នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំបិទទ្វារមិនឲ្យអ្នកកាសែតចូល នៅថ្ងៃទី២០ ខែសីហា ក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញសម្រេចទាត់ចោលបណ្ដឹងចំនួន ២ របស់គណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ដែលប្ដឹងសុំឲ្យក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញបដិសេធសេចក្ដីសម្រេចរបស់ គ.ជ.ប។
លិខិតពីរផ្សេងគ្នា ចុះថ្ងៃទី២០ ខែសីហា របស់ក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញដែលចុះហត្ថលេខាដោយប្រធានក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញ លោក ឯក សំអុល បានផ្ញើជូនមន្ត្រីទទួលបន្ទុកកិច្ចការបោះឆ្នោតគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ លោក រស់ សួ និងមន្ត្រីគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង លោក នូ ចំរើន។ លិខិតនោះបញ្ជាក់ដោយខ្លីថា គ.ជ.ប បានធ្វើការងារត្រឹមត្រូវតាមច្បាប់ហើយ។
ទាក់ទងនឹងបញ្ហានេះ មន្ត្រីទទួលបន្ទុកកិច្ចការបោះឆ្នោតគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ លោក រស់ សួ មានប្រសាសន៍ថា នីតិវិធីសម្រេចលើសំណុំរឿងនេះមិនមានតម្លាភាពឡើយ ហើយគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ មិនអាចទទួលយកបានទេ។ លោកបន្តថា លោកទទួលបានដំណឹងថា ក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញបានសម្រេចច្រានចោលបណ្ដឹងរបស់គណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ចំនួន ៣បណ្ដឹង ហើយបណ្ដឹងទាំងនោះជាបណ្ដឹងដែលប្ដឹងពីភាពមិនប្រក្រតីនៃការបោះឆ្នោត។
ទោះយ៉ាងណាក្តី នាយកប្រតិបត្តិគណៈកម្មាធិការដើម្បីការបោះឆ្នោតដោយសេរី និងយុត្តិធម៌នៅកម្ពុជា ខុមហ្វ្រែល (Comfrel) លោក គល់ បញ្ញា មានប្រសាសន៍ថា ការរៀបចំកិច្ចប្រជុំសម្រេចរបស់ក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញ គឺធ្វើឡើងតាមនីតិវិធីក្នុងការធ្វើការងាររបស់ស្ថាប័នកំពូលមួយនេះ។ លោកបន្តថា ក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញអាចមានសិទ្ធិដោះស្រាយបណ្ដឹងតាមរយៈសវនាការជាសាធារណៈ និងសម្រេចផ្ទៃក្នុង។
លោកបញ្ជាក់ថា ដើម្បីឲ្យមានតម្លាភាព ក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញគួរតែព្យាយាមដោះស្រាយបណ្ដឹងតវ៉ាតាមរយៈសវនាការជាសាធារណៈឲ្យបានច្រើនតាមដែលអាចធ្វើទៅបាន៖ «ពេលខ្លះអាសវនាការអស់ហ្នឹងអត់មានតម្លាភាពដែរ ការសម្រេចប៉ិនគាត់អាចមានបញ្ហា អត់មានការពន្យល់ឲ្យបានច្បាស់ថា នីតិវិធីបែបណាត្រូវធ្វើជាសាធារណៈ។ ជាទូទៅ ត្រូវមានសវនាការជាសាធារណៈឲ្យបានច្រើនដល់ណាល្អដល់ហ្នឹង»។
ក្នុងដំណើរការបោះឆ្នោត ក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញបានទទួលពាក្យបណ្ដឹងសរុបចំនួន ៣៣បណ្ដឹង និងបានដោះស្រាយរួចចំនួន ១៤ពាក្យបណ្ដឹង។ ក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញកំពុងដោះស្រាយបណ្ដឹងចំនួន ១៩ ក្នុងនោះមានបណ្ដឹងបដិសេធន៍លទ្ធផលបណ្ដោះអាសន្ននៃការបោះឆ្នោតចំនួន ៩ពាក្យបណ្ដឹង។
ចំណែកឯប្រធានក្រុមការងារគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ខេត្តកណ្ដាល លោក អេង ឆៃអ៊ាង ឲ្យដឹងថា ក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញបានកោះហៅតំណាងគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ខេត្តកំពង់ធំ ឲ្យចូលបំភ្លឺនៅថ្ងៃទី២១ ខែសីហា និងតំណាងគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ខេត្តព្រៃវែង ឲ្យចូលបំភ្លឺនៅថ្ងៃទី២៣ ខែសីហា។ លោកបន្តថា ចំពោះពាក្យបណ្ដឹងដែលបណ្ដឹងបដិសេធន៍លទ្ធផលបោះឆ្នោត មិនទាន់ត្រូវបានក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញលើកយកមកដោះស្រាយនៅឡើយទេ។ ប៉ុន្តែ លោកស្នើឲ្យក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញបើកសវនាការជាសាធារណៈ ដើម្បីបង្ហាញពីតម្លាភាព។
ផ្អែកតាមច្បាប់ស្ដីពីការជ្រើសតាំងតំណាងរាស្ត្រ និងប្រតិទិននៃការបោះឆ្នោតជ្រើសតាំងតំណាងរាស្ត្រនីតិកាលទី៥ គ.ជ.ប នឹងប្រកាសផ្សាយលទ្ធផលបោះឆ្នោតផ្លូវការនៃការបោះឆ្នោត ការបែងចែកអាសនៈ និងការកំណត់បេក្ខជនជាប់ឆ្នោត បន្ទាប់ពីក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញដោះស្រាយបណ្ដឹងចប់ស្ថាពរ៕