មន្ត្រីអាដហុកខេត្តកោះកុងឱ្យដឹងថា ពលរដ្ឋ ៣២ គ្រួសារ ដែលរងផលប៉ះពាល់ពីគម្រោងសង់រោងចក្រផលិតថាមពលអគ្គិសនីធ្យូងថ្មរបស់ឧកញ៉ា គិត ម៉េង កំពុងស្ដាយស្រណោះភូមិកំណើត និងមិនទាន់សម្រេចចិត្តទទួលយកសំណងនៅឡើយទេ។ លោកថា អ្នកភូមិខ្លះកំពុងស្ទាក់ស្ទើរ ក្នុងការជម្លៀសចេញពីលំនៅឋាន ព្រោះតំបន់នោះ ជាភូមិកំណើតរបស់ពួកគេតាំងពីបុរាណមក។
ពលរដ្ឋរស់នៅភូមិថ្មស និងភូមិចម្លងគោ ឃុំថ្មស ស្រុកបទុមសាគរ ដែលរងផលប៉ះពាល់ពីគម្រោង បង្កើតរោងចក្រផលិតថាមពលអគ្គិសនីធ្យូងថ្មនោះរបស់ ក្រុមហ៊ុន រ៉ូយ៉ាល់ គ្រុប (Royal Group) កំពុងពិចារណាទទួលយកសំណង ដើម្បីចាកចេញពីលំនៅឋាន និងមានពលរដ្ឋខ្លះទៀត ទទួលយកសំណងដោយបង្ខំចិត្ត ព្រោះពួកគេខ្លាចអាជ្ញាធរធ្វើទុក្ខបុកម្នេញ។
មន្ត្រីសម្របសម្រួលសមាគមអាដហុក លោក ថោង ច័ន្ទតារា ឱ្យដឹងនៅថ្ងៃទី១៦ សីហាថា ពលរដ្ឋរងផលប៉ះពាល់គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍នេះមានចំនួន ៥៨គ្រួសារ ក្នុងនោះ ៣២គ្រួសារមិនទាន់ទទួលយកសំណងនៅឡើយទេ។ លោកថា មកទល់ពេលនេះ មានពលរដ្ឋ ២៦គ្រួសារ សម្រេចចិត្តទទួលយកសំណងរួចហើយ និងបានចាកចេញពីលំនៅឋានជាបណ្ដើរៗ។ ចំណែកពលរដ្ឋខ្លះទៀត ហាក់រងសំពាធផ្លូវចិត្ត និងបារម្ភខ្លាចអាជ្ញាធរធ្វើបាប ក៏បង្ខំចិត្តទទួលសំណង៖ «ស្តាយភូមិកំណើតគាត់ អ្វីដែលគាត់ចង់បាន មិនសំដៅទៅលើតែលុយហ្នឹងទេ គាត់ស្តាយកេរ ទីកន្លែងគាត់ដែលធ្លាប់រស់នៅតដូនតា គ្រប់ជំនាន់មកហើយអ៊ីចឹង។ ទីកន្លែងថ្មី ក៏មិនប្រាកដថា អាចរកកន្លែងបានរស់នៅអី ? សមរម្យ ឬមួយអាចទូទាត់ហ្នឹង តម្លៃដែលយើងបានពីដីធ្លី ទៅរស់នៅកន្លែងថ្មីហ្នឹងឱ្យមានសមរម្យទេ។ ពួកគាត់មានមនោសញ្ចេតនាជាមួយ ភូមិកំណើតគាត់ច្រើន » ។
ពលរដ្ឋដែលរងផលប៉ះពាល់ ពីគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍នេះ គឺលោក ស៊ុំ សោហាន់ ថ្លែងថា គ្រួសារលោកបានសម្រេចចិត្តទទួលយកសំណងជាង ២ម៉ឺនដុល្លារ និងបានចាកចេញពីលំនៅឋានរួចហើយ។ លោកថា គ្រួសាររបស់លោកមានសម្ពាធផ្លូវចិត្តជាច្រើន ដែលជាកត្តារុញ ឱ្យលោកទទួលយកសំណង ព្រោះខ្លាចអាជ្ញាធរធ្វើទុក្ខបុកម្នេញ។ លោកសោកស្ដាយភូមិកំណើត ដែលធ្លាប់រស់នៅជិត ៤០ឆ្នាំមកហើយ បែរជាត្រូវចាកចេញពេលនេះ៖ «គេឱ្យសំណងខ្ញុំទាំងដី និងផ្ទះទាំងដំណាំបានតែ ២ម៉ឺន ២ពាន់ដុល្លារ ( ២២ . ០០០ ) បាទខ្ញុំចេញហើយ ខ្ញុំចេញទាំងទឹកភ្នែក។ មារខ្ញុំនៅហ្នឹងឱ្យគាត់រុះម៉េចទៅ ឥឡូវខ្ញុំចេញមកបាត់ហើយ » ។
អាស៊ីសេរីបានព្យាយាមទាក់ទងអភិបាលខេត្ត កោះកុង អ្នកស្រី មិថុនា ភូថង និងអភិបាលស្រុកបទុមសាគរ លោក ហាក់ ឡេង ដើម្បីសុំការបំភ្លឺរឿងនេះ តែទូរស័ព្ទហៅចូលច្រើនដង គ្មានអ្នកទទួល នៅថ្ងៃទី១៦ សីហា។
ចំណែកមេឃុំថ្មស លោក អ៊ីក គួន ក៏មិនអាចបំភ្លឺរឿងនេះបានដែរ ដោយលោកថា ទូរស័ព្ទស្ដាប់មិនឮ។
កាលពីថ្ងៃទី៦ សីហា រដ្ឋាភិបាលចេញអនុក្រឹត្យ អនុប្បយោគដី ទំហំ ១៦៨.៨០ហិកតារ ក្នុងឧទ្យានជាតិបុទុមសាគរ ស្ថិតក្នុងភូមិថ្មស និងភូមិចម្លងគោ ឃុំថ្មស ស្រុកបុទុមសាគរ ខេត្តកោះកុង ដើម្បីជួលឱ្យក្រុមហ៊ុន រ៉ូយ៉ាល់ គ្រុប ខូ អិលធូឌី វិនិយោគរោងចក្រអគ្គិសនីដុតធ្យូងថ្មដែលមានអានុភាព ៧០០មេហ្គាវ៉ាត់ ក្នុងរយៈពេល ៣៨ ឆ្នាំ។
ឆ្លើយតបការលើកឡើងនេះ អ្នកនាំពាក្យក្រសួងបរិស្ថាន លោក នេត្រ ភក្ត្រា អះអាងថា ពលរដ្ឋចំនួន ៥៨ គ្រួសារដែលរងផលប៉ះពាល់ ភាគច្រើនទទួលយកសំណង ជាមួយនូវការពេញចិត្ត ហើយអាជ្ញាធរ កំពុងដោះស្រាយជាបន្តបន្ទាប់។ លោកថា មកទល់ពេលនេះ នៅសល់ពលរដ្ឋ ៥ គ្រួសារទៀតទេ មិនទាន់ទទួលសំណង ក្នុងចំណោម ៥៨ គ្រួសារ មុននឹងបិទបញ្ចប់ ការដោះស្រាយផលប៉ះពាល់ផ្សេងៗ ស្របតាមការកំណត់របស់រដ្ឋាភិបាល៖ «បងប្អូនពលរដ្ឋមាន ៥៨គ្រួសារ ដែលមានផលប៉ះពាល់នេះ គឺភាគច្រើនលើសលប់ គាត់ទទួលយកសំណងជាមួយការពេញចិត្ត ហើយកំពុងបន្តការដោះស្រាយនៅប្រហែលជា ៥គ្រួសារទៀតទេ » ។
ទោះជាយ៉ាងនេះក្តី ស្ថាបនិកចលនាមាតាធម្មជាតិ និងជាសកម្មជនបរិស្ថានជនជាតិអេស្ប៉ាញ លោក អាឡិចហាន់ដ្រូ ហ្គន់ហ្សាលេស ដេវិតសុន (Alejandro Gonzalez Davidson) គិតថា រដ្ឋាភិបាលរបស់លោកហ៊ុន សែន វិនិយោគថាមពលអគ្គិសនីធ្យូងថ្ម គឺជាការកាត់ផ្ដាច់ក្ដីសង្ឃឹមរបស់ពលរដ្ឋ ដែលចង់អភិវឌ្ឍន៍តំបន់នោះ ជាវិស័យទេសចរណ៍ធម្មជាតិ បម្រើសេដ្ឋកិច្ចសហគមន៍មិនចេះរីងស្ងួត៖ «គឺមិនអាចមានទេសចរណ៍ណាម្នាក់ ទៅលេងកន្លែងមាន រោងចក្រផលិតអគ្គិសនី ធ្យូងថ្មទេ។ អាហ្នឹងរឿងខាត ព្រោះអីតំបន់អីតំបន់នោះ សក្ដិសមតំបន់អភិវឌ្ឍន៍ធម្មជាតិបែរទេសចរណ៍ទេ » ។
អ្នកភូមិថា កន្លងទៅមានពលរដ្ឋរស់នៅឃុំថ្មស រាប់រយនាក់ បានផ្ដិតមេដៃស្នើឱ្យរដ្ឋាភិបាល លុបគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍នេះ ព្រោះពួកគេ ភ័យខ្លាចប៉ះពាល់ជម្រកសត្វព្រៃ ឆ្នេរសមុទ្រ ព្រៃកោងកាង និងទីកន្លែងនេសាទសមុទ្ររបស់អ្នកភូមិជាច្រើនឆ្នាំមកហើយ។ ក៏ប៉ុន្តែសំណើនេះ អាជ្ញាធរមិនដោះស្រាយនោះទេ៕