សមាជិក​សភា​បក្ស​ប្រជាជន​គ្រោង​ស្នើ​រដ្ឋសភា​លុប​សមាជ​ជាតិ
សមាជិក​សភា​ម្នាក់​មក​ពី​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា ឲ្យ​ដឹង​ថា នៅ​ពេល​សភា​បើក​សម័យ​ប្រជុំ​ក្រោយ​ពី​សម្រាក​វិស្សមកាល​រួច ខ្លួន​នឹង​ស្នើ​ទៅ​រដ្ឋសភា​ដើម្បី​ធ្វើ​វិសោធនកម្ម​ច្បាប់​លុប​ចោល​សមាជ​ជាតិ​ពី​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ​ចេញ។
សមាជិក​សភា​រូប​នោះ​មាន​យោបល់​ថា ប្រទេស​កម្ពុជា មាន​ការ​គោរព​តាម​លទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ​ពេញ​លេញ​ហើយ ដូច្នេះ​មិន​ចាំបាច់​មាន​សមាជ​ជាតិ​ទៀត​ទេ។
រដ្ឋធម្មនុញ្ញ​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា មាត្រា​១៤៧​ថ្មី ចែង​ថា សមាជ​ជាតិ​បើក​ឱ្យ​ប្រជារាស្ត្រ​ជ្រាប​ដោយ​ផ្ទាល់​អំពី​កិច្ច​ការ​ផ្សេងៗ ដែល​ជា​ប្រយោជន៍​ជាតិ និង​លើក​បញ្ហា និង​សំណូមពរ​ជូន​រដ្ឋ​អំណាច​ដោះស្រាយ។ ហើយ​ប្រជារាស្ត្រ​ខ្មែរ​ទាំង​ពីរ​ភេទ មាន​សិទ្ធិ​ទៅ​ចូលរួម​ក្នុង​សមាជ​ជាតិ​នោះ។
ក៏ប៉ុន្តែ បញ្ហា​នេះ​ត្រូវ​បាន​លោក ឈាង វុន សមាជិក​សភា​របស់​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា ឲ្យ​ដឹង​នៅ​ថ្ងៃ​ទី២៤ ឧសភា ថា បើ​លោក​មាន​ឱកាស នៅ​ពេល​សភា​ចូល​កង​វិញ​លោក​នឹង​ស្នើ​ទៅ​រដ្ឋសភា ធ្វើ​វិសោធនកម្ម​ក្នុង​ការ​ពិចារណា​លុប​ចោល​សមាជ​ជាតិ​នេះ​ចេញ​ពី​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ។ លោក​គិត​ថា នៅ​ក្នុង​បរិបទ​នយោបាយ​បច្ចុប្បន្ន ដែល​កម្ពុជា កំពុង​អនុវត្ត​គោល​នយោបាយ​សេរី​ពហុបក្ស គឺ​សមាជ​ជាតិ​មិន​ចាំបាច់​អ្វី​ក្នុង​ការ​អនុវត្ត​ត​ទៅ​ទៀត​នោះ​ឡើយ។
យ៉ាង​ណា​ក៏​ដោយ​ចុះ សមាជ​ជាតិ​ត្រូវ​គេ​គិត​ថា គឺ​ជា​ផ្នែក​មួយ​ដ៏​សំខាន់​នៃ​ស្នូល​លទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ ព្រោះ​ពលរដ្ឋ​អាច​លើក​បញ្ហា​ដោយ​ផ្ទាល់​នៅ​ចំពោះ​មុខ ដាក់​ឲ្យ​មេ​ដឹកនាំ​របស់​ខ្លួន​ដោះស្រាយ។ ហើយ​មេ​ដឹកនាំ​ប្រទេស និង​ពលរដ្ឋ អាច​ពិភាក្សា​ត​ទល់​នៅ​ចំពោះ​មុខ នៅ​ក្នុង​វេទិកា​ជា​សាធារណៈ​យ៉ាង​ចំហ ដោយ​មិន​លាក់​លៀម។
បើ​ទោះ​ជា​មាត្រា​១៤៨​ថ្មី និយាយ​ថា សមាជ​ជាតិ​ប្រជុំ​មួយ​ដង​ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំ នៅ​ដើម​ខែ​ធ្នូ តាម​ការ​កោះ​អញ្ជើញ​របស់​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី។ ហើយ​សមាជ​ជាតិ​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​ក្រោម​ព្រះ​រាជាធិបតី​ភាព​នៃ​ព្រះមហាក្សត្រ​យ៉ាង​ណា​ក្ដី។ ក៏ប៉ុន្តែ មជ្ឈដ្ឋាន​នានា​កត់​សម្គាល់​ថា រដ្ឋាភិបាល​ដែល​គ្រប់គ្រង​ដោយ​លោក​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន មិន​ដែល​ធ្វើ​ម្តង​ណា​ឡើយ។ ការ​រាំង​ខ្ទប់​នេះ ត្រូវ​គេ​ដឹង​ថា នេះ​ទំនង​រដ្ឋាភិបាល​ចង់​ទុក​ឱកាស​ឲ្យ​មន្ត្រី​របស់​ខ្លួន​អាច​ប្រព្រឹត្ត​អំពើ​ពុក​រលួយ មិន​ភ័យ​ព្រួយ​ក្នុង​ការ​សម្រេច​ចិត្ត​ទៅ​លើ​បញ្ហា​ជាតិ​សំខាន់ៗ បើ​ទោះ​ជា​ការ​សម្រេច​ចិត្ត​នោះ​បាន​ប៉ះពាល់​ដល់​សិទ្ធិ​រស់នៅ​របស់​ពលរដ្ឋ​ក្ដី។ ហើយ​អ្វី​ដែល​រដ្ឋាភិបាល​កាន់​តែ​បារម្ភ​ទៀត​នោះ គឺ​សមាជិក​រដ្ឋាភិបាល​ខ្លាច​មិន​ហាន​ប្រឈម​មុខ​ជាមួយ​ពលរដ្ឋ​ត​ទល់ នៅ​គ្រា​បញ្ហា​កាន់​តែ​បន្ត​ចាក់ស្រេះ​កើត​ឡើង ដូច​ជា ការ​តវ៉ា​បញ្ហា​ដីធ្លី បាតុកម្ម កូដកម្ម ការ​រំលោភ​សិទ្ធិ​មនុស្ស និង​សិទ្ធិ​សេរីភាព​ក្នុង​ការ​បញ្ចេញ​មតិ នៅ​មាន​កម្រិត​យ៉ាង​ណា​ក៏​ដោយ​ចុះ។
ប៉ុន្តែ លោក ឈាង វុន គិត​ថា មក​ដល់​សតវត្ស​ទី២១ នេះ​ទៅ​ហើយ គោល​នយោបាយ​ស្ដីពី​សមាជ​ជាតិ​អាច​រាប់​បាន​ថា មិន​ចាំ​បាច់​តម្រូវ​ឲ្យ​មាន​ទៀត​នោះ​ឡើយ។ អ្វី​ដែល​លោក​គិត​ថា តួនាទី​សមាជ​ជាតិ​ហាក់​ពុំ​មាន​សារៈសំខាន់​ក្នុង​កំណែ​ទម្រង់​គោល​នយោបាយ​បច្ចុប្បន្ន​នេះ ព្រោះ​កម្ពុជា កំពុង​អនុវត្ត​លទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ សេរី​ពហុបក្ស ដែល​មាន​សភា​ជា​គោល។ ការ​អនុវត្ត​បែប​នេះ មាន​ន័យ​ថា វេទិកា​សមាជ​ជាតិ​ក្នុង​អតីតកាល មាន​លក្ខណៈ​ប្រជាធិបតេយ្យ​មិន​ពេញ​លេញ ហើយ​កម្ពុជា កាល​ណោះ​មាន​បក្ស​នយោបាយ​តែ​មួយ​នៅ​ក្នុង​សភា។ ស្ថិត​ក្រោម​ហេតុផល​នេះ​ហើយ ដែល​លោក ឈាង វុន គិត​ថា វេទិកា​សមាជ​ជាតិ​មិន​អាច​យក​ទៅ​អនុវត្ត​សម្រាប់​ប្រទេស​ដែល​មាន​ប្រជាធិបតេយ្យ​ពេញ​លេញ​បាន​ឡើយ ដូច​កម្ពុជា ជាដើម។
លោក យឹម សុវណ្ណ អ្នក​នាំ​ពាក្យ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ហៅ​គំនិត​ចង់​លុប​ចោល​មាត្រា​ក្នុង​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ ទាក់ទង​សមាជ​ជាតិ​របស់​លោក ឈាង វុន ថា​កំពុង​ធ្វើ​ឲ្យ​របប​ប្រជាធិបតេយ្យ​ត្រូវ​ចុះ​ខ្សោយ​នៅ​កម្ពុជា។ លោក​គិត​ថា ប្រសិន​បើ​វេទិកា​សមាជ​ជាតិ​នេះ​ពិត​ជា​ត្រូវ​បាន​បក្ស​គ្រប់គ្រង​អំណាច​ធ្វើ​វិសោធនកម្ម​លុប​ចោល​មែន​នោះ មាន​ន័យ​ថា ប្រទេស​កម្ពុជា កំពុង​ធ្វើ​ដំណើរ​ទៅ​រក​របប​កុម្មុយនិស្ត​ផ្ដាច់​ការ និង​ដឹកនាំ​ប្រទេស​តាម​របៀប​ជិះ​សេះ​លែង​ដៃ។ ហើយ​អ្វីៗ​នឹង​សម្រេច​នៅ​លើ​បក្ស​តែ​មួយ​មុខ​ប៉ុណ្ណោះ។
លោក កែម ឡី អ្នក​ស្រាវជ្រាវ​ឯករាជ្យ និង​ជា​អ្នក​វិភាគ​បញ្ហា​សង្គម បង្ហាញ​ការ​សោកស្ដាយ​ដែល​សមាជិក​រដ្ឋសភា​មក​ពី​បក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា គ្រោង​នឹង​ស្នើ​ទៅ​រដ្ឋសភា ដើម្បី​ធ្វើ​កំណែ​ទម្រង់​លុប​ច្បាប់​ស្ដីពី​វេទិកា​សមាជ​នេះ​ចេញ​ពី​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ។ លោក​គិត​ថា ព្រោះ​សមាជ​ជាតិ​នេះ គឺ​ជា​ផ្នែក​មួយ​នៃ​កំណែ​ទម្រង់​ប្រជាធិបតេយ្យ។ ព្រោះ​អ្នក​មាន​បញ្ហា អាច​បើក​កិច្ច​សន្ទនា​ត​ទល់​នៅ​ចំពោះ​មុខ​ជាមួយ​មេ​ដឹកនាំ​របស់​ខ្លួន​ជា​ចំហ​បាន។
សម្រាប់​អ្នក​ឃ្លាំ​មើល​បញ្ហា​សង្គម ចាត់​ទុក​ថា ព្រោះ​តែ​រដ្ឋាភិបាល​មិន​ហាន​ប្រឈម​មុខ​បញ្ហា​លាក់​លៀម បិទ​បាំង​ការ​ពិត និង​ពុំ​ដែល​ជំរុញ​ឲ្យ​មាន​វេទិកា​សមាជ​ជាតិ​នេះ​ហើយ ទើប​ការ​តវ៉ា​កូដកម្ម និង​បាតុកម្ម ដើម្បី​រក​ដំណោះស្រាយ​ពី​រដ្ឋាភិបាល​របស់​ពលរដ្ឋ បាន​កើត​មាន​ឡើង​ស្ទើរ​នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស៕