អ្នកបាត់បង់សិទ្ធិបោះឆ្នោតរាប់ពាន់នាក់ នៅថ្ងៃពុធ ទី៣១ ខែកក្កដា បានមកប្រមូលផ្តុំគ្នានៅទីស្នាក់ការកណ្ដាលគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ នៅខណ្ឌទួលគោក រាជធានីភ្នំពេញ ដើម្បីដាក់ពាក្យបណ្ដឹងលើករណីបាត់ឈ្មោះពីបញ្ជីបោះឆ្នោតរបស់ គ.ជ.ប និងបញ្ហាផ្សេងៗ។
ក្រុមប្រជាពលរដ្ឋ បានថ្លែងថា ពួកគាត់មិនអាចទទួលយកបានទេចំពោះទង្វើរបស់គណៈកម្មាធិការជាតិរៀបចំការបោះឆ្នោត (គ.ជ.ប) ដែលធ្វើឲ្យបាត់ឈ្មោះពួកគាត់មិនអាចបោះឆ្នោតបាន។ បន្ថែមលើនេះ ម្ចាស់ឆ្នោតបានទទូចដល់ស្ថាប័ន គ.ជ.ប ត្រូវរក្សាឯករាជ្យភាពរបស់ខ្លួន។
ប្រជាពលរដ្ឋដែលបាត់បង់សិទ្ធិបោះឆ្នោតសភាអាណត្តិទី៥ កាលពីថ្ងៃទី២៨ ខែកក្កដា បានស្នើដល់ថ្នាក់ដឹកនាំគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ជួយទាមទារឲ្យពួកគាត់អាចមានសិទ្ធិបោះឆ្នោតដូចប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរដទៃទៀត។
ឆ្លើយតបកង្វល់ម្ចាស់ឆ្នោត លោក សម រង្ស៊ី ប្រធានគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ និង លោក កឹម សុខា ជាអនុប្រធាន បានសន្យាថានឹងបំពេញបំណងម្ចាស់ឆ្នោត ដើម្បីផ្លាស់ប្ដូរថ្នាក់ដឹកនាំប្រទេសឲ្យបានជាដាច់ខាត។ ជាងនេះ ថ្នាក់ដឹកនាំបក្សសង្គ្រោះជាតិ បានកោតសរសើរចំពោះការលះបង់ខ្ពស់របស់ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរ ទាំងពេលវេលា កម្លាំងកាយចិត្ត និងថវិកាផ្ទាល់ខ្លួន ដើម្បីចូលរួមគាំទ្រគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ។
នៅទីស្នាក់ការកណ្ដាលក្នុងខណ្ឌទួលគោក ទាំង លោក សម រង្ស៊ី និង លោក កឹម សុខា បានអះអាងដូចៗគ្នាថា នឹងជួយទាមទារសិទ្ធិសេរីភាព និងអំណាចពិតប្រាកដជូនពលរដ្ឋខ្មែរឲ្យបាន ហើយស្នើឲ្យម្ចាស់ឆ្នោតចូលរួមគាំទ្រគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ បន្តទៀត។
បណ្ដឹងដែលម្ចាស់ឆ្នោតបានដាក់ពាក្យបណ្ដឹងមកកាន់គណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ចែកជា ៤ប្រភេទ។ ទី១ អ្នកបាត់ឈ្មោះពីបញ្ជីបោះឆ្នោតរបស់ គ.ជ.ប។ ទី២ អ្នកខុសឈ្មោះ ខុសអក្ខរាវិរុទ្ធ ឬខុសថ្ងៃខែឆ្នាំកំណើតបន្តិចបន្តួច ប៉ុន្តែត្រូវមន្ត្រីតាមការិយាល័យបោះឆ្នោតមិនអនុញ្ញាតឲ្យបោះឆ្នោត។ ទី៣ អ្នកមានឈ្មោះក្នុងបញ្ជីបោះឆ្នោតហើយ តែបែរមានមនុស្សផ្សេងមកបោះឆ្នោតជំនួស និងទី៤ គឺមានជនបរទេសមកបោះឆ្នោត ឬមានការចល័តមនុស្សពីការិយាល័យមួយទៅបោះឆ្នោតនៅការិយាល័យមួយទៀត ឬបោះឆ្នោតបានច្រើនដង ដោយសារតែទឹកខ្មៅជ្រលក់ម្រាមដៃអាចលាងជ្រះ។
ទោះយ៉ាងណា លោក អ៊ឹម សួស្តី ប្រធាន គ.ជ.ប នៅក្នុងសន្និសីទកាសែត កាលពីល្ងាចថ្ងៃទី២៨ ខែកក្កដា បានបដិសេធថា ទឹកខ្មៅសម្រាប់ជ្រលក់ម្រាមដៃ ដែល គ.ជ.ប ដាក់ឲ្យប្រើប្រាស់ក្នុងការិយាល័យបោះឆ្នោតលុបលាងមិនជ្រះទេ។ ជាងនេះ លោកបានចោទក្រុមរារាំងអ្នកមានឈ្មោះក្នុងបញ្ជីបោះឆ្នោត មិនឲ្យបោះឆ្នោត ទោះជាជនជាតិអីក៏ដោយ គឺមានសិទ្ធិបោះឆ្នោតស្របតាមនីតិវិធីបោះឆ្នោត។ ហើយថា អ្នករារាំងនឹងត្រូវប្រឈមមុខផ្លូវច្បាប់។
ផ្ទុយពីការអះអាងរបស់ លោក អ៊ឹម សួស្តី សាក្សីមានរបរជាជាងទង ឬជាងធ្វើមាស បានថ្លែងថា ទឹកថ្នាំដែល គ.ជ.ប ប្រើសម្រាប់ជ្រលក់ម្រាមដៃនៅក្នុងការិយាល័យបោះឆ្នោត កាលពីថ្ងៃទី២៨ ខែកក្កដា គឺគ្មានគុណភាពទេ ហើយអាចលាងជ្រះក្នុងរយៈពេលពី ៤ ទៅ ៥នាទី បន្ទាប់ពីបោះឆ្នោតរួច។
ត្រង់ចំណុចនេះ ប្រជាពលរដ្ឋបានលើកជាចម្ងល់ថា បើសិនជារកឃើញកំហុសឆ្គង ឬភាពមិនប្រក្រតីដែលកើតមានក្នុងថ្ងៃបោះឆ្នោតពិតប្រាកដមែន តើស្ថាប័នណាមួយជាអ្នកទទួលខុសត្រូវ ឬមួយក៏ថ្នាក់ដឹកនាំ គ.ជ.ប នឹងត្រូវប្រឈមចំពោះមុខច្បាប់?
យ៉ាងណាក៏ដោយ មេដឹកនាំគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ បានឲ្យដឹងថា បក្សខ្លួននឹងបើកទទួលពាក្យបណ្ដឹងរបស់ម្ចាស់ឆ្នោតពីភាពមិនប្រក្រតី ដែលកើតមាននៅក្នុងថ្ងៃបោះឆ្នោតជ្រើសតាំងតំណាងរាស្ត្រអាណត្តិទី៥ នៅតាមរាជធានីខេត្ត ឲ្យបានច្រើនថែមទៀត ដើម្បីស្វែងរកយុត្តិធម៌ជូនប្រជាពលរដ្ឋ។
ទាក់ទិនបញ្ហាបោះឆ្នោតនេះដែរ ប្រទេសជប៉ុន តាមរយៈអ្នកនាំពាក្យក្រសួងការបរទេសជប៉ុន នៅថ្ងៃពុធ ទី៣១ ខែកក្កដា ក៏បានចេញសេចក្តីថ្លែងការណ៍របស់ខ្លួន ស្វាគមន៍ប្រការដែលការបោះឆ្នោតជ្រើសរើសតំណាងរាស្ត្រអាណត្តិទី៥ នៅកម្ពុជា បានប្រព្រឹត្តទៅប្រកបដោយភាពរលូន និងសន្តិភាព ជាទូទៅ កាលពីថ្ងៃទី២៨ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០១៣។
យ៉ាងណាក៏ដោយ ប្រទេសជប៉ុន នឹងបន្តឃ្លាំមើលដោយយកចិត្តទុកដាក់នូវសភាពការណ៍ក្រោយការបោះឆ្នោតនេះ។ ប្រទេសជប៉ុន សង្ឃឹមថា ដំណើរការក្រោយការបោះឆ្នោត ក៏ដូចជាការដោះស្រាយពាក្យបណ្ដឹងជាដើម នឹងប្រព្រឹត្តទៅដោយយោងតាមច្បាប់ពាក់ព័ន្ធ ដោយផ្អែកលើកិច្ចពិភាក្សាគ្នា និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងភាគីពាក់ព័ន្ធនានាប្រកបដោយភាពយុត្តិធម៌ សន្តិវិធី និងឲ្យទាន់ពេលវេលា ហើយសន្តិសុខ និងសណ្ដាប់ធ្នាប់ក្នុងប្រទេសត្រូវបានធានា៕