មេដឹកនាំ​បក្ស​ប្រឆាំង​ត្រៀម​សើរើ​ឯកសារ​បោះ​បង្គោល​ព្រំដែន​ជាមួយ​ប្រទេស​ជិត​ខាង
មេដឹកនាំ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ អះអាង​ថា ពេល​អ្នក​តំណាងរាស្ត្រ​គណបក្ស​នេះ​ចូល​សភា នឹង​ស្រាវជ្រាវ ឬ​សើរើ​នូវ​រាល់​ឯកសារ​ពាក់ព័ន្ធ​សកម្មភាព​បោះ​បង្គោល​ព្រំដែន​គោក​រវាង​កម្ពុជា ជាមួយ​ប្រទេស​ជិត​ខាង​ឲ្យ​បាន​ត្រឹមត្រូវ។
សម្រាប់​មេដឹកនាំ​សហព័ន្ធ​និស្សិត​បញ្ញវន្ត​កម្ពុជា ថ្លែង​គាំទ្រ​មេដឹកនាំ​បក្ស​ប្រឆាំង​ដែល​បង្ហាញ​ឆន្ទៈ​សើរើ​ឯកសារ​បោះ​បង្គោល​ព្រំដែន​ដ៏​ចម្រូងចម្រាស​កន្លង​មក។
ការ​អះអាង​របស់​មេដឹកនាំ​បក្ស​ប្រឆាំង​ពេល​នេះ កើត​ឡើង​នៅ​គ្រា​អ្នក​តំណាងរាស្ត្រ​ទាំង ៥៥​រូប របស់​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ នឹង​ចូល​ប្រជុំ​សភា​ក្នុង​ពេល​ដ៏​ឆាប់​ខាង​មុខ។
លោក កឹម សុខា អនុ​ប្រធាន​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​មាន​ប្រសាសន៍​ថា បញ្ហា​ព្រំដែន​គឺ​ជា​បញ្ហា​ជាតិ​ទាំង​មូល គឺ​មិន​សម្រាប់​គណបក្ស​ណា​មួយ​នោះ​ទេ។ ប៉ុន្តែ​លោក​ថា សម្រាប់​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​នឹង​មិន​សម្ងំ​ស្ងៀម ឬ​បៀម​ដៃ​មើល​បរទេស​ឈ្លានពាន ឬ​រំលោភ​បូរណភាព​ទឹកដី​កម្ពុជា បាន​ជា​ដាច់ខាត។ លោក​ថា កន្លង​មក​តាម​រយៈ​សកម្មភាព​បោះ​បង្គោល​ព្រំដែន​គោក​ជាមួយ​ប្រទេស​វៀតណាម មាន​ពលរដ្ឋ​លើក​ឡើង​ថា បាន​នាំ​ឲ្យ​បាត់បង់​ដីស្រែ​ធ្លាប់​បង្កបង្កើនផល​របស់​ពួកគាត់​ជា​ច្រើន​គ្រួសារ។
ត្រង់​ចំណុច​នេះ លោក កឹម សុខា បញ្ជាក់​ថា ទិសដៅ​នៅ​ថ្ងៃ​អនាគត គណបក្ស​នេះ​នឹង​ស្រាវជ្រាវ​នូវ​រាល់​ឯកសារ​ពាក់ព័ន្ធ​សកម្មភាព​បោះ​បង្គោល​ព្រំដែន​គោក​ជាមួយ​ប្រទេស​ជិត​ខាង​ឲ្យ​បាន​ត្រឹមត្រូវ។ ជាង​នេះ​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ​អាច​នឹង​ត្រូវ​កោះ​ហៅ​មក​ឆ្លើយ​តប​បំភ្លឺ​ក្នុង​រដ្ឋសភា បើ​រក​ឃើញ​កំហុស​ឆ្គង​ក្នុង​ការ​បោះ​បង្គោល​ព្រំដែន​នេះ។
លោក កឹម សុខា៖ «នេះ​ជា​បញ្ហា​របស់​ជាតិ បញ្ហា​សម្រាប់​ទាំង​អស់​គ្នា មិនមែន​បញ្ហា​របស់​គណបក្ស​ណា​មួយ​នោះ​ទេ។ អ៊ីចឹង​ហើយ ពេល​ដែល​យើង​ចូល​ទៅ​សភា ដូច​ដែល​ខ្ញុំ​បាន​លើក​នៅ​ក្នុង​សន្និបាត​ជាតិ​គណបក្ស​ហើយ គឺ​តំណាងរាស្ត្រ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ត្រូវ​តែ​ចុះ​ទៅ​តាម ឬ​ទៅ​ត្រួតពិនិត្យ តើ​គេ​ធ្វើ​ដោយ​តម្លាភាព ឬ​ធ្វើ​ទៅ តើ​វា​មាន​ប៉ះពាល់​ដល់​ផលប្រយោជន៍​ជាតិ ឬ​ប្រជាពលរដ្ឋ​យ៉ាង​ណា? ហើយ​បើ​បាន​ព័ត៌មាន​ច្បាស់លាស់​ហើយ យើង​នឹង​លើក ឬ​ស្នើ​សុំ​ក្នុង​រដ្ឋ​សភា ស្នើ​គណៈកម្មការ​ក្នុង​រដ្ឋ​សភា ដើម្បី​ស្នើ​សុំ​រដ្ឋមន្ត្រី​មក​សាកសួរ»
ទាក់ទង​រឿង​នេះ រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា កាល​ពី​ឆ្នាំ​២០១៣ បាន​បង្កើន​សកម្មភាព​បោះ​បង្គោល​ព្រំដែន​គោក​រវាង​ប្រទេស​ជិត​ខាង​កម្ពុជា មាន​វៀតណាម និង​ថៃ ជា​ដើម ចប់​ឲ្យ​បាន​ឆាប់​តាម​ដែល​អាច​ធ្វើ​ទៅ​បាន ប៉ុន្តែ​សកម្មភាព​នេះ មិន​ទាន់​បាន​ជោគជ័យ​ទេ។
បញ្ហា​នេះ លោក វ៉ា គឹមហុង ប្រធាន​គណៈកម្មាធិការ​កិច្ចការ​ព្រំដែន​កម្ពុជា ធ្លាប់​បញ្ជាក់​ថា កម្ពុជា​មិន​ឆោត​ល្ងង់​បោះ​បង្គោល​ព្រំដែន​ជាមួយ​ប្រទេស​ជិត​ខាង​នាំ​ឲ្យ​បាត់បង់​ទឹកដី​ខ្លួន​នោះ​ទេ។ លោក​ថា រដ្ឋាភិបាល​មាន​អ្នក​ជំនាញ​សម្រាប់​គិតគូរ​ក្នុង​ការ​បោះ​កំណត់​បង្គោល​ព្រំដែន​បាន​ច្បាស់​លាស់ គឺ​មិន​មែន​ដូច​ការ​រិះគន់​របស់​សង្គម​ស៊ីវិល ឬ​បក្ស​ប្រឆាំង​នោះ​ទេ។
​យ៉ាង​ណា​ក៏ដោយ លោក ម៉ៅ ពិសេស ប្រធាន​សហព័ន្ធ​និស្សិត​បញ្ញវន្ត​កម្ពុជា បាន​ស្នើ​ដល់​មេដឹកនាំ​គណបក្ស​ឈ្នះ​អាសនៈ​សភា​នីតិកាល​ទី​៥​ទាំង​ពីរ ត្រូវ​រួម​សហការ​គ្នា​ពិនិត្យ​ទៅ​លើ​សកម្មភាព​បោះ​បង្គោល​ព្រំដែន​ជាមួយ​ប្រទេស​ជិត​ខាង​ឲ្យ​បាន​ច្បាស់លាស់។
​លោក​ថា គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ដែល​ត្រៀម​ចូល​សភា គឺ​មាន​តួនាទី​សំខាន់​ក្នុង​ការ​ស្រាវជ្រាវ​រក​ឯកសារ​ពាក់ព័ន្ធ នឹង​ការងារ​បោះ​បង្គោល​ព្រំដែន​ជាមួយ​វៀតណាម ដែល​រង​ការ​រិះគន់​កន្លង​មក។
មេដឹកនាំ​និស្សិត​រូប​នេះ​រិះគន់​ថា សកម្មភាព​បោះ​បង្គោល​ព្រំដែន​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ជាមួយ​វៀតណាម កន្លង​មក ត្រូវ​ពលរដ្ឋ​ចោទ​ថា នាំ​ឲ្យ​បាត់បង់​ដីស្រែ​ពួកគាត់​អស់​ជា​ច្រើន​ហិកតារ៖ «ស្នើ​ឲ្យ​គណបក្ស​ទាំង​ពីរ​ធ្វើ​យ៉ាង​ម៉េច​ប្រឹង​ឲ្យ​អស់​លទ្ធភាព ដើម្បី​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ព្រំដែន និង​បូរណភាព​ទឹកដី​កម្ពុជា។ ព្រោះ​ថា នៅ​ពេល​ថ្មីៗ​នេះ ការ​លើក​ឡើង​របស់​មន្ត្រី​នាំ​ពាក្យ​ស្ថានទូត​វៀតណាម គឺ​ជា​ការ​សាកល្បង​នូវ​ភាព​ជា​អ្នក​ដឹកនាំ​នៃ​ប្រទេស​កម្ពុជា របស់​យើង។ ហើយ​ខ្ញុំ​អាច​ហៅ​បាន​ម្យ៉ាង​ទៀត​ថា វៀតណាម​កំពុង​តែ​ធ្វើ​តេស្ត​នូវ​យុទ្ធសាស្ត្រ​ច្រេះ​ស៊ី​ដែក​របស់​គេ ដែល​បំពេញ​ទៅ​ដល់​ទស្សនវិស័យ ឬ​ចក្ខុវិស័យ​របស់​លោក ហូ ជីមិញ គឺ​ដំណើរ​ឆ្ពោះ​ទៅ​ទិស​ខាង​លិច។ អ៊ីចឹង​ទេ នេះ​គឺ​ជា​ការ​ព្រួយ​បារម្ភ​មួយ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ និង​និស្សិត​បញ្ញវន្ត​របស់​យើង ក៏​ដូចជា​អ្នក​ដឹកនាំ​ប្រទេស​ដែល​ត្រូវ​តែ​ដោះស្រាយ រក​វិធីសាស្ត្រ ឬ​រក​មធ្យោបាយ ធ្វើ​យ៉ាងម៉េច​ទប់ស្កាត់​ឲ្យ​បាន​នូវ​យុទ្ធសាស្ត្រ​ច្រេះ​ស៊ី​ដែក​របស់​វៀតណាម​ឲ្យ​បាន»
​ប្រទេស​កម្ពុជា មាន​បង្គោល​ព្រំដែន​គោក​ជាមួយ​ថៃ ដែល​ទទួល​ស្គាល់​ដោយ​អាណាព្យាបាល​បារាំង ក្រោយ​ឆ្នាំ​១៩០៤ ចំនួន ៧៣​បង្គោល និង​លាតសន្ធឹង​តាម​ព្រំដែន​ប្រមាណ ៨០០ គីឡូម៉ែត្រ។
គណៈកម្មាធិការ​ព្រំដែន​កម្ពុជា-ថៃ ក៏​បាន​ឯកភាព​រួមគ្នា​ថា នឹង​ស្រាវជ្រាវ​រក​ចំណុច​ដើម​នៃ​បង្គោល​ព្រំដែន​ដែល​បោះ​នៅ​ជំនាន់​បារាំង ដើម្បី​កំណត់​ព្រំដែន​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ​នៅ​ថ្ងៃ​អនាគត។ ចំណែក​ព្រំដែន​ជាមួយ​វៀតណាម ប្រទេស​ទាំង​ពីរ​មាន​ព្រំដែន​គោក និង​ព្រំ​ដែន​ទឹក​សរុប​ជាង ២.៥០០​គីឡូម៉ែត្រ (២.៥៧២)។ មន្ត្រី​ជំនាញ​កិច្ច​ព្រំដែន​កម្ពុជា បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា កម្ពុជា និង​វៀតណាម បាន​បោះ​បង្គោល​ព្រំដែន​រួម​គ្នា​បាន​ជិត ៣០០​បង្គោល​ហើយ ក្នុង​ចំណោម​បង្គោល​ព្រំដែន​ដីគោក​សរុប ៣១៤​បង្គោល៕