កងកម្លាំង​ជួរ​មុខ​ប្រាសាទ​ព្រះវិហារ​ទទួល​បាន​ទឹក​ប្រើប្រាស់​ឡើង​វិញ
បន្ទាប់​ពី​កងកម្លាំង​ចម្រុះ​ប្រចាំការ​នៅ​តាម​ខ្សែ​ត្រៀម​ការពារ​ព្រំដែន​មុខ​ប្រាសាទ​ព្រះវិហារ បាន​ត្អូញត្អែរ​ពី​កង្វះខាត​ទឹក​ប្រើ​ប្រាស់​​ប្រចាំ​ថ្ងៃ និង​មាន​ប្រតិកម្ម​ខ្លាំងៗ​ពី​មន្ត្រី​ជាន់​ខ្ពស់​រាជរដ្ឋាភិបាល បន្ទាប់​ពី​ការ​ចុះ​ផ្សាយ​ព័ត៌មាន​នេះ​រួច​មក បច្ចុប្បន្ន​​កងកម្លាំង​ជួរ​មុខ​ប្រាសាទ​បាន​អះអាង​ថា ពួក​​គេ​ទទួល​បាន​ទឹក​ប្រើប្រាស់​​​គ្រប់​គ្រាន់​ឡើង​វិញ​ហើយ។
ប៊ីដុង​របស់​កងទ័ព​ឈរ​ជើង​នៅ​លើ​កំពូល​ភ្នំ​ព្រះវិហារ ដាក់​ត្រង​ទឹក​ដែល​បង្ហូរ​ចេញ​ពី​អាង​តាម​ទុយោ​តូច​មួយ កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី១៥ ខែ​កុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០១៣។
ប៊ីដុង​របស់​កងទ័ព​ឈរ​ជើង​នៅ​លើ​កំពូល​ភ្នំ​ព្រះវិហារ ដាក់​ត្រង​ទឹក​ដែល​បង្ហូរ​ចេញ​ពី​អាង​តាម​ទុយោ​តូច​មួយ កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី១៥ ខែ​កុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០១៣។ (RFA/Uon Chhin)
កងកម្លាំង​នគរបាល និង​កងទ័ព​ប្រចាំ​ការ​នៅ​លើ​ភ្នំ ឬ​ខ្សែ​ត្រៀម​ជួរ​មុខ​តំបន់​ប្រាសាទ​ព្រះវិហារ មាន​​អារម្មណ៍​រីករាយ​នៅ​គ្រា​ពួកគេ​ទទួល​បាន​ទឹក​ប្រើប្រាស់​គ្រប់​ចំនួន​តាម​តម្រូវ​ការ​ឡើង​វិញ។
កង​កម្លាំង​ចំរុះ​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ប៉ុន្មាន​ខែ​ចុង​ក្រោយ​នេះ ការ​ផ្គត់ផ្គង់​ទឹក​នៅ​តាម​គោលដៅ​មួយ​ចំនួន​មិន​បាន​គ្រប់​ចំនួន​ទេ សូម្បី​ទឹក​ដាំ​បាយ ឬ​ទឹក​សំរាប់​ទទួល​ទាន​ប្រចាំ​ថ្ងៃ​ស្ទើរ​មិន​គ្រប់​ផង កុំ​ថា​ឡើយ​ទឹក​ងូត។ លោក​អះអាង​ថា កង្វះ​ខាត​ទឹក​នេះ បណ្តាល​មក​ពី​ម៉ាស៊ីន​បូម​ទឹក​ខូច ហើយ​ការ​ជួសជុល​យឺតយ៉ាវ ទើប​ការ​បូម​ទឹក​ចែក​ចាយ​ទៅ​តាម​គោលដៅ ត្រូវ​រាំង​ស្ទះ​ពី ៣ ទៅ ៤​ថ្ងៃ ឬ​ក៏​ច្រើន​ជាង​នេះ។ ប៉ុន្តែ​បច្ចុប្បន្ន បញ្ហា​ទឹក​សំរាប់​ចំអិន​​​​​អាហារ ឬ​ទទួល​ទាន​លែង​ចោទ​ជា​បញ្ហា​ទៀត​ហើយ ដោយហេតុ​ថា​ ម៉ាស៊ីន​បូម​ទឹក​បាន​បូម​ចែក​ចាយ​ទៀង​ទាត់​តាម​គោល​ដៅ​ក្នុង​រយៈពេល ២​ថ្ងៃ​ម្តង។
មិន​ថា​តែ​កម្លាំង​ប្រចាំការ​នៅ​ចង្កេះ​ភ្នំ​តាម​ជណ្តើរ​បុរាណ​ទេ ដែល​រីករាយ​មាន​ទឹក​ប្រើប្រាស់​​​ សូម្បី​កម្លាំង​​ចម្រុះ​ប្រចាំ​ការ​ថែរក្សា​ប្រាសាទ​ព្រះវិហារ​លើ​កំពូល​ភ្នំ ក៏​រីករាយ​មាន​ទឹក​ប្រើប្រាស់​គ្រប់​គ្រាន់​ដូច​គ្នា​ដែរ។ ពួកគេ​បាន​​​ថ្លែង​ក្នុង​លក្ខខណ្ឌ​មិន​ឲ្យ​​បញ្ចេញ​ឈ្មោះ និង​សំឡេង ព្រោះ​ខ្លាច​ថ្នាក់​លើ​ស្តី​បន្ទោស ឲ្យ​ដឹង​ថា ទឹក​សំរាប់​ចំអិន​​អាហារ និង​ទឹក​ទទួល​ទាន​ត្រូវ​បាន​ផ្នែក​ពាក់ព័ន្ធ​ចែក​ចាយ​តាម​គោលដៅ​​បាន​គ្រប់​ចំនួន​ឡើង​​​វិញ​​ហើយ។ ការ​ចែក​ចាយ​ទឹក​នេះ ធ្វើ​តាម​រយៈ​ម៉ាស៊ីន​បូម​ទឹក​ក្នុង​រយៈ​ពេល ២​ថ្ងៃ​បូម​ម្តង និង​​​ការ​ដឹក​​ជញ្ជូន​តាម​រថយន្ត​ពី​ស្រះ​​​ជាប់​ជើង​ភ្នំ​ខាង​ក្រោម​ឡើង​ទៅ​លើ​កំពូល​ភ្នំ​ប្រាសាទ​ព្រះវិហារ​ជា​រៀង​រាល់​ថ្ងៃ។
ទាក់​ទិន​បញ្ហា​នេះ វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​១៥ ខែ​កុម្ភៈ បាន​ចាក់​ផ្សាយ​ព័ត៌មាន​ជុំវិញ​ការ​ត្អូញត្អែរ​របស់​កង​កម្លាំង​ជួរ​មុខ​ប្រាសាទ​ព្រះវិហារ ខ្វះខាត​ទឹក​ចំអិន​អាហារ ទទួល​ទាន និង​លុប​លាង​ខ្លួន។ការ​ចុះ​ផ្សាយ​នេះ ត្រូវ​បាន​មន្ត្រី​នាំ​ពាក្យ​ក្រសួង​មហាផ្ទៃ លោក​ ខៀវ សុភ័គ ​បញ្ចេញ​ប្រតិកម្ម​ខ្លាំងៗ ដោយ​អះអាង​ថា ការ​ចុះ​ផ្សាយ​បញ្ហា​​ខ្វះ​ទឹក​នេះ នាំ​ឲ្យ​ប៉ះពាល់​ដល់​សន្តិសុខ​ជាតិ ឬ​នាំ​ឲ្យ​សត្រូវ​មើល​ងាយ។
លោក ខៀវ សុភ័គ បាន​ថ្លែង​ដូច្នេះ៖ «ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​ព័ត៌មាន​អី​ក៏ដោយ ចំពោះ​វិស័យ​ការពារ​ជាតិ​សូម​ឲ្យ​យក​​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​លើ​ផលប្រយោជន៍​ជា​ចម្បង។ និយាយ​រួម​កុំ​ហុច​ដង​ដាវ​ឲ្យ​ខ្មាំង​សត្រូវ​ឈ្លាន​ពាន។ ព័ត៌មាន​ត្រូវ​ហើយ តែ​មិន​គួរ​លើក​យក​មក​និយាយ​ទេ ព្រោះ​វា​ប៉ះពាល់​ដល់​ជាតិ។ ខ្ញុំ​សូម​បដិសេធ​ព័ត៌មាន​ដែល​វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី បាន​ផ្សាយ​ពី​ការ​អត់​ទឹក»
ទោះ​យ៉ាង​ណា លោក អ៊ូ វីរៈ ប្រធាន​មជ្ឈមណ្ឌល​សិទ្ធិ​មនុស្ស ថ្លែង​ថា បញ្ហា​កង​កម្លាំង​ខ្សែ​ត្រៀម​ជួរ​មុខ​​ប្រាសាទ​ព្រះវិហារ​ខ្វះ​ទឹក​នេះ បើ​សិន​ជា​ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វផ្សាយ​មិន​ផ្សាយ​​ឲ្យ​ថ្នាក់​លើ​ដឹង​ឮ​ទេ គឺ​កម្លាំង​​ប្រដាប់​អាវុធ​ខ្សែ​ត្រៀម​ជួរ​មុខ នឹង​នៅ​តែ​បន្ត​ខ្វះ​ទឹក ហើយ​នឹង​ជួប​បញ្ហា​ធ្ងន់ធ្ងរ​ពេល​មាន​គ្រោះអាសន្ន ឬ​សង្គ្រាម​ផ្ទុះ​ឡើង។ លោក​សង្កត់​ធ្ងន់​ថា ថ្នាក់​ដឹកនាំ​ស្ថាប័ន​ធំៗ​នៃ​រាជរដ្ឋាភិបាល គួរ​បញ្ជូន​មន្ត្រី​ឯករាជ្យ​មិន​ពុករលួយ​ចុះ​អង្កេត និង​ពិនិត្យ​លើ​ស្បៀង​អាហារ​កងកម្លាំង​ជួរ​មុខ​ឲ្យ​បាន​ដិតដល់ ​ជា​ជាង​មន្ត្រី​រដ្ឋាភិបាល​បញ្ចេញ​ប្រតិកម្ម ច្រាន​ចោល​​​ការពិត។
លោក អ៊ូ វីរៈ៖ «ជំហរ​សារព័ត៌មាន​បែប​ហ្នឹង គឺ​វា​នឹង​ជួយ​ដល់​ប្រទេស​ជាតិ​យើង ជា​ពិសេស​ក្នុង​​ការ​ការពារ​ព្រំដែន ដែល​កង​ទ័ព​យើង​នៅ​ជួរ​មុខ​មាន​ការ​ខ្វះខាត។ ហើយ​បើ​អ្នក​សារព័ត៌មាន​អត់​បាន​លើក​ឡើង​ទេ អ្នក​ធំៗ​ដែល​នៅ​តែ​ទីក្រុង​ភ្នំពេញ គឺ​មិន​បាន​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​​ដល់​ទាហាន​ថ្មើរ​ជើង​ដែល​នៅ​ជួរ​មុខ​ប្រឈម​ភាព​គ្រោះ​ថ្នាក់​ទេ។ អ៊ីចឹង​យើង​ទាំង​អស់​គ្នា​ត្រូវ​តែ​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​ចំពោះ​ទ័ព​របស់​យើង​ដែល​កំពុង​តែ​ធ្វើ​ការ​ដើម្បី​ជាតិ។ ការ​ចូល​រួម​នេះ គឺ​ត្រូវ​មាន​ការ​ចូល​រួម​ពី​សង្គម​ស៊ីវិល ប្រជាពលរដ្ឋ និង​អ្នក​សារព័ត៌មាន។ ហើយ​ការ​ចូល​រួម​នេះ រដ្ឋាភិបាល​អត់​មាន​សិទ្ធិ​ផ្តាច់​មុខ​លើ​ប្រទេស​​កម្ពុជា ទាំង​មូល​ទេ»
កងកម្លាំង​ចម្រុះ​ជួរ​មុខ​ប្រាសាទ​ព្រះវិហារ បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា កង្វះ​ខាត​ទឹក​ប្រើប្រាស់​ប្រចាំ​ថ្ងៃ តែង​បាន​កើត​​មាន​នៅ​ចន្លោះ​ពី​ខែ​មករា ដល់​ខែ​មេសា ដែល​ជា​រដូវ​ក្តៅ​គ្មាន​ភ្លៀង​កក់​ខែ​ជា​រៀង​រាល់​ឆ្នាំ។ ប៉ុន្តែ​ខុស​ពី​នេះ បញ្ហា​ទឹក​ប្រើប្រាស់​មិន​មាន​ជា​បញ្ហា​ចោទ​ទេ។ បន្ថែម​លើ​នេះ កម្លាំង​ចំរុះ​ក៏​បាន​ទទូច​ស្នើ​ដល់​សប្បុរសជន​ទាំង​ឡាយ​ដែល​មាន​បំណង​នាំ​យក​គ្រឿង​​​ហូប​ចុក​ផ្តល់​​ជូន​​កងទ័ព​ខ្សែ​ត្រៀម​ជួរ​មុខ ត្រូវ​យក​ទៅ​ចែក​ជូន​ពួកគេ​ផ្ទាល់​ដៃ​នៅ​តាម​គោល​​​ដៅ​​​នីមួយៗ ព្រោះ​បើ​ពុំ​ដូច្នេះ​ទេ អំណោយ​របស់​សប្បុរសជន​នឹង​មិន​បាន​ដល់​ដៃ​កង​ទ័ព​ពួក​គាត់​នោះ​ទេ៕