ពលរដ្ឋខ្មែរ-អាមេរិកាំង​ទាមទារដោះលែងលោក កឹម សុខា នៅមុខស្នាក់ការ​អ.ស.ប
រលក​នៃ​ការ​តវ៉ា​របស់​ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​នៅ​ក្រៅ​ប្រទេស​ដើម្បី​ទាមទារ​ឲ្យ​ដោះលែង​លោក កឹម សុខា នឹង​បន្ត​បោកបក់​ទៅ​ដល់​ទីស្នាក់ការ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ នៅ​ទី​ក្រុង​ញូវយ៉ក (New York) នៅ​ថ្ងៃ​សុក្រ នេះ​ទៀត។
គាប់​ជួន​ពេល​ដែល​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ​ កំពុង​បើក​មហាសន្និបាត​លើក​ទី​៧២ របស់​ខ្លួន​នៅ​ទីក្រុង​ញូវយ៉ក ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​នៅ​តាម​បណ្តា​រដ្ឋ​នានា នឹង​ប្រមូល​ផ្តុំ​គ្នា​តវ៉ា​នៅ​ខាង​មុខ​ស្នាក់ការ​របស់​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ នៅ​ថ្ងៃ​សុក្រ ទី​២២ ខែ​កញ្ញា នេះ។
ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​អាមេរិក​ម្នាក់​គឺ​លោក អ៊ុង ឬទ្ធី មក​ពី​ក្រុង​ឡូវែល ដែល​នឹង​ចូល​រួម​តវ៉ា​ឲ្យ​ដោះលែង​ លោក កឹម សុខា ប្រាប់​អាស៊ីសេរី ថា​ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​អាមេរិកាំង​ ជាច្រើន​បាន​សំណូម​ពរ​ឲ្យ​នាំគ្នា​ធ្វើ​បាតុកម្ម​នៅ​កន្លែង​មហា​សន្និបាត​របស់​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ​នេះ ដោយសារ​ចង់​ផ្ញើ​សារ​ឲ្យ​ឮ​ដល់​មេដឹកនាំ​នៃ​បណ្ដា​ប្រទេស​ទាំង​អស់​នៅ​លើ​ពិភពលោក​ដែល​មក​ចូល​រួម​ក្នុង​សន្និបាត​នោះ បាន​ដឹង​ពី​ការ​រំលោភ​សិទ្ធិ​មនុស្ស និង​លទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ​នៅ​កម្ពុជា៖ "យើង​ចង់​ផ្ញើ​សារ​ទៅ​ពិភពលោក​ឲ្យ​ដឹង ឲ្យ​ជួយ​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ប្រទេស​របស់​យើង ជាពិសេស​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការ​ចាប់​ឃុំឃាំង​ប្រធាន​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ។ ទី​ពីរ ប្រសិន​ជា​​មាន​ការ​ចាប់​ចង​ប្រធាន​គណបក្ស​អ៊ីចឹង ការ​បោះ​ឆ្នោត​នឹង​មិន​អាច​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​ដោយ​ត្រឹម​ត្រូវ​ និង​យុត្តិធម៌។ ទីបី សុំ​ឲ្យ​មាន​ស្ថិរភាព​ក្នុង​រឿង​លទ្ធិ​​ប្រជាធិបតេយ្យ​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​យើង ព្រោះ​កំពុង​រង​ការ​លំបាក និង​ដើរ​ថយ​ក្រោយ។ ទី​បួន គឺ​សុំ​ទាមទារ​ឲ្យ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ ​ជួយ​បញ្ជូន​អ្នក​សង្កេតការណ៍​បោះឆ្នោត នៅ​ឆ្នាំ​២០១៨ ខាង​មុខ​នេះ"
​ក្នុង​មហាសន្និបាត​លើក​ទី​៧២ របស់​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ ដែល​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​ពី​ថ្ងៃ​ទី​១២ ដល់​ថ្ងៃ​ទី​២៥ ខែ​កញ្ញា​នេះ​ ប្រទេស​កម្ពុជា បាន​ចាត់​រដ្ឋមន្រ្តី​ក្រសួង​ការបរទេស លោក​ ប្រាក់ សុខុន ឲ្យ​មក​ចូល​រួម​ប្រជុំ។ ប៉ុន្តែ​លោក អ៊ុង ឬទ្ធី បញ្ជាក់​ថា ការ​ធ្វើ​បាតុកម្ម​នេះ គឺ​ដើម្បី​ផ្ញើ​សារ​ទៅ​មេ​ដឹក​នាំ​ពិភពលោក រួម​ទាំង​ម្ចាស់​ហត្ថលេខី​នៃ​កិច្ច​ព្រម​ព្រៀង​សន្តិភាព​ទីក្រុង​ប៉ារីស មិន​សំខាន់​ថា​មាន ឬ​គ្មាន​​វត្តមាន​តំណាង​រដ្ឋាភិបាល​លោក ហ៊ុន សែន មក​ចូល​រួម​ប្រជុំ​នោះ​ទេ៖ "ទោះបី​លោក​ ប្រាក់​ សុខុន មក ឬ​មិន​មក សំខាន់​យើង​ចង់​ធ្វើ​ម៉េច​ក្នុង​នាម​យើង​ជា​ជន​ជាតិ​ខ្មែរ ដែល​រស់​នៅ​ប្រទេស​ក្រៅ យើង​ចង់​ឲ្យ​ពិភពលោក​ដឹង​ថា យើង​មិន​ពេញ​ចិត្ត​នឹង​អ្វី​ដែល​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ កំពុង​ធ្វើ​សព្វ​ថ្ងៃ​នេះ​ឡើយ"
តាំង​ពី​ក្រោយ​ការ​ចាប់​ខ្លួន​ ប្រធាន​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ លោក កឹម សុខា រលក​បាតុកម្ម​របស់​សហគមន៍​ខ្មែរ​នៅ​ក្រៅ​ប្រទេស ដែល​ប្រឆាំង​នឹង​ចំណាត់​ការ​របស់​រដ្ឋាភិបាល​លោក ហ៊ុន សែន បាន​ផ្ទុះ​ឡើង​ស្ទើរ​គ្រប់​ទីន្លែង​​ដែល​មាន​ខ្មែរ​រស់​នៅ។ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៦ ខែ​កញ្ញាឋ​ខាង​មុខ​នេះ ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​មក​ពីរ​បណ្ដា​ប្រទេស​សហគមន៍​អឺរ៉ុប នឹង​ធ្វើ​បាតុកម្ម​ទាម​ទារ​ឲ្យ​ដោះ​លែង​លោក កឹម សុខា នៅ​មុខ​ការិល័យ​សិទ្ធិមនុស្ស ​របស់​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ នៅ​ទីក្រុង​ហ្សឺណែវ ប្រទេស​ស្វ៊ីស។ ចំណែក​ឯ​ពលករ​ខ្មែរ នៅ​ប្រទេស​កូរ៉េ​ខាង​ត្បូង នឹង​នាំ​គ្នា​ធ្វើ​មហា​បាតុកម្ម​ទាមទារ​ដូច​គ្នា​នេះ​ដែរ នៅ​ថ្ងៃទី​០១ ខែ​តុលា​ ខាង​មុខ​នេះ៕