បក្ស​ប្រឆាំង​ចងក្រង​ភាពយន្ត​ឯកសារ​ស្ដីពី​ការ​បណ្ដេញ​ចេញ​ដាក់​ជូន ICC
គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ចងក្រង​ភាពយន្ត​ឯកសារ​ពលរដ្ឋ​រងគ្រោះ​នៃ​ការ​បង្ខំ​បណ្ដេញ​ចេញ​ពី​ផ្ទះ​សម្បែង​ជា​ច្រើន​រយ​គ្រួសារ​នៅ​ខេត្ត​ក្រចេះ ផ្ញើ​ជូន​ទៅ​មេធាវី​អន្តរជាតិ ដើម្បី​ដាក់​ជូន​ការិយាល័យ​ព្រះរាជអាជ្ញា​តុលាការ​ព្រហ្មទណ្ឌ​អន្តរជាតិ (ICC) ចោទ​ប្រកាន់​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ពី​បទ​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​ប្រឆាំង​នឹង​មនុស្ស​ជាតិ។
មន្ត្រី​រដ្ឋាភិបាល​អះអាង​ថា រដ្ឋាភិបាល​មិន​ចាប់​អារម្មណ៍​នឹង​បណ្ដឹង​ទាំង​ឡាយ​នៅ​តុលាការ​ព្រហ្មទណ្ឌ​អន្តរជាតិ​ឡើយ ប៉ុន្តែ​មេធាវី​រដ្ឋាភិបាល​នឹង​ការពារ​ក្តី​ប្រសិន​បើ​តុលាការ​កោះ​ហៅ។
លោក សម រង្ស៊ី ប្រធាន​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ អះអាង​ថា គណបក្ស​ប្រឆាំង​ជួយ​ប្រមែប្រមូល​ភស្តុតាង​ជាច្រើន​ស្ដីពី​ការ​រំលោភ​សិទ្ធិ​មនុស្ស​ធ្ងន់ធ្ងរ ដើម្បី​ឲ្យ​តុលាការ​អន្តរជាតិ​ជួយ​រក​យុត្តិធម៌​ឲ្យ​ជនរងគ្រោះ។
គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ បាន​ផលិត​ភស្តុតាង​ចុង​ក្រោយ​ជា​ភាពយន្ត​ឯកសារ​រយៈពេល ជាង​បួន​នាទី​ស្ដីពី​ក្រុមហ៊ុន​ដី​សម្បទាន​សេដ្ឋកិច្ច​វៀតណាម បាន​បង្ខំ​បណ្ដេញ​ពលរដ្ឋ​ជា​ច្រើន​រយ​គ្រួសារ រស់​នៅ​ស្រុក​ស្នួល ខេត្ត​ក្រចេះ ចេញ​ពី​ផ្ទះ​សម្បែង និង​បាន​ដុត​បំផ្លាញ​ទ្រព្យ​សម្បត្តិ និង​ដំណាំ​ពួកគេ។ ឯកសារ​នោះ​បង្ហាញ​ពី​ការ​តវ៉ា​របស់​ពលរដ្ឋ​ដែល​បាត់បង់​ផ្ទះសម្បែង ហើយ​បាន​បង្ខំ​ចិត្ត​ធ្វើ​ដំណើរ​មក​ភ្នំពេញ ស្នាក់​នៅ​ឯ​វត្ត​សាមគ្គីរង្សី រង់ចាំ​ដំណោះស្រាយ។
​បច្ចុប្បន្ន​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ បាន​ផ្ញើ​ភាពយន្ត​ឯកសារ​នេះ​ទៅ​ឲ្យ​លោក​មេធាវី រីឆាដ រ៉ចជើរ (Richard Rogers) នៃ​ក្រុមហ៊ុន​មេធាវី Global Diligence ដើម្បី​បញ្ចូល​បន្ថែម​លើ​ពាក្យ​បណ្ដឹង​ប្រឆាំង​រដ្ឋាភិបាល ចោទ​ប្រកាន់​ពី​បទ​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​ប្រឆាំង​នឹង​មនុស្ស​ជាតិ។ កាល​ពី​ដើម​ខែ​ឧសភា ឆ្នាំ​២០១៤ លោក រីឆាដ រ៉ចជើរ បាន​រៀបចំ​ពាក្យ​បណ្ដឹង​មួយ​ប្ដឹង​ប្រឆាំង​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ជុំវិញ​ការ​បង្ខំ​បណ្ដេញ​ចេញ ដែល​បណ្ដាល​ឲ្យ​ពលរដ្ឋ​ប្រមាណ ៧​សែន​នាក់ រង​ផល​ប៉ះពាល់​ក្នុង​រយៈពេល ១២​ឆ្នាំ​ចុង​ក្រោយ​នេះ។ ពាក្យ​បណ្ដឹង​ក៏​បង្ហាញ​ផង​ដែរ​អំពី​ការ​ចាប់​ឃុំឃាំង​ពលរដ្ឋ​ដោយ​ខុស​ច្បាប់ ព្រម​ទាំង​ការ​ធ្វើ​ទុក្ខបុកម្នេញ​លើ​ជនជាតិ​ដើម​ភាគ​តិច និង​អ្នក​នយោបាយ មាន​លក្ខណៈ​ធ្ងន់ធ្ងរ កើត​ឡើង​ជា​បន្ត​បន្ទាប់ និង​ដដែលៗ។ ប៉ុន្តែ​លោក សម រង្ស៊ី គូស​បញ្ជាក់​ថា ការ​ប្រមូល​ភស្តុតាង​ពី​ការ​រំលោភ​សិទ្ធិ​មនុស្ស​ធ្ងន់ធ្ងរ ប្ដឹង​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​នេះ មិន​ប៉ះពាល់​ទៅ​ដល់​ដំណើរ​ការ​ចរចា​នយោបាយ​រវាង​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ និង​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា​ឡើយ។
​​លោក សម រង្ស៊ី៖ «ខ្ញុំ​បាន​ជួប​ជន​រង​គ្រោះ​ផ្ទាល់ ខ្ញុំ​បាន​ទទួល​ព័ត៌មាន​អំពើ​ធ្វើការ​បាប​ប្រជារាស្ត្រ គឺ​សម្លាប់​ប្រជារាស្ត្រ តាម​រយៈ​លួច​ប្លន់​ដីធ្លី និង​បណ្ដេញ​ចេញ​ពី​ផ្ទះ​សម្បែង។ វា​ចូល​ពី​បទ​ប្រឆាំង​នឹង​មនុស្ស​ជាតិ»
កាល​ពី​ខែ​មីនា ឆ្នាំ​២០១៤ លោក មូរតុន ក្លា (Morton Sklar) មេធាវី​អាមេរិកាំង ក៏​បាន​ដាក់​ពាក្យ​បណ្ដឹង​ប្រឆាំង​លោក ហ៊ុន សែន ពី​បទ​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​ប្រឆាំង​នឹង​មនុស្ស​ជាតិ។ ការិយាល័យ​ព្រះរាជអាជ្ញា​តុលាការ​ព្រហ្មទណ្ឌ​អន្តរជាតិ កំពុង​ពិនិត្យ​មើល​បណ្ដឹង​ចំនួន ៣ ដើម្បី​កំណត់​ថា​តើ​បណ្ដឹង​ទាំង​នោះ​ស្រប​នឹង​លក្ខន្តិកៈ​ទីក្រុង​រ៉ូម (Rome) ដែល​អាច​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​តុលាការ​បើក​សវនាការ​ជំនុំជម្រះ​ក្តី​បាន។
​លោក ផៃ ស៊ីផាន មន្ត្រី​នាំ​ពាក្យ​ទីស្ដីការ​គណៈរដ្ឋមន្ត្រី​អះអាង​ថា រដ្ឋាភិបាល​មិន​ចាប់​អារម្មណ៍​នឹង​ពាក្យ​បណ្ដឹង​នៅ​តុលាការ​ព្រហ្មទណ្ឌ​អន្តរជាតិ​ឡើយ ប៉ុន្តែ​នឹង​បញ្ជូន​មេធាវី​ការពារ​ក្តី ប្រសិន​បើ​តុលាការ​កោះ​ហៅ។
លោក​ចោទ​ថា គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ជា​អ្នក​នៅ​ពីក្រោយ​ពាក្យ​បណ្ដឹង​នៅ​តុលាការ​ព្រហ្មទណ្ឌ​អន្តរជាតិ៖ «ឯកឧត្ដម សម រង្ស៊ី គាត់​ធ្វើ​ឡើង​ហ្នឹង​តាម​មហិច្ឆតា អំណាច​ផ្ទាល់ខ្លួន​របស់​គាត់។ សំណុំ​រឿង​នៅ​តុលាការ​អន្តរជាតិ ដូច​ជា​មិន​ឆ្លើយ​តប​នឹង​ធាតុ​ផ្សំ​ទេ»
​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ធ្លាប់​អះអាង​ថា គណបក្ស​នេះ​មិន​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​​បណ្ដឹង​ប្រឆាំង​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា នៅ​តុលាការ​អន្តរជាតិ​ឡើយ។ ចំណែក​មេធាវី​ជនជាតិ​អង់គ្លេស លោក រីឆាដ រ៉ចជើរ និង​លោក មូរតុន ក្លា ក៏​ធ្លាប់​បញ្ជាក់​ថា ជន​រងគ្រោះ​បាន​ស្នើ​ឲ្យ​ពួក​លោក​ដាក់​ពាក្យ​បណ្ដឹង ហើយ​បណ្ដឹង​នេះ​មិន​ជាប់​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​នយោបាយ​ដែរ៕