បក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​ស្នើសុំ​ធ្វើ​សមាជ​មហាជន​នៅ​សួន​ច្បារ​មុខ​វត្តបទុមវតី
គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ប្រកាស​ប្ដូរ​ទីតាំង​ធ្វើ​សមាជ​ប្រជាជន​ពី​ទីលាន​ប្រជាធិបតេយ្យ ទៅ​សួន​ច្បារ​វត្តបទុមវតី វិញ។ ការ​ប្រកាស​បែប​នេះ ធ្វើ​ឡើង​បន្ទាប់​ពី​សាលា​រាជធានី​ភ្នំពេញ និង​ក្រសួង​មហាផ្ទៃ មិន​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​បក្ស​ប្រឆាំង​រៀប​ចំ​សមាជ​នៅ​ទីលាន​ប្រជាធិបតេយ្យ នៅ​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី​៣០ ខែ​មីនា នោះ។
ប្រធាន​ក្រុម​ការងារ​របស់​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ រាជធានី​ភ្នំពេញ ដែល​ទទួល​បន្ទុក​រៀប​ចំ​សមាជ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៩ ខែ​មីនា បាន​ផ្ញើ​លិខិត​មួយ​ច្បាប់​ទៅ​កាន់​សាលា​រាជធានី​ភ្នំពេញ ដោយ​សុំ​បរិវេណ​សួន​ច្បារ​មុខ​វត្តបទុមវតី ដើម្បី​រៀប​ចំ​សមាជ​មហាជន​របស់​ខ្លួន។ លិខិត​បន្ត​ថា សមាជ​នោះ​នឹង​រៀប​ចំ​បន្ទាប់​ពី​បញ្ចប់​ពិធី​បង្សុកូល ឧទ្ទិស​កុសល​ជូន​អ្នក​ស្លាប់​ក្នុង​ព្រឹត្តិការណ៍​ផ្ទុះ​គ្រាប់​បែក កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​៣០ ខែ​មីនា ឆ្នាំ​១៩៩៧ រួច​រាល់។
មន្ត្រី​ជាន់​ខ្ពស់​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ លោក ហូរ វ៉ាន់ មាន​ប្រសាសន៍​ថា គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ នៅ​តែ​ប្រកាន់​ជំហរ​រៀប​ចំ​សមាជ​ប្រជាជន​ដដែល ប៉ុន្តែ​ត្រូវ​ប្ដូរ​ទីតាំង​ជួប​ជុំ​វិញ។ លោក​បន្ត​ថា ការ​ប្ដូរ​ទីតាំង​នេះ មិន​មែន​បាន​ន័យ​ថា គណបក្ស​មិន​ហ៊ាន​អនុវត្ត​សិទ្ធិ​សេរីភាព​បញ្ចេញ​មតិ​នោះ​ទេ តែ​ជា​ចេតនា​ប្រកាន់​ធម៌​អហិង្សា។ លោក​បញ្ជាក់​ថា គណបក្ស​នឹង​បន្ត​ជជែក​គ្នា​ជាមួយ​អាជ្ញាធរ​ត​ទៅ​ទៀត ជុំវិញ​ការ​រក្សា​សន្តិសុខ​សណ្ដាប់ធ្នាប់​ពេល​រៀប​ចំ​សមាជ​នេះ។
លោក ហូរ វ៉ាន់៖ «យើង​នៅ​តែ​ពិភាក្សា​រក​ការ​សម្រប​សម្រួល​ជានិច្ច មិន​អាច​ថា​យើង​កាត់​បន្ថយ​មិន​ធ្វើ​ទេ យើង​ធ្វើ​ដដែល តែ​យើង​គ្រាន់​តែ​រក​ការ​ព្រមព្រៀង​ណា​មួយ យើង​គ្រាន់​រក​ការ​ព្រមព្រៀង​ណា​មួយ​ដែល​ធ្វើ​ទៅ​អាច​ទទួល​បាន​ទាំងអស់​គ្នា។ គ្មាន​អ្វី​ជា​អត្ថន័យ​ហិង្សា គ្មាន​អ្វី​ជា​ការ​ដង្ហែ​ក្បួន​ទេ គឺ​យើង​សំដែង​មតិ​ក្នុង​អង្គ​សមាជ​យ៉ាង​ពិត​ប្រាកដ»
យ៉ាង​ណា​មិញ សាលា​រាជធានី​ភ្នំពេញ មិន​បាន​ទទួល​លិខិត​របស់​បក្ស​ប្រឆាំង​ឡើយ ដោយសារ​លិខិត​នេះ​ដាក់​ចំ​ថ្ងៃ​ឈប់​សម្រាក។
មន្ត្រី​អ្នក​នាំ​ពាក្យ​សាលា​រាជធានី​ភ្នំពេញ លោក ឡុង ឌីម៉ង់ មាន​ប្រសាសន៍​ថា គម្រោង​ការ​សមាជ​របស់​បក្ស​ប្រឆាំង មិន​ត្រូវ​បាន​អនុញ្ញាត​ទេ។ លោក​បន្ត​ថា អាជ្ញាធរ​បាន​ទទួល​លិខិត​ជូន​ដំណឹង​របស់​បក្ស​ប្រឆាំង​តែ​ក្រៅ​ផ្លូវ​ការ​ប៉ុណ្ណោះ ព្រោះ​លិខិត​នេះ​ដាក់​ចំ​ថ្ងៃ​សម្រាក។ លោក​បញ្ជាក់​ថា អាជ្ញាធរ​នឹង​មិន​អត់ឱន​ចំពោះ​ការ​បំពាន​បម្រាម​របស់​ក្រសួង​មហាផ្ទៃ ឡើយ៖ «ខ្ញុំ​គិត​ថា យើង​នឹង​មាន​វិធាន​ការ បើ​សិន​ជា​ម្ចាស់​សំណើ​មិន​អនុវត្ត​តាម​ការ​ពិភាក្សា​គ្នា បើ​សិន​ជា​ម្ចាស់​សំណើ​មិន​អនុវត្ត​បាន​តាម​វិធាន​ការ​ដែល​បាន​ពិភាក្សា​គ្នា​ជាមួយ​ក្រុង និង​អនុសាសន៍​របស់​ក្រសួង​មហាផ្ទៃ។ វិធាន​ការ​នឹង​អនុវត្ត​តាម​អ្វី​ដែល​គាត់​ល្មើស​នោះ យើង​នឹង​ចាំ​មើល​សិន»
គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​២៦ ខែ​មីនា ប្រកាស​ប្រមូល​ផ្តុំ​មនុស្ស​ធ្វើ​សមាជ​ជា​ថ្មី នៅ​ថ្ងៃ​ទី​៣០ មីនា ចំ​ថ្ងៃ​ខួប​លើក​ទី​១៧ នៃ​ការ​គប់​គ្រាប់​បែក​បំបែក​ហ្វូង​បាតុករ ទាមទារ​កែ​ទម្រង់​តុលាការ​កាល​ពី ១៧​ឆ្នាំ​មុន។ បំណង​នៃ​ការ​ធ្វើ​សមាជ​ប្រជាជន​នេះ ដើម្បី​ជួប​ជុំ​សំដែង​មតិ និង​ប្រកាស​ប្រាប់​ពី​សមិទ្ធផល​ដែល​ថ្នាក់​ដឹក​នាំ​បក្ស​សម្រេច​បាន​នៅ​រយៈពេល ៦​ខែ​ចុង​ក្រោយ​នេះ។ ប៉ុន្តែ​មួយ​ថ្ងៃ​បន្ទាប់ ក្រសួង​មហាផ្ទៃ និង​សាលា​ក្រុង​ភ្នំពេញ ប្រកាស​ថា​មិន​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​រៀប​ចំ​ការ​ជួប​ជុំ​គ្នា​ឡើយ ដោយ​រង់ចាំ​លទ្ធផល​ស៊ើប​អង្កេត​ពី​អំពើ​ហិង្សា កាល​ពី​ខែ​មករា រួច​រាល់​សិន។ ប៉ុន្តែ​បម្រាម​នេះ​ត្រូវ​បាន​ទទួល​ការ​រិះគន់​ពី​សង្គម​ស៊ីវិល ថា​ជា​ការ​បំពាន​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ។
នៅ​ល្ងាច​ថ្ងៃ​ទី​២៩ ខែ​មីនា ទីលាន​ប្រជាធិបតេយ្យ​បាន​បិទ និង​ហ៊ុមព័ទ្ធ​ដោយ​កម្លាំង​បង្ក្រាប​បាតុកម្ម។ គ្រឿងចក្រ​កងទ័ព សមត្ថកិច្ច​ប្រដាប់​ដោយ​អាវុធ ត្រូវ​បាន​ដាក់​ពង្រាយ​នៅ​ទីលាន​ប្រជាធិបតេយ្យ ដែល​ព័ទ្ធ​របង​ដែល​មិន​អោយ​មនុស្ស​ម្នា​ចូល​ទៅ​កៀក​ឡើយ។
សមាគម​ការពារ​សិទ្ធិ​មនុស្ស​អាដហុក បាន​ប្រកាស​ក្នុង​គេហទំព័រ​របស់​ខ្លួន ដោយ​សំដែង​ការ​ព្រួយ​បារម្ភ​ជា​ខ្លាំង​ពី​អំពើ​ហិង្សា​របស់​កង​កម្លាំង​មាន​សមត្ថកិច្ច បើ​សិន​ណា​មាន​ការ​បង្ក្រាប​ណា​មួយ​កើត​ឡើង​នោះ។ អង្គការ​នេះ​បន្ត​ថា សកម្មភាព​នៃ​ការ​ហាម​ប្រាម ការ​រារាំង និង​ការ​រឹត​បន្តឹង​សេរីភាព​របស់​មនុស្ស​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា នា​ពេល​ដើម​ឆ្នាំ​២០១៤ កន្លង​ទៅ​ថ្មីៗ​នេះ គឺ​ជា​សញ្ញាណ​អាក្រក់​មួយ​នៃ​ការ​មិន​គោរព​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ និង​កាន់​តែ​ធ្វើ​ឲ្យ​ស្ថាប័ន​លទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ និង​ការ​គោរព​សិទ្ធិ​មនុស្ស​ចុះ​អន់​ថយ​ទៅ​ជា​លំដាប់។
រដ្ឋធម្មនុញ្ញ​បាន​ចែង​យ៉ាង​ច្បាស់​ពី​សេរីភាព​ក្នុង​ការ​ជួប​ប្រជុំ​នានា រាប់​ទាំង​សេរីភាព​នយោបាយ។ ក្រៅ​ពី​នោះ ច្បាប់​ស្ដីពី​បាតុកម្ម និង​កូដកម្ម​ដោយ​សន្តិវិធី ក៏​បាន​រៀប​រាប់​ពី​សេរីភាព​ក្នុង​ការ​ជួប​ជុំ​សំដែង​មតិ​ដោយ​អហិង្សា​ដែរ៕