ចាប់​ពី​ថ្ងៃ​ទី​៣០ មេសា មក កងកម្លាំង​ប៉ូលិស​និង​ប៉េអឹម​ច្រើន​ពាន់​នាក់ បាន​ដាក់​រាយ​បន្លា​លួស​ព័ទ្ធ​ជុំវិញ​ទីលាន​ប្រជាធិបតេយ្យ និង​ច្រក​ចេញ​ចូល​មួយ​ចំនួន រារាំង​មិន​ឲ្យ​កម្មករ គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ និង​ពលរដ្ឋ​ចូល​ទៅ​កាន់​ទី​នោះ​ដើម្បី​ប្រារព្ធ​ទិវា​ពលកម្ម​អន្តរជាតិ ហើយ​ពិធី​ប្រារព្ធ​ទិវា​ពលកម្ម​អន្តរជាតិ​ដ៏​តូច​មួយ ត្រូវ​ធ្វើ​ឡើង​នៅ​ស្ពាន​នាគ ក្បែរ​រនាំង​បន្លា​លួស​ដែល​ដាក់​ព័ន្ធ​ទីលាន​ប្រជាធិបតេយ្យ៕
អាជ្ញាធរ​រារាំង​មន្ត្រី​បក្ស​ប្រឆាំង​សហជីព​និង​សមាគម​ជួប​ជុំ​គ្នា​នៅ​ទីលាន​ប្រជាធិបតេយ្យ
អាជ្ញាធរ​រាជធានី​ភ្នំពេញ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១ ឧសភា បាន​ហាម​ឃាត់​មិន​ឲ្យ​មន្ត្រី​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ និង​តំណាង​សហភាព​សហព័ន្ធ​សហជីព និង​សមាគម ព្រម​ទាំង​ប្រជាពលរដ្ឋ​ជួប​ជុំ​គ្នា​ប្រារព្ធ​ទិវា​ពលកម្ម​អន្តរជាតិ​នៅ​ទីលាន​ប្រជាធិបតេយ្យ តាម​ការ​ស្នើសុំ​នោះ​ឡើយ។ ចំណែក​ការ​ជួប​ជុំ​របស់​កម្មករ​នៅ​មុខ​រដ្ឋសភា​ជាតិ ក៏​ត្រូវ​បាន​អាជ្ញាធរ​រដ្ឋាភិបាល​បំបែក។
ទីលាន​ប្រជាធិបតេយ្យ​ដែល​ប្រើប្រាស់​សម្រាប់​ឲ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ជួប​ជុំ​គ្នា​សម្ដែង​មតិ មិន​ត្រូវ​បាន​អាជ្ញាធរ​រដ្ឋាភិបាល បើក​ឲ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ចូល​ឡើយ ក្នុង​ទិវា​ពលកម្ម​អន្តរជាតិ​ថ្ងៃ​ទី​១ ឧសភា។ ប្រការ​នេះ​បាន​បង្ខំ​ឲ្យ​កម្មករ​និយោជិត​សហជីព​សកម្មជន​ដីធ្លី ព្រះសង្ឃ និង​ប្រជាពលរដ្ឋ​ជាច្រើន​រយ​នាក់ ទៅ​ប្រមូល​ផ្តុំ​គ្នា​នៅ​លើ​ស្ពាន​នាគ ខាង​ត្បូង​វត្តភ្នំ ដើម្បី​ប្រារព្ធ​ទិវា​នេះ​ទៅ​វិញ។
គោល​បំណង​នៃ​ការ​ជួប​ជុំ​គ្នា​នេះ ក្រៅ​តែ​ពី​ចូល​រួម​អបអរ​សាទរ​ទិវា​ពលកម្ម​អន្តរជាតិ​លើក​ទី​១២៨ ដែល​ត្រូវ​បាន​ប្រារព្ធ​ធ្វើ​ឡើង​នៅ​ទូទាំង​ពិភពលោក​នោះ កម្មករ​និយោជិត និង​តំណាង​សហភាព​សហព័ន្ធ​សហជីព និង​សមាគម ក៏​ទាមទារ​ឲ្យ​តុលាការ​កម្ពុជា ដោះ​លែង​ជន​ជាប់​ចោទ​ទាំង ២១​នាក់ និង​ទម្លាក់​ចោល​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​ចំពោះ​ជន ២៣​នាក់ ទាមទារ​ឲ្យ​វែក​មុខ​ជន​ប្រព្រឹត្តិ​ហិង្សា​យក​មក​កាត់​ទោស ទាមទារ​ឲ្យ​ដក​បម្រាម​នៃ​ការ​ជួប​ប្រជុំ​ជា​សាធារណៈ និង​ទាមទារ​ដំឡើង​ប្រាក់​ខែ​គោល​កម្មករ ១៦០​ដុល្លារ​ផង​ដែរ។
លោក សម រង្ស៊ី និង​លោក កឹម សុខា ប្រធាន និង​អនុប្រធាន​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ក៏​បាន​ចូល​រួម​ប្រារព្ធ​ទិវា​ពលកម្ម​អន្តរជាតិ​ដែរ។ បន្ទាប់​ពី​បាន​ធ្វើ​ពិធី​សូត្រ​មន្ត បង្សុកូល គោរព​វិញ្ញាណក្ខន្ធ​កម្មករ​ចំនួន ៥​នាក់ ដែល​ត្រូវ​អាជ្ញាធរ​រដ្ឋាភិបាល​បាញ់​សម្លាប់​នៅ​ក្បែរ​សួន​ឧស្សាហកម្ម​កាណាឌីយ៉ា លើ​កំណាត់​ផ្លូវ​វ៉េងស្រេង កាល​ពី​ដើម​ខែ​មករា រួច លោក សម រង្ស៊ី និង​លោក កឹម សុខា បាន​ធ្វើ​ដំណើរ​ទៅ​កាន់​ស្ពាន​នាគ​ក្បែរ​វត្តភ្នំ កន្លែង​ដែល​ប្រជាពលរដ្ឋ​កំពុង​រង់ចាំ​វត្តមាន​របស់​លោក​ទាំង​២។ នៅ​ទីនោះ លោក សម រង្ស៊ី ក៏​បាន​ស្នើ​ឲ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ស្មិងស្មាធិ៍​ចំនួន​មួយ​នាទី ដើម្បី​គោរព​ចំពោះ​វិញ្ញាណក្ខន្ធ​កម្មករ ៥​នាក់ ដែល​ត្រូវ​អាជ្ញាធរ​បាញ់​សម្លាប់។
ថ្លែង​ពី​លើ​រថយន្ត​ទៅ​កាន់​អ្នក​ចូល​រួម លោក សម រង្ស៊ី បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​គ្រប់​រូប​ត្រូវ​ចងចាំ​ចំពោះ​ការ​តស៊ូ​របស់​កម្មករ​សហជីព ដែល​បាន​លះ​បង់​ជីវិត​ដើម្បី​ទាមទារ​ការ​ដំឡើង​ប្រាក់​ខែ​ឲ្យ​ដល់​កម្មករ​គ្រប់​រូប​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា៖ «ឆ្លៀត​ឱកាស​នេះ សូម​រំឭក​ដល់​វីរភាព និង​ដួង​វិញ្ញាណក្ខន្ធ​របស់​កម្មករ និង​មេ​សហជីព ដែល​ត្រូវ​គេ​បាញ់​សម្លាប់​ក្នុង​រយៈពេល ១០​ឆ្នាំ​កន្លង​មក​នេះ តាំង​ពី​ឆ្នាំ​២០០៤ មាន លោក ជា វិជ្ជា ត្រូវ​គេ​បាញ់​សម្លាប់​យ៉ាង​ឃោរឃៅ​ជា​ទី​បំផុត មាន​មេ​សហជីព ២​នាក់​ទៀត ត្រូវ​គេ​បាញ់​សម្លាប់​អ៊ីចឹង​ដែរ រស់ សុវណ្ណរ៉េត និង ហ៊ី វុទ្ធី ដូច្នេះ កម្មករ ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​ទូទាំង​ប្រទេស​មិន​ភ្លេច​គុណ​អ្នក​ដែល​បាន​បូជា​ជីវិត ដើម្បី​កម្លាំង​កម្មករ កម្លាំង​យុត្តិធម៌​នោះ​ទេ»
លោក សម រង្ស៊ី ក៏​បាន​ទាមទារ​ឲ្យ​រដ្ឋាភិបាល​ចាប់​ខ្លួន​ជន​ដៃ​ដល់ ដែល​បង្ក​អំពើ​ហិង្សា​មក​ផ្ដន្ទាទោស ក្នុង​នោះ​ក៏​មាន លោក ឈូក បណ្ឌិត អតីត​អភិបាល​ក្រុង​បាវិត ដែល​បាន​បាញ់​កម្មករ​ឲ្យ​របួស ហើយ​នៅ​រួច​ខ្លួន​រហូត​ដល់​សព្វថ្ងៃ និង​បាន​ទាមទារ​ឲ្យ​រដ្ឋាភិបាល​ដោះ​លែង​ជន​ទាំង ២១​នាក់ ដែល​ត្រូវ​រដ្ឋាភិបាល​ចាប់​ឃុំ​ខ្លួន និង​ទាមទារ​ឲ្យ​ទម្លាក់​បទ​ចោទ​ទាំងអស់​ដែល​ប្រឆាំង​នឹង​ពួក​គេ។
ចំណែក លោក កឹម សុខា អនុប្រធាន​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ វិញ លោក​បាន​ថ្លែង​ថា កម្មករ​ខ្មែរ​គ្រប់​រូប​សុទ្ធតែ​ចង់​បាន​សិទ្ធិ​សេរីភាព និង​ការ​រស់​នៅ​ថ្លៃថ្នូរ​សមរម្យ។ លោក​ថា នៅ​ប្រទេស​ដទៃ​ដែល​កាន់​លទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១ ឧសភា ដែល​ជា​ទិវា​ពលកម្ម​អន្តរជាតិ រដ្ឋាភិបាល​គេ​តែងតែ​ចេញ​មក​ប្រកាស​គាំទ្រ​ការពារ​កម្មករ។ ដោយ​ឡែក​នៅ​កម្ពុជា វិញ រដ្ឋាភិបាល​បែរ​ជា​យក​កាណុង​កាំភ្លើង​មក​ស្វាគមន៍​កម្មករ​ទៅ​វិញ។ លោក​ថា នៅ​ពេល​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ឈ្នះ​ឆ្នោត គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ នឹង​ផ្តល់​ប្រាក់​ខែ​គោល ១៦០​ដុល្លារ​ឲ្យ​កម្មករ​ដោយ​គ្មាន​ការ​បង្អែបង្អង់​ឡើយ។
ប៉ូលិស​ដាក់​លួសបន្លា​រារាំង​មិន​ឲ្យ​ក្រុម​ពលរដ្ឋ​ចូល​ទៅ​ប្រារព្ធ​ទិវា​ពលកម្ម​អន្តរជាតិ នៅ​ទីលាន​ប្រជាធិបតេយ្យ។
លោក កឹម សុខា៖ «ថ្ងៃ​ទី​១ ឧសភា នេះ​ជា​ថ្ងៃ​ដែល​យើង​ទាមទារ​នូវ​សិទ្ធិ​ស្មើ​គ្នា នូវ​សិទ្ធិ​សេរីភាព និង​ប្រជាធិបតេយ្យ ជាពិសេស​កម្មករ ត្រូវ​តែ​ទទួល​បាន​ជីវភាព​ប្រសើរ​ឡើង​ទាំងអស់​គ្នា ទី​២ ចំពោះ​អំពើ​ឃោរឃៅ​ទាំង​ឡាយ​ដែល​បាន​សម្លាប់ ដែល​បាន​បាញ់​កម្មករ ដែល​ធ្វើ​ទារុណកម្ម​កម្មករ ខ្ញុំ កឹម សុខា ក្នុង​នាម​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ខ្ញុំ​សូម​សន្យា​ជាមួយ​បងប្អូន ដល់​គ្រួសារ​អ្នក​ដែល​ស្លាប់ អ្នក​រង​របួស​ទាំងអស់​ថា បើ​ច្បាប់​ជាតិ​មិន​រក​យុត្តិធម៌​ជូន​បងប្អូន​បាន​ទេ យើង​នឹង​ដាក់​ប្ដឹង​ទៅ​តុលាការ​អន្តរជាតិ»
បន្ទាប់​ពី​ការ​ថ្លែង​របស់ លោក សម រង្ស៊ី និង​លោក កឹម សុខា លោក​ទាំង​ពីរ​ក៏​បាន​ផ្តល់​ឱកាស​ឲ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ កម្មករ សហជីព ឡើង​ថ្លែង​អំពី​ការ​យល់​ឃើញ និង​កង្វល់​ផ្សេងៗ​របស់​ពួក​គេ។
អគ្គលេខាធិការ​ទទួល​ខុស​ត្រូវ​ផ្នែក​លេខាធិការដ្ឋាន​នៃ​សម្ព័ន្ធ​សហជីព​ប្រជាធិបតេយ្យ​កម្មករ​កាត់​ដេរ​កម្ពុជា លោក ឯក សុភក្តី ដែល​បាន​ចូល​រួម​ដឹក​នាំ​ការ​ជួប​ជុំ​របស់​កម្មករ​ដែរ​នោះ លោក​បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា ការ​បិទ​ខ្ទប់​ទីលាន​ប្រជាធិបតេយ្យ និង​ការ​ហាម​ឃាត់​មិន​ឲ្យ​ពលរដ្ឋ​ជួប​ប្រជុំ​គ្នា​ពី​សំណាក់​អាជ្ញាធរ គឺ​ជា​ការ​រំលោភ​សិទ្ធិ​មនុស្ស​ធ្ងន់ធ្ងរ។
លោក ឯក សុភក្តី៖ «ជាទូទៅ​កន្លែង​សាធារណៈ ជាពិសេស​បំផុត គឺ​ទីលាន​ប្រជាធិបតេយ្យ​នេះ គឺ​ជា​ទីកន្លែង​មួយ​ដែល​រដ្ឋាភិបាល​ខ្លួន​ឯង​ជា​អ្នក​រៀប​ចំ​ឲ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ ឬ​ក៏​អ្នក​មាន​បញ្ហា​ក្នុង​សង្គម​ទៅ​ស្រែក​នៅ​កន្លែង​ហ្នឹង ទៅ​ធ្វើ​នៅ​កន្លែង​ហ្នឹង តែ​ចុង​ក្រោយ​រដ្ឋាភិបាល​ខ្លួន​ឯង បាន​បិទ​បាំង​មិន​ឲ្យ​គេ​ធ្វើ​កន្លែង​ហ្នឹង ចង់​សម្រេច​ខ្លួន​ឯង​ចង់​ធ្វើ​តាម​អំពើ​ចិត្ត អ៊ីចឹង​មាន​ន័យ​ថា វា​មិន​បង្ហាញ​អំពី​គោល​ជំហរ​ជាតិ​ទេ វា​មិន​មែន​ធ្វើ​ដើម្បី​ជាតិ​ទេ គឺ​ធ្វើ​ដើម្បី​បុគ្គល ឬ​ក៏​ធ្វើ​ដើម្បី​ក្រុម​បក្ខពួក​របស់​ខ្លួន​ទៅ​វិញ​ទេ»
ក្រៅ​តែ​ពី​ការ​ជួប​ជុំ​នៅ​ស្ពាន​នាគ​ក្បែរ​វត្តភ្នំ កម្មករ​ជាច្រើន​រយ​នាក់​ក៏​បាន​ជួប​ប្រជុំ​គ្នា​នៅ​មុខ​រដ្ឋសភា តែ​ពួក​គេ​មិន​ត្រូវ​បាន​អាជ្ញាធរ​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​ជួប​ជុំ​ឡើយ។ ក្រោយ​មក កម្មករ​ក៏​បាន​ធ្វើ​ដំណើរ​ចេញ​ពី​រដ្ឋសភា ដង្ហែ​ក្បួន​យក​ញត្តិ​ទៅ​ដាក់​នៅ​ទីស្នាក់ការ​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា និង​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ។
មន្ត្រី​ជាន់​ខ្ពស់​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា លោក ឈាង វុន បាន​មាន​ប្រសាសន៍​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១ ឧសភា ថា ចំពោះ​ការ​ដាក់​ញត្តិ​ស្នើ​ឲ្យ​មាន​ការ​ដោះ​លែង​ជន​ជាប់​ចោទ​ទាំង ២១​នាក់​នោះ វា​គឺ​រឿង​របស់​តុលាការ។ លោក​ថា ចំពោះ​ការ​ដំឡើង​ប្រាក់​ខែ​វិញ វា​ជា​រឿង​រវាង​សហជីព និង​និយោជក ចំណែក​រដ្ឋាភិបាល​ជួយ​ផ្នែក​ការ​គ្រប់គ្រង និង​ការ​អនុវត្ត​ច្បាប់ និង​ជា​សាក្សី​ក្នុង​ការ​ចរចា​គ្នា​ប៉ុណ្ណោះ ព្រោះ​លោក​ថា ប្រទេស​កម្ពុជា ប្រកាន់​របប​ទីផ្សារ​សេរី​ជា​គោល។ ចំពោះ​ការ​ហាម​ប្រាម​មិន​ឲ្យ​ពលរដ្ឋ​ធ្វើ​ការ​ជួប​ជុំ​នៅ​ទីលាន​ប្រជាធិបតេយ្យ​វិញ លោក ឈាង វុន មាន​ប្រសាសន៍​ថា ដើម្បី​បញ្ចៀស​នូវ​អំពើ​ហិង្សា។
លោក ឈាង វុន៖ «បើ​ការ​ជួប​ជុំ​ហ្នឹង​អត់​មាន​អំពើ​ហិង្សា​អី​ទេ គេ​បណ្តោយ​ឲ្យ​ជួប​ជុំ​មួយ​ឆ្នាំ​ក៏​អត់​អី​ដែរ ២​ឆ្នាំ​ក៏​អត់​អី​ដែរ បើ​ជួប​ជុំ​ឲ្យ​ចេញ​ជា​រូប​រាង​ហិង្សា ចោល​ដុំ​ថ្ម បាញ់​សម្លាប់​គ្នា អា​ហ្នឹង គឺ​គេ​មិន​អាច​ឲ្យ​ជួប​ជុំ​បាន​ទេ ទុក​បរិវេណ​ស្ងប់ស្ងាត់​ទៅ ស្រុក​ណា​ក៏​គេ​ធ្វើ​អ៊ីចឹង​ដែរ»
សាលា​រាជធានី​ភ្នំពេញ កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​៣០ ខែ​មេសា ឆ្នាំ​២០១៤ បាន​ប្រកាស​មិន​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​សហភាព​សហព័ន្ធ​សហជីព និង​សមាគម ធ្វើ​ការ​ជួប​ជុំ​នៅ​ទីលាន​ប្រជាធិបតេយ្យ ឬ​តាម​ទី​សាធារណៈ​ណា​មួយ​ឡើយ ដោយ​លើក​ឡើង​ថា ទីលាន​ប្រជាធិបតេយ្យ​កំពុង​ស្ថិត​ក្រោម​ការ​ស៊ើប​អង្កេត និង​ដើម្បី​ត្រៀម​រៀប​ចំ​ការពារ​សន្តិសុខ សម្រាប់​វគ្គ​យុទ្ធនា​ការ​ឃោសនា​បោះ​ឆ្នោត​ក្រុម​ប្រឹក្សា​រាជធានី និង​ក្រុម​ប្រឹក្សា​ខណ្ឌ​ក្នុង​ពេល​ខាង​មុខ៕