ​ដូច​ដើម គឺ​ហិង្សា​ដោយ​ចេតនា​មាន​ស្ថាន​ទម្ងន់​ទោស។ ប៉ុន្តែ ក្នុង​សំណុំ​រឿង​នេះ សាលក្រម​បាន​ផ្ដន្ទាទោស​លើ​មនុស្ស ៤​នាក់ មាន លោក វន់ ពៅ លោក ថេង សាវឿន លោក ចាន់ ពុទ្ធិស័ក និង​លោក សុគុណ សម្បត្តិពិសិដ្ឋ ចន្លោះ​ពី ៤​ឆ្នាំ​ទៅ ៤​ឆ្នាំ​កន្លះ និង​ពិន័យ​ប្រាក់​ចូល​រដ្ឋ ៨​លាន​រៀល​ក្នុង​ម្នាក់ៗ និង​អនុវត្ត​ទោស​គិត​ពី​ថ្ងៃ​ចាប់​ខ្លួន​រហូត​ដល់​ថ្ងៃ​ទី​៣០ ឧសភា ដោយ​ឡែក​ទោស​ដែល​សល់​ត្រូវ​ព្យួរ។ ចំណែក​មនុស្ស ៦​នាក់​ក្នុង​ចំណោម​នោះ ត្រូវ​ផ្ដន្ទាទោស​ចន្លោះ​ពី ២​ឆ្នាំ​កន្លះ ទៅ ៣​ឆ្នាំ ដោយ​ពុំ​មាន​ពិន័យ​ជា​ប្រាក់​នោះ​ទេ និង​ត្រូវ​រួច​ទោស​ជា​ស្ថាពរ។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ​ដែរ បន្ទប់​សវនាការ​ទី​២​វិញ គឺ​សំណុំ​រឿង​ផ្លូវ​វ៉េងស្រេង ដែល​មាន​កម្មករ ១៣​នាក់ ត្រូវ​បាន​ចៅក្រម​ជំនុំ​ជម្រះ លោក លាង សំណាត់ ប្រកាស​ដោះ​លែង​ឲ្យ​មាន​សេរីភាព​ដូច​គ្នា​ដែរ នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​៣០ ឧសភា ហើយ​សាលក្រម​នេះ​នៅ​រក្សា​៤​បទ​ចោទ​ដូច​ដើម គឺ​ហិង្សា​ដោយ​ចេតនា​មាន​ស្ថាន​ទម្ងន់​ទោស ធ្វើ​ឲ្យ​ខូចខាត​ដោយ​ចេតនា​មាន​ស្ថាន​ទម្ងន់​ទោស ប្រើប្រាស់​មធ្យោបាយ​បង្ក​ឧបសគ្គ​ដល់​ចរាចរណ៍​សាធារណៈ និង​ពី​បទ​ជេរ​ប្រមាថ​មន្ត្រី​រាជការ​សាធារណៈ។ កម្មករ​ទាំង ១៣​នាក់ ក្នុង​សំណុំ​រឿង​នៅ​ផ្លូវ​វ៉េងស្រេង នេះ ត្រូវ​បាន​សាលក្រម​ផ្ដន្ទាទោស​ចន្លោះ​ពី ១​ឆ្នាំ​ដល់ ៤​ឆ្នាំ តែ​ត្រូវ​កាត់​តម្រឹម ដោយ​អនុវត្ត​ទោស​គិត​ពី​ថ្ងៃ​ចាប់​ខ្លួន រហូត​ដល់​ថ្ងៃ​ទី​៣០ ឧសភា ហើយ​ទោស​ដែល​នៅ​សល់​ត្រូវ​ព្យួរ។
ចំពោះ​បន្ទប់​សវនាការ​ទី​បី​នៃ​សំណុំ​រឿង​ស្ទឹងមានជ័យ ឯណេះ​វិញ ដែល​មាន​មនុស្ស ២​នាក់ ឈ្មោះ មាស នន់ និង​វណ្ណី វណ្ណន ត្រូវ​បាន​សាលក្រម​ផ្ដន្ទាទោស​ចន្លោះ ៦​ខែ ទៅ ៣​ឆ្នាំ គិត​ចាប់​អនុវត្ត​ទោស​ពី​ថ្ងៃ​ចាប់​ខ្លួន​ដល់​ថ្ងៃ​ទី​៣០ ឧសភា ដូច​គ្នា។ ចំណែក​ទោស​ដែល​នៅ​សល់ ក៏​ត្រូវ​ព្យួរ​ដែរ។
មនុស្ស ២៥​នាក់ ទាំង​សំណុំ​រឿង​នៅ​ស្ទឹងមានជ័យ ដែល​បាន​កើត​ឡើង​កាល​ពី​ខែ​វិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០១៣ និង​ការ​បង្ក្រាប​ដ៏​ហិង្សា​នៅ​ផ្លូវ​វ៉េងស្រេង និង​នៅ​ខាង​មុខ​រោងចក្រ យ៉ាក ជីន កាល​ពី​ដើម​ខែ​មករា ឆ្នាំ​២០១៤ ត្រូវ​បាន​មេធាវី​បំពេញ​បែបបទ​ឲ្យ​ពួក​គេ​បាន​ចេញ​ពី​ពន្ធនាគារ​រួច​ហើយ​នៅ​ម៉ោង​ជិត ១២​ថ្ងៃ​ត្រង់​នា​ថ្ងៃ​ទី​៣០ ឧសភា។
បើ​ទោះ​ជា​បែប​នេះ​ក៏ដោយ​ចុះ ទាំង លោកស្រី ប្រាក់ សុវណ្ណារី ប្រពន្ធ​របស់ លោក វន់ ពៅ និង​លោក យ៉ោម សុគុណ ឪពុក​របស់ លោក សុគុណ សម្បត្តិពិសិដ្ឋ សុទ្ធ​តែ​អះអាង​ថា ថ្វី​បើ​នៅ​ពេល​នេះ​អាច​រាប់​ថា​ជា​ការ​ផ្ដល់​យុត្តិធម៌​ក៏​ពិត​មែន តែ​ថា​មនុស្ស​ដែល​គ្មាន​កំហុស ហើយ​ត្រូវ​រង​ការ​ចោទ​ប្រកាន់ និង​ប្រឈម​ការ​ជាប់​ឃុំ​អស់​ជាច្រើន​ខែ គឺ​ពុំ​អាច​ទទួល​យក​បាន​ឡើយ៖ «ខ្ញុំ​មិន​សូវ​សប្បាយ​ចិត្ត ដោយសារ​ស្វាមី​ខ្ញុំ​ឥត​បាន​ខុស​អី​សោះ បែរ​ជា​គេ​ព្យួរ​ស្វាមី​ខ្ញុំ​ដល់​ទៅ ៤​ឆ្នាំ ៦​ខែ ហើយ​ត្រូវ​ផាក​ពិន័យ​ទៀត​នោះ។ ក្នុង​ពេល​នេះ ខ្ញុំ​មាន​ក្តី​រំភើប​នៅ​ពេល​ដែល​ខ្ញុំ​ជួប​កូន​ខ្ញុំ​វិញ។ ខ្ញុំ​អរ​ណាស់ ខ្ញុំ​អរ​ណាស់!»
ចំណែក​មេធាវី​របស់​មជ្ឈមណ្ឌល​សិទ្ធិ​មនុស្ស​កម្ពុជា ដែល​កាន់​សំណុំ​រឿង​រោងចក្រ យ៉ាក ជីន លោក គង់ ពិសី ថ្លែង​ថា ក្រោយ​ពី​មាន​សេចក្ដី​សម្រេច​សាលក្រម​សាលា​ដំបូង​រាជធានី​ភ្នំពេញ និង​ការ​ប្រកាស​របស់​ចៅក្រម​ជំនុំ​ជម្រះ​បើក​ផ្លូវ​តវ៉ា ក្នុង​រយៈ​មួយ​ខែ​គិត​ពី​សាលក្រម​នេះ​ចេញ។ ក្រុម​មេធាវី​នឹង​ពិនិត្យ​លទ្ធភាព​ជា​ថ្មី​ទៀត ដើម្បី​តតាំង​តាម​ផ្លូវ​ច្បាប់​ឲ្យ​សាលក្រម​នេះ ត្រូវ​បញ្ចប់​ដោយ​ស្ថាពរ ចំពោះ​កូន​ក្ដី​របស់​ខ្លួន៖ «យើង​ត្រូវ​តែ​ជជែក​គ្នា​ជាមួយ​សហ​មេធាវី ថា​តើ​យើង​ត្រូវ​បន្ត​នីតិវិធី ហើយ​ក៏​ត្រូវ​តែ​ពិភាក្សា​ជាមួយ​នឹង​កូន​ក្តី​របស់​យើង​ដែរ។ យើង​នឹង​ធ្វើ​ទៅ​តាម​នីតិវិធី»
លោក អំ សំអាត មន្ត្រី​ការពារ​សិទ្ធិ​មនុស្ស​អង្គការ​លីកាដូ ចាត់​ទុក​ថា ការ​ប្រកាស​សាលក្រម​ព្រម​គ្នា​នៃ​បន្ទប់​សវនាការ​ទាំង​បី បាន​បង្ហាញ​យ៉ាង​ច្បាស់​ថា ជា​សេចក្ដី​សម្រេច​ស្ថិត​ក្រោម​ឥទ្ធិពល​អ្នក​នយោបាយ និង​សម្ពាធ​របស់​អ្នក​បញ្ជា​ទិញ និង​សហជីព​អន្តរជាតិ។
សាលក្រម​ដែល​ដោះ​លែង​ឲ្យ​មនុស្ស​ទាំង ២៥​នាក់ បាន​នៅ​ក្រៅ​ឃុំ​នេះ ធ្វើ​ឡើង​ក្នុង​រយៈពេល​២​ថ្ងៃ​ប៉ុណ្ណោះ បន្ទាប់​សហជីព​អន្តរជាតិ និង​ក្រុម​អ្នក​បញ្ជា​ទិញ បាន​ជួប​ជាមួយ​រដ្ឋាភិបាល និង​ដៃគូ​ពាក់ព័ន្ធ កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​២៦ និង​ថ្ងៃ​ទី​២៧ ឧសភា កន្លង​ទៅ​នេះ។ ក្រុម​អ្នក​បញ្ជា​ទិញ បាន​ព្រមាន​ទៅ​រដ្ឋាភិបាល​ថា អាច​នឹង​មាន​ផល​ប៉ះពាល់​ធ្ងន់ធ្ងរ​ចំពោះ​ការ​បញ្ជា​ទិញ​ពី​កម្ពុជា បើ​សំណុំ​រឿង​នេះ​មិន​ត្រូវ​បាន​ដោះស្រាយ​ដោយ​តម្លាភាព​ទេ។
សង្គម​ស៊ីវិល​សាទរ​សេចក្ដី​សម្រេច​របស់​តុលាការ​ភ្នំពេញ
ក្រុម​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល ផ្នែក​ការពារ​សិទ្ធិ​មនុស្ស និង​អង្គការ​អន្តរជាតិ​ខាង​ការងារ ហៅ​កាត់​ថា អាយឡូ (ILO) សាទរ​ចំពោះ​សេចក្ដី​សម្រេច​របស់​សាលា​ដំបូង​រាជធានី​ភ្នំ​ពេញ ដែល​ព្យួរ​ទោស​អ្នក​ការពារ​សិទ្ធិ​មនុស្ស សកម្មជន​ដីធ្លី និង​កម្មករ ២៥​នាក់ ឲ្យ​បាន​នៅ​ក្រៅ​ឃុំ​នៅ​ពេល​នេះ។ ប៉ុន្តែ ចាត់​ទុក​ចំណាត់​ការ​របស់​ចៅក្រម ដែល​បាន​ផ្ដន្ទាទោស​សកម្មជន​ការពារ​សិទ្ធិ​មនុស្ស សកម្មជន​តស៊ូ​ក្នុង​រឿង​ដីធ្លី និង​កម្មករ​ទាំង​នេះ ថា​ជា​ការ​រំលោភ​សិទ្ធិ​មនុស្ស​ធ្ងន់ធ្ងរ ដែល​ប្រឆាំង​ចំពោះ​ការ​អនុវត្ត​សិទ្ធិ​ខាង​ការ​បញ្ចេញ​មតិ និង​ជួប​ជុំ​ដោយ​សន្តិវិធី។
សេចក្ដី​ថ្លែងការណ៍​ចុះ​ថ្ងៃ​ទី​៣០ ឧសភា របស់​មជ្ឈមណ្ឌល​សិទ្ធិ​មនុស្ស​កម្ពុជា ឲ្យ​ដឹង​ថា មជ្ឈមណ្ឌល​សិទ្ធិ​មនុស្ស​កម្ពុជា សូម​ស្វាគមន៍​ចំពោះ​សាលា​ដំបូង​រាជធានី​ភ្នំពេញ ដែល​សម្រេច​ព្យួរ​ទោស​មនុស្ស​ទាំង ២៥​នាក់​នៅ​ពេល​នេះ។ ប៉ុន្តែ មជ្ឈមណ្ឌល​សិទ្ធិ​មនុស្ស​កម្ពុជា ចាត់​ទុក​ការ​ផ្ដន្ទាទោស​ដែល​ធ្វើ​ឡើង​ដោយ​ចៅក្រម​នៅ​ពេល​នេះ ប្រឆាំង​អ្នក​ការពារ​សិទ្ធិ​មនុស្ស សកម្មជន និង​អ្នក​តវ៉ា​ទាំង ២៥​នាក់ ក្នុង​ពេល​ធ្វើ​បាតុកម្ម កាល​ពី​ខែ​វិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០១៣ និង​កាល​ពី​ដើម​ឆ្នាំ​២០១៤ គឺ​ជា​ការ​រំលោភ​សិទ្ធិ​មនុស្ស​ធ្ងន់ធ្ងរ។ ហេតុ​នេះ មជ្ឈមណ្ឌល​សិទ្ធិ​មនុស្ស​កម្ពុជា សូម​អំពាវនាវ​ឲ្យ​រដ្ឋាភិបាល បញ្ឈប់​ការ​បំពាន ជាពិសេស​ការ​បំពាន​តាម​ផ្លូវ​តុលាការ ប្រឆាំង​អ្នក​ការពារ​សិទ្ធិ​មនុស្ស និង​សំឡេង​ជំទាស់។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ​ដែរ ក្រុម​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល ដែល​បណ្ដុំ​ដោយ​អង្គការ និង​សមាគម​មិន​តិច​ជាង ២០ បាន​ហៅ​ការ​សម្រេច​ក្តី​របស់​ចៅក្រម​នៅ​ពេល​នេះ​ថា ជា​ការ​អនុវត្ត​ដែល​ពុំ​មាន​ភស្តុតាង​ដាក់​បន្ទុក​គ្រប់គ្រាន់ ប្រឆាំង​សកម្មជន​ការពារ​សិទ្ធិ​មនុស្ស និង​កម្មករ។