បេក្ខជន​តំណាងរាស្ត្រ​បក្ស​ប្រឆាំង​ស្បថ​មិន​ចូល​ប្រជុំ​សភា​នៅ​សៀមរាប
មេដឹកនាំ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ បាន​ប្រកាស​ជំហរ​ចុង​ក្រោយ​​ម្ដង​ទៀត ដោយ​សច្ចា​ចំពោះ​មុខ​ម្ចាស់​ឆ្នោត​ថា តំណាងរាស្ត្រ​របស់​​គណបក្ស​នេះ​ទាំង​អស់ ​នឹង​មិន​ទៅ​ចូល​រួម​ប្រជុំ​សភា​នីតិកាល​​ទី​៥ ជា​លើក​ដំបូង តាម​ការ​អញ្ជើញ​​​របស់​ព្រះមហាក្សត្រ ដែល​គ្រោង​នឹង​ធ្វើ​​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៣ ខែ​កញ្ញា ទេ។
ជំហរ​ជា​ថ្មី​នេះ ប្រកាស​​​ឡើង​ចំពោះ​មុខ​មហាជន​ច្រើន​រយ​នាក់​ក្នុង​ពេល​ដែល​​អ្នក​តំណាងរាស្ត្រ​បាន​ប្រមូល​ផ្ដុំ​គ្នា​ទៅ​ធ្វើ​ពិធី​​ស្បថ​សច្ចា​នៅ​មុខ​ប្រាសាទ​អង្គរវត្ត នៃ​ខេត្ត​សៀមរាប។
លោក សម រង្ស៊ី ប្រធាន​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ​និង​លោក កឹម សុខា ​ជា​អនុ​ប្រធាន​បាន​ដឹក​នាំ​បេក្ខជន​តំណាងរាស្ត្រ​ចំនួន ​៦៣​រូប ដែល​ក្នុង​នោះ គ.ជ.ប ទទួល​ស្គាល់​​ថា ៥៥​រូប បាន​​ជាប់​ឆ្នោត និង​៨​រូប​ទៀត គឺ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​ អះអាង​ថា ជាប់​ឆ្នោត​ដែរ ទៅ​ធ្វើ​ពិធី​សច្ចា​ប្រណិធាន​នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃ​អាទិត្យ ទី​២២ ខែ​កញ្ញា។
​ពិធី​សច្ចា​នេះ​ក្នុង​គោល​បំណង​ចង់​​បង្ហាញ​​ឱ្យ​​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​ជា​ម្ចាស់​ឆ្នោត​ជឿ​ជាក់​ថា តំណាងរាស្ត្រ​នៃ​គណបក្ស​នេះ​ទាំង​អស់​សុខ​ចិត្ត​​​បម្រើ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដោយ​ស្មោះ​ត្រង់ ដើម្បី​រក​យុត្តិធម៌ សន្តិភាព​ បំបាត់​អំពើ​ពុករលួយ ​និង​នាំ​មក​នូវ​​លទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ​ដ៏​ពិត​ប្រាកដ​មួយ។
ចាប់​តាំង​តែ​ពី​ម៉ោង​ជាង ៨​ព្រឹក នៅ​ពេល​ដែល​​​វត្តមាន​របស់​បេក្ខជន​តំណាងរាស្ត្រ​ជាប់​ឆ្នោត​នៃ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ទៅ​ដល់​មុខ​ប្រាសាទ​អង្គរវត្ត ​គឺ​មាន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ជា​ច្រើន​បាន​ទៅ​កាន់​ទី​នោះ ដោយ​ទឹក​មុខ​រីករាយ​ស្វាគមន៍ អ្នក​​ខ្លះ​បាន​សុំ​ស្គាល់​មុខ​អ្នក​តំណាងរាស្រ្ត និង​ខ្លះ​ទៀត បាន​សុំ​ថតរូប​ ជាមួយ​ទុក​ជា​អនុស្សាវរីយ​ទៀត​ផង។ ក្រុម​ប្រជាពលរដ្ឋ​ប្រមាណ ១​ពាន់​នាក់ បាន​មក​ចូល​រួម​ពិធី​ ជាមួយ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ជា​បន្តបន្ទាប់ ព្រម​​ទាំង​ស្រែក​ជយឃោស​អបអរ​ដំណើរ​ទៀត​​ផង។
ម៉ោង​ប្រមាណ ៩​ព្រឹក បន្ទាប់​ពី​​លោក សម រង្ស៊ី និង​លោក កឹម សុខា បាន​អញ្ជើញ​មក​ដល់ ទាំង​​សមាជិក​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ និង​ក្រុម​​ប្រជាពលរដ្ឋ ​បាន​នាំ​គ្នា​ដើរ​ចូល​ទៅ​កន្លែង​សក្ការៈ​បូជា​​របស់​លោក​តា​រាជ្យ នៅ​ក្នុង​បរិវេណ​ប្រាសាទ​អង្គរវត្ត ហើយ​ក៏​នាំ​គ្នា​ ​ចូល​ទៅ​ពី​មុខ​កំពូល​បី​នៃ​ប្រាសាទ និង​ចាប់​ផ្ដើម​ធ្វើ​ពិធី​សច្ចា​ប្រណិធាន។
១-សកម្មភាព​បេក្ខជន​តំណាងរាស្ត្រ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ធ្វើ​ពិធី​ស្បថ​នៅ​ប្រាសាទ​អង្គរវត្ត ខេត្ត​សៀមរាប។
២-សកម្មភាព​បេក្ខជន​តំណាងរាស្ត្រ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ធ្វើ​ពិធី​ស្បថ​នៅ​ប្រាសាទ​អង្គរវត្ត ខេត្ត​សៀមរាប។
៣-សកម្មភាព​បេក្ខជន​តំណាងរាស្ត្រ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ធ្វើ​ពិធី​ស្បថ​នៅ​ប្រាសាទ​អង្គរវត្ត ខេត្ត​សៀមរាប។
៤-សកម្មភាព​បេក្ខជន​តំណាងរាស្ត្រ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ធ្វើ​ពិធី​ស្បថ​នៅ​ប្រាសាទ​អង្គរវត្ត ខេត្ត​សៀមរាប។
៥-សកម្មភាព​បេក្ខជន​តំណាងរាស្ត្រ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ធ្វើ​ពិធី​ស្បថ​នៅ​ប្រាសាទ​អង្គរវត្ត ខេត្ត​សៀមរាប។
៦-សកម្មភាព​បេក្ខជន​តំណាងរាស្ត្រ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ធ្វើ​ពិធី​ស្បថ​នៅ​ប្រាសាទ​អង្គរវត្ត ខេត្ត​សៀមរាប។
៧-សកម្មភាព​បេក្ខជន​តំណាងរាស្ត្រ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ធ្វើ​ពិធី​ស្បថ​នៅ​ប្រាសាទ​អង្គរវត្ត ខេត្ត​សៀមរាប។
៨-សកម្មភាព​បេក្ខជន​តំណាងរាស្ត្រ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ធ្វើ​ពិធី​ស្បថ​នៅ​ប្រាសាទ​អង្គរវត្ត ខេត្ត​សៀមរាប។
៩-សកម្មភាព​បេក្ខជន​តំណាងរាស្ត្រ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ធ្វើ​ពិធី​ស្បថ​នៅ​ប្រាសាទ​អង្គរវត្ត ខេត្ត​សៀមរាប។
១០-សកម្មភាព​បេក្ខជន​តំណាងរាស្ត្រ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ធ្វើ​ពិធី​ស្បថ​នៅ​ប្រាសាទ​អង្គរវត្ត ខេត្ត​សៀមរាប។
១១-សកម្មភាព​បេក្ខជន​តំណាងរាស្ត្រ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ធ្វើ​ពិធី​ស្បថ​នៅ​ប្រាសាទ​អង្គរវត្ត ខេត្ត​សៀមរាប។
១២-សកម្មភាព​បេក្ខជន​តំណាងរាស្ត្រ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ធ្វើ​ពិធី​ស្បថ​នៅ​ប្រាសាទ​អង្គរវត្ត ខេត្ត​សៀមរាប។
១៣-សកម្មភាព​បេក្ខជន​តំណាងរាស្ត្រ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ធ្វើ​ពិធី​ស្បថ​នៅ​ប្រាសាទ​អង្គរវត្ត ខេត្ត​សៀមរាប។
ក្នុង​ពិធី​តាម​បែប​សាសនា​នេះ ​ក្រៅ​តែ​ពី​មាន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ជិត ១​ពាន់​នាក់​ចូល​រួម​ស្ដាប់ និង​ធ្វើ​ជា​សាក្សី ​ក៏​មាន​ព្រះសង្ឃ ១​អង្គ បាន​និមន្ត​ចូល​រួម ​ព្រម​ទាំង​សូត្រ​ធម៌​ជយន្តោ ​ប្រសិទ្ធិ​ពរ​បវរ​សួស្តី​ដល់​ បេក្ខជន​ជាប់​ឆ្នោត​​តំណាង​រាស្ត្រ​ចំនួន ​៦៣​រូប​របស់​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​ផង​ដែរ។
លោក សម រង្ស៊ី ប្រធាន​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ​បាន​ថ្លែង​ទៅ​កាន់​ម្ចាស់​ឆ្នោត​នៅ​ក្នុង​ពិធី​សច្ចា​ប្រណិធាន​​នោះ​ថា បើ​ទោះ​បី​ជា​មាន​ការ​លួច​បន្លំ​សន្លឹក​ឆ្នោត កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​២៨ ខែ​កក្កដា កន្លង​ទៅ ដោយ គ.ជ.ប បាន​ប្រកាស​ជ័យ​ជម្នះ​ឱ្យ​ទៅ​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា​ក៏ដោយ ក៏​​​ម្ចាស់​ឆ្នោត​បាន​ចាត់​តាំង​ឱ្យ​មន្ត្រី​​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​ចំនួន ៦៣​រូប​ធ្វើ​ជាតំណាង​របស់​ប្រជារាស្ត្រ​ដែរ។
ចំណែក​លោក​ កឹម សុខា ​អនុ​ប្រធាន​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ បាន​ថ្លែង​ថា គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ នៅ​តែ​គោរព​ព្រះរាជ​បល្ល័ង្គ និង​ព្រះមហាក្សត្រ​ជា​ទី​សក្ការៈ ប៉ុន្តែ​អ្វី​សំខាន់​ជាង​នេះ​ទៅ​ទៀត គឺ​គោរព​ ឆន្ទៈ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ។
ក្នុង​ពិធី​សច្ចា​ប្រណិធាន​នេះ​ដែរ មេដឹកនាំ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ​បាន​ធ្វើ​​ពិធី​ពន្លែង​សត្វ​​ស្លាប​ជា​ច្រើន​ក្បាល ដោយ​​បួង​សួង​ប្រាថ្នា​សុំ​ឱ្យ​មាន​សន្តិភាព ​និង​យុត្តិធម៌​ពិត​ប្រាកដ​នៅ​កម្ពុជា។
មេដឹកនាំ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ បាន​ប្រកាន់​ជំហរ​យ៉ាង​ហ្មឺង​ម៉ាត់​ថា បេក្ខជន​ជាប់​ឆ្នោត​​តំណាង​រាស្ត្រ​ចំនួន ៦៣​រូប​របស់​គណបក្ស​នេះ ​នឹង​មិន​ចូល​រួម​ប្រជុំ​សភា​នីតិកាល​ទី​៥ លើក​ដំបូង ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៣ ខែ​កញ្ញា ទេ ហើយ​ជំនួស​ឱ្យ​ការ​មិន​ចូល​ប្រជុំ​នេះ គឺ​បេក្ខជន​ជាប់​ឆ្នោត​​តំណាងរាស្ត្រ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​ទាំង​អស់ នឹង​ធ្វើ​ពិធី​កាន់​បិណ្ឌ​តាម​បែប​ព្រះពុទ្ធ​សាសនា​មួយ​ នៅ​ទីក្រុង​សៀមរាប អង្គរ។
​បន្ទាប់​ពី​​ធ្វើ​ពិធី​សច្ចាប្រណិធាន​ចប់​​នៅ​មុខ​ប្រាសាទ​អង្គរវត្ត បេក្ខជន​តំណាងរាស្ត្រ​ជាប់​ឆ្នោត និង​មន្ត្រី​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ បាន​បើក​កិច្ច​ប្រជុំ​សម្ងាត់​ភ្លាមៗ ដែល​ដឹកនាំ​ដោយ​ប្រធាន​គណបក្ស លោក សម រង្ស៊ី និង​អនុ​ប្រធាន​គណបក្ស លោក កឹម សុខា។
នៅ​ក្នុង​កិច្ច​ប្រជុំ​បិទ​ទ្វារ​ដែល​មាន​ទាំង​មន្ត្រី​ជាន់​ខ្ពស់​គណបក្ស និង​បេក្ខជន​តំណាងរាស្ត្រ​ជាប់​ឆ្នោត គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​ចូល​រួម​ប្រជុំ​មាន​ប្រមាណ ៨០​នាក់ នៅ​សណ្ឋាគារ​មួយ នា​ទីក្រុង​សៀមរាប។
មន្ត្រី​នាំ​ពាក្យ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ លោក យឹម សុវណ្ណ មាន​ប្រសាសន៍​យ៉ាង​ខ្លី​ថា មន្ត្រី​ជាន់​ខ្ពស់​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ បាន​បើក​កិច្ច​ប្រជុំ​រួម​គ្នា​នេះ គឺ​លើក​អំពី​ការ​កែ​ទម្រង់​ស្ថាប័ន​ជាតិ​សំខាន់ៗ មួយ​ចំនួន ដែល​លោក​អះអាង​ថា កំពុង​តែ​ជួប​វិបត្តិ​ធ្ងន់ធ្ងរ។
មតិ​ពលរដ្ឋ​ចូល​រួម​ពិធី​សច្ចាប្រណិធាន
នៅ​ក្នុង​ពិធី​ធ្វើ​សច្ចាប្រណិធាន​នៅ​ខេត្ត​សៀមរាប​នេះ​ដែរ ប្រជាពលរដ្ឋ​ប្រមាណ ១​ពាន់​នាក់​បាន​មក​អបអរ​សាទរ​មេដឹកនាំ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ នៅ​ប្រាសាទ​អង្គរវត្ត។
តើ​ពលរដ្ឋ​ទាំង​នោះ​មាន​ទស្សនៈ​យ៉ាង​ដូចម្ដេច?