មន្ត្រីអូស្ត្រាលីអះអាងថា ជនភៀសខ្លួនដែលរស់នៅប្រទេសតំបន់កោះ ណូរូ (Nauru) នៃសមុទ្រប៉ាស៊ីហ្វិក អាចមកតាំងទីលំនៅ នៅកម្ពុជាបានហើយ។
រដ្ឋមន្ត្រីអន្តោប្រវេសន៍ អូស្ត្រាលី លោក ស្កុត ម័រីសុន (Scott Morrison) ត្រូវបានទីភ្នាក់ងារសារព័ត៌មានអាមេរិក អេ ភី (AP) ស្រង់សម្ដីចុះផ្សាយ នៅថ្ងៃទី២២ ឧសភា ថា ក្រុមជនភៀសខ្លួននៃប្រទេសតំបន់កោះ ណូរូ (Nauru) មុនគេ អាចត្រូវបានបញ្ជូនមកតាំងទីលំនៅ នៅកម្ពុជាបាន តាមរយៈកិច្ចព្រមព្រៀង នៃប្រទេសទាំងពីរ កម្ពុជា-អូស្ត្រាលី។
ទោះយ៉ាងណា លោក ស្កុត ម័រីសុន មិនបានបញ្ជាក់ថា តើកិច្ចព្រមព្រៀងប្រគល់និងទទួលជនភៀសខ្លួន រវាងអូស្ត្រាលី និងកម្ពុជា នឹងសម្រេចនៅពេលណាទេ។
សព្វថ្ងៃ អូស្ត្រាលី បានបង់ប្រាក់ឲ្យប្រទេសមួយចំនួនដូចជា៖ ណូរូ (Nauru) ប៉ាពូញូវហ្គីនី (Papua New Guinea) សម្រាប់ថ្លៃបោះជុំរុំជនភៀសខ្លួនទាំងនោះ។
កាលពីខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០១៤ ភាគីអូស្ត្រាលីបានសុំឲ្យកម្ពុជា ជួយទទួលជនភៀសខ្លួន មកពីប្រទេសនានា ដែលបានភៀសខ្លួនតាមសមុទ្រទៅអូស្ត្រាលី តែមកទល់ពេលនេះ ភាគីកម្ពុជានៅមិនទាន់សម្រេចចិត្តថា តើត្រូវទទួលជនភៀសទាំងនោះ តាមសំណើរបស់ភាគីអូស្ត្រាលី នៅឡើយទេ។
សំណើបញ្ជូនជនភៀសខ្លួនរបស់ភាគីអូស្ត្រាលី មកតាំងលំនៅ នៅកម្ពុជានេះ ត្រូវបានសង្គមស៊ីវិលរិះគន់ថា ជារឿងមិនអាចទទួលយកបាន ដោយសំអាងថា កម្ពុជាជាប្រទេសក្រីក្រ មានការរំលោភសិទ្ធិមនុស្សធ្ងន់ធ្ងរនៅឡើយ។ ម្យ៉ាងវិញទៀត សង្គមស៊ីវិលបានមន្ទិលថា កិច្ចព្រមព្រៀងប្រគល់និងទទួលជនភៀសខ្លួននេះ នៃភាគីទាំងពីរ អាចបង្កប់ទៅដោយអំពើពុករលួយទៀតផង៕