សមាជិកសភារូបនោះមានយោបល់ថា ប្រទេសកម្ពុជា មានការគោរពតាមលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យពេញលេញហើយ ដូច្នេះមិនចាំបាច់មានសមាជជាតិទៀតទេ។
រដ្ឋធម្មនុញ្ញនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា មាត្រា១៤៧ថ្មី ចែងថា សមាជជាតិបើកឱ្យប្រជារាស្ត្រជ្រាបដោយផ្ទាល់អំពីកិច្ចការផ្សេងៗ ដែលជាប្រយោជន៍ជាតិ និងលើកបញ្ហា និងសំណូមពរជូនរដ្ឋអំណាចដោះស្រាយ។ ហើយប្រជារាស្ត្រខ្មែរទាំងពីរភេទ មានសិទ្ធិទៅចូលរួមក្នុងសមាជជាតិនោះ។
ក៏ប៉ុន្តែ បញ្ហានេះត្រូវបានលោក ឈាង វុន សមាជិកសភារបស់គណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា ឲ្យដឹងនៅថ្ងៃទី២៤ ឧសភា ថា បើលោកមានឱកាស នៅពេលសភាចូលកងវិញលោកនឹងស្នើទៅរដ្ឋសភា ធ្វើវិសោធនកម្មក្នុងការពិចារណាលុបចោលសមាជជាតិនេះចេញពីរដ្ឋធម្មនុញ្ញ។ លោកគិតថា នៅក្នុងបរិបទនយោបាយបច្ចុប្បន្ន ដែលកម្ពុជា កំពុងអនុវត្តគោលនយោបាយសេរីពហុបក្ស គឺសមាជជាតិមិនចាំបាច់អ្វីក្នុងការអនុវត្តតទៅទៀតនោះឡើយ។
យ៉ាងណាក៏ដោយចុះ សមាជជាតិត្រូវគេគិតថា គឺជាផ្នែកមួយដ៏សំខាន់នៃស្នូលលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ ព្រោះពលរដ្ឋអាចលើកបញ្ហាដោយផ្ទាល់នៅចំពោះមុខ ដាក់ឲ្យមេដឹកនាំរបស់ខ្លួនដោះស្រាយ។ ហើយមេដឹកនាំប្រទេស និងពលរដ្ឋ អាចពិភាក្សាតទល់នៅចំពោះមុខ នៅក្នុងវេទិកាជាសាធារណៈយ៉ាងចំហ ដោយមិនលាក់លៀម។
បើទោះជាមាត្រា១៤៨ថ្មី និយាយថា សមាជជាតិប្រជុំមួយដងក្នុងមួយឆ្នាំ នៅដើមខែធ្នូ តាមការកោះអញ្ជើញរបស់នាយករដ្ឋមន្ត្រី។ ហើយសមាជជាតិប្រព្រឹត្តទៅក្រោមព្រះរាជាធិបតីភាពនៃព្រះមហាក្សត្រយ៉ាងណាក្ដី។ ក៏ប៉ុន្តែ មជ្ឈដ្ឋាននានាកត់សម្គាល់ថា រដ្ឋាភិបាលដែលគ្រប់គ្រងដោយលោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន មិនដែលធ្វើម្តងណាឡើយ។ ការរាំងខ្ទប់នេះ ត្រូវគេដឹងថា នេះទំនងរដ្ឋាភិបាលចង់ទុកឱកាសឲ្យមន្ត្រីរបស់ខ្លួនអាចប្រព្រឹត្តអំពើពុករលួយ មិនភ័យព្រួយក្នុងការសម្រេចចិត្តទៅលើបញ្ហាជាតិសំខាន់ៗ បើទោះជាការសម្រេចចិត្តនោះបានប៉ះពាល់ដល់សិទ្ធិរស់នៅរបស់ពលរដ្ឋក្ដី។ ហើយអ្វីដែលរដ្ឋាភិបាលកាន់តែបារម្ភទៀតនោះ គឺសមាជិករដ្ឋាភិបាលខ្លាចមិនហានប្រឈមមុខជាមួយពលរដ្ឋតទល់ នៅគ្រាបញ្ហាកាន់តែបន្តចាក់ស្រេះកើតឡើង ដូចជា ការតវ៉ាបញ្ហាដីធ្លី បាតុកម្ម កូដកម្ម ការរំលោភសិទ្ធិមនុស្ស និងសិទ្ធិសេរីភាពក្នុងការបញ្ចេញមតិ នៅមានកម្រិតយ៉ាងណាក៏ដោយចុះ។
ប៉ុន្តែ លោក ឈាង វុន គិតថា មកដល់សតវត្សទី២១ នេះទៅហើយ គោលនយោបាយស្ដីពីសមាជជាតិអាចរាប់បានថា មិនចាំបាច់តម្រូវឲ្យមានទៀតនោះឡើយ។ អ្វីដែលលោកគិតថា តួនាទីសមាជជាតិហាក់ពុំមានសារៈសំខាន់ក្នុងកំណែទម្រង់គោលនយោបាយបច្ចុប្បន្ននេះ ព្រោះកម្ពុជា កំពុងអនុវត្តលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ សេរីពហុបក្ស ដែលមានសភាជាគោល។ ការអនុវត្តបែបនេះ មានន័យថា វេទិកាសមាជជាតិក្នុងអតីតកាល មានលក្ខណៈប្រជាធិបតេយ្យមិនពេញលេញ ហើយកម្ពុជា កាលណោះមានបក្សនយោបាយតែមួយនៅក្នុងសភា។ ស្ថិតក្រោមហេតុផលនេះហើយ ដែលលោក ឈាង វុន គិតថា វេទិកាសមាជជាតិមិនអាចយកទៅអនុវត្តសម្រាប់ប្រទេសដែលមានប្រជាធិបតេយ្យពេញលេញបានឡើយ ដូចកម្ពុជា ជាដើម។
លោក យឹម សុវណ្ណ អ្នកនាំពាក្យគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ហៅគំនិតចង់លុបចោលមាត្រាក្នុងរដ្ឋធម្មនុញ្ញ ទាក់ទងសមាជជាតិរបស់លោក ឈាង វុន ថាកំពុងធ្វើឲ្យរបបប្រជាធិបតេយ្យត្រូវចុះខ្សោយនៅកម្ពុជា។ លោកគិតថា ប្រសិនបើវេទិកាសមាជជាតិនេះពិតជាត្រូវបានបក្សគ្រប់គ្រងអំណាចធ្វើវិសោធនកម្មលុបចោលមែននោះ មានន័យថា ប្រទេសកម្ពុជា កំពុងធ្វើដំណើរទៅរករបបកុម្មុយនិស្តផ្ដាច់ការ និងដឹកនាំប្រទេសតាមរបៀបជិះសេះលែងដៃ។ ហើយអ្វីៗនឹងសម្រេចនៅលើបក្សតែមួយមុខប៉ុណ្ណោះ។
លោក កែម ឡី អ្នកស្រាវជ្រាវឯករាជ្យ និងជាអ្នកវិភាគបញ្ហាសង្គម បង្ហាញការសោកស្ដាយដែលសមាជិករដ្ឋសភាមកពីបក្សប្រជាជនកម្ពុជា គ្រោងនឹងស្នើទៅរដ្ឋសភា ដើម្បីធ្វើកំណែទម្រង់លុបច្បាប់ស្ដីពីវេទិកាសមាជនេះចេញពីរដ្ឋធម្មនុញ្ញ។ លោកគិតថា ព្រោះសមាជជាតិនេះ គឺជាផ្នែកមួយនៃកំណែទម្រង់ប្រជាធិបតេយ្យ។ ព្រោះអ្នកមានបញ្ហា អាចបើកកិច្ចសន្ទនាតទល់នៅចំពោះមុខជាមួយមេដឹកនាំរបស់ខ្លួនជាចំហបាន។
សម្រាប់អ្នកឃ្លាំមើលបញ្ហាសង្គម ចាត់ទុកថា ព្រោះតែរដ្ឋាភិបាលមិនហានប្រឈមមុខបញ្ហាលាក់លៀម បិទបាំងការពិត និងពុំដែលជំរុញឲ្យមានវេទិកាសមាជជាតិនេះហើយ ទើបការតវ៉ាកូដកម្ម និងបាតុកម្ម ដើម្បីរកដំណោះស្រាយពីរដ្ឋាភិបាលរបស់ពលរដ្ឋ បានកើតមានឡើងស្ទើរនៅទូទាំងប្រទេស៕