បក្ស​ប្រឆាំង​នឹង​ជួបជុំ​នៅ​មុខ​គុក​ត្រពាំងផ្លុង​រាល់​ថ្ងៃ​ច័ន្ទ​បើ​តុលាការ​មិន​ឲ្យ​ជួប​លោក កឹម សុខា
មន្ត្រី​ជាន់​ខ្ពស់​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ បញ្ជាក់​ថា តំណាងរាស្ត្រ និង​មន្ត្រី​របស់​ខ្លួន នឹង​ជួបជុំ​គ្នា​ថ្លែង​សារ​នៅ​មុខ​ពន្ធនាគារ​ត្រពាំងផ្លុង ខេត្ត​ត្បូងឃ្មុំ រៀង​រាល់​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ច័ន្ទ ដើម្បី​ទាមទារ​ឲ្យ​តុលាការ​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​មន្ត្រី​គណបក្ស​ប្រឆាំង​អាច​ចូល​ជួប​ប្រធាន​គណបក្ស​របស់​ខ្លួន គឺ​លោក កឹម សុខា ព្រម​ទាំង​បង្ហាញ​ការ​មិន​ពេញ​ចិត្ត​ចំពោះ​ចំណាត់ការ​របស់​តុលាការ​ពេល​នេះ។ ការ​បញ្ជាក់​ជំហរ​ដូចនេះ ធ្វើ​ឡើង​ក្នុង​ពេល​ជួបជុំ​ជាមួយ​តំណាងរាស្ត្រ សមាជិក​ព្រឹទ្ធសភា និង​សមាជិក​គណបក្ស​ប្រឆាំង​ក្នុង​ខេត្ត​ត្បូងឃ្មុំ ប្រមាណ ៥០​នាក់ នៅ​ខាង​មុខ​ពន្ធនាគារ​ត្រពាំងផ្លុង នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១១ កញ្ញា។
ការ​ថ្លែង​សារ​នយោបាយ​របស់​មន្ត្រី​ជាន់​ខ្ពស់​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ជាង ១០​នាទី​នៅ​មុខ​មណ្ឌល​អប់រំ​កែប្រែ​ទី​៣ ឬ​គុក​ត្រពាំងផ្លុង ឋិត​ក្រោម​ក្រសែភ្នែក និង​ការ​ឃ្លាំ​មើល​យ៉ាង​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​ពី​សំណាក់​អាជ្ញាធរ ពិសេស​កង​កម្លាំង​ប្រដាប់​អាវុធ និង​ទាហាន​រាប់​រយ​នាក់។ មន្ត្រី​ជាន់​ខ្ពស់​គណបក្ស​ប្រឆាំង​លើក​ឡើង​ថា ពួក​គេ​សោកស្តាយ​ព្រោះ​តុលាការ និង​ខាង​ពន្ធនាគារ​មិន​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​ចូល​ជួប​ប្រធាន​គណបក្ស​របស់​ខ្លួន។ មន្ត្រី​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ បន្ត​ថា នីតិវិធី​ឃាត់​ខ្លួន ឃុំ​ខ្លួន និង​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​លោក កឹម សុខា គឺ​ធ្វើ​ឡើង​ដោយ​ខុស​ច្បាប់​ទៀត​ផង។
អនុប្រធាន​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ អ្នកស្រី មូរ សុខហួរ បញ្ជាក់​ជំហរ​ម្តង​ទៀត​ថា គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ មិន​អាច​ទទួល​យក​បាន​ឡើយ​ចំពោះ​ចំណាត់ការ​របស់​សមត្ថកិច្ច​ដែល​ចាប់​លោក កឹម សុខា ទាំង​កណ្តាល​អធ្រាត្រ​ឈាន​ចូល​ថ្ងៃ​ទី​៣ កញ្ញា។ អ្នកស្រី​បញ្ជាក់​ថា ការ​ចាប់​នោះ​ធ្វើ​ឡើង​ទាំង​កម្រោល និង​ខុស​ច្បាប់ ព្រោះ​លោក កឹម សុខា នៅ​មាន​អភ័យ​ឯកសិទ្ធិ​អ្នក​តំណាងរាស្ត្រ​នៅ​ឡើយ។
អ្នកស្រី​បញ្ជាក់​ទៀត​ថា លោក កឹម សុខា នៅ​តែ​ជា​ប្រធាន​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ក្នុង​ពេល​បច្ចុប្បន្ន និង​ទៅ​ថ្ងៃ​អនាគត៖ « ប្រទេស​ប្រជាធិបតេយ្យ​ដទៃ​ទៀត​ដែល​គេ​មាន​ជំហរ​ដូច​យើង​ដែរ ថា​ការ​ចាប់​ខ្លួន និង​ឃុំ​ខ្លួន ការ​ចោទ​ប្រកាន់​លោក កឹម សុខា គឺ​ជា​រឿង​ខុស​ច្បាប់ ហើយ​ខុស​ធំ​បំផុត គឺ​ខុស​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ គឺ​លោក​ប្រធាន កឹម សុខា ជា​តំណាងរាស្ត្រ​មាន​អភ័យ​ឯកសិទ្ធិ​គ្រប់គ្រាន់ »
ក្រុម​អ្នក​តំណាងរាស្ត្រ​គណបក្ស​ប្រឆាំង​ជិត ២០​រូប ព្រម​ទាំង​សមាជិក​ព្រឹទ្ធសភា និង​មន្ត្រី​របស់​ខ្លួន​ជាច្រើន​ទៀត មិន​ត្រូវ​បាន​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​ចូល​ជួប​លោក កឹម សុខា នៅ​ក្នុង​ពន្ធនាគារ​ត្រពាំងផ្លុង​ឡើយ ក្រោម​ហេតុផល​ថា​គ្មាន​ការ​អនុញ្ញាត​ពី​តុលាការ និង​ពន្ធនាគារ។
អនុប្រធាន​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ដដែល សោកស្តាយ​នៅ​ពេល​តុលាការ​មិន​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​ពួក​គាត់​ចូល​ជួប​ប្រធាន​គណបក្ស​របស់​ខ្លួន​ដែល​កំពុង​ជាប់​ឃុំ​ក្នុង​ពន្ធនាគារ​នោះ។ អ្នកស្រី មូរ សុខហួរ បញ្ជាក់​ជំហរ​ថា ក្រុម​អ្នក​តំណាងរាស្ត្រ​បក្ស​ប្រឆាំង នឹង​មក​ជួបជុំ​គ្នា​នៅ​មុខ​ពន្ធនាគារ​រៀង​រាល់​ថ្ងៃ​ច័ន្ទ ប្រសិន​បើ​តុលាការ​នៅ​តែ​មិន​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​ពួក​គាត់​ចូល​ជួប​លោក កឹម សុខា។ ម្យ៉ាង​ទៀត គឺ​ដើម្បី​ទទូច​ឲ្យ​ដោះលែង​ប្រធាន​គណបក្ស​ប្រឆាំង​រូប​នេះ។
អាស៊ីសេរី មិន​អាច​ទាក់ទង​ស្នងការ​នគរបាល​ខេត្ត​ត្បូងឃ្មុំ លោក បែន រ័ត្ន និង​អភិបាល​ខេត្ត​ត្បូងឃ្មុំ លោក លី ឡេង បាន​ទេ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១១ កញ្ញា។
ទោះ​ជា​យ៉ាង​នេះ​ក្តី នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១១ កញ្ញា លោក បែន រ័ត្ន បាន​បញ្ជាក់​តាម​រយៈ​សារព័ត៌មាន​ក្នុង​ស្រុក​ដែល​ស្និទ្ធ​នឹង​រដ្ឋាភិបាល​ថា កង​កម្លាំង​នគរបាល និង​កម្លាំង​ទាហាន​សរុប​ជិត ៦០០​នាក់ បាន​ដាក់​ពង្រាយ​ការពារ​សន្តិសុខ និង​សណ្ដាប់ធ្នាប់​នៅ​ខាង​មុខ​ពន្ធនាគារ​ត្រពាំងផ្លុង។
ក្រោយ​ពេល​ប្រធាន​គណបក្ស​ប្រឆាំង​ត្រូវ​បាន​សមត្ថកិច្ច​ចាប់​ខ្លួន លោក​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ព្រមាន​រំលាយ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ម្ដង​ជា​ពីរ​ដង​ថា ប្រសិន​បើ​សមាជិក​គណបក្ស​នេះ​ចេញ​មុខ​ការពារ ឬ​តវ៉ា​ចំពោះ​ការ​ចាប់​ខ្លួន​លោក កឹម សុខា ទៀត​នោះ។
អ្នកស្រី មូរ សុខហួរ មិន​បាន​ឆ្លើយតប​ចំពោះ​ការ​ព្រមាន​នេះ​ទេ ប៉ុន្តែ​អ្នកស្រី​បញ្ជាក់​ថា នឹង​តស៊ូ​បន្ត​ដំណើរ​ទៅ​មុខ ហើយ​ទាមទារ​ឲ្យ​ដោះលែង​ប្រធាន​គណបក្ស​របស់​ខ្លួន​ដោយ​ឥត​លក្ខខណ្ឌ។ ជាង​នេះ​ទៀត អ្នកស្រី​ស្នើសុំ​ឲ្យ​បញ្ឈប់​ការ​គំរាម​កំហែង ការ​បំភិត​បំភ័យ​ដល់​មន្ត្រី និង​សកម្មជន​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ។ មន្ត្រី​គណបក្ស​ប្រឆាំង​រូប​នេះ​យល់​ថា មាន​តែ​ភាគី​ខ្មែរ និង​ខ្មែរ ភាគី​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ និង​ប្រទេស​ហត្ថលេខី​នៃ​កិច្ចព្រមព្រៀង​ទីក្រុង​ប៉ារីស ទេ ទើប​អាច​រក​ដំណោះស្រាយ​ជូន​ប្រទេស​កម្ពុជា បាន៕