ក្រុមការងារកែរដ្ឋធម្មនុញ្ញដែលដឹកនាំដោយលោក ស ខេង ជារដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ និងអនុប្រធានគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជានឹងជួបជជែកគ្នានៅសប្ដាហ៍ក្រោយនេះ។ អ្នកនាំពាក្យគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា ប្រាប់អាស៊ីសេរីថ្ងៃទី៤ ខែមករានេះថា គម្រោងធ្វើវិសោធនកម្មរដ្ឋធម្មនុញ្ញជារឿងចាំបាច់ត្រូវតែធ្វើ ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងស្ថានការណ៍នយោបាយសព្វថ្ងៃ។ ប៉ុន្តែអ្នកវិភាគនយោបាយជើងចាស់យល់ថា រដ្ឋធម្មនុញ្ញរបស់កម្ពុជាដែលកំពុងមានស្រាប់គឺ គ្រប់គ្រាន់ហើយមិនចាំបាច់កែប្រែបន្ថែមទេ។
អ្នកនាំពាក្យគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជាលោក សុខ ឥសាន ប្រាប់ថា ការធ្វើវិសោធនកម្មរដ្ឋធម្មនុញ្ញគឺធ្វើច្រើនចំណុចក្នុងពេលតែមួយ។ លោកមិនទាន់ប្រាប់លំអិតថា ជំនួបក្រុមការងាររបស់គណបក្ស ប្រជាជនកម្ពុជានៅសប្ដាហ៍ក្រោយនឹងលើកយកអ្វីមកជជែកទេ លោកគ្រាន់តែប្រាប់ថា ការកែច្បាប់កំពូលរបស់កម្ពុជានេះមានចំណុច សំខាន់ៗពីរ គឺដាក់ទោសជនណាដែលប្រមាថព្រះមហាក្សត្រ និងចំណុចសំខាន់មួយទៀតនោះ ដើម្បីបង្ការមិនឲ្យពលរដ្ឋខ្មែរនៅក្នុងស្រុក និងបរទេសធ្វើសកម្មភាពទាំងឡាយណាដែលអាចប៉ះពាល់ដល់ផលប្រយោជន៍កម្ពុជា។ «»
កាលពីចុងឆ្នាំ២០១៧ លោក ហ៊ុន សែន ចាត់លោក ស ខេង ដែលជាអនុប្រធានរបស់លោកធ្វើមេក្រុមរបស់ក្រុមការងារធ្វើវិសោធនកម្មរដ្ឋធម្មនុញ្ញដែលមានសមាជិក១២រូប។ លោក ស ខេង បានចាត់តាំងរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងយុត្តិធម៌ លោក អង្គ វង្សវឌ្ឍានា ជាប្រធានបច្ចេកទេសដើម្បីរៀបចំតាក់តែងសេចក្ដីព្រាង។
វិធានការថ្មីកែរដ្ឋធម្មនុញ្ញរបស់ក្រុមគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជានៅពេលនេះ គឺក្រោយពេលគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជាបានរំលាយគណបក្សសង្គ្រោះជាតិចោល និងហាមមិនឲ្យមន្ត្រីជាន់ខ្ពស់គណបក្សនេះចំនួន ១១៨នាក់ ធ្វើសកម្មភាពនយោបាយរយៈពេល៥ឆ្នាំ។ ប៉ុន្តែមន្ត្រីជាន់ខ្ពស់គណបក្សសង្គ្រោះជាតិមួយចំនួនធំ រួមទាំងកូនស្រីលោក កឹម សុខា គឺកញ្ញា កឹម មនោវិទ្យា នៅតែបន្តសកម្មភាពនយោបាយនៅក្រៅប្រទេស និងស្នើទៅអង្គការសហប្រជាជាតិឲ្យព្យួរអាសនៈរបស់រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជានៅអង្គការសហប្រជាជាតិថែមទៀតផង។
លោក ស ខេង លើកឡើងថា គម្រោងកែរដ្ឋធម្មនុញ្ញនេះ គឺសំដៅដាក់វិធានការចំពោះកូនស្រីច្បងរបស់លោក កឹម សុខា គឺកញ្ញា កឹម មនោវិទ្យា។ លោកថា កញ្ញា កឹម មនោវិទ្យា បានប្រៀបធៀបកម្ពុជាទៅនឹងប្រទេសមួយចំនួនដែលពលរដ្ឋប្រទេសទាំងនោះបានធ្វើបដិវត្តន៍ពណ៌ជោគជ័យទម្លាក់រដ្ឋាភិបាលផ្ដាច់ការចេញពីអំណាច។
យ៉ាងក៏ដោយចុះកញ្ញា កឹម មនោវិទ្យា បានឆ្លើយតបតាមរយៈការផ្ដល់បទសម្ភាសន៍មកអាស៊ីសេរីថា ការគំរាមបន្ថែមពីក្រុមលោក ហ៊ុន សែន នឹងធ្វើឲ្យវិបត្តិនយោបាយកាន់តែធ្លាក់ចុះថែមទៀត។ កញ្ញាបន្តថា ទោះមានការព្រមានជាថ្មីនៃរដ្ឋាភិបាលលោក ហ៊ុន សែន ក្ដីក៏កញ្ញាបន្តស្នើសុំទៅមជ្ឈដ្ឋានអន្តរជាតិឲ្យបន្តដាក់សម្ពាធលើរដ្ឋាភិបាលរបស់លោក ហ៊ុន សែន ជាបន្តទៀត។ «»
ចំណែកអ្នកវិភាគយល់ថា ការព្រមានពីចំណាត់ការក្ដៅរបស់រដ្ឋាភិបាលលើក្រុមគណបក្សប្រឆាំងបែបនេះគឺផ្ទុយពីរដ្ឋធម្មនុញ្ញ និងធ្វើឲ្យរដ្ឋាភិបាលកាន់តែផ្ដាច់ការថែមទៀត។ អ្នកវិភាគនយោបាយឯករាជ្យ លោកបណ្ឌិត ឡៅ ម៉ុងហៃ មានប្រសាសន៍ថា គម្រោងកែរដ្ឋធម្មនុញ្ញនៅពេលនេះ គឺជាការលុបបំបាត់និងកាត់បន្ថយសិទ្ធិសេរីរបស់ពលរដ្ឋកម្ពុជា។ លោកបណ្ឌិតបន្តថា គម្រោងធ្វើវិសោធនកម្មច្បាប់កំពូលកម្ពុជារបស់រដ្ឋាភិបាល គឺគ្រាន់តែធ្វើដើម្បីពង្រឹង អំណាចរបស់ខ្លួនប៉ុណ្ណោះ។ «»
ទន្ទឹមដំណើរការកែរដ្ឋធម្មនុញ្ញរបស់បក្សកាន់អំណាច កំពុងឆ្ពោះទៅមុខមិនខ្វល់ពីមតិរិះគន់ មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់រដ្ឋាភិបាលលោក ហ៊ុន សែន ព្រមានថា អាជ្ញាធរកម្ពុជានឹងរង់ចាំចាប់ខ្លួនកញ្ញា កឹម មនោវិទ្យា កូនស្រីលោក កឹម សុខា និងមន្ត្រីគណបក្សសង្គ្រោះជាតិផ្សេងៗទៀត ដែលកំពុងធ្វើនយោបាយនៅក្រៅប្រទេស ប្រសិនបើពួកគាត់ហ៊ានជិះយន្តហោះត្រឡប់មកជាន់ទឹកដីកម្ពុជាវិញនៅពេលណាមួយ។
អ្នកនាំពាក្យគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា លោក សុខ ឥសាន មិនទាន់ហ៊ានអះអាងថា គណបក្សប្រជាជនកម្ពុជាត្រូវការរយៈពេលប៉ុន្មានទេ ដើម្បីកែរដ្ឋធម្មនុញ្ញនេះ។ ប៉ុន្តែការកែច្បាប់កន្លងមកឲ្យតែជាការចង់បានរបស់លោក ហ៊ុន សែន គឺក្រុមគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជាប្រើពេលមិនលើសពីមួយខែនោះទេគឺអាចកែច្បាប់បានហើយ៕