សង្គម​ស៊ីវិល​​ថា ខ្លួន​នៅ​តែ​ប្រឹង​រក​មធ្យោបាយ​ធ្វើ​ការ​ទៀត ទោះ​រង​ការ​គាបសង្កត់​ពី​រដ្ឋាភិបាល
ក្រុម​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល​ប្ដេជ្ញា​រិះរក​មធ្យោបាយ ដើម្បី​អាច​បំពេញ​ការងារ​បន្ត​ទៀត​បើ​ទោះ​ជា​ស្ថិត​ក្រោម​ការរារាំង គាបសង្កត់​ពី​អាជ្ញាធរ​រដ្ឋាភិបាល លោក ហ៊ុន សែន ក៏ដោយ​។ ពួកគេ​នៅតែ​រំពឹង​ថា​នឹង​មាន​ការ​បន្ធូរបន្ថយ​ស្ថានភាព​នយោបាយ​បញ្ចប់​ជម្លោះ​រវាង​គណបក្ស​កាន់អំណាច និង​បក្ស​ប្រឆាំង ហើយ​ងាក​ទៅ​រួម​រួមគ្នា បើក​លំហ​សេរីភាព​ពលរដ្ឋ និង​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល ដើម្បី​ឱ្យ​ពួកគេ​អាច​បំពេញ​ការងារ បម្រើ​ពលរដ្ឋ​ទៅតាម​កាតព្វកិច្ច​រៀងៗ​ខ្លួន​ក្នុង​សង្គម​ប្រជាធិបតេយ្យ​ពិត​ប្រាកដ។
ក្រុម​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល ដែល​រង​ការរារាំង ការ​កៀបសង្កត់​ពី​អាជ្ញាធរ​រដ្ឋាភិបាល ទទួល​ស្គាល់​ថា​ពួកគេ​ជួប​ការ​លំបាក​ខ្លាំង​ក្នុង​ការ​បំពេញការងារ​ស្ទើរ​គ្រប់​ផ្នែក ទាំង​ផ្នែក​ការងារ​តស៊ូ​មតិ រិះគន់​ស្ថាបនា​ស្ថាប័ន​រដ្ឋាភិបាល ឬ​មន្ត្រី​អ្នក​អនុវត្ត​ច្បាប់ និង​ការងារ​ផ្នែក​អប់រំ​ពលរដ្ឋ​ពី​ច្បាប់ ពី​ចំណេះ​ជំនាញ​ផ្សេងៗ។
ប្រធាន​សមាគម​សិទ្ធិមនុស្ស​អាដហុក (Adhoc) ដែល​កំពុង​និរទេស​ខ្លួន​នៅ​ក្រៅ​ប្រទេស លោក ធន សារាយ មាន​ប្រសាសន៍​ថា ការ​ធ្វើទុក្ខបុកម្នេញ​កើតមាន​ស្ទើរ​គ្រប់​ពេល​ដែល​អង្គការ​របស់​លោក​បំពេញ​ការងារ​នៅ​តាម​សហគមន៍​។ លោក​សង្កេត​ឃើញ​ថា ស្ថានភាព​រារាំង គាបសង្កត់​នេះ​កើតមាន​កាន់តែ​ច្រើន​នៅ​ក្រោយ​មាន​ការ​រម្លាយ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​។ តែ​ទោះជា​យ៉ាងណា លោក ធន សារាយ ថា សមាគម​អាដហុក​នៅតែ​បត់បែន​រិះរក​មធ្យោបាយ​អាច​ធ្វើ​ការងារ​បាន ដោយ​បន្ត​ចុះ​អប់រំ​ពលរដ្ឋ​ពី​ច្បាប់ ពី​សិទ្ធិមនុស្ស វិធានការ​ការពារ​ខ្លួន​ពី​ការ​ធ្វើ​ចំណាកស្រុក ដោយ​ប្រថុយប្រថាន និង​អំពើ​ជួញដូរ​មនុស្ស​ជាដើម៖ «យើង​បាន​បើក​វគ្គ​នៅ​កន្លែង​ដែល ចុងកាត់មាត់ញក ឆ្ងាយៗ និយាយ​ជាមួយ​ពលរដ្ឋ ខ្ញុំ​ខ្លួនឯង​ផ្ទាល់​និយាយ​ជាមួយ​សហគមន៍ ហើយ​យើង​និយាយ​ភាសា​ដដែល​អត់​មាន​ដូរ​ដោយ​ខ្លាច មក​និយាយ​ភាសា​ទន់ជ្រាយ​អី​ទេ​គឺ​នៅ​រក្សា​ដដែល អ្វី​ដែល​ជា​មេរៀន​ខ្លឹមសារ​អី​គឺ យើង​ធ្វើ​ដូច​មុន​គ្រាន់តែ​យើង​មិនបាន​ធ្វើ​ផ្ទាល់​។ បុគ្គលិក​ខ្ញុំ​នៅតែ​ទៅ​ធ្វើ​ផ្ទាល់​ក៏​មាន​ដែរ គាត់​អត់​ខ្លាច​ទេ​គាត់​នៅតែ​និយាយ​ដដែល​។ ដូច្នេះ​យើង​ឃើញ​ថា អ្វីៗ​ដែល​យើង​ធ្វើ​នេះ​មិនមែន​យើង​ដោយសារ​ខ្លាច​យើង​នាំគ្នា​ឈប់​ធ្វើ​ទេ គឺ​មិនមែន​អ៊ីចឹង​ទេ​។ ខ្ញុំ​គិត​ថា អ្នកដឹកនាំ​នយោបាយ​ក៏​យើង​នៅតែ​អប់រំ​គាត់​ដែរ មិនមែន​យើង​មិន​អប់រំ​ទេ គឺ​ពី​ចម្ងាយ​ក្ដី​នៅ​ជិត​ក្ដី គឺ​យើង​នៅតែ​ផ្ដល់​ជា​សារ​ឱ្យ​គាត់​ដូចជា​ថា យើង​មិនមែន​ជា​សត្រូវ​ទេ កុំ​ដាក់​យើង​ជា​អមិត្ត យើង​ធ្វើ​កិច្ចការ​នេះ​ជួយ​សង្គម​ទេ កសាង​សង្គម​យើង​ឱ្យ​បាន​ល្អ»។
ក្រុម​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល​អះអាង​ថា រដ្ឋាភិបាល​ប្រើប្រាស់​មធ្យោបាយ​ផ្សេងៗ ក្នុង​ចេតនា​ចង់​បំបិទ​សំឡេង​អង្គការ​សមាគម​ណា ដែល​ធ្វើ​ការងារ​ផ្នែក​តស៊ូ​មតិ ដើម្បី​ការពារ និង​លើកស្ទួយ​សិទ្ធិ​ពលរដ្ឋ​។ អាជ្ញាធរ​បាន​ចាប់ខ្លួន​តំណាង​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល និង​សកម្មជន​បរិស្ថាន​មួយ​ចំនួន​ដាក់​ពន្ធនាគារ និង​គំរាមកំហែង​ថា​នឹង​បន្ត​ចាប់ខ្លួន​បន្ថែម​ទៀត ដោយ​មិន​លើកលែង។
គិត​ចាប់ពី​ខែ​មករា មកដល់​ដើមខែ​ធ្នូ​ឆ្នាំ​២០២០​នេះ អាជ្ញាធរ​របប​លោក ហ៊ុន សែន បាន​ចាប់ខ្លួន​សកម្មជន​នយោបាយ សកម្មជន​សិទ្ធិមនុស្ស អ្នកសារព័ត៌មាន ព្រះសង្ឃ និង​យុវជន​ដាក់​ពន្ធនាគារ ប្រមាណ​ជាង ៤០​នាក់​ហើយ ដោយសារ​ការអនុវត្ត​សិទ្ធិ​សេរីភាព​របស់​ពួកគេ​ទាក់ទង និង​ការ​សំដែង​មតិ និង​ទាមទារ​យុត្តិធម៌​សង្គម។
បើ​តាម​ក្រុម​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល ទាំងនេះ​បង្ហាញ​ថា លោក ហ៊ុន សែន ប្រើប្រាស់​តុលាការ​ក្រោម​រូបភាព​អនុវត្ត​ច្បាប់ ដើម្បី​ដាក់ទោស​ទណ្ឌ​ទៅលើ​តំណាង​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល​ណាមួយ ដែល​រដ្ឋាភិបាល​មិន​ពេញ​ចិត្តនឹង​សកម្មភាព​ការងារ​របស់​ពួកគេ ហើយ​ចោទ​ប្រកាន់​ថា ធ្វើ​សកម្មភាព​គាំទ្រ​គណបក្សប្រឆាំង ឬ​ចោទ​ពី​បទ​ញុះញង់ បង្ក​អសន្តិសុខ​សង្គម​ជាដើម។
ចំណែក ស្ថាបនិក​អង្គការ​មាតា​ធម្មជាតិ លោក អាឡិកហានឌ្រូ ហ្កាន់សាឡេស ដេវីតសិន ( Alejandro Gonzalez Davidson) ឬ អាឡិច ដែល​ពេលនេះ​ត្រូវ​អាជ្ញាធរ​រារាំង​មិន​ឱ្យ​ចូល​កម្ពុជា និង​មាន​សកម្មជន ៣​នាក់​ត្រូវ​ចាប់​ដាក់​ពន្ធនាគារ​ផង​នោះ​បញ្ជាក់​ថា ជា​រឿង​សំខាន់​ដែល​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល​មាន​យុទ្ធសាស្ត្រ​ថ្មី វែងឆ្ងាយ មិន​បាក់ស្បាត និង​ប្រើប្រាស់​មធ្យោបាយ​ថ្មី​ក្នុង​សម័យ​បច្ចេកវិទ្យា ដើម្បី​បំពេញការងារ​តទៅទៀត​។ លោក អាឡិច ស្នើ​ឱ្យ​បណ្ដា​អង្គការ​ទាំងឡាយ​រួបរួម​គ្នា​ធ្វើការ​ដោយ​ផ្ដោត​លើ​មនសិការ​រួមគ្នា៖ «ជា​អនុសាសន៍​របស់ខ្ញុំ​ក្នុងនាម​ជា​សកម្មជន​ទៅលើ​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល ដែល​នៅ​សេសសល់​ហ្នឹង​គឺ​ត្រូវ​បាត់បែន​តាម​កាលៈទេសៈ ហើយ​គួរតែ​អនុវត្ត​យុទ្ធសាស្ត្រ​ឱ្យ​វា​សម​ស្របតាម​កាលៈទេសៈ​។ របប ហ៊ុន សែន មិនមែន​ជា​របប​ប្រជាធិបតេយ្យ​ទេ ជា​របប​ជើងកាង​និយម​ជា​របប​ម៉ាហ្វីយ៉ា ដែល​ធ្វើ​ដើម្បី​តែ​លុយ មិនមែន​ធ្វើ​ដើម្បី​ប្រទេសជាតិ​ទេ។ ប្រសិនបើ​យើង​នៅតែ​អនុវត្ត​យុទ្ធសាស្ត្រ​ដដែល​វា​គង់​នឹង​ស្លាប់​ខ្លួនឯង​ហើយក៏​គង់​ហ្នឹង​ប្រទេស​ជាតិ​រង​គ្រោះ​ធ្ងន់ធ្ងរ»។
ក្រៅពី​ការ​បង្ក្រាប ឬ​ការ​រឹតត្បិត​ការអនុវត្ត​សកម្មភាព​ជាក់ស្ដែង​រដ្ឋាភិបាល​ក៏​ប្រើប្រាស់​ច្បាប់​ស្ដីពី​សមាគម និង​អង្គការ​មិនមែន​រដ្ឋាភិបាល ដើម្បី​រឹតត្បិត​សកម្មភាព​ការងារ​របស់​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល​ដែរ​។ ក្រុម​សង្គម​ស៊ីវិល​ស្នើ​ទៅ​រដ្ឋាភិបាល​ឱ្យ​កែប្រែ ចំណុច​សំខាន់ៗ​ចំនួន​១៤ នៃ​ច្បាប់​នេះ ដើម្បី​ធានា​ថា មិន​មាន​ការ​គំរាមកំហែង និង​មិន​មាន​ការគាបសង្កត់​ដល់​ការងារ​ពួកគេ​តទៅ​ទៀត​។ ចំណុច​ទាំង​១៤ នេះ ទាក់ទង​នឹង​ការ​ការ​ស្នើ​ចុះបញ្ជី ការ​ដាក់​របាយការណ៍​ដល់​ស្ថាប័ន​ពាក់ព័ន្ធ ការ​ជូនដំណឹង​អំពី​ការផ្លាស់ប្ដូរ​រចនាសម្ព័ន្ធ​ផ្ទៃក្នុង ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​ប៉ះពាល់​ដល់​ស្វ័យភាព​របស់​អង្គការ​មិនមែន​រដ្ឋាភិបាល​ជាដើម។
នាយក​ប្រតិបត្តិ​គណៈកម្មាធិការ​សហប្រតិបត្តិ​ការ ដើម្បី​កម្ពុជា លោក សឿង សារឿន លើក​ឡើង​ថា ដើម្បី​អាច​បំពេញ​ការងារ​នៅ​ក្រោម​សម្ពាធ​ទាំងនេះ​ក្រុម​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល​ត្រូវ​ធ្វើការ​រួមគ្នា ផ្លាស់ប្ដូរ​ឥរិយាបថ មាន​យុទ្ធសាស្ត្រ​រយៈពេល​វែង ហើយ​ដែល​អាច​បត់បែន​បាន​។ លោក សារឿន នៅតែ​មាន​សង្ឃឹមថា​ក្រុម​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល​អាច​នឹង​មាន​លទ្ធភាព​ជជែក​ជាមួយ​ក្រុម​អ្នកដឹកនាំ រដ្ឋាភិបាល​ដើម្បី​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ទាំងនេះ៖ «ខ្ញុំ​គិត​ថា មួយ​ជំនាន់​ទៅ​មួយ​ជំនាន់ ប្រសិនបើ​យើង​រៀបចំ​យុទ្ធសាស្ត្រ​ឱ្យ​បាន​រឹងមាំ ហើយ​កុំ​រៀបចំ​យុទ្ធសាស្ត្រ​សម្រាប់​ដោះស្រាយ តែ​បញ្ហា​បច្ចុប្បន្ន គឺ​យើង​រៀបចំ​យុទ្ធសាស្ត្រ​សម្រាប់​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​យូរអង្វែង ខ្ញុំ​គិត​ថា មិន​យូរ​ទេ​រយៈពេល​៥​ឆ្នាំ រយៈពេល​១០​ឆ្នាំ​ខាងមុខ​គឺ​អាច​មានការ​កែប្រែ គឺ​សង្គម​កម្ពុជា​អាច​មាន​ភាព​ប្រសើរ​ឡើង»។
អ្នករាយការណ៍​ពិសេស​អង្គការសហប្រជាជាតិ​ស្ដីពី​ស្ថានភាព​អ្នកការពារ​សិទ្ធិមនុស្ស អ្នកស្រី ម៉ារី ឡល័រ (Mary Lawlor) កាលពី​ខែ​វិច្ឆិកា សម្ដែង​កង្វល់​ចំពោះ​ការ​រឹតត្បិត​សង្គម​ស៊ីវិល និង​អំពាវនាវ​ដល់​អាជ្ញាធរ​បញ្ឈប់​ជាបន្ទាន់​នូវ​ការ​ឃុំខ្លួន​ជា​ប្រព័ន្ធ និង​ការ​ផ្ដន្ទាទោស​អ្នកការពារ​សិទ្ធិមនុស្ស ព្រមទាំង​ការប្រើប្រាស់​កម្លាំង​ច្រើន​ហួសហេតុ​ប្រឆាំង​នឹង​ពួកគេ។
អនុប្រធាន​គណៈកម្មាធិកា​រ​សិទ្ធិមនុស្ស​របស់​រដ្ឋាភិបាល និង​ជា​រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួងយុត្តិធម៌ លោក ជិន ម៉ាលីន វិញ បកស្រាយ​លើ​ហ្វេសប៊​ក (Facebook) ថា អាជ្ញាធរ​មិន​បាន​ធ្វើ​ទុក្ខបុកម្នេញ​លើ​អ្នកការពារ​សិទ្ធិមនុស្ស​ទេ តែ​ជា​ការ​អនុវត្ត​ច្បាប់​លើ​អ្នក​ប្រព្រឹត្ត​ល្មើស​។ លោក​ចោទប្រកាន់​ដោយ​មិន​បង្ហាញ​ភស្តុតាង​ថា អ្នក​ដែល​ត្រូវ​បាន​ចាប់ខ្លួន​មួយ​ចំនួន ជា​អ្នកស៊ីឈ្នួល​តវ៉ា និង​អនុវត្ត​តាម​ផែនការ​របស់​អង្គការ​ចាត់តាំង​ក្រៅច្បាប់ ដើម្បី​បង្ក​ភាព​ចលាចល ប៉ះពាល់​សន្តិសុខ​សង្គម និង​សណ្ដាប់ធ្នាប់​សាធារណៈ​។ មន្ត្រី​រូប​នេះ អះអាង​ទៀត​ថា រដ្ឋាភិបាល​នឹង​បង្ក្រាប​ក្រុម​អ្នក​ទាំងឡាយ​ណា​ដែល​មាន​ផែនការ និង​ចេតនា​មិនល្អ ជ្រក​ក្រោម​រូបភាព និង​លេស​សិទ្ធិមនុស្ស​បន្ត​ទៅ​ទៀត។
ចំពោះ លោក ធន សារាយ លោក អំពាវនាវ​ដល់​មេដឹកនាំ​បក្ស​កាន់​អំណាច​បញ្ឈប់​ការ​ធ្វើ​ទុក្ខបុកម្នេញ​ដល់​អ្នក​រិះគន់ ហើយ​ងាក​មក​បញ្ចប់​ទំនាស់ ដើម្បី​ឱ្យ​គ្រប់​ភាគី​ទាំង​គណបក្ស​នយោបាយ សង្គម​ស៊ីវិល និង​ពលរដ្ឋ​អាច​បំពេញ​កិច្ចការ​រៀងៗ​ខ្លួន​ជួយ​អភិវឌ្ឍន៍​សង្គមជាតិ៖ «ឥឡូវនេះ​យើង​ដឹង​ថា កសាង​សង្គម​មួយ​មិន​អាច​លឿន​បានទេ យើង​ត្រូវ​ថា​មាន​យុទ្ធសាស្ត្រ​វែងឆ្ងាយ​ដែរ​។ ខ្ញុំ​គិត​ថា ត​ទៅមុខ​ទៀត​រដ្ឋាភិបាល​កុំ​ឱ្យ​លោក​គិត​ដូច​មុន​អ៊ីចឹង យើង​នាំគ្នា​កសាង​ស្ថាប័ន​ប្រជាធិបតេយ្យ​របស់​យើង​ហ្នឹង​ឱ្យ​បាន​ល្អ​មក ពីព្រោះ​ប្រទេស​យើង​មិន​អាច​ពឹងផ្អែក​ទៅលើ​តែ​បុគ្គល​ម្នាក់ មនុស្ស​មួយ​ក្រុម​បានទេ គឺ​ត្រូវ​ពឹង​ផ្អែកលើ​ស្ថាប័ន​ប្រជាធិបតេយ្យ​រឹងមាំ»។
​ទាំង​លោក ធន សារាយ និង​តំណាង​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល​ផ្សេងទៀត​នៅតែ​រំពឹង​ថា ការ​ជជែក​គ្នា​រវាង​ខ្មែរ នឹង​ខ្មែរ ដើម្បី​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​នៅ​ទេ​ដំណោះស្រាយ​ដ៏​ល្អ ដើម្បី​ធានា​ឱ្យ​សង្គម​ខ្មែរ​មាន​យុត្តិធម៌ ធានា​ការ​គោរព​សិទ្ធិ​សេរីភាព​ពលរដ្ឋ បើក​ចំហ​លម្ហ​សង្គម​ស៊ីវិល និង​ជំរុញ​ដំណើរការ​ប្រជាធិបតេយ្យ​ពិតប្រាកដ៕