តើ​បក្ស​ប្រឆាំង​មាន​លទ្ធភាព​កម្រិត​ណា​ក្នុង​ការ​ទាមទារ​ឲ្យ​អ.ស.ប​ព្យួរ​អាសនៈ​កម្ពុជា?
គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ កំពុង​ធ្វើ​យុទ្ធនាការ​កៀរគរ​ការ​គាំទ្រ​ពី​ពលរដ្ឋ​ជា​ម្ចាស់​ឆ្នោត​ឲ្យ​បាន​យ៉ាង​តិច ៣​លាន​នាក់ គឺ​ច្រើន​ជាង​ពាក់​កណ្ដាល​នៃ​ចំនួន​អ្នក​បោះ​ឆ្នោត​សរុប ក្នុង​គោល​ដៅ​ដាក់​ញត្តិ​ទៅ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ (អ.ស.ប)។ ពួក​គេ​ចង់​ឲ្យ​​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ដែល​កើត​ឡើង​នៅ​ក្រោយ​ការ​បោះ​ឆ្នោត​នៅ​កម្ពុជា ហើយ​នឹង​អាច​ឆ្ពោះ​ទៅ​ព្យួរ​សមាជិក​ភាព​កម្ពុជា នៅ​អង្គការ​នេះ។
តើ​ការ​ទាមទារ​របស់​គណបក្ស​ប្រឆាំង​មាន​លទ្ធភាព​កម្រិត​ណា ក្នុង​ការ​ទាក់ទាញ​ការ​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​ពី​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ?
ការ​ប្រមូល​ស្នាម​មេដៃ​អ្នក​គាំទ្រ ត្រូវ​មេ​ដឹក​នាំ​គណបក្ស​ប្រឆាំង​ប្រកាស​ជា​សាធារណៈ​នៅ​ក្នុង​ពេល​ធ្វើ​សមាជ​មហាជន កាល​ពី​ថ្ងៃ​អាទិត្យ ទី៦ ខែ​តុលា។
អនុ​ប្រធាន​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ លោក កឹម សុខា ថ្លែង​ថា សំឡេង​ប្រជាពលរដ្ឋ​គាំទ្រ នឹង​ជួយ​អោយ​គណបក្ស​នេះ​អាច​ទៅ​ចរចា​រក​ការ​គាំទ្រ​ពី​សហគមន៍​អន្តរជាតិ រួម​ទាំង​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ​ផង។
និយាយ​ដល់​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ គណបក្ស​នេះ​មាន​បំណង​ធំ​មួយ គឺ​ការ​ទាមទារ​អោយ​ព្យួរ​ជា​បណ្ដោះ​អាសន្ន​នូវ​អាសនៈ​សមាជិក​ភាព​របស់​កម្ពុជា។
មក​ដល់​ពេល​នេះ ប្រធាន​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ លោក សម រង្ស៊ី អះអាង​ថា កំពុង​ធ្វើ​ដំណើរ​ទៅ​តាម​បណ្ដា​ប្រទេស​ម្ចាស់​ជំនួយ​មួយ​ចំនួន ក្នុង​គោលដៅ​រក​សំឡេង​គាំទ្រ​អោយ​ជួយ​ដាក់​សម្ពាធ​លើ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ដែល​ដឹក​នាំ​ដោយ​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា។
ទាក់ទិន​នឹង​ការ​ព្យួរ​សមាជិក​ភាព​កម្ពុជា ប្រធាន​មជ្ឈមណ្ឌល​សិទ្ធិ​មនុស្ស​កម្ពុជា លោក អ៊ូ វីរៈ មើល​ឃើញ​ថា ទំនង​ថា​មាន​ការ​លំបាក​សម្រាប់​គណបក្ស​ប្រឆាំង ដ្បិត​ជា​ទូទៅ អង្គការ​សហប្រជាជាតិ​ពុំ​ធ្លាប់​ពិចារណា​ដក ឬ​ព្យួរ​សមាជិក​ភាព​របស់​ប្រទេស​ណា​មួយ​ឡើយ ចាប់​តាំង​ពី​សង្គ្រាម​ត្រជាក់​បាន​បញ្ចប់។
ក្នុង​ជំពូក​២​នៃ​ធម្មនុញ្ញ​របស់​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ ដែល​និយាយ​ពី​សមាជិក​ភាព បញ្ជាក់​ថា សមាជិក​ភាព​គឺ​បើក​ចំហ​សម្រាប់​ប្រទេស​ទាំង​ឡាយ​ក្នុង​ពិភពលោក ដែល​ស្រឡាញ់​សន្តិភាព និង​ប្ដេជ្ញា​គោរព​តាម​ធម្មនុញ្ញ​នៃ​អង្គការ​នេះ។ យ៉ាង​ណា រាល់​ការ​សម្រេច​ពី​ការ​ទទួល ឬ​បណ្ដេញ​សមាជិក​ណា​មួយ គឺ​ត្រូវ​ឆ្លង​កាត់​ការ​សម្រេច​របស់​ក្រុម​ប្រឹក្សា​អចិន្ត្រៃយ៍ ដែល​ជា​ទូទៅ​ធ្វើ​ឡើង​នៅ​ពេល​មាន​មហា​សន្និបាត​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ។ ទោះ​ជា​យ៉ាង​ណា ក្នុង​ធម្មនុញ្ញ​នេះ​ពុំ​បាន​ចែង​ដល់​ការ​ព្យួរ​សមាជិក​ភាព​ឡើយ។
ប៉ុន្តែ អ្នក​ជំនាញ​ផ្នែក​វិទ្យាសាស្ត្រ​នយោបាយ និង​ជា​អ្នក​វិភាគ​ឯករាជ្យ លោក សុខ ទូច មាន​ប្រសាសន៍​ថា ក្នុង​ករណី​នេះ កម្ពុជា ធ្លាប់​មាន​បទ​ពិសោធន៍​ម្ដង​រួច​ហើយ​កាល​ពី​ចុង​ទសវត្ស​ទី​៧០ និង​ក្នុង​ទសវត្ស​៨០។ ហេតុ​នេះ គណបក្ស​ប្រឆាំង​ទំនង​ថា​អាច​នឹង​មាន​លទ្ធភាព​ច្រើន​ក្នុង​ការ​ស្នើ​អោយ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ ពិចារណា​ចំពោះ​សំណើ​របស់​ខ្លួន។
លោក សុខ ទូច បន្ត​ថា គណបក្ស​ប្រឆាំង​ត្រូវ​រៀប​ចំ​អោយ​ទាន់​មហា​សន្និបាត​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ ប្រសិន​បើ​គណបក្ស​នេះ​មាន​បំណង​ដាក់​សំណើ​អោយ​មាន​ការ​ព្យួរ​អាសនៈ​កម្ពុជា មែន​នោះ។ យ៉ាង​ណា លោក សុខ ទូច បញ្ជាក់​ថា គណបក្ស​ប្រឆាំង​គួរ​មាន​ជំហាន​បន្ត​បន្ទាប់ មុន​នឹង​ឈាន​ដល់​ការ​ដាក់​ស្នើ​ព្យួរ​អាសនៈ​របស់​កម្ពុជា។
មហា​សន្និបាត​របស់​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ ជា​រៀង​រាល់​ឆ្នាំ ចាប់​ផ្ដើម​នៅ​ពាក់​កណ្ដាល​ខែ​កញ្ញា បន្ត​រហូត​ដល់​ចុង​ខែ​វិច្ឆិកា។ ជា​ទូទៅ កិច្ច​ប្រជុំ​កំពូល​នេះ​មាន​ការ​ចូល​រួម​ពី​គ្រប់​ប្រទេស​ជា​សមាជិក​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ។ បញ្ហា​ជា​ច្រើន ត្រូវ​លើក​ឡើង​ក្នុង​កិច្ច​ប្រជុំ ដើម្បី​ដាក់​អោយ​ក្រុម​ប្រឹក្សា​សន្តិសុខ​នៃ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ សម្រេច។ រាល់​សកម្មភាព​របស់​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ គឺ​ផ្ដោត​លើ​គោលដៅ​ធំៗ​ចំនួន​៤ គឺ​រក្សា​សន្តិភាព​ក្នុង​ពិភពលោក បង្កើន​ចំណង​មិត្តភាព​ក្នុង​ចំណោម​ប្រជាជាតិ គាំពារ ជ្រោមជ្រែង​អោយ​ប្រជាជាតិ​ទាំងអស់​រួប​រួម​គ្នា ជួយ​ដល់​ពលរដ្ឋ​ក្រីក្រ ប្រយុទ្ធ​នឹង​ទុរ្ភិក្ស អនក្ខរភាព និង​ជំងឺ​រាតត្បាត និង​ជំរុញ​អោយ​គោរព​សិទ្ធិ និង​សេរីភាព​គ្នា​ទៅ​វិញ​ទៅ​មក ហើយ​អង្គការ​សហ​ប្រជាជាតិ ជា​ស្នូល​នៃ​សកម្មភាព​ទាំង​ឡាយ ដើម្បី​អោយ​រដ្ឋ​នីមួយៗ​បាន​សម្រេច​តាម​គោលដៅ​របស់​ខ្លួន។
ចំពោះ​អ្នក​វិភាគ​ឯករាជ្យ លោក ឡៅ ម៉ុងហៃ មាន​ប្រសាសន៍​ថា គណបក្ស​ប្រឆាំង​ទំនង​ថា​ពិបាក​នឹង​ចូល​ទៅ​រក​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ ដោយ​ខ្លួន​ឯង ដ្បិត​ពួក​គេ​អាច​ត្រឹម​តែ​ជា​តំណាង​នៃ​ពលរដ្ឋ​មួយ​ភាគ ដែល​ពុំ​មែន​ជា​រដ្ឋ​មួយ។ លោក​ថា គណបក្ស​ប្រឆាំង​អាច​ធ្វើ​នយោបាយ​ការ​បរទេស​កៀរគរ​រក​ការ​គាំទ្រ​ពី​បណ្ដា​ប្រទេស ដែល​ជា​ហត្ថលេខី​នៃ​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​សន្តិភាព​នៅ​ទីក្រុង​ប៉ារីស អោយ​ជួយ​នាំ​យក​សំណើ​របស់​ខ្លួន​ទៅ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ។
កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​២៣ ខែ​តុលា ឆ្នាំ​១៩៩១ មាន​ប្រទេស​ចំនួន​១៨ បាន​ចុះ​ហត្ថលេខា​ទទួល​ស្គាល់​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​សន្តិភាព​នៅ​ទីក្រុង​ប៉ារីស ដើម្បី​បញ្ចប់​សង្គ្រាម​ស៊ីវិល​នៅ​កម្ពុជា។ ប្រទេស​ទាំង​នោះ​រួម​មាន អូស្ត្រាលី ប្រ៊ុយណេ កាណាដា ចិន បារាំង ឥណ្ឌា ឥណ្ឌូណេស៊ី ជប៉ុន ឡាវ ម៉ាឡេស៊ី ហ្វីលីពីន សិង្ហបុរី ថៃ សហភាព​សាធារណរដ្ឋ​សង្គម​និយម​សូវៀត អង់គ្លេស សហរដ្ឋ​អាមេរិក វៀតណាម និង​យូហ្គោស្លាវី។
មក​ដល់​ពេល​នេះ ប្រទេស​មួយ​ចំនួន​ក្នុង​ចំណោម​ប្រទេស​ជា​ហត្ថលេខី​ទាំង​នោះ​បាន​ប្រកាស​ជំហរ​សាទរ​ចំពោះ​ជ័យ​ជម្នះ​របស់​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា ក្នុង​ការ​បោះ​ឆ្នោត​ជាតិ​ឆ្នាំ​២០១៣ និង​បន្ត​សហប្រតិបត្តិការ​រដ្ឋាភិបាល​អាណត្តិ​ថ្មី។ ក្នុង​នោះ ក៏​មាន​ប្រទេស​ចិន ដែល​ជា​សមាជិក​អចិន្ត្រៃយ៍​នៃ​ក្រុម​ប្រឹក្សា​សន្តិសុខ​នៃ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ។
ប្រសិន​បើ​គណបក្ស​ប្រឆាំង​អាច​កៀរគរ​រក​ការ​គាំទ្រ​ពី​ប្រទេស​ផ្សេងៗ​ទៀត មាន​ដូច​ជា សហរដ្ឋ​អាមេរិក បារាំង និង​អង់គ្លេស ជា​ដើម ទើប​អាច​មាន​លទ្ធភាព​ច្រើន​ក្នុង​ការ​ដាក់​សំណើ​ទៅ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ ទៅ​តាម​អ្វី​ដែល​ខ្លួន​ចង់​បាន។
ករណី​នេះ អ្នក​វិភាគ​ឯករាជ្យ លោក ឡៅ ម៉ុងហៃ បាន​ផ្ដល់​អនុសាសន៍​ថា គណបក្ស​ប្រឆាំង​ក៏​អាច​ប្រើប្រាស់​មធ្យោបាយ​ដែល​មាន​ស្រាប់​ដូច​ជា ឧត្ដម​ស្នងការ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ ទទួល​បន្ទុក​សិទ្ធិ​មនុស្ស ដែល​តែង​ផ្ដោត​ការ​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​លើ​បញ្ហា​នៅ​កម្ពុជា។
កន្លង​មក អ្នក​រាយការណ៍​ពិសេស​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ ទទួល​បន្ទុក​ផ្នែក​សិទ្ធិ​មនុស្ស​នៅ​កម្ពុជា លោក សុរិយា ស៊ូប៊ែឌី (Surya Subedi) ធ្លាប់​បាន​រាយការណ៍​បញ្ហា​សិទ្ធិ​មនុស្ស​នៅ​ក្នុង​មហា​សន្និបាត​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ និង​បាន​ស្នើ​នូវ​អនុសាសន៍​មួយ​ចំនួន។ ហើយ​ថ្មីៗ​នេះ លោក សុរិយា ស៊ូប៊ែឌី បាន​សរសេរ​ក្នុង​របាយការណ៍​របស់​លោក ដែល​ដាក់​ទៅ​មហា​សន្និបាត​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ លើក​ទី​៦៨ រិះគន់​ចំពោះ​គណៈកម្មាធិការ​ជាតិ​រៀប​ចំ​ការ​បោះ​ឆ្នោត (គ.ជ.ប) និង​ការ​បង្កើត​រដ្ឋសភា នៅ​ក្រោយ​ការ​បោះ​ឆ្នោត ដោយ​មាន​តែ​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា ថា​កំពុង​រំលោភ​បំពាន​សិទ្ធិ​សេរីភាព​ពលរដ្ឋ។ ប៉ុន្តែ របាយការណ៍​នោះ​ត្រូវ​មន្ត្រី​រដ្ឋាភិបាល​ច្រាន​ចោល ដោយ​សំអាង​ថា​ជា​របាយការណ៍​ដែល​គ្មាន​មូលដ្ឋាន​ត្រឹមត្រូវ៕