សហជីព​កម្មករ​ព្រមាន​ហែ​ក្បួន​បាតុកម្ម​ធំ​នៅ​ថ្ងៃ​១ ឧសភា
សហព័ន្ធ​សហជីព​កម្មករ​ព្រមាន​ថា នឹង​ធ្វើ​បាតុកម្ម​ហែ​ក្បួន​ធំ​មួយ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១ ខែ​ឧសភា ខាង​មុខ ដែល​ជា​ទិវា​ពលកម្ម​អន្តរជាតិ ប្រសិន​បើ​គ្រប់​ភាគី​ពាក់​ព័ន្ធ​នៅ​តែ​ព្រងើយ​កន្តើយ​មិន​ព្រម​ដោះលែង​សកម្មជន​សិទ្ធិ​មនុស្ស និង​កម្មករ​ដែល​កំពុង​ជាប់​ឃុំ​នៅ​ពន្ធនាគារ​ត្រពាំងផ្លុង។
ការ​សម្រេច​នេះ គឺ​បន្ទាប់​ពី​ក្រុម​សហព័ន្ធ​សហជីព​ចំនួន ១២ បាន​ជួប​ប្រជុំ​គ្នា​នៅ​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី​២៥ ខែ​មីនា ស្វែង​រក​មធ្យោបាយ​សមស្រប ដើម្បី​តស៊ូ​មតិ​អោយ​មាន​ការ​ដោះលែង​មនុស្ស ២១​នាក់ ដែល​ក្រុម​សហជីព​ចាត់​ទុក​ថា ត្រូវ​ជាប់​ឃុំ​ព្រោះ​តែ​ទាមទារ​អត្ថប្រយោជន៍​ដល់​កម្មករ។
ក្រុម​សហព័ន្ធ​សហ​ជីព​រំពឹង​ថា នឹង​មាន​កម្មករ​ប្រមាណ ១​ម៉ឺន​​នាក់ ចូល​រួម​ការ​ហែ​ក្បួន​ដើម្បី​ទាមទារ​អោយ​ដោះលែង​អ្នក​ជាប់​ឃុំ​ទាំង ២១​នាក់ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១ ខែ​ឧសភា។
ប្រធាន​សហភាព​ការងារ​កម្ពុជា លោក អាត់ ធន់ មាន​ប្រសាសន៍​នៅ​ក្រោយ​កិច្ចប្រជុំ​របស់​តំណាង​សហព័ន្ធ​សហជីព​ថា ក្រុម​សហជីព​បាន​យល់​ឃើញ​ដូចៗ​គ្នា​ថា អ្នក​ទាំង ២១​នាក់ បាន​ចូលរួម​តស៊ូ​មតិ​ដើម្បី​អត្ថប្រយោជន៍​កម្មករ​ដែល​ទាមទារ​ដំឡើង​ប្រាក់​ខែ ១៦០​ដុល្លារ។
លោក អត់ ធន់ បន្ត​ថា គម្រោង​ហែ​ក្បួន​នោះ​គឺ​ជា​យុទ្ធនាការ​ក្នុង​ស្រុក ស្រប​ពេល​ដែល​សហព័ន្ធ​សហជីព​អន្តរជាតិ​ធំៗ​មួយ​ចំនួន​ក៏​កំពុង​ធ្វើ​យុទ្ធនាការ​រក​អន្តរាគមន៍​ពី​ក្រុមហ៊ុន​បញ្ជា​ទិញ​នៅ​ក្រៅ​ប្រទេស៖ «យើង​ធ្វើ​យ៉ាង​ណា​យើង​ចង់​អោយ​មាន​ការ​ដោះលែង យើង​ចង់​អោយ​មាន​ការ​ដំឡើង​ប្រាក់​ឈ្នួល ប៉ុន្តែ​យើង​ដឹង​ក្រៅ​ផ្លូវការ​ថា ខាង​ក្រុមហ៊ុន ឬ​ខាង​រដ្ឋាភិបាល មិន​ចង់​ពិភាក្សា​ក្នុង​ឆ្នាំ​ហ្នឹង​ទេ។ ប៉ុន្តែ​ទោះ​បី​យ៉ាង​ណា បញ្ហា​មួយ​សំខាន់​ហ្នឹង គឺ​អ្នក​បញ្ជា​ទិញ គឺ​គាត់​មាន​ការ​រារែក​មិន​ចង់​ទិញ​ពី​ស្រុក​ខ្មែរ ប្រសិន​បើ​រដ្ឋាភិបាល​មិន​ដោះស្រាយ​រឿង​​បាញ់​សម្លាប់ រឿង​ចាប់ខ្លួន និង​បញ្ហា​ប្រាក់​បៀវត្សរ៍ ព្រោះ​ជា​ទូទៅ​វាផ្ទុយ​ទៅ​ហ្នឹង​គោលការណ៍​ទីផ្សារ។ មិន​មែន​កម្មករ​តវ៉ា​គេ​ពិចារណា ប៉ុន្តែ​ប្រសិន​បើ​ក្រុមហ៊ុន និង​រដ្ឋបាល​មិន​ដោះ​ស្រាយ​គេ​នឹង​ពិចារណា នេះ​បើ​តាម​សហជីព​បរទេស​គេប្រាប់​យើង»
កាល​ពី​សប្ដាហ៍​មុន​សហព័ន្ធ​អន្តរជាតិ​មក​ពី ១៥​ប្រទេស បាន​ជួប​ប្រជុំ​គ្នា​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ នឹង​បាន​រួម​គ្នា ស្នើ​អោយ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ពិចារណា​ដំឡើង​ប្រាក់​ខែ​គោល​កម្មករ និង​ដោះ​លែង​អ្នក​ជាប់​ឃុំ​ទាំង ២១​នាក់ អោយ​មាន​សេរីភាព ដោយ​ពុំ​មាន​លក្ខខណ្ឌ។
កាល​ពី​ពេល​ថ្មីៗ​នេះ​ដែរ ក្រុម​អ្នក​បញ្ជា​ទិញ​ក៏​ស្នើ​អោយ​រដ្ឋាភិបាល​ពិចារណា​ដោះស្រាយ​ប្រាក់​ឈ្នួល​គោល និង​ដោះលែង​អ្នក​ទាំង ២១​នាក់​នោះ​ដែរ។
ឆ្លើយ​តប​បញ្ហា​នេះ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ការងារ​និង​បណ្ដុះ​បណ្ដាល​វិជ្ជាជីវៈ លោក អ៊ិត សំហេង មាន​ប្រសាសន៍​ថា រដ្ឋាភិបាល​កំពុង​ពិភាក្សា​ជាមួយ​អង្គការ​អន្តរជាតិ​ខាង​ការងារ ហៅ​កាត់​ថា អាយឡូ (ILO) ពាក់​ព័ន្ធ​នឹង​កម្រិត​ប្រាក់ខែ​សមរម្យ​សម្រាប់​កម្មករ។ ចំណែក​បញ្ហា​អ្នក​ជាប់​ឃុំ​ទាំង ២១​នាក់ គឺ​ពុំ​មែន​ជា​ដែន​សមត្ថកិច្ច​របស់​ក្រសួង​ការងារ​ឡើយ។
លោក អ៊ិត សំហេង៖ «ឥឡូវ​នេះ​គឺ​យើង​បាន​ឆ្លើយឆ្លង​គ្នា ហើយ​អាយឡូ បាន​ផ្ញើ​គម្រោង​មក​ហើយ ក្រសួង​កំពុង​ពិនិត្យ​គម្រោង​របស់​អាយឡូ នៅ​ពេល​ដែល​​ពិនិត្យ​ហើយ គឺ​ឈាន​ទៅ​ដល់​ការ​ព្រមព្រៀង​គ្នា ហើយ​យើង​នឹង​បន្ត​លើ​យន្តការ​សិក្សា​បញ្ហា​ប្រាក់​ឈ្នួល​នេះ។ មាន​បញ្ហា​មួយ​ចំនួន​ទាក់​ទង​ការ​ស្នើ​សុំ​​សម្រួល​អ្នក​ទាំង ២១​នាក់។ ហើយ​យើង​ក៏​បានប្រាប់​ទៅ​អ្នក​បញ្ជាទិញ​ដែរ​ថា បញ្ហា​នេះ​គឺ​ជា​យន្តការ​របស់​តុលាការ ហើយ​យើង​នឹង​ខិតខំ​ធ្វើ​យ៉ាង​ម៉េច​អោយ​វា​មាន​យុត្តិធម៌​ក្នុង​ការ​ដោះស្រាយ​ក្តី»
ទោះ​យ៉ាង​ណា​ក្រុម​សហជីព​លើក​ឡើង​ថា ប្រសិន​បើ​រដ្ឋាភិបាល​មាន​បំណង​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ទាំង​នេះ គឺ​ពិត​ជា​អាច​ធ្វើ​បាន​មិន​ថា ដោះ​លែង​អ្នក​ជាប់​ឃុំ​ទាំង ២១​នាក់ ឬ​ការ​ដំឡើង​ប្រាក់​ខែគោល​កម្មករ​ឡើយ។
សាលា​ឧទ្ធរណ៍​កាល​ពី​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី​២៤ ខែ​មីនា បាន​សម្រេច​ច្រាន​ចោល​សំណើ​សុំ​នៅ​ក្រៅ​ឃុំ​របស់​លោក វន់ ពៅ ស្រប​ពេល​ដែល​អ្នក ២០​នាក់​ផ្សេង​ទៀត បន្ត​ឋិត​នៅ​ក្នុង​ឃុំ​នៅ​ពន្ធនាគារ​ត្រពាំងផ្លុង ដែរ​នោះ។ លោក វន់ ពៅ សកម្មជន​សិទ្ធិ​មនុស្ស និង​កម្មករ​ចំនួន ២២​នាក់​ទៀត ត្រូវ​ចាប់​ឃុំ​ខ្លួន​កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​២ និង​ទី​៣ ខែ​មករា នៅ​ពេល​ពួកគេ​ចូល​រួម​កម្មករ​ដែល​ធ្វើ​បាតុកម្ម​ទាមទារ​ដំឡើង​ប្រាក់​ខែ​អោយ​ដល់ ១៦០​ដុល្លារ ប៉ុន្តែ​ក្រោយ​មក​មាន​ការ​ដោះលែង ២​នាក់ ឲ្យ​នៅ​ក្រៅ​ឃុំ​បណ្ដោះអាសន្ន៕