មេបក្សប្រឆាំង លោក សម រង្ស៊ី គាំទ្រការស្នើ របស់តំណាងអង្គការសង្គមស៊ីវិលជាតិ និងអន្តរជាតិឲ្យផ្អាកការពិភាក្សា និងអនុម័តលើសេចក្ដីព្រាងច្បាប់គ្រប់គ្រងអង្គការ-សមាគម។
ការប្រកាសគាំទ្ររបស់មេបក្សប្រឆាំងឲ្យផ្អាកការពិភាក្សា និងអនុម័ត សេចក្ដីព្រាងច្បាប់នេះ គឺធ្វើឡើងក្រោយជំនួបជាមួយប្រធានគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ លោក សម រង្ស៊ី និងតំណាងអង្គការសង្គមស៊ីវិលជាតិ និងអន្តរជាតិជាង១០ស្ថាប័ន នារដ្ឋសភា នៅរសៀលថ្ងៃទី២២ មិថុនា។
អ្នកនាំពាក្យគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ លោក យឹម សុវណ្ណ បានឲ្យដឹងថាគណបក្សសង្រ្គោះជាតិនឹងស្នើដល់សភាផ្អាកការពិភាក្សា និងពន្យារអនុម័តច្បាប់នេះ។ លោកបន្តថា គណបក្សសង្គ្រោះជាតិ និងសង្គមស៊ីវិលយល់ឃើញដូចគ្នាថាច្បាប់នេះ នៅមិនទាន់ចាំបាច់សម្រាប់បរិបទនៃប្រទេសកម្ពុជានៅឡើយទេ៖ « យើងមានគោលបំណងដូចគ្នា ហើយយើងបានបញ្ជាក់ជំហរជាមួយគ្នាថា បើមិនមានការកែប្រែសេចក្ដីព្រាងច្បាប់អង្គការសមាគមនោះទេ គឺយើងមិនគាំទ្រទេ ហើយយើងស្នើសុំឲ្យផ្អាកការយកមកពិភាក្សា ឬអនុម័តសិន » ។
លោក យឹម សុវណ្ណ បញ្ជាក់ថា បើទោះជាច្បាប់នេះនៅតែបន្តពិភាក្សា ឬអនុម័តនៅរដ្ឋសភាដោយ៥០បូក១នៃសំឡេងអង្គសភាទាំងមូលក្ដី ក៏បក្សប្រឆាំងនឹងតស៊ូមតិឲ្យពិភាក្សាឲ្យបានពេញលេញពីភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ ឬនឹងកែប្រែពេលបក្សប្រឆាំងកាន់អំណាច បើសិនជាសេចក្ដីព្រាងច្បាប់នេះ តំណាងរាស្ត្រគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា នៅតែបន្តអនុម័តនោះ៕