កម្មករ​រោងចក្រ​៥​ធ្វើ​កូដកម្ម​មិន​ចូល​ធ្វើ​ការ​ព្រម​គ្នា
កម្មករ​កម្មការិនី​នៃ​រោងចក្រ​ចំនួន ៥ បាន​ធ្វើ​កូដកម្ម​ព្រម​គ្នា មិន​ចូល​ធ្វើការ​ទេ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២០ ខែ​មីនា។ កម្មករ​ដែល​តវ៉ា​ទាំង ៥​រោងចក្រ​នោះ សរុប​ជិត ១​ម៉ឺន​នាក់ បាន​ធ្វើ​កូដកម្ម​អូស​បន្លាយ​អស់​រយៈ​ពេល​ជា​ច្រើន​ថ្ងៃ​មក​ហើយ ដើម្បី​ទាមទារ​ឲ្យ​ថៅកែ​គោរព​លក្ខខណ្ឌ​ការងារ​តែ​គ្មាន​ដំណោះស្រាយ។
កម្មករ​រោងចក្រ​ដេរ​សំលៀកបំពាក់ ឌូ ហ៊ឺស (Dew Hirst) ជាង ១​ពាន់​នាក់ ដែល​មាន​ទីតាំង​នៅ​ភូមិ​ទួលពង្រ សង្កាត់​ចោមចៅ ខណ្ឌ​ពោធិ៍សែនជ័យ បាន​នាំ​គ្នា​ធ្វើ​កូដកម្ម​មិន​ចូល​ធ្វើការ​ចំនួន ៤​ថ្ងៃ​ជាប់​គ្នា​មក​ហើយ។
កម្មករ​ផ្នែក​ជួសជុល​ម៉ាស៊ីន​ម្នាក់​ក្នុង​ចំណោម​អ្នក​តវ៉ា ថ្លែង​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២០ មីនា ថា មូលហេតុ​ដែល​នាំ​ឲ្យ​ពួកគាត់​ធ្វើ​កូដកម្ម​នេះ គឺ​កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​១ ខែ​មីនា អាហារ​ថ្ងៃ​ត្រង់​ដែល​ខាង​រោងចក្រ​ផ្ដល់​ឲ្យ​ពួកគេ​ទទួល​ទាន​នោះ គឺ​គ្មាន​អនាម័យ​នាំ​ឲ្យ​កម្មករ​ខ្លះ​ហូប​ទៅ​ពុល​សន្លប់ និង​ខ្យល់​មាន​អាការៈ​ចង់​ក្អួត ដែល​ធ្វើ​ឲ្យ​ពួកគេ​ធ្វើការ​មិន​កើត។
បុរស​ដដែល​បន្ត​ថា ពេល​នោះ​ថៅកែ​ក្រុមហ៊ុន​បាន​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​កម្មករ​ឈប់​សម្រាក ហើយ​ថា​នឹង​មិន​កាត់​លុយ​ពី​កម្មករ​ចំនួន ២​ម៉ោង​ដែល​បាន​ឈប់​សម្រាក​នោះ​ទេ ប៉ុន្តែ​ក្រោយ​មក​បែរ​ជា​ចេញ​បញ្ជី​កាត់​លុយ​កម្មករ​ចំនួន ២​ម៉ោង និង​ដាច់​ប្រាក់​រង្វាន់​ថែម​ទៀត។ លោក​ថា កម្មករ​បាន​ធ្វើ​កូដកម្ម​តវ៉ា​ជា​បន្ត​តែ​គ្មាន​ដំណោះស្រាយ​ពី​ថៅកែ​រោងចក្រ​ទេ ហើយ​ថៅកែ​បែរ​ជា​ប្ដូរ​ទៅ​កាត់​លុយ​បំណាច់​ឆ្នាំ​វិញ ដែល​ដំណោះស្រាយ​នេះ​ពួកគាត់​មិន​អាច​ទទួល​យក​បាន។
ចំណែក​កម្មករ​នៅ​រោងចក្រ​ផលិត​កេស ឡាំង​ក្រដាស ឈ្មោះ ហាត់ថា ផាកាធីង (Harta Parkating) ដែល​ស្ថិត​នៅ​ភូមិ​កន្ទោក សង្កាត់​ចោមចៅ ខណ្ឌ​ពោធិ៍សែនជ័យ ដែរ មាន​កម្មករ​ជិត ២០០​នាក់ បាន​ធ្វើ​កូដកម្ម​ជាង ១​ខែ​មក​ហើយ ទាមទារ​ឲ្យ​ថៅកែ​ផ្ដល់​ប្រាក់​អតីតភាព​ការងារ​ឲ្យ​ពួកគេ។
នាយក​ផ្នែក​ផលិតកម្ម លោក ស៊ន បូរ៉ា បាន​ធ្វើ​កូដកម្ម​មិន​ចូល​ធ្វើការ​ថ្លែង​ថា មូលហេតុ​ដែល​នាំ​ឲ្យ​ពួកគាត់​តវ៉ា​គឺ​កាល​ពី​ឆ្នាំ​២០១២ រោងចក្រ​នេះ​បាន​ផ្លាស់ប្ដូរ​ថៅកែ​ពី​ជនជាតិ​ម៉ាឡេស៊ី ទៅ​ថៅកែ​ជនជាតិ​ជប៉ុន។ ចាប់​ពី​នោះ​មក ថៅកែ​ជប៉ុន បាន​ទាមទារ​ឲ្យ​កម្មករ​ធ្វើការ​តាម​តម្រូវ​ការ​នឹង​ស្តង់ដារ​របស់​ជប៉ុន ដែល​កម្មករ​មិន​មាន​សមត្ថភាព​ធ្វើ។ បញ្ហា​នេះ​នាំ​ឲ្យ​កម្មករ​តវ៉ា ហើយ​ថៅកែ​ប្រើ​វិធី​រើស​កម្មករ​ថ្មី និង​បន្ថែម​ការងារ​ឲ្យ​កម្មករ​ចាស់​ធ្វើការ​ដែល​នាំ​ឲ្យ​ពួកគាត់​ទ្រាំ​មិន​បាន។ លោក​ថា នៅ​ពេល​នេះ កម្មករ​ចាស់ៗ​ដែល​បាន​ធ្វើការ​ចាប់​ពី ៧​ឆ្នាំ ទៅ ១០​ឆ្នាំ បាន​ធ្វើ​កូដកម្ម​ទាមទារ​ប្រាក់​អតីតភាព​ការងារ​ពី​ថៅកែ​រោងចក្រ ប៉ុន្តែ​នៅ​មាន​ភាព​មិន​ត្រូវ​រ៉ូវ​គ្នា បើ​ទោះ​ជា​មាន​អន្តរាគមន៍​ពី​មន្ត្រី​ស្ថាប័ន​ពាក់ព័ន្ធ​ក៏​ដោយ។
ទាក់ទង​ទៅ​នឹង​ការ​ធ្វើ​កូដកម្ម​នេះ​ដែរ នៅ​ឯ​ខេត្ត​កំពង់ស្ពឺ កម្មករ​រោងចក្រ​ផលិត​ស្បែកជើង វីង ស្ដារ ស៊ូ (Wing Star Shoes) ជាង ៦​ពាន់​នាក់ ក្នុង​ភូមិ​អង្គ​សុគន្ធា ឃុំ​មហា​ឫស្សី ស្រុក​គងពិសី អះអាង​ថា ពួកគេ​នឹង​បន្ត​ធ្វើ​កូដកម្ម​ទៀត ដោយសារ​ការ​ចរចា​រក​ដំណោះស្រាយ​ចាប់​តាំង​ពី​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​២០ មីនា រហូត​ដល់​រសៀល​ថ្ងៃ​ដដែល។
តំណាង​កម្មករ​រោងចក្រ វីង ស្ដារ ស៊ូ កញ្ញា បិន ស្រីមុំ បាន​ថ្លែង​ថា ការ​ចរចា​រវាង​ភាគី​តំណាង​រោងចក្រ តំណាង​កម្មករ និង​មន្ត្រី​មន្ទីរ​ការងារ ក្រសួង​ការងារ និង​សហជីព ពុំ​មាន​ដំណោះស្រាយ​អ្វី​នោះ​ទេ។ កញ្ញា​ថា កម្មករ​ស្នើ​សុំ​បន្ថែម​លុយ​ថ្លៃ​ធ្វើ​ដំណើរ ២​ដុល្លារ និង​លុយ​ថ្លៃ​បាយ ២​ដុល្លារ​លើ​លុយ​ដែល​មាន​ស្រាប់ ១០​ដុល្លារ​ក្នុង​មួយ​ខែ ក៏​ត្រូវ​ភាគី​ថៅកែ​មិន​យល់​ព្រម​ដែរ។
ទន្ទឹម​នឹង​គ្នា​នេះ​ដែរ កម្មករ​នៅ​រោងចក្រ​ចំនួន​ពីរ​ទៀត គឺ​រោងចក្រ កាល់លីស្តូ អឺភើរៀល (Callito Apparel) និង​រោងចក្រ មូន អឺភើរៀល (Moon Apparel) ក្នុង​ខណ្ឌ​ពោធិសែនជ័យ ក៏​កំពុង​ធ្វើ​កូដកម្ម​ទាមទារ​ឲ្យ​ថៅកែ​រោងចក្រ​ទទួល​យក​ថ្នាក់​ដឹកនាំ​សហជីព និង​កម្មករ​ចំនួន ៥​នាក់ ឲ្យ​ចូល​ធ្វើការ​វិញ និង​ផ្ដល់​ប្រាក់​អត្ថប្រយោជន៍​ផ្សេងៗ​ជូន​កម្មករ តែ​ពុំ​មាន​ការ​ឆ្លើយតប​ពី​ថៅកែ​រោងចក្រ​នៅ​ឡើយ។
សហជីព​អន្តរជាតិ​នឹង​ធ្វើ​សន្និសីទ​ព័ត៌មាន​អំពី​កង្វល់​របស់​កម្មករ​នៅ​ថ្ងៃ​២១ មីនា
សហជីព​អន្តរជាតិ(ITUC)និង​សមាជិក​តំបន់​អាស៊ី​ប៉ាស៊ីហ្វិក រួម​ទាំង​សហជីព​កម្ពុជា មួយ​ចំនួន នឹង​ធ្វើ​សន្និសីទ​សារព័ត៌មាន​មួយ នៅ​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី​២១ មីនា នា​សណ្ឋាគារ​សាន់វ៉េ (Sunway) រាជធានី​ភ្នំពេញ ដើម្បី​បង្ហាញ​អំពី​កង្វល់​របស់​កម្មករ​ដល់​រដ្ឋាភិបាល​និង​និយោជក​នៅ​កម្ពុជា ដើម្បី​ឲ្យ​ជួយ​ដោះ​ស្រាយ។
សហភាព​សហព័ន្ធ​សហជីព​ជាតិ​កម្ពុជា លោក ជួន មុំថុល បញ្ជាក់​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២០ មីនា ថា លោក​មិន​មាន​អ្វី​លើក​ឡើង​ក្នុង​សន្និសីទ​សារព័ត៌មាន​នោះ​ទេ ព្រោះ​លោក​យល់​ថា សេរីភាព​កម្មករ​នៅ​កម្ពុជា បាន​ប្រសើរ​ច្រើន​ហើយ ដូចជា​សព្វថ្ងៃ​ នៅ​កម្ពុជា មាន​សហជីព​កម្មករ​ដល់​ទៅ​៤ ក្នុង​រោងចក្រ១។
ទោះ​យ៉ាង​ណា សេចក្ដី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​សហភាព​ការងារ​កម្ពុជា ចុះ​ថ្ងៃ​ទី​២០ មីនា ប្រកាស​ថា សហជីព​កម្មករ​នានា នឹង​លើក​ឡើង​អំពី​បញ្ហា​រំលោភ​សិទ្ធិ​ការងារ​កម្មករ សេរីភាព​សហជីព​សមាគម និង​ការ​ដំឡើង​ប្រាក់​ឈ្នួល​សម្រាប់​កម្មករ​និង​និយោជិក​ជាដើម៕