ទស្សនៈ​ពលរដ្ឋ​ចំពោះ​ការ​កោះ​អញ្ជើញ​សមាជិក​សភា​ចូល​ប្រជុំ​ដំបូង
ព្រះមហាក្សត្រ​មាន​ព្រះរាជ​តួនាទី​សំខាន់​ណាស់​នៅ​ក្នុង​ការ​ដោះស្រាយ​ភាព​ទាល់ច្រក​នយោបាយ។ ព្រះអង្គ​មាន​តួនាទី​ខ្ពង់ខ្ពស់ ជា​អាជ្ញា​កណ្ដាល ដើម្បី​ធានា​ការ​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​នៃ​អំណាច​សាធារណៈ ឲ្យ​មាន​ភាព​ទៀងទាត់។
នៅ​ក្នុង​ពេល​មាន​ការ​មិន​ចុះ​សម្រុង​គ្នា​រវាង​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា និង​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ នេះ ប្រជាពលរដ្ឋ​សង្ឃឹម​ថា អង្គ​ព្រះមហាក្សត្រ ជា​ទី​ពឹង​របស់​ប្រជារាស្ត្រ ដើម្បី​ដោះស្រាយ​ការ​ជាប់​គាំង​នយោបាយ​ឲ្យ​មាន​ភាព​ត្រឹមត្រូវ និង​យុត្តិធម៌។ ប៉ុន្តែ កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី៩ កញ្ញា ព្រះមហាក្សត្រ សម្ដេច ព្រះ​បរមនាថ នរោត្តម សីហមុនី ទ្រង់​នឹង​កោះ​អញ្ជើញ​សមាជិក​រដ្ឋសភា​នីតិកាល​ទី​៥ ទាំង ១២៣​រូប ដើម្បី​ចូល​រួម​ប្រជុំ​រដ្ឋសភា​ជា​លើក​ដំបូង នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៣ ខែ​កញ្ញា ឆ្នាំ​២០១៣។
តើ​ពលរដ្ឋ​យល់​ឃើញ​យ៉ាង​ណា​ចំពោះ​ការ​កោះ​អញ្ជើញ​នេះ?
ប្រជាពលរដ្ឋ​បាន​បញ្ចេញ​ទស្សនៈ​ខុសៗ​គ្នា​ទាក់ទង​ទៅ​នឹង​ការ​សម្រេច​ព្រះទ័យ​របស់​ព្រះអង្គ ដែល​នឹង​កោះ​ប្រជុំ​សមាជិក​រដ្ឋសភា នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៣ កញ្ញា ក្នុង​គ្រា​ដែល​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ មិន​ទាន់​ទទួល​យក​លទ្ធផល​ឆ្នោត​ដែល​ប្រកាស​ដោយ គណៈកម្មាធិការ​ជាតិ​រៀប​ចំ​ការ​បោះ​ឆ្នោត (គ.ជ.ប) ហើយ​ថា​នឹង​ធ្វើ​មហា​បាតុកម្ម​ចំនួន ៣​ថ្ងៃ​ជាប់ៗ​គ្នា។
ពលរដ្ឋ​រស់នៅ​ទីក្រុង​ភ្នំពេញ​ម្នាក់ បាន​ថ្លែង​ថា បើ​សិន​ជា​បេក្ខជន​ជាប់​ឆ្នោត​របស់​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ នឹង​ចូល​ទៅ​តាម​ការ​កោះ​ប្រជុំ​របស់​មហាក្សត្រ​នោះ ហាក់​បី​ដូច​ជា​ចប់​សព្វ​គ្រប់ បិទ​ផ្លូវ​លែង​តវ៉ា ហើយ​រដ្ឋាភិបាល​ថ្មី​ក៏​នឹង​អាច​បង្កើត​បាន​ដែរ៖ «បើ​ចូល​វា​ចប់​សាច់​រឿង​បាត់​ហើយ បើ​សិន​គាត់​ចូល​ហើយ​ធ្វើ​ម៉េច​មាន​ការ​តវ៉ា​អី​ត​ទៅ​ទៀត។ មាន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ណា​មក​ធ្វើ​បាតុកម្ម​ត​ទៅ​ទៀត»
ចំណែក​និស្សិត​នៅ​ទីក្រុង​ភ្នំពេញ​ម្នាក់​ទៀត មាន​ទស្សនៈ​ថា ព្រះទ័យ​របស់​ព្រះមហាក្សត្រ​ដែល​ចង់​ឲ្យ​មាន​ការ​កោះ​ប្រជុំ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៣ នោះ ពុំ​គួរ​ធ្វើ​ឡើង​នៅ​ក្នុង​ពេល​ដែល​ភាគី​ទាំង​ពីរ គឺ​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា និង​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ មិន​ទាន់​ត្រូវរ៉ូវ​គ្នា​ចំពោះ​លទ្ធផល​ឆ្នោត​នោះ​ទេ។
ពលរដ្ឋ​រស់​នៅ​ក្នុង​សង្កាត់​ស្ទឹងមានជ័យ អ្នកស្រី ដាលីស បាន​ចាប់​អារម្មណ៍​ថា ពលរដ្ឋ​មាន​ការ​អស់​សង្ឃឹម​ចំពោះ​ការ​ទាមទារ​រក​យុត្តិធម៌​ពី​ការ​បោះ​ឆ្នោត​ណាស់។ អ្នកស្រី​បន្ត​ថា បក្ស​ទាំង​ពីរ​យល់​ល្អ​គួរ​តែ​សម្រប​សម្រួល​ធ្វើ​ការ​ជាមួយ​គ្នា ដើម្បី​ប្រទេស​ជាតិ។
ទាក់ទង​ទៅ​នឹង​ព្រះ​រាជ​តួនាទី​របស់​ព្រះមហាក្សត្រ​វិញ ពលរដ្ឋ​ដែល​បាន​ជួប​សម្ភាស​ខ្លះ​ឆ្លើយ​ថា​ដឹង ប៉ុន្តែ​ខ្លះ​ទៀត​ហាក់​ស្ទាក់ស្ទើរ ថា​មិន​ដឹង​តែ​ម្ដង។
បុរស​អ្នក​រត់​រម៉ក​កង់​បី បាន​ថ្លែង​ថា លោក​ចង់​ឃើញ​ព្រះមហាក្សត្រ​ប្រើប្រាស់​ព្រះរាជ​តួនាទី​របស់​ព្រះអង្គ​ក្នុង​ការ​សម្រប​សម្រួល​នៃ​បញ្ហា​មិន​ត្រូវរ៉ូវ​គ្នា​លើ​លទ្ធផល​បោះ​ឆ្នោត​របស់​គណបក្ស​ទាំង​ពីរ​នេះ ឲ្យ​ទទួល​យក​បាន​ទាំងអស់​គ្នា ដើម្បី​ផល​ប្រយោជន៍​ជាតិ។
ការ​បញ្ចេញ​ទស្សនៈ​នេះ បន្ទាប់​ពី​ព្រះ​ករុណា ព្រះបាទ សម្ដេច ព្រះ​បរមនាថ នរោត្តម សីហមុនី បាន​ផ្ញើ​ព្រះរាជសារ​ឆ្លើយ​តប​ទៅ​ប្រធាន គ.ជ.ប លោក អ៊ឹម សួស្ដី អំពី​ការ​ប្រកាស​លទ្ធផល​ផ្លូវ​ការ កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​៨ កញ្ញា ដោយ​ព្រះអង្គ​មាន​ព្រះរាជ​បន្ទូល​ថា នឹង​កោះ​អញ្ជើញ​តំណាង​រាស្ត្រ​ជាប់​ឆ្នោត​ឲ្យ​ចូល​រួម​ប្រជុំ​សភា​លើក​ដំបូង​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៣ កញ្ញា ខាង​មុខ។ ប៉ុន្តែ គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ បាន​ប្រកាន់​ជំហរ​ថា នឹង​មិន​ចូល​ប្រជុំ​សភា​ទេ ហើយ​នឹង​ធ្វើ​មហា​បាតុកម្ម​រយៈពេល ៣​ថ្ងៃ​ដដែល៕