ការ​បោះឆ្នោត​ប្រកប​ដោយ​យុត្តិធម៌​លុះត្រា​ប្រព័ន្ធ​បោះឆ្នោត​ទាំងមូល​ឯករាជ្យ
ការ​បោះឆ្នោត​ជាតិ​កាន់​តែ​ខិត​ជិត​មក​ដល់​ហើយ ចំណែក​សាធារណមតិ​មួយ​ចំនួន បាន​ចោទ​ប្រកាន់​ថា គណៈកម្មាធិការ​ជាតិ​រៀបចំ​ការ​បោះឆ្នោត (គ.ជ.ប) មាន​និន្នាការ​ទៅ​រក​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា។
ចំណែក​មន្ត្រី​បក្ស​ប្រឆាំង ព្រម​ទាំង​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល ចាត់​ទុក​ថា ការ​បោះឆ្នោត​ជាតិ​នៅ​ខែ​កក្កដា ខាង​មុខ បើ​ពុំ​មាន​វត្តមាន​លោក សម រង្ស៊ី ទេ នោះ​មាន​ន័យ​ថា ដំណើរ​ការ​នៃ​ការ​បោះឆ្នោត​ជាតិ​នោះ នឹង​មិន​មាន​យុត្តិធម៌ និង​អព្យាក្រឹត្យ​ឡើយ។ ក៏ប៉ុន្តែ អ្នក​រាយការណ៍​ពិសេស​របស់​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ ទទួល​បន្ទុក​ផ្នែក​សិទ្ធិ​មនុស្ស ប្រចាំ​កម្ពុជា អះអាង​ថា ការ​ដែល​អាច​រាប់​ថា ការ​បោះឆ្នោត​ដែល​មាន​ភាព​សេរី ត្រឹមត្រូវ និង​យុត្តិធម៌ គេ​ត្រូវ​ពិនិត្យ​មើល​លើ​ប្រព័ន្ធ​បោះឆ្នោត​ទាំងមូល ទើប​ត្រូវ​ជាង។
មន្ត្រី​ជាន់​ខ្ពស់​របស់​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ និយាយ​ថា ការ​បោះឆ្នោត​មួយ​ដែល​ធានា​ពី​ភាព​ត្រឹមត្រូវ អព្យាក្រឹត្យ សេរី និង​ឯករាជ្យ​ទៅ​បាន គេ​ត្រូវ​ពិនិត្យ​ទៅ​លើ​ប្រព័ន្ធ​នៃ​ការ​បោះឆ្នោត​ទាំង​មូល ជា​ជាង​សម្លឹង​មើល​ទៅ​លើ​បុគ្គល ទើប​ចាត់​ទុក​ថា​ជា​ដំណើរ​ការ​នៃ​ការ​បោះឆ្នោត ដែល​មាន​ភាព​សេរី និង​យុត្តិធម៌។
ការ​ថ្លែង​របស់​លោក សុរិយា ស៊ូប៊ែឌី អ្នក​រាយការណ៍​ពិសេស​របស់​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ នេះ គឺ​ជា​ការ​ឆ្លើយ​តប​ទៅ​នឹង​សំណួរ​របស់​អ្នក​សារព័ត៌មាន​នៅ​ក្នុង​សន្និសីទ​កាសែត នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី២៥ ឧសភា ដែល​ជាប់​ទាក់ទិន​នឹង​វត្តមាន​របស់​លោក សម រង្ស៊ី ប្រធាន​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ កំពុង​នៅ​ក្រៅ​ឆាក​នយោបាយ ព្រោះ​មេ​បក្ស​ប្រឆាំង​ដ៏​ធំ​មួយ​នេះ ត្រូវ​ជាប់​បណ្ដឹង​ក្នុង​សំណុំ​រឿង​ដក​តម្រុយ​បង្គោល​ព្រំដែន នៅ​ស្រុក​ចន្ទ្រា ខេត្ត​ស្វាយរៀង ហើយ​មិន​អាច​មក​ចូលរួម​ឈរ​ឈ្មោះ​បោះឆ្នោត​រើស​តំណាង​រាស្ត្រ​បាន។
នៅ​ក្នុង​ដំណើរ​បំពេញ​បេសកកម្ម​ស្វែង​រក​ការ​ពិត​លើក​ទី៩ របស់​លោក​ស្ដីពី​ពី​បញ្ហា​សិទ្ធិ​មនុស្ស និង​ជា​ថ្ងៃ​ចុង​ក្រោយ លោក សុរិយា ស៊ូប៊ែឌី និយាយ​ថា អ្វី​ដែល​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ​ត្រូវ​ពិនិត្យ​លើ​ដំណើរ​ការ​បោះឆ្នោត​នៅ​កម្ពុជា នេះ គឺ​ថា តើ​កម្ពុជា មាន​ប្រព័ន្ធ​បោះឆ្នោត​មួយ​ដែល​ឯករាជ្យ និង​នៅ​ឆ្ងាយ​ពី​បក្ស​នយោបាយ​ហើយ​ឬនៅ? លោក​គិត​ថា នេះ​ជា​អ្វី​ដែល​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ ទាមទារ​ចង់​បាន និង​ជំរុញ​ឲ្យ​រដ្ឋាភិបាល​គ្រប់គ្រង​អំណាច ត្រូវ​ធ្វើ​កំណែ​ទម្រង់​ឲ្យ​មាន​ភាព​ប្រសើរ​ឡើង។
លោក សុរិយា ស៊ូប៊ែឌី បន្ត​ថា ចំពោះ​វត្តមាន​របស់​លោក សម រង្ស៊ី លោក​គិត​ថា គេ​គួរ​បើក​កិច្ច​ពិភាក្សា​ជាមួយ​រដ្ឋាភិបាល និង គ.ជ.ប ព្រោះ​ថា នេះ​គឺ​ជា​រឿង​នយោបាយ៖ «ចំណុច​ផ្ដោត​របស់​ខ្ញុំ គឺ​ទៅ​លើ​ប្រព័ន្ធ មិន​មែន​ទៅ​លើ​បុគ្គល​ទេ។ ហើយ​កិច្ចការ​របស់​ខ្ញុំ គឺ​ត្រូវ​ជួយ​រដ្ឋាភិបាល ជា​ពិសេស​គណៈកម្មាធិការ​ជាតិ​រៀបចំ​ការ​បោះឆ្នោត ដើម្បី​កែ​ទម្រង់​ប្រព័ន្ធ​នេះ​ឲ្យ​ប្រព័ន្ធ​នេះ ពោរពេញ​ទៅ​តាម​តម្រូវ​ការ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ និង​គោរព​សិទ្ធិ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ។ នេះ​ជា​អនុសាសន៍​របស់​ខ្ញុំ ដែល​ត្រូវ​ផ្ដោត»
លោក ទេព នីថា អគ្គលេខាធិការ​នៃ​គណៈកម្មាធិការ​ជាតិ​រៀបចំ​ការ​បោះឆ្នោត គ.ជ.ប ថ្លែង​ថា បើ​ទោះ​ជា​ចំណុច​ខ្លះ​ហាក់​ខ្វែង​គំនិត​គ្នា​រវាង​លោក សុរិយា ស៊ូប៊ែឌី និង គ.ជ.ប ក្ដី ប៉ុន្តែ​ថា​អ្វី​ដែល​ជា​អនុសាសន៍​របស់​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ គ.ជ.ប តែង​ទទួល​យក៖ «បើ​យើង​និយាយ​ពី​អនុសាសន៍​ដែល​បាន​លើក​ឡើង​កន្លង​មក នៅ​ក្នុង​សមត្ថកិច្ច គ.ជ.ប ក៏​ដូច​ជា​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការ​បោះឆ្នោត យើង​បាន​កែលំអ​ច្រើន​ផ្អែក​ទៅ​លើ​ដែល​កំពុង​ស្ថិត​នៅ​ជា​ធរមាន​បាទ»
លោក យឹម សុវណ្ណ អ្នក​នាំ​ពាក្យ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ គិត​ថា​នេះ​គ្រាន់​តែ​ជា​ផ្នែក​មួយ​តូច​ប៉ុណ្ណោះ ដែល គ.ជ.ប បាន​ធ្វើ។ លោក​បន្ត​ថា ក៏ប៉ុន្តែ​នៅ​មាន​បញ្ហា​ជា​ច្រើន​ទៀត​ដែល​ត្រូវ​កែទម្រង់ និង​ដោះស្រាយ ដូច​ជា​វត្តមាន​របស់​លោក សម រង្ស៊ី និង​នីតិវិធី​បោះឆ្នោត​មាន​ភាព​ស្មុគស្មាញ​ជាដើម៖ «មាន​អ្នក​ដែល ដែល​មាន​សិទ្ធិ​បោះឆ្នោត ហើយ​ដែល​ធ្លាប់​បាន​ឆ្នោត​ពី​មុន​ច្រើន​លើក​ច្រើន​សា តែ​ឥឡូវ​នេះ បាន​បាត់​ឈ្មោះ​ចេញ​ពី​បញ្ជី។ នេះ​ជា​ការ​រក​ឃើញ​របស់​អង្គការ​ឯករាជ្យ អព្យាក្រឹត្យ ដែល​គេ​បាន​រក​ឃើញ​ថា មាន​ជាង ១​លាន​នាក់ បាន​បាត់​ឈ្មោះ​ចេញ​ពី​បញ្ជី នេះ​ជា​បញ្ហា​ធំ។ បញ្ហា​ទី​ពីរ គឺ​បញ្ហា​ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វផ្សាយ យើង​ឃើញ​ថា​សព្វថ្ងៃ​នេះ ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វផ្សាយ​គណបក្ស​ប្រជាជន គ្រប់គ្រង​ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វផ្សាយ​តាម​ទូរទស្សន៍ និង​តាម​វិទ្យុ​ស្ទើរ​តែ​ទាំងអស់»
នៅ​ក្នុង​របាយការណ៍​របស់​លោក ស៊ូប៊ែឌី លើក​ទី៩ ចាត់​ទុក​ថា គ.ជ.ប កំពុង​តែ​ធ្វើ​កំណែ​ទម្រង់​ខ្លួន​ដែល​គួរ​ឲ្យ​កត់​សម្គាល់។ អ្វី​ដែល​របាយការណ៍​របស់​អ្នក​រាយការណ៍​ពិសេស​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ​ចាត់​ទុក​ថា​ហាក់​មាន​ភាព​ប្រសើរ​នោះ ព្រោះ​ស្ថាប័ន​បោះឆ្នោត​មួយ​នេះ​បាន​ដាក់​បញ្ចូល​ចៅក្រម​ចូល​និវត្តន៍ ២​រូប​បន្ថែម​ជា​មន្ត្រី​របស់​ខ្លួន តាម​អនុសាសន៍​របស់​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ​ចង់​បាន។
ក៏ប៉ុន្តែ លោក ហង្ស ពុទ្ធា នាយក​អង្គការ​និចហ្វិក (NECFEC) គិត​ថា នេះ​មិន​ទាន់​រាប់​ថា​ជា​ការ​កែ​ទម្រង់​មួយ​ដែល​មាន​ភាព​ប្រសើរ​នៅ​ឡើយ​ទេ ប្រសិន​បើ​ការ​បោះឆ្នោត​មួយ​នៅ​មិន​ទាន់​មាន​ភាព​សេរី ត្រឹមត្រូវ និង​យុត្តិធម៌​ពិត​ប្រាកដ​នៅ​ឡើយ​នោះ៕