អន្តរជាតិ​ជំរុញ​ឲ្យ​លោក ហ៊ុន សែន ដោះលែង​អ្នក​ជាប់​ឃុំ​២១​នាក់
ប៉ូលិស​ប្រោះ​ទឹក​លើ​បាតុករ​ដែល​ត្រូវ​បាន​ចាប់​ខ្លួន​ក្នុង​ពេល​បង្ក្រាប​ការ​តវ៉ា​នៅ​ផ្លូវ​វ៉េងស្រេង កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​៣ ខែ​មករា ឆ្នាំ​២០១៤។
ប៉ូលិស​ប្រោះ​ទឹក​លើ​បាតុករ​ដែល​ត្រូវ​បាន​ចាប់​ខ្លួន​ក្នុង​ពេល​បង្ក្រាប​ការ​តវ៉ា​នៅ​ផ្លូវ​វ៉េងស្រេង កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​៣ ខែ​មករា ឆ្នាំ​២០១៤។ (RFA/Sek Bandith)
​សេចក្ដី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​បន្ទាន់​មួយ​របស់ យូមែន រ៉ៃត៍ វ៉ច្ឆ ចេញ​ផ្សាយ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១០ កុម្ភៈ បាន​ស្រង់​សម្ដី​អនុ​ប្រធាន យូមែន រ៉ៃត៍ វ៉ច្ឆ ប្រចាំ​តំបន់​អាស៊ី លោក ហ្វីល រ៉ូប៊ើតសុន (Phil Robertson) ថា សកម្មភាព​គាប​សង្កត់​​​របស់​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា លើ​សិទ្ធិ​សេរីភាព​​ប្រជាពលរដ្ឋ​ រួម​ទាំង​អ្នក​គាំទ្រ​​បក្ស​ប្រឆាំង​ធ្វើ​បាតុកម្ម និង​ប្រមូល​ផ្ដុំ​​ជា​សាធារណៈ​កន្លង​មក ធ្វើ​ឲ្យ​មតិ​សាធារណជន​លើ​ពិភពលោក​ព្រួយ​បារម្ភ​​យ៉ាង​ខ្លាំង។
មិន​ត្រឹម​តែ​ប៉ុណ្ណោះ លោក​ថា ការ​គាប​សង្កត់​របស់​រដ្ឋាភិបាល​​នេះ មិន​ត្រឹម​​តែ​បំពាន​ច្បាប់​ក្នុង​ប្រទេស​ទេ តែ​ថែម​ទាំង​​បំពាន​លើ​ច្បាប់​អន្តរជាតិ​​ទៀត​ផង៖ «ការ​ឃុំ​ខ្លួន​សកម្មជន និង​ការ​ហាម​ធ្វើ​ការ​តវ៉ា​របស់​រដ្ឋាភិបាល​បាន​បង្កើត​ឲ្យ​មាន​បរិយាកាស​ព្រួយ​បារម្ភ​យ៉ាង​ខ្លាំង មិន​ត្រឹម​តែ​នៅ​កម្ពុជា​ទេ តែ​នៅ​លើ​សកលលោក​ទាំង​មូល។ រដ្ឋាភិបាល​នានា​ព្រួយបារម្ភ​អំពី​សិទ្ធិ​មូលដ្ឋាន​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា ដែល​ការ​ទាមទារ​សិទ្ធិ​របស់​ពួកគេ​គួរ​តែ​ត្រូវ​បាន​គេ​ដឹង​ឮ»
ការ​ទាមទារ​​នេះ​ធ្វើ​ឡើង​ចំ​ពេល​​​តុលាការ​កម្ពុជា គ្រោង​ជំនុំ​ជម្រះ​ក្ដី​អ្នក ២១​នាក់ ​នៅ​ថ្ងៃ​​ទី​១១ កុម្ភៈ នេះ។
សេចក្ដី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​ដដែល​ឲ្យ​ដឹង​ថា អង្គការ​ការពារ​សិទ្ធិ​មនុស្ស​អន្តរជាតិ រួម​ទាំង​សហជីព​អន្តរជាតិ​ការពារ​សិទ្ធិ​កម្មករ​មាន​ចំនួន​ទាំង​អស់ ១២​អង្គភាព បាន​ផ្ញើ​លិខិត​ចំហ​​​ទៅ​លោក​នាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ​មិនត្រឹម​តែ​សុំ​ឲ្យ​ដោះលែង​សកម្មជន និង​កម្មករ ២១​នាក់​ជា​បន្ទាន់ ដោយ​ឥត​លក្ខខណ្ឌ​នោះ​ទេ តែ​​សុំ​ឲ្យ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា បញ្ឈប់​បន្ទាន់​ចំពោះ​ការ​ហាមឃាត់ ការ​​ប្រមូល​ផ្ដុំ​គ្នា​ជា​សាធារណៈ​ដែល​រដ្ឋាភិបាល​​បាន​បិទ​មិន​ឲ្យ​កម្មករ និង​អ្នក​គាំទ្រ​បក្ស​ប្រឆាំង​ធ្វើ​បាតុកម្ម ឬ​ប្រមូល​ផ្ដុំ​​គ្នា​តាម​ទី​សាធារណៈ ចាប់​តាំង​ពី​ដើម​ឆ្នាំ​២០១៤ មក។
ទាក់ទង​ការ​ទាមទារ​ឲ្យ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ​បញ្ចប់​ការ​រឹតត្បិត​លើ​សេរីភាព​​​បញ្ចេញ​មតិ និង​សិទ្ធិ​​ធ្វើ​បាតុកម្ម​នេះ​ដែរ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១០ ខែ​កុម្ភៈ នេះ អង្គការ​អន្តរជាតិ​ឃ្លាំមើល​សិទ្ធិ​ស្ត្រី​ប្រចាំ​តំបន់​អាស៊ី​ប៉ាស៊ីហ្វិក ហៅ​កាត់​ថា អ៊ីរ៉ាវ អេស៊ា ប៉ាស៊ីហ្វិក (IWRAW Asia Pacific) បាន​ចូល​រួម​សំឡេង​របស់​ខ្លួន​ជាមួយ​អង្គការ​នានា ដើម្បី​ថ្កោលទោស​ជា​អន្តរជាតិ​ ចំពោះ​ការ​បង្ក្រាប​ដោយ​ហិង្សា​របស់​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា លើ​សិទ្ធិ​សេរីភាព និង​សិទ្ធិ​​ធ្វើ​បាតុកម្ម​​ ជា​ពិសេស​ថ្កោល​ទោស​ចំពោះ​ការ​បង្ក្រាប​​មិន​បន្ធូរ​ដៃ​របស់​អាជ្ញាធរ​មាន​សមត្ថកិច្ច​ទៅ​លើ​ក្រុម​​អ្នក​តវ៉ា​ជា​ស្ត្រី​ភេទ​ និង​កម្មការិនី​កន្លង​មក។
វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី​មិន​អាច​សុំ​ប្រតិកម្ម​​ពី​​រដ្ឋាភិបាល​ភ្លាមៗ​​​ទេ ដើម្បី​ឆ្លើយ​តប​ទៅ​នឹង​ការ​ទាមទារ​របស់​អង្គការ​ឃ្លាំ​មើល​សិទ្ធិ​មនុស្ស យូមែន រ៉ៃត៍ វ៉ច្ឆ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១០ កុម្ភៈ​នេះ។ ក៏​ប៉ុន្តែ​អគ្គ​ព្រះរាជអាជ្ញា​សាលឧទ្ធរណ៍ លោក អ៊ុក សាវុធ បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា ការ​ដោះលែង​អ្នក​ជាប់​ឃុំ​ទាំង​នោះ គឺ​អាស្រ័យ​លើ​ការ​សម្រេច​របស់​​ចៅក្រម​​កាន់​ក្ដី​នេះ ​ដែល​ធ្វើ​ការ​ផ្អែក​ទៅ​លើ​​ច្បាប់​កម្ពុជា។
រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា បាន​ចាប់​ខ្លួន​កម្មករ សកម្មជន​ដី​ធ្លី និង​មន្ត្រី​អង្គការ​មិន​មែន​រដ្ឋាភិបាល​ចំនួន ២៣​នាក់ ដាក់​គុក កាល​ពី​ដើម​ខែ​មករា កន្លង​ទៅ ហើយ​តុលាការ​បាន​ចោទ​ពី​បទ​ញុះញង់​ឲ្យ​មាន​អំពើ​ហិង្សា និង​បំផ្លិចបំផ្លាញ​ទ្រព្យ​សម្បត្តិ​សាធារណៈ​ជាដើម។ ប៉ុន្តែ​កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​៧ ខែ​កុម្ភៈ កន្លង​ទៅ​នេះ តុលាការ​បាន​ប្រកាស​ដោះលែង​កម្មករ​ពីរ​នាក់​ឲ្យ​នៅ​ក្រៅ​ឃុំ​បណ្ដោះ​អាសន្ន៕