ចំណែកមន្ត្រីបក្សប្រឆាំង ព្រមទាំងអង្គការសង្គមស៊ីវិល ចាត់ទុកថា ការបោះឆ្នោតជាតិនៅខែកក្កដា ខាងមុខ បើពុំមានវត្តមានលោក សម រង្ស៊ី ទេ នោះមានន័យថា ដំណើរការនៃការបោះឆ្នោតជាតិនោះ នឹងមិនមានយុត្តិធម៌ និងអព្យាក្រឹត្យឡើយ។ ក៏ប៉ុន្តែ អ្នករាយការណ៍ពិសេសរបស់អង្គការសហប្រជាជាតិ ទទួលបន្ទុកផ្នែកសិទ្ធិមនុស្ស ប្រចាំកម្ពុជា អះអាងថា ការដែលអាចរាប់ថា ការបោះឆ្នោតដែលមានភាពសេរី ត្រឹមត្រូវ និងយុត្តិធម៌ គេត្រូវពិនិត្យមើលលើប្រព័ន្ធបោះឆ្នោតទាំងមូល ទើបត្រូវជាង។
មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់របស់អង្គការសហប្រជាជាតិ និយាយថា ការបោះឆ្នោតមួយដែលធានាពីភាពត្រឹមត្រូវ អព្យាក្រឹត្យ សេរី និងឯករាជ្យទៅបាន គេត្រូវពិនិត្យទៅលើប្រព័ន្ធនៃការបោះឆ្នោតទាំងមូល ជាជាងសម្លឹងមើលទៅលើបុគ្គល ទើបចាត់ទុកថាជាដំណើរការនៃការបោះឆ្នោត ដែលមានភាពសេរី និងយុត្តិធម៌។
ការថ្លែងរបស់លោក សុរិយា ស៊ូប៊ែឌី អ្នករាយការណ៍ពិសេសរបស់អង្គការសហប្រជាជាតិ នេះ គឺជាការឆ្លើយតបទៅនឹងសំណួររបស់អ្នកសារព័ត៌មាននៅក្នុងសន្និសីទកាសែត នៅព្រឹកថ្ងៃទី២៥ ឧសភា ដែលជាប់ទាក់ទិននឹងវត្តមានរបស់លោក សម រង្ស៊ី ប្រធានគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ កំពុងនៅក្រៅឆាកនយោបាយ ព្រោះមេបក្សប្រឆាំងដ៏ធំមួយនេះ ត្រូវជាប់បណ្ដឹងក្នុងសំណុំរឿងដកតម្រុយបង្គោលព្រំដែន នៅស្រុកចន្ទ្រា ខេត្តស្វាយរៀង ហើយមិនអាចមកចូលរួមឈរឈ្មោះបោះឆ្នោតរើសតំណាងរាស្ត្របាន។
នៅក្នុងដំណើរបំពេញបេសកកម្មស្វែងរកការពិតលើកទី៩ របស់លោកស្ដីពីពីបញ្ហាសិទ្ធិមនុស្ស និងជាថ្ងៃចុងក្រោយ លោក សុរិយា ស៊ូប៊ែឌី និយាយថា អ្វីដែលអង្គការសហប្រជាជាតិត្រូវពិនិត្យលើដំណើរការបោះឆ្នោតនៅកម្ពុជា នេះ គឺថា តើកម្ពុជា មានប្រព័ន្ធបោះឆ្នោតមួយដែលឯករាជ្យ និងនៅឆ្ងាយពីបក្សនយោបាយហើយឬនៅ? លោកគិតថា នេះជាអ្វីដែលអង្គការសហប្រជាជាតិ ទាមទារចង់បាន និងជំរុញឲ្យរដ្ឋាភិបាលគ្រប់គ្រងអំណាច ត្រូវធ្វើកំណែទម្រង់ឲ្យមានភាពប្រសើរឡើង។
លោក សុរិយា ស៊ូប៊ែឌី បន្តថា ចំពោះវត្តមានរបស់លោក សម រង្ស៊ី លោកគិតថា គេគួរបើកកិច្ចពិភាក្សាជាមួយរដ្ឋាភិបាល និង គ.ជ.ប ព្រោះថា នេះគឺជារឿងនយោបាយ៖ «ចំណុចផ្ដោតរបស់ខ្ញុំ គឺទៅលើប្រព័ន្ធ មិនមែនទៅលើបុគ្គលទេ។ ហើយកិច្ចការរបស់ខ្ញុំ គឺត្រូវជួយរដ្ឋាភិបាល ជាពិសេសគណៈកម្មាធិការជាតិរៀបចំការបោះឆ្នោត ដើម្បីកែទម្រង់ប្រព័ន្ធនេះឲ្យប្រព័ន្ធនេះ ពោរពេញទៅតាមតម្រូវការរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ និងគោរពសិទ្ធិរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ។ នេះជាអនុសាសន៍របស់ខ្ញុំ ដែលត្រូវផ្ដោត»។
លោក ទេព នីថា អគ្គលេខាធិការនៃគណៈកម្មាធិការជាតិរៀបចំការបោះឆ្នោត គ.ជ.ប ថ្លែងថា បើទោះជាចំណុចខ្លះហាក់ខ្វែងគំនិតគ្នារវាងលោក សុរិយា ស៊ូប៊ែឌី និង គ.ជ.ប ក្ដី ប៉ុន្តែថាអ្វីដែលជាអនុសាសន៍របស់អង្គការសហប្រជាជាតិ គ.ជ.ប តែងទទួលយក៖ «បើយើងនិយាយពីអនុសាសន៍ដែលបានលើកឡើងកន្លងមក នៅក្នុងសមត្ថកិច្ច គ.ជ.ប ក៏ដូចជាពាក់ព័ន្ធនឹងការបោះឆ្នោត យើងបានកែលំអច្រើនផ្អែកទៅលើដែលកំពុងស្ថិតនៅជាធរមានបាទ»។
លោក យឹម សុវណ្ណ អ្នកនាំពាក្យគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ គិតថានេះគ្រាន់តែជាផ្នែកមួយតូចប៉ុណ្ណោះ ដែល គ.ជ.ប បានធ្វើ។ លោកបន្តថា ក៏ប៉ុន្តែនៅមានបញ្ហាជាច្រើនទៀតដែលត្រូវកែទម្រង់ និងដោះស្រាយ ដូចជាវត្តមានរបស់លោក សម រង្ស៊ី និងនីតិវិធីបោះឆ្នោតមានភាពស្មុគស្មាញជាដើម៖ «មានអ្នកដែល ដែលមានសិទ្ធិបោះឆ្នោត ហើយដែលធ្លាប់បានឆ្នោតពីមុនច្រើនលើកច្រើនសា តែឥឡូវនេះ បានបាត់ឈ្មោះចេញពីបញ្ជី។ នេះជាការរកឃើញរបស់អង្គការឯករាជ្យ អព្យាក្រឹត្យ ដែលគេបានរកឃើញថា មានជាង ១លាននាក់ បានបាត់ឈ្មោះចេញពីបញ្ជី នេះជាបញ្ហាធំ។ បញ្ហាទីពីរ គឺបញ្ហាប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ យើងឃើញថាសព្វថ្ងៃនេះ ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយគណបក្សប្រជាជន គ្រប់គ្រងប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយតាមទូរទស្សន៍ និងតាមវិទ្យុស្ទើរតែទាំងអស់»។
នៅក្នុងរបាយការណ៍របស់លោក ស៊ូប៊ែឌី លើកទី៩ ចាត់ទុកថា គ.ជ.ប កំពុងតែធ្វើកំណែទម្រង់ខ្លួនដែលគួរឲ្យកត់សម្គាល់។ អ្វីដែលរបាយការណ៍របស់អ្នករាយការណ៍ពិសេសអង្គការសហប្រជាជាតិចាត់ទុកថាហាក់មានភាពប្រសើរនោះ ព្រោះស្ថាប័នបោះឆ្នោតមួយនេះបានដាក់បញ្ចូលចៅក្រមចូលនិវត្តន៍ ២រូបបន្ថែមជាមន្ត្រីរបស់ខ្លួន តាមអនុសាសន៍របស់អង្គការសហប្រជាជាតិចង់បាន។
ក៏ប៉ុន្តែ លោក ហង្ស ពុទ្ធា នាយកអង្គការនិចហ្វិក (NECFEC) គិតថា នេះមិនទាន់រាប់ថាជាការកែទម្រង់មួយដែលមានភាពប្រសើរនៅឡើយទេ ប្រសិនបើការបោះឆ្នោតមួយនៅមិនទាន់មានភាពសេរី ត្រឹមត្រូវ និងយុត្តិធម៌ពិតប្រាកដនៅឡើយនោះ៕