លោក ម៉ៅ មុនីវណ្ណ ប្រធានស្ដីទីគណៈកម្មាធិការប្រតិបត្តិរបស់គណបក្សសង្គ្រោះជាតិ បានថ្លែងនៅថ្ងៃទី១៨ ធ្នូ ថា គម្រោងបិទផ្លូវជាតិ និងកាន់កាប់ទីតាំងមួយចំនួននៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ អាចធ្វើនៅខែមករា ឆ្នាំ២០១៤ បើសិនជាការធ្វើបាតុកម្មតវ៉ានេះមិនបានទទួលដំណោះស្រាយតាមការទាមទារនោះទេ៖ «ដើមខែ១នេះ យើងនឹងធ្វើទ្រង់ទ្រាយធំមែនទែនហើយ ហើយពេលនោះ ហើយមានការបិទកន្លែងសំខាន់ៗ មានបិទផ្លូវ នៅទីក្រុងភ្នំពេញនោះ ហើយផ្លូវជាតិទាំង ៨ខ្សែចូលទីក្រុងភ្នំពេញ នឹងប្លុក (បិទ) ធ្វើឲ្យស្ទះទាំងអស់»។
លោក ម៉ៅ មុនីវណ្ណ បានឲ្យដឹងបន្ថែមថា ចំពោះការធ្វើបាតុកម្មអហិង្សានៅទីលានប្រជាធិបតេយ្យបច្ចុប្បន្ននេះ គឺចាប់ផ្ដើមពីម៉ោង ៧ព្រឹក ដល់ម៉ោង ៧យប់ ដោយមានការជួបជុំបាតុករមានការឡើងថ្លែងមតិរបស់បាតុករ និងបេក្ខជនជាប់ឆ្នោតរដ្ឋសភារបស់គណបក្សសង្គ្រោះជាតិ និងពេលល្ងាចមានការហែក្បួនតាមវិថីនានា ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ដោយមានថ្នាក់ដឹកនាំរបស់គណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ចូលរួម។
លោក អេង ឆៃអ៊ាង និងលោក កឹម សុខា ជាអ្នកដឹកនាំគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ក៏ធ្លាប់បានប្រកាសឲ្យដឹងអំពីគម្រោងមួយរបស់គណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ក្នុងការធ្វើបាតុកម្មដែរថា បើសិនជាការធ្វើបាតុកម្មនៅទីលានប្រជាធិបតេយ្យនោះ គ្មានលទ្ធផលដោះស្រាយនយោបាយបានទេ ក្រុមបាតុករអាចឈានទៅបិទផ្លូវជាតិធ្វើដំណើរដើម្បីជំរុញឲ្យមានការដោះស្រាយភាពជាប់គាំងនយោបាយកើតមានឆាប់រហ័ស។
ចំពោះគម្រោងរបស់គណបក្សសង្គ្រោះជាតិ បិទផ្លូវជាតិ និងកាន់កាប់ទីតាំងរដ្ឋាភិបាលមួយចំនួននៅខែមករា លោក ខៀវ សុភ័គ អ្នកនាំពាក្យក្រសួងមហាផ្ទៃ មានប្រសាសន៍ថា នេះជាសកម្មភាពមួយដែលរំលោភច្បាប់ ដូច្នេះអាជ្ញាធរមានតែប្រើច្បាប់ដោះស្រាយប៉ុណ្ណោះ៖ «បាទ! តាមការកត់សម្គាល់ឃើញថា កន្លងមកនេះ គណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ដូចជាចង់ផ្ដិតយកតាមគំរូប្រទេសជិតខាងក្នុងការធ្វើបាតុកម្ម។ ខ្ញុំមានការសោកស្ដាយ គឺថា យើងមិនអាចប្រៀបធៀបប្រទេសជិតខាងមកជាមួយប្រទេសយើងបានទេ ជាពិសេស អាយុកាលនៃលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ គឺនៅប្រទេសថៃ វាផ្សេងពីយើងនេះ ជាចំណុច១។ ទី២ វាខុសគ្នាស្រឡះ ហើយកាលណាបាតុកម្មកាន់តែរមៀលឆ្ងាយពីផ្លូវច្បាប់អ៊ីចឹង ខ្ញុំគិតថា មានតែវិធានការផ្លូវច្បាប់ទេ បានអាចទប់ទល់បានជាមួយសកម្មភាពខុសច្បាប់បែបនេះ ហើយចំពោះពាក្យថា បាតុកម្មដើម្បីបិទផ្លូវនោះ មានអីពិបាកទេ ច្បាប់ចរាចរណ៍មានចែងហើយ នៅក្នុងមាត្រា ៧៨ អ្នកណាបិទផ្លូវទទួលទោសយ៉ាងម៉េច បើកច្បាប់មើលខ្លួនឯងទៅ»។
ការធ្វើបាតុកម្មរបស់គណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ចាប់ពីថ្ងៃទី១៥ ធ្នូ មក ដោយមានហែក្បួននៅក្នុងទីក្រុងនោះ ធ្វើឲ្យអាជ្ញាធររាជធានីចោទថា រំលោភលើស្មារតីព្រមព្រៀងរវាងមន្រ្តីគណបក្ស និងអាជ្ញាធររាជធានី។ សាលារាជធានីបានផ្ញើលិខិត ២ ទៅជូនប្រធានគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ អំពីសកម្មភាពរំលោភទាំងនោះ។
លិខិតចុះថ្ងៃទី១៥ ធ្នូ បានលើកឡើងថា ទី១ ការហែក្បួនខុសពីលិខិតអនុញ្ញាត និងស្មារតីកិច្ចប្រជុំជាបន្តបន្ទាប់ ទី២ មិនបញ្ចប់ការធ្វើបាតុកម្មតាមច្បាប់កំណត់ និងបន្តស្នាក់នៅលើទីលានប្រជាធិបតេយ្យដោយគ្មានការអនុញ្ញាតនៅយប់ថ្ងៃទី១៥ ធ្នូ ទី៣ ប្រកាសបន្តធ្វើបាតុកម្មនៅថ្ងៃទី១៦ ធ្នូ ដោយគ្មានការជូនដំណឹងមកអាជ្ញាធរ។
លិខិតថ្ងៃទី១៧ ធ្នូ បានសរសេរថា គម្រោងសកម្មភាពនៃការសម្ដែងមតិរបស់គណបក្សសង្គ្រោះជាតិ មិនគោរពតាមនីតិវិធីដែលមានចែងក្នុងច្បាប់ស្ដីពីការធ្វើបាតុកម្មដោយសន្តិវិធី។ ចំណុចទាំងនោះ មានការហែតវ៉ានៅតាមដងផ្លូវដោយគ្មានជូនដំណឹងមកសាលារាជធានីជាមុន មិនបានរក្សាសណ្ដាប់ធ្នាប់ បរិស្ថានអនាម័យ មិនបានជូនដំណឹងមកសាលារាជធានី មុនរយៈពេល ៥ថ្ងៃ តាមច្បាប់កំណត់ មិនបញ្ឈប់ការធ្វើបាតុកម្មតាមច្បាប់កំណត់ ព្រមទាំងបន្តស្នាក់នៅលើទីលានប្រជាធិបតេយ្យដោយគ្មានការអនុញ្ញាតរៀបចំពិធីសាសនា ធ្វើរូបទីងមោង រៀបរថយន្តហែក្បួន និងប្រើពាក្យសម្ដីប៉ះពាល់ដល់សិទ្ធិបុគ្គលយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរជាដើម។
ទោះបីមានលិខិតព្រមានរបស់អាជ្ញាធររាជធានីក៏ដោយ ក៏គណបក្សសង្គ្រោះជាតិ នៅតែបន្តដឹកនាំបាតុកម្មជាបន្ត ដោយមានបាតុករចូលរួមកើនឡើងជាលំដាប់៕