បន្ទប់​ស្ថានការណ៍​បោះឆ្នោត​វាយ​តម្លៃ​លទ្ធផល​បឋម​ថា​CPP​បាន​៤៨%​និង​CNRP​បាន​៤៥%
អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល​ដែល​ចូលរួម​វាយ​តម្លៃ​លើ​ស្ថានការណ៍ និង​ដំណើរការ​រាប់​សន្លឹកឆ្នោត​ជ្រើសរើស​ក្រុម​ប្រឹក្សា​ឃុំ-សង្កាត់​អាណត្តិ​ទី​៤ អះអាង​ថា គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា ទទួល​បាន ៤៨​ភាគរយ គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ៤៥​ភាគរយ​នៃ​សំឡេង​ឆ្នោត​បាន​ការ​សរុប។
របាយការណ៍​វាយ​តម្លៃ​លទ្ធផល​បឋម​ដែល​ចេញ​ផ្សាយ​ដោយ​បន្ទប់​ស្ថានការណ៍ ស្ដីពី​ការ​បោះឆ្នោត​ជ្រើសរើស​ក្រុម​ប្រឹក្សា​ឃុំ-សង្កាត់​ឆ្នាំ​២០១៧ របស់​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល អះអាង​ថា របាយការណ៍​វាយ​តម្លៃ​នេះ​មាន​ជំនឿ​ចិត្ត​ត្រឹមត្រូវ ៩៥​ភាគរយ ខណៈ​កម្រិត​លម្អៀង​មាន ៥​ភាគរយ។
យ៉ាង​ណា​ក៏ដោយ របាយការណ៍​នេះ​បាន​បង្ហាញ​នូវ​ភាព​មិន​ប្រក្រតី​មួយ​ចំនួន​ក្នុង​ដំណើរការ​រាប់​សន្លឹកឆ្នោត និង​កំណត់​ហេតុ​ប្រកាស​នៃ​ការ​រាប់​សន្លឹកឆ្នោត ដូចជា​ការ​ពន្យារ​ពេល​ចាប់​ផ្ដើម​ដំណើរការ​រាប់​សន្លឹកឆ្នោត ការ​មិន​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​អ្នក​សង្កេតការណ៍​ចូល​ក្នុង​ការិយាល័យ​រាប់​សន្លឹកឆ្នោត ដំណើរការ​រាប់​នៅ​ទី​ងងឹត បិទ​ទ្វារ និង​បង្អួច ការ​អាន​ប្រកាស​សំឡេង​ឆ្នោត ឬ​បង្ហាញ​គំនូស​ពេល​រាប់​សន្លឹកឆ្នោត​មិន​ច្បាស់លាស់ ជាដើម។
នាយក​ប្រតិបត្តិ​អង្គការ​ខុមហ្វ្រែល (COMFREL) និង​ជា​សមាជិក​នៃ​បន្ទប់​ស្ថានការណ៍​បោះឆ្នោត លោក គល់ បញ្ញា ប្រាប់​ថា ក្រុម​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល​កំពុង​អង្កេត​មើល​ភាព​មិន​ប្រក្រតី​នៃ​ដំណើរការ​បោះឆ្នោត ហើយ​យក​ទៅ​ផ្ទៀងផ្ទាត់​ជាមួយ​កំណត់​ហេតុ​របស់ គ.ជ.ប។ បន្ទប់​ស្ថានការណ៍​បោះឆ្នោត ក៏​កំពុង​អង្កេត​មើល​ពី​ភាព​មិន​ប្រក្រតី​នៃ​ការ​បណ្ដេញ​អ្នក​អង្កេត​ការណ៍ និង​មិន​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​អ្នក​អង្កេត​ការណ៍​ចូល​ក្នុង​ការិយាល័យ​បោះឆ្នោត។ ចំណែក​លទ្ធផល​ដែល​បន្ទប់​ស្ថានការណ៍​វាយ​តម្លៃ​ថា គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា ទទួល​បាន ៤៨​ភាគរយ ឯ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ទទួល​បាន ៤៥​ភាគរយ លោក គល់ បញ្ញា បញ្ជាក់​ថា ជា​លទ្ធផល​ដែល​បន្ទប់​ស្ថានការណ៍​បាន​ទទួល​ពី​អ្នក​អង្កេត​ការណ៍​នៅ​កន្លែង​អាទិភាព​ចំនួន ២៥​រាជធានី-ខេត្ត៖ «២៥% ប៉ុន្តែ ២៥% ហ្នឹង គឺ​បាន​មក​ពី​គ្រប់​ខេត្ត បាន​ន័យ​ថា របៀប​យើង​ធ្វើការ​ដែល​គេ​ហៅ​ថា យក​កន្លែង​អាទិភាព ដើម្បី​យើង​កំណត់​មើល គេ​ហៅ​ថា និន្នាការ​នៃ​លទ្ធផល​ហ្នឹង»
បញ្ជី​បោះឆ្នោត​ថ្មី​របស់ គ.ជ.ប កាល​ពី​ឆ្នាំ​២០១៦ បង្ហាញ​ថា មាន​ពលរដ្ឋ​ជិត ៨​លាន​នាក់ (៧.៨៦៥.០៣៣​នាក់)បាន​ចុះ​ឈ្មោះ​បោះឆ្នោត។
បើ​ទោះ​ជា​ក្រុម​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល​នៃ​បន្ទប់​ស្ថានការណ៍​បោះឆ្នោត​យល់​ថា មាន​ភាព​មិន​ប្រក្រតី​ខ្លះ ប៉ុន្តែ​ចំពោះ​បរិយាកាស​ដំណើរការ​បោះឆ្នោត​ជ្រើសរើស​ក្រុម​ប្រឹក្សា​ឃុំ-សង្កាត់​អាណត្តិ​ទី​៤ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​៤ ខែ​មិថុនា ឆ្នាំ​២០១៧ នៅ​តាម​ការិយាល័យ​ភាគច្រើន​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​ដោយ​រលូន សុវត្ថិភាព និង​សន្តិវិធី។
អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល​នៃ​បន្ទប់​ស្ថានការណ៍​បោះឆ្នោត សង្កេត​ឃើញ​ថា ប្រជាពលរដ្ឋ​ចង់​មើល​ដំណើរការ​រាប់​សន្លឹកឆ្នោត​នៅ​តាម​ការិយាល័យ​ភាគច្រើន ប៉ុន្តែ​ការ​អនុវត្ត​បទបញ្ជា និង​នីតិវិធី​ក្នុង​ដំណើរការ​រាប់​សន្លឹកឆ្នោត​ដែល​តម្រូវ​ឲ្យ​ពលរដ្ឋ​ចេញ​ក្រៅ​ទីតាំង​ការិយាល័យ​បោះឆ្នោត ធ្វើ​ឲ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​មិន​ពេញ​ចិត្ត។
នៅ​មុន​ពេល​រាប់​សន្លឹកឆ្នោត និង​អំឡុង​ពេល​រាប់ ប្រធាន​គណៈកម្មការ​ឃុំ-សង្កាត់​រៀបចំ​ការ​បោះឆ្នោត និង​សន្តិសុខ​ការិយាល័យ​បោះឆ្នោត​ខ្លះ បាន​បណ្ដេញ​ពលរដ្ឋ និង​បិទ​ទ្វារ​របង​ការិយាល័យ​បោះឆ្នោត​មិន​ឲ្យ​ពលរដ្ឋ​ឈរ​មើល​ការ​រាប់​សន្លឹកឆ្នោត។
មន្ត្រី​នាំ​ពាក្យ គ.ជ.ប លោក ហង្ស ពុទ្ធា ប្រាប់​អាស៊ីសេរី​កាល​ពី​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី​៤ មិថុនា ថា ពលរដ្ឋ​អាច​ឈរ​មើល និង​ថត​រូប​ពី​ការ​រាប់​សន្លឹកឆ្នោត​បាន​នៅ​គ្រប់​ទីតាំង​ការិយាល័យ ដោយ​គ្មាន​ការ​រារាំង​ឡើយ លើកលែង​តែ​ចូល​ក្នុង​ការិយាល័យ​រាប់​សន្លឹកឆ្នោត។ លោក ហង្ស ពុទ្ធា ថា​ករណី​សមត្ថកិច្ច​រារាំង ឬ​ឃាត់​ពលរដ្ឋ​មិន​ឲ្យ​មើល​ការ​រាប់​សន្លឹកឆ្នោត ជា​រឿង​ខុស​ច្បាប់ ហើយ​តំណាង​គណបក្ស​នយោបាយ​អាច​ដាក់​ពាក្យ​ប្ដឹង​ទៅ គ.ជ.ប បាន៕