កម្ពុជា-​វៀតណាម​នឹង​ចុះ​ហត្ថលេខា​លើ​ឯកសារ​មួយ​ចំនួន
ក្នុង​អំឡុង​ទស្សនកិច្ច​រយៈ​ពេល ២​ថ្ងៃ របស់​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​កម្ពុជា លោក ហ៊ុន សែន នៅ​វៀតណាម ដែល​នឹង​​ធ្វើ​ឡើង​ចាប់​ពី​ថ្ងៃ​ទី​២៦ ដល់​ថ្ងៃ​២៨ ធ្នូ ឆ្នាំ​២០១៣ ភាគី​ទាំង​ពីរ​នឹង​ចុះ​ហត្ថលេខា​លើ​ឯកសារ និង​អនុស្សរណៈ​ជាមួយ​គ្នា​ចំនួន​៨។
សេចក្ដី​ប្រកាស​ព័តមាន​ក្រសួង​ការបរទេស និង​សហ​ប្រតិបត្តិការ​អន្តរជាតិ​កម្ពុជា ចុះ​ថ្ងៃ​ទី​២៣ ធ្នូ ឲ្យ​ដឹង​ថា ការ​ចុះ​ហត្ថលេខា​លើ​ឯកសារ និង​អនុស្សរណៈ​ទាំង ៨​ចំណុច​នោះ មាន​ជាអាទិ៍ ផ្នែក​សេដ្ឋកិច្ច ពាណិជ្ជកម្ម សិក្សាធិការ ព័ត៌មាន សន្តិសុខ និង​សន្ធិសញ្ញា​ស្ដី​ពី​បត្យាប័ន​នៃ​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ។
សេចក្ដី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​របស់​ក្រសួង​ការបរទេស ចុះ​ថ្ងៃ​ទី​២៣ ខែ​ធ្នូ បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា លោក​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ​និង​អ្នកស្រី ប៊ុន រ៉ានី នឹង​ធ្វើ​ទស្សនកិច្ច​ផ្លូវ​ការ​នៅ​កាន់​សាធារណរដ្ឋ​សង្គម​និយម​វៀតណាម ចាប់​ពី​ថ្ងៃ​ទី​២៦ ដល់​ថ្ងៃ​ទី​២៨ ខែ​ធ្នូ។ ទស្សនកិច្ច​នេះ ជា​ការ​ឆ្លើយ​តប​តាម​ការ​អញ្ជើញ​របស់​លោក ង្វៀន តាន់យុង (Nguyen Tan Dung) នាយករដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​សាធារណរដ្ឋ​សង្គម​និយម​វៀតណាម។
គណៈប្រតិភូ​​នឹង​ត្រូវ​អម​ដំណើរ​ប្រមុខ​ដឹកនាំ​ពេល​នេះ មាន​លោក ហោ ណាំហុង រដ្ឋមន្ត្រី​ការបរទេស លោក ស៊ុន ចាន់ថុល រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម លោក អូន ព័ន្ធមុន្នីរ័ត្ន រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច និង​ហិរញ្ញវត្ថុ និង​មន្ត្រី​​រដ្ឋាភិបាល​​ច្រើន​រូប​ទៀត។​យ៉ាង​ណា​ក៏ដោយ លោក កឹម សុខា អនុ​ប្រធាន​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ នៅ​ថ្ងៃ​ច័ន្ទ ទី​២៣ ខែ​ធ្នូ បាន​ចាត់​ទុក​ដំណើរ​ទស្សនកិច្ច​របស់​លោក​នាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ទៅ​កាន់​ប្រទេស​វៀតណាម នឹង​មិន​ចំណេញ​ដល់​កម្ពុជា​ទេ។ លោក​បាន​ចាត់​ទុក​ថា ក្នុង​ដំណើរ​នេះ លោក ហ៊ុន សែន ​អាច​ទៅ​ពឹង​ពាក់​ប្រទេស​វៀតណាម ឲ្យ​ជួយ​​ការពារ​​អំណាច​ខ្លួន នៅ​គ្រា​ពលរដ្ឋ​ស្ទើរ​កន្លះ​នគរ​ប្រមូល​ផ្តុំ​គ្នា​តវ៉ា​ទាមទារ​ឲ្យ​​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ខុស​ច្បាប់​នីតិកាល​ទី​៥​រូប​នេះ ចុះ​ចេញ​ពី​តំណែង។
មេដឹកនាំ​បក្ស​ប្រឆាំង​រូប​នេះ បាន​ស្នើ​ដល់​លោក ហ៊ុន សែន ល្មម​ឈប់​ទៅ​ពឹង​ពាក់​ប្រទេស​ដទៃ និង​ងាក​មក​ជួប​ជជែក​គ្នា​ជាមួយ​ខ្មែរ​គ្នា​ឯង ដើម្បី​រួម​គ្នា​អភិវឌ្ឍ​ប្រទេស​ឲ្យ​រីក​ចម្រើន​ប្រសើរ​ជា​ជាង៖ «ទៅ​ពឹង​យួន ឲ្យ​មក​ការពារ​អំណាច​គាត់ គឺ​ការពារ​លែង​បាន​ហើយៗ ខ្មែរ​លែង​ឲ្យ​មាន​បរទេស​ណា​មក​ឈ្លាន​ពាន​បាន​ទៀត​ដែរ។ ព្រោះ​ខ្មែរ​បាន​ងើប​ឡើង​ប៉ុណ្ណឹង​ហើយៗ កុំ​សង្ឃឹម​ថា យួន​មក​ជួយ​ការពារ​គាត់​បាន​ទៀត។ ឲ្យ​គាត់​ងាក​មក​រក​ខ្មែរ​គ្នា​ឯង​វិញ​មក ទើប​បាន​សុខ​សប្បាយ​ទាំង​អស់​គ្នា។ ព្រោះ​កន្លង​មក​យើង​ឃើញ​ថា មាន​គ្រោះថ្នាក់​ធ្ងន់​ណាស់​ប្រទេស​ជាតិ​យើង។ បើ​ខ្មែរ​យើង​ឈ្លោះ​គ្នា​រត់​ទៅ​រក​ពឹង​បរទេស​ឲ្យ​មក​ជួយ​ដើម្បី​សម្លាប់​ខ្មែរ​គ្នា​ឯង​ហ្នឹង គឺ​អត់​ល្អ​ទេ។ អ៊ីចឹង​ស្នើ​ឲ្យ​គាត់​ងាក​មក​រក​ជជែក​គ្នា​រវាង​ខ្មែរ​និង​ខ្មែរ​វិញ ពីព្រោះ​ឆន្ទៈ​ប្រជារាស្ត្រ​ឥឡូវ​នេះ​គេ​បាន​ដឹង​ច្បាស់​ហើយ​ថា ស្អី​ដែល​គាត់​ធ្វើ​នោះ​វា​ខុស​ធ្ងន់​ណាស់។ មិន​ចាំបាច់​គាត់​សួរ​ទៅ​ប្រជារាស្ត្រ​គាត់​ខុស​អី​ទៀត​ទេ ប្រជាពលរដ្ឋ​គាត់​ប្រាប់​គ្រប់គ្រាន់​ហើយ គឺ​ខុស​ធ្ងន់ធ្ងរ​ជាង​គេ គឺ​អស់​ទឹក​អស់​ដី​អស់​ព្រៃ​ប្រឹក្សា​ធនធាន​ធម្មជាតិ ហើយ​ធ្វើ​ឲ្យ​ពលរដ្ឋ​គាត់​ព្រួយ​បារម្ភ​ហ្នឹង​ហើយ»
ស្រដៀង​គ្នា​ដែរ លោក រ៉ុង ឈុន ប្រធាន​សមាគម​គ្រូបង្រៀន​កម្ពុជា​ឯករាជ្យ និង​ជា​ប្រធាន​សហភាព​សហជីព​កម្ពុជា ដែល​ធ្លាប់​ត្រូវ​បាន​រដ្ឋាភិបាល​ចាប់​ដាក់​ពន្ធនាគារ​ដោយសារ​ហ៊ាន​រិះគន់​លោក ហ៊ុន សែន លើ​ករណី​ចុះ​សន្ធិ​សញ្ញា​បំពេញ​ព្រំដែន​ជាមួយ​វៀតណាម​កន្លង​មក។ លោក​មាន​ការ​ភ្ញាក់​ផ្អើល​ចំពោះ​ដំណើរ​ទស្សនកិច្ច​របស់​ប្រមុខ​ដឹកនាំ និង​គណៈប្រតិភូ​កម្ពុជា ទៅ​កាន់​ប្រទេស​វៀតណាម ពេល​នេះ។
លោក​ភ្ជាប់​ដំណើរ​ទស្សនកិច្ច​របស់​ប្រមុខ​ដឹកនាំ​ខ្មែរ​ទៅ​កាន់​ប្រទេស​វៀតណាម ថា ទំនង​ជា​អាច​ជាប់​ពាក់ព័ន្ធ​ការ​ប្រមូល​ផ្តុំ​គ្នា​តវ៉ា​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​រាប់​សែន​នាក់ ដែល​ទាមទារ​ឲ្យ​រូប​លោក​​ចុះ​ចេញ​ពី​តំណែង​រយៈ​ពេល​ជាង ១​សប្ដាហ៍​មក​នេះ៖ «ជា​ការ​គាប់​ជួន​មួយ​នៃ​ដំណើរ​ទស្សនកិច្ច​របស់​លោក​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​មិន​ស្រប​ច្បាប់ ជាមួយ​ដំណើរ​ការ​មហា​បាតុកម្ម​ដែល​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទាមទារ​ឲ្យ​លោក ហ៊ុន សែន ចុះ​ចេញ​ពី​អំណាច។ យើង​ដឹង​ហើយ​ថា ការ​គ្រប់គ្រង​អំណាច​ជាង ៣០​ឆ្នាំ​របស់​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា​នេះ គឺ​ដោយសារ​តែ​ការ​លើក​បន្តុប​ដោយ​ប្រទេស​យួន​ចាប់​ពី​ទសវត្ស​១៩៨០​មក ហើយ​មក​ដល់​ឆ្នាំ​១៩៩៣ យើង​មាន​ការ​បោះ​ឆ្នោត​ជា​បន្ត​បន្ទាប់។ ហើយ​បន្ទាប់​ពី​ការ​បោះ​ឆ្នោត​ឆ្នាំ​១៩៩៣​មក យើង​ឃើញ​ថា ការ​បោះ​ឆ្នោត​មាន​ភាព​មិន​ប្រក្រតី​ជា​ច្រើន ហើយ​ដល់​ឆ្នាំ​២០១៣​នេះ រឹតតែ​ធ្ងន់ធ្ងរ​ថែម​ទៀត ហើយ​ប្រជាពលរដ្ឋ​បាត់​ជំនឿ​ទុក​ចិត្ត និង​ទាមទារ​ឲ្យ​ចុះ​ចេញ​ពី​អំណាច»
​ទោះ​ជា​បែប​ណា សេចក្ដី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​របស់​ក្រសួង​ការបរទេស​បង្ហាញ​ថា គម្រោង​ធ្វើ​ទស្សនកិច្ច​របស់​លោក​នាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន និង​មន្ត្រី​ពាក់ព័ន្ធ​រដ្ឋាភិបាល​ទៅ​កាន់​ប្រទេស​វៀតណាម ចាប់​ពី​ថ្ងៃ​ទី​២៦ ដល់​ថ្ងៃទី​២៨ ខែ​ធ្នូ មេដឹកនាំ​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ​នឹង​ពិភាក្សា​ទ្វេភាគី និង​ធ្វើ​ជា​អធិបតី ឬ​សាក្សី​ក្នុង​ពិធី​ចុះ​ហត្ថលេខា​​លើ​ឯកសារ​ផ្សេងៗ​មួយ​ចំនួន។
ឯកសារ​ត្រូវ​ចុះ​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ទាំង​នោះ​មាន​ដូចជា កិច្ច​សម្របសម្រួល​​ពាណិជ្ជកម្ម​ទ្វេ​ភាគី​រវាង​កម្ពុជា និង​​វៀតណាម សម្រាប់​ឆ្នាំ​២០១៤-​២០១៥។ កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ស្តីពី​ការ​ផ្លាស់ប្ដូរ​ទំនិញ សន្ធិសញ្ញា​ស្តីពី​បត្យាប័ន កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ឥណទាន​សម្បទាន ផែនការ​​សហ​ប្រតិបត្តិការ​រវាង​ក្រសួង​អប់រំ- ផែនការ​សហប្រតិបត្តិការ​ស្តីពី​ព័ត៌មាន​ និង​ផែនការ​សហប្រតិបត្តិ​​ការ​​ឆ្នាំ​២០១៤ រវាង​ក្រសួង​មហាផ្ទៃ​ប្រទេស​កម្ពុជា និង​ក្រសួង​នគរបាល​​ប្រទេស​វៀតណាម ជាដើម។
ជាង​នេះ សេចក្ដី​ប្រកាស​ក៏​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា លោក​នាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ក៏​នឹង​ជួប​ពិភាក្សា​​ជាមួយ​ លោក ង្វៀន ស៊ីនហ៊ុង (Nguyen Sinh Hung) ប្រធាន​រដ្ឋ​សភា​​វៀតណាម ជួប​ជាមួយ​លោក ជ្រឿង តឹងសាង (Truong Tan Sang) ប្រធានាធិបតី​វៀតណាម និង​លោក ង្វៀន ភូ ត្រុង (Nguyen Phu Trong) អគ្គលេខា​ធិការ​បក្ស​កុម្មុយនីស្ត​វៀតណាម ថែម​ទៀត៕
កំណត់​ចំណាំ​ចំពោះ​អ្នក​បញ្ចូល​មតិ​នៅក្នុង​អត្ថបទ​នេះ​៖ ដើម្បី​រក្សា​សេចក្ដី​ថ្លៃថ្នូរ យើង​ខ្ញុំ​នឹង​ផ្សាយ​តែ​មតិ​ណា ដែល​មិន​ជេរ​ប្រមាថ​ដល់​អ្នក​ដទៃ​ប៉ុណ្ណោះ៕