សាលារាជធានីភ្នំពេញ នឹងមិនអនុញ្ញាតឲ្យអង្គការសមាគមខ្មែរកម្ពុជាក្រោម ប្រារព្ធខួបលើកទី៦៥ ថ្ងៃបាត់បង់ទឹកដីកម្ពុជាក្រោម នៅថ្ងៃទី៤ ខែមិថុនា នៅវត្តសាមគ្គីរង្សី ក្នុងសង្កាត់ស្ទឹងមានជ័យ ឡើយ។ ការមិនអនុញ្ញាតនេះ ធ្វើឡើងបើទោះបីជាអង្គការសមាគមខ្មែរកម្ពុជាក្រោម បានសម្រេចឈប់ស្នើសុំយកទីធ្លាសួនច្បារនៅមុខវត្តបទុមវតី ដើម្បីធ្វើជាកន្លែងប្រារព្ធពិធីហើយក៏ដោយ។
អ្នកនាំពាក្យសាលារាជធានីភ្នំពេញ លោក ឡុង ឌីម៉ង់ ឲ្យដឹងនៅថ្ងៃទី៣០ ខែឧសភា ថា អាជ្ញាធររាជធានីភ្នំពេញ មិនអាចអនុញ្ញាតឲ្យអង្គការសមាគមខ្មែរកម្ពុជាក្រោម ប្រារព្ធពិធីបុណ្យបាត់បង់ទឹកដី នៅវត្តសាមគ្គីរង្សី បានឡើយ ដោយលោកអះអាងថា សព្វថ្ងៃវត្តនេះកំពុងមានប្រជាពលរដ្ឋទាមទារដីធ្លីមកពីខេត្តក្រចេះ កំពុងស្នាក់នៅ។
លោក ឡុង ឌីម៉ង់៖ «យើងបានសម្រេចថា យើងនឹងមិនអនុញ្ញាតឲ្យធ្វើការជួបជុំគ្នា ធ្វើនៅវត្តសាមគ្គីរង្សី ហ្នឹងទេ ដោយសារមកពីយើងបានដឹងស្រាប់ហើយថា រាល់ថ្ងៃនេះនៅវត្តសាមគ្គីរង្សី កំពុងតែមានបញ្ហាខ្លះ ដោយសារតែមានបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋមកពីខេត្តក្រចេះ គាត់កំពុងស្នាក់នៅហ្នឹង ទាមទារអីណារបស់គាត់ហ្នឹង អ៊ីចឹងទេ យើងមិនអនុញ្ញាតឲ្យធ្វើស្អីជាន់គ្នាដូចអ៊ីចឹងទេ»។
ទោះជាយ៉ាងក៏ដោយ អ្នកនាំពាក្យរូបនេះថ្លែងថា សាលារាជធានីភ្នំពេញ នឹងអនុញ្ញាតឲ្យអង្គការសមាគមខ្មែរកម្ពុជាក្រោម រៀបចំពិធីបុណ្យបាត់បង់ទឹកដីនេះនៅតាមទីស្នាក់ការរបស់អង្គការសមាគមរៀងៗខ្លួនវិញ។
កាលពីថ្ងៃទី៥ ខែឧសភា អង្គការសមាគមខ្មែរកម្ពុជាក្រោម បានស្នើសុំសាលារាជធានីភ្នំពេញ ធ្វើពិធីរំលឹកខួបប្រវត្តិសាស្ត្រនេះនៅទីធ្លាសួនច្បារមុខវត្តបទុមវតី ប៉ុន្តែពុំឃើញមានការឆ្លើយតបអ្វីឡើយ ទើបកាលពីពេលថ្មីៗនេះ ពួកគេបានសម្រេចចិត្តស្នើសុំទៅសាលារាជធានីភ្នំពេញ ធ្វើពិធីនេះនៅវត្តសាមគ្គីរង្សី វិញម្តង។
ប្រធានសហគមន៍ខ្មែរកម្ពុជាក្រោម លោក ថាច់ សេដ្ឋា មានប្រសាសន៍ថា ការដែលលោកស្នើសុំទៅអាជ្ញាធររាជធានីភ្នំពេញ ធ្វើការជួបជុំនៅវត្តសាមគ្គីរង្សី វិញនោះ ដោយសារលោកយល់ឃើញថា អាជ្ញាធរមានការយឺតយ៉ាវខ្លាំងពេកក្នុងការឆ្លើយតបទៅនឹងសំណើរបស់ពួកលោក ដែលករណីនេះលោកថា អាចនឹងធ្វើឲ្យខ្មែរក្រោមមានការពិបាកក្នុងការរៀបចំ។ ហើយមួយវិញទៀត លោកហាក់ពុំមានសង្ឃឹមថា អាជ្ញាធរនឹងអនុញ្ញាតឲ្យខ្មែរក្រោមប្រារព្ធពិធីនៅមុខវត្តបទុមវតី ឡើយ។ លោក ថាច់ សេដ្ឋា ចាត់ទុកការហាមឃាត់របស់អាជ្ញាធរកម្ពុជា នេះ ថាជាការរំលោភសិទ្ធិមនុស្ស និងជាការប៉ុនប៉ងលុបបំបាត់ថ្ងៃប្រវត្តិសាស្ត្រនេះតែម្តង។
លោក ថាច់ សេដ្ឋា៖ «ថ្ងៃ ៤ មិថុនា វាហាក់ដូចជាថ្ងៃសត្រូវរបស់យួនផងដែរ យើងរំលឹកថ្ងៃ៤ មិថុនា ហ្នឹង យួនតែងតែមានការបន្ទច់បង្អាក់មិនចង់ឲ្យយើងមានទាល់តែសោះ។ ហើយឥឡូវហ្នឹង រដ្ឋាភិបាលខ្មែរបែរជាធ្វើដូចអ្វីដែលយួនមានបំណងលុបបំបាត់ មិនឲ្យយើងរំលឹកដល់ថ្ងៃនៃការបាត់បង់ទឹកដីរបស់យើង ថ្ងៃដែលជាអនុស្សាវរីយ៍ដ៏ឈឺចាប់របស់ខ្មែរ។ អ៊ីចឹងយើងជាកូនខ្មែរ យើងមិនអាចដកថយទេនូវអ្វីដែលជាប្រវត្តិសាស្ត្ររបស់ជាតិយើង ត្រូវតែជម្នះធ្វើឲ្យបានជាដាច់ខាត»។
លោក ថាច់ សេដ្ឋា ឲ្យដឹងថា អង្គការសមាគមខ្មែរកម្ពុជាក្រោម នឹងជួបប្រជុំគ្នាក្នុងពេលដ៏ខ្លីខាងមុខ ដើម្បីសម្រេចថា តើនឹងត្រូវរៀបចំពិធីរំលឹកខួបនេះនៅទីកន្លែងណាឲ្យពិតប្រាកដ? ទោះយ៉ាងណា លោកថា ខ្មែរក្រោមនៅតែចង់ប្រារព្ធពិធីនេះនៅវត្តសាមគ្គីរង្សី ដដែល។
តាមគម្រោង ពិធីបុណ្យនេះនឹងមានព្រះសង្ឃប្រមាណ ២ពាន់អង្គចូលរួម ហើយវេទិកាសាធារណៈស្ដីពីបញ្ហាខ្មែរក្រោម អាចនឹងត្រូវរៀបចំឡើងក្នុងថ្ងៃដដែលនោះផងដែរ។ កន្លងមក អតីតព្រះមហាវីរក្សត្រ សម្ដេចព្រះ នរោត្តម សីហនុ និងសម្ដេចព្រះបរមនាថ នរោត្តម សីហមុនី ព្រះអង្គតែងបញ្ជូនព្រះរាជតំណាងរបស់ព្រះអង្គ ឲ្យចូលរួមជាអធិបតី។ ក្រៅពីនោះ ព្រះអង្គក៏បានប្រទានថវិកាមួយចំនួនជារៀងរាល់ឆ្នាំ ដើម្បីរៀបចំពិធីជាប្រវត្តិសាស្ត្រមួយនេះដែរ។ ចំណែកតំណាងគណបក្សនយោបាយដែលមានអាសនៈក្នុងរដ្ឋសភា ក៏តែងត្រូវបានអញ្ជើញចូលរួមដែរ ប៉ុន្តែគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា ពុំដែលបញ្ជូនតំណាងរាស្ត្ររបស់ខ្លួនទៅចូលរួមម្តងណាឡើយ៕