គ.ជ.ប​នឹង​ប្រកាស​លទ្ធផល​បោះឆ្នោត​ឃុំ-សង្កាត់ បី​ដំណាក់​កាល
ប្រធាន​គណៈកម្មាធិការ​ជាតិ​រៀបចំ​ការ​បោះឆ្នោត លោក ស៊ិក ប៊ុនហុក ឲ្យ​អ្នក​សារព័ត៌មាន​ដឹង​នៅ​ក្នុង​សន្និសីទ​កាសែត​នៅ​ល្ងាចថ្ងៃទី៤ មិថុនាក្រោយ​ពេល​ការ​បោះឆ្នោត​បាន​បញ្ចប់​ភ្លាមៗ​ថាពលរដ្ឋ​បាន​ទៅ​បោះឆ្នោត​មាន​ជាង៨៥% (៨៥,៧៤%) នៃ​ពលរដ្ឋ​ដែល​មាន​ឈ្មោះ​ក្នុង​បញ្ជី​បោះឆ្នោត​នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស។លោក​បន្ថែម​ថាគ្មាន​ខេត្ត​ណាមួយ​ពលរដ្ឋ​ទៅ​បោះឆ្នោត​ក្រោម​៨០ភាគរយ​ទេ។
លោក ស៊ិក ប៊ុនហុក បាន​រៀបរាប់​ប្រាប់​ពី​នីតិវិធី​ប្រកាស​លទ្ធផល​បឋម​គឺ​មាន​ក្រុម​ការងារ​បី​សំខាន់ៗគឺ ទី១ ក្រុម​ទទួល​រូបភាព ទំរង់ ១០០២ និង ១១០៥ មាន​គ្នា​២៣នាក់។ ទី២ ក្រុម​បញ្ចូល​ទិន្នន័យ​មាន​៥០នាក់និង​ទី៣ក្រុម​ពិនិត្យនិង​ផ្ទៀងផ្ទាត់​មាន​១៥នាក់។ លោក​បញ្ជាក់​ថាក្រុម​ផ្ទៀងផ្ទាត់​នេះជា​អ្នក​បញ្ជូន​ចំនួន​លទ្ធផល​បឋម​ឲ្យ​គ.ជ.ប​ពិនិត្យហើយ​គ.ជ.បសម្រេច​ឲ្យ​ទូរទស្សន៍​ជាតិ​ផ្សព្វផ្សាយនិង​ផ្សាយ​នៅ​លើ​គេហទំព័រ​របស់​គ.ជ.ប។
លោក​បញ្ជាក់​ថាការ​ប្រកាស​លទ្ធផល​បោះឆ្នោត​ជ្រើសរើស​ក្រុម​ប្រឹក្សាឃុំ-សង្កាត់​នេះមាន​បី​ដំណាក់កាល​គឺ៖ ទី១ ការ​ប្រកាស​លទ្ធផល​បឋមមាន​រយៈពេល​ពីរ​ថ្ងៃគឺនៅ​ថ្ងៃទី៤និង​ថ្ងៃ​ទី៥ មិថុនា។ ទី២ លទ្ធផល​បណ្ដោះអាសន្ន​នឹង​ប្រកាស​រយៈពេល​បី​ថ្ងៃគឺ​ចាប់​ពី​ថ្ងៃទី៥ ដល់​ថ្ងៃ​ទី៧ មិថុនា។ និង​ទី៣ការ​ប្រកាស​លទ្ធផល​ជា​ផ្លូវការនៅ​ថ្ងៃ​ទី២៥ មិថុនាគឺ​ជា​ការ​ប្រកាស​នៅ​ក្រោយ​ពេល​គ.ជ.បបាន​ដោះស្រាយ​បណ្ដឹង​នានា​ចប់​សព្វ​គ្រប់និង​បិទ​ការ​តវ៉ា៕