ស្នងការដ្ឋាននគរបាលរាជធានីភ្នំពេញ នៅយប់ថ្ងៃទី៧ មករា បានបង្ហោះសារនៅលើទំព័រហ្វេសប៊ុកផ្លូវការរបស់ខ្លួន ដោយចោទក្រុមយុវជនចលនាមាតាធម្មជាតិ បានធ្វើសកម្មភាពខុសច្បាប់បង្កឲ្យប៉ះពាល់ដល់សន្តិសុខ សុវត្ថិភាព សណ្ដាប់ធ្នាប់សាធារណៈ ក្នុងភូមិសាស្ត្រខណ្ឌដូនពេញ។ ស្នងការដ្ឋាននគរបាលរាជធានីបន្តអះអាងថា ជនបរទេសម្នាក់ ដែលត្រូវបានអាជ្ញាធរសាកសួរជាមួយក្រុមយុវជនចលនាមាតាធម្មជាតិនោះ បានស្ម័គ្រចិត្តត្រឡប់ទៅប្រទេសដើមវិញ។
ប្រភពដដែលបន្តអះអាងថា មន្ត្រីនគរបាលអន្តោប្រវេសន៍ បានសាកសួរតាមនីតិវិធី ហើយជនបរទេសរូបនោះ បានធ្វើលិខិតទទួលស្គាល់កំហុស និងបញ្ចប់ទំនាក់ទំនងជាមួយក្រុមយុវជនចលនាមាតាធម្មជាតិនៅចំពោះមុខសមត្ថកិច្ច។
ប៉ុន្តែផ្ទុយពីការលើកឡើងនេះ ជនបរទេសម្នាក់ ដែលនគរបាលអះអាងនោះ គឺមកពីប្រទេសអាល្លឺម៉ង់ ឈ្មោះ ចាននិក ហ្គួល (Jannik Gaul) លោកបានផ្ញើសារទៅកាន់ក្រុមយុវជនចលនាមាតាធម្មជាតិថា អាជ្ញាធរបានចាប់យកទូរស័ព្ទរបស់លោកទៅឆែកឆេរអស់ជាច្រើនម៉ោង ហើយលោកមិនដឹងថា អាជ្ញាធរបានឃើញអ្វីខ្លះនោះទេ ប៉ុន្តែអាជ្ញាធរចង់បញ្ជូនលោកត្រឡប់ទៅប្រទេសអាល្លឺម៉ង់វិញ។ លោក ចាននិក ហ្គួល បន្ថែមថា អាជ្ញាធរបានឲ្យគាត់ថតវីដេអូជាច្រើន ដែលបង្គាប់ឲ្យលោកថា យុវជនចលនាមាតាធម្មជាតិបានកុហកលោក ដើម្បីឲ្យលោកចូលរួមធ្វើសកម្មភាពខុសច្បាប់នៅថ្ងៃម្សិលមិញនោះ។
ក្រោយពីទទួលបានដំណឹងនេះ យុវជនចលនាមាតាធម្មជាតិ កញ្ញា ភួន កែវរស្មី បានបង្ហោះវីដេអូ នៅលើទំព័រហ្វេសប៊ុកផ្លូវការរបស់ក្រុមយុវជនចលនាមាតាធម្មជាតិថា អាជ្ញាធរបានសាកសួរមិត្តភក្ដិ ដែលជាជនបរទេស ហើយឲ្យនិយាយទម្លាក់កំហុសមកលើគាត់។ កញ្ញាអះអាងថា សកម្មភាពនៅថ្ងៃនេះ គឺគ្រាន់តែជាការហាត់ប្រាណ ដើម្បីផ្សព្វផ្សាយពីកោះកុងក្រៅតែប៉ុណ្ណោះ។
កញ្ញា ភួន កែវរស្មី៖ «ដោយសារតែមិត្តភក្ដិរបស់ខ្ញុំជាជនជាតិអាល្លឺម៉ង់ត្រូវបានអាជ្ញាធរខណ្ឌដូនពេញដកហូតទូរស័ព្ទគាត់ ហើយចង់បញ្ជូនគាត់ទៅអាល្លឺម៉ង់វិញ ហើយក៏បង្ខំឲ្យគាត់និយាយថា ខ្ញុំគឺជាអ្នកដែលបោកបញ្ជោតគាត់ អូសទាញគាត់ឲ្យមកចូលរួមសកម្មភាពហ្នឹង ហើយខ្ញុំមានអារម្មណ៍ថា វាមានអ្វីមិនប្រក្រតីនៅពីក្រោយហ្នឹង។ គ្នាយើងទាំង១៣នាក់ អាជ្ញាធរខណ្ឌដូនពេញផ្ដោតសួរតែខ្ញុំម្នាក់ នៅក្នុងចំណោមគ្នាយើងទាំង១៣នាក់ហ្នឹង។ អីចឹងប្រសិនជាមានការឃុំខ្លួនខ្ញុំឡើងវិញ ឬបញ្ជូនខ្លួនខ្ញុំឡើងតុលាការ ឬបញ្ជូនខ្ញុំទៅព្រៃស ខ្ញុំគ្រាន់តែចង់ប្រាប់បងប្អូនថា កុំឲ្យបាក់ស្មារតីជាពិសេសទៅដល់គ្រួសារខ្ញុំកុំឲ្យបារម្ភ គឺខ្ញុំអាចមើលថែខ្លួនឯងបាន ហើយខ្ញុំអត់អីទេ»។
នៅថ្ងៃទី៧ មករា ដែលជាខួប៤៥ឆ្នាំ នៃការឈ្លានពានរបស់កងទ័ពវៀតណាមលើទឹកដីកម្ពុជា ដើម្បីផ្ដួលរំលំរដ្ឋាភិបាលខ្មែរក្រហមនោះ ក្រុមយុវជនចលនាមាតាធម្មជាតិចំនួន១៣នាក់ បានជួបជុំគ្នានៅមាត់ទន្លេ ដើម្បីហាត់ប្រាណ និងជជែកពីបញ្ហាកោះកុងក្រៅ ព្រមទាំងកាន់បដា ដែលពួកគេបានសរសេរថា ថ្ងៃអាទិត្យសម្រាប់កោះកុងក្រៅ។ ក្រោយពីហាត់ប្រាណរួច អាជ្ញាធរខណ្ឌដូនពេញប្រមាណ២០នាក់ បានឃាត់ក្រុមយុវជនចលនាមាតាធម្មជាតិទាំង១៣នាក់ មិនឲ្យត្រឡប់ទៅផ្ទះវិញ ហើយនៅវេលាម៉ោង១០ព្រឹកថ្ងៃដដែល អាជ្ញាធរបានដឹកពួកគេតាមរថយន្ត ទៅកាន់សាលាខណ្ឌដូនពេញ ដើម្បីសាកសួរ រហូតដល់ម៉ោងជិត ៦ល្ងាចថ្ងៃដដែល ទើបអាជ្ញាធរ ដោះលែងក្រុមយុវជនចលនាមាតាធម្មជាតិ ក្រោយពីសាកសួរអស់ពេលជាច្រើនម៉ោង។
ជុំវិញបញ្ហានេះ នាយកទទួលបន្ទុកកិច្ចការទូទៅ នៃអង្គការឃ្លាំមើលសិទ្ធិមនុស្សលីកាដូ (LICADHO) លោក អំ សំអាត មានប្រសាសន៍ថា សកម្មភាពរបស់ក្រុមយុវជនចលនាមាតាធម្មជាតិ ដែលជួបជុំគ្នាហាត់ប្រាណ និងជជែកពីបញ្ហាកោះកុងក្រៅ ដើម្បីជំរុញដល់រដ្ឋាភិបាលឲ្យដាក់កោះនេះ ជាឧទ្យានជាតិសមុទ្រ ជារឿងល្អប្រសើរសម្រាប់ការពារសម្បត្តិធនធានធម្មជាតិ និងជាប្រយោជន៍សម្រាប់ជាតិទាំងមូល។ លោកបន្ថែមថា សកម្មភាពទាំងនេះ គួរតែត្រូវបានលើកទឹកចិត្ត ព្រោះជាសិទ្ធិសេរីភាពជាមូលដ្ឋានរបស់ពលរដ្ឋ និងមិនមែនជាបទល្មើសនោះទេ៕