អាជ្ញាធរ ស្រុកស្រែអំបិលខេត្តកោះកុង បានឃាត់រថយន្តសហគមន៍ដីធ្លី ដែលកំពុងធ្វើដំណើរទៅកាន់សាលាឧទ្ធរណ៍ប្រចាំតំបន់តាំងនៅខេត្តព្រះសីហនុ ដើម្បីចូលរួមស្ដាប់សវនាការតំណាងសហគមន៍របស់ពួកគេនៅថ្ងៃទី២៦ តុលា ។ សកម្មជន និងមន្ត្រីអង្គការសង្គមស៊ីវិលផ្នែកសិទ្ធិមនុស្ស ចាត់ទុកការឃាត់រថយន្តនេះ គឺជាការបំបាក់ស្មារតីសកម្មជនដីធ្លី និងជាការរំលោភសិទ្ធិសេរីភាពជាមូលដ្ឋានរបស់ពលរដ្ឋ។
អាជ្ញាធរស្រុកស្រែអំបិល ស្លៀកពាក់ឯកសណ្ឋាននគរបាល និងស៊ីវិល ចំនួន៤នាក់ នៅព្រឹកថ្ងៃទី២៥ តុលា បានស្ទាក់ឃាត់រថយន្តសហគមន៍ដីធ្លីខេត្តកោះកុង ស្ថិតនៅឃុំជីខលើ ស្រុកស្រែអំបិល ដែលកំពុងធ្វើដំណើរទៅចូលរួមស្ដាប់សវនាការនៅសាលាឧទ្ធរណ៍ព្រះសីហនុ។ សកម្មជនឲ្យដឹងថា អាជ្ញាធរទាំងនោះ បានបក់ដៃបញ្ជាឲ្យឡានអែបកៀនខាងស្ដាំ ហើយនគរបាលម្នាក់បានមកថតរូបតៃកុងឡាន និងអ្នករួមដំណើរនៅក្នុងឡានដោយមិនឆ្លងកាត់ការអនុញ្ញាតនោះទេ។ សកម្មជនឲ្យដឹងទៀតថា ពួកគាត់បានសួរនាំទៅអាជ្ញាធរពីមូលហេតុ ដែលឃាត់រថយន្តនេះ ក៏ប៉ុន្តែអាជ្ញាធរមិនបានឆ្លើយតបនោះទេ។
សកម្មជនដីធ្លីល្បីឈ្មោះនៅខេត្តកោះកុង លោកស្រី ផាវ ញ៉ើង ប្រាប់អាស៊ីសេរីនៅថ្ងៃទី២៥ តុលាថា លោកស្រីចាត់ទុក ការឃាត់រថយន្តនេះ គឺជាការបំបាក់ស្មារតីសកម្មជនដីធ្លី ដែលកំពុងទៅចូលរួមស្ដាប់សវនាការ។
លោកស្រី ផាវ ញ៉ើង៖ «ខ្ញុំយល់ឃើញថា កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធឃាត់ឡានពួកខ្ញុំ ហើយអត់សួរនាំហើយ ថតៗតែម្ដង នេះជារូបភាពមួយគំរាមកំហែងពួកខ្ញុំ ប៉ុន្តែខ្ញុំអត់ខ្វល់អ្វី ដែលពួកគាត់កំពុងតែធ្វើទេ សំខាន់ក្រុម១៩៧ហ្នឹង គឺគាត់បានប្ដឹងមកឧទ្ធរណ៍ ដោយសារតែគាត់ហ្នឹងអត់ពេញចិត្តនឹងសាលក្រមស្ថាពររបស់សាលាដំបូងខេត្តកោះកុងហ្នឹង»។
លោកស្រី ផាវ ញ៉ើង បន្ថែមថា ការធ្វើទុក្ខបុកម្នេញនេះ មិនបានធ្វើឲ្យពួកគាត់បាក់ស្មារតីនោះទេ ផ្ទុយទៅវិញកាន់តែធ្វើឲ្យពួកគាត់ក្លាហាន ឆ្ពោះទៅមុខ ដើម្បីទាមទារឲ្យតុលាការទម្លាក់ការចោទប្រកាន់ និងទាមទារឲ្យមានដំណោះស្រាយវិវាទដីធ្លី។ លោកស្រីស្នើដល់ក្រសួងមហាផ្ទៃ ពង្រឹងការអនុវត្តវិន័យរបស់កងកម្លាំងមានសមត្ថកិច្ច ជៀសវាងមន្ត្រីថ្នាក់ក្រោមជាតិមិនអនុវត្តតាមតួនាទី និងមិនគោរពច្បាប់ជាដើម។
លោកស្រី ផាវ ញ៉ើង៖ «ខ្ញុំនៅតែព្យាយាមជំរុញថា ឲ្យប្រទេសយើង ដែលប្រកាន់ច្បាប់ សូមឲ្យមានការអនុវត្តច្បាប់ គោរពសិទ្ធិមនុស្ស ខ្ញុំសូមឲ្យអ្នកទាំងអស់គ្នាអ្នកច្បាប់នោះ ឲ្យគាត់គោរពសិទ្ធិមនុស្ស និងការពារពលរដ្ឋផង មិនមែនឲ្យតែពលរដ្ឋក្រីក្រដូចពួកខ្ញុំដើរទៅណាបន្តិចចាប់ខ្លួន ដើរទៅណាបន្តិចគំរាមកំហែងដើរទៅណាបន្តិចកំហាកកំហែក មិនមែនធ្វើអីចឹងបានទេ ខ្ញុំមិនសុខចិត្តទេ ហើយខ្ញុំអត់មានខ្លាចទេ»។
វិទ្យុអាស៊ីសេរីនៅពុំទាន់អាចទាក់ទងស្នងការ នៃស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តកោះកុងលោក គង់ មនោ អធិការនៃអធិការដ្ឋាននគរបាលស្រុកស្រែអំបិលលោក ដូង វណ្ណា និងមេប៉ុស្តិ៍នគរបាលឃុំជីខលើ ដើម្បីធ្វើការបកស្រាយជុំវិញបញ្ហានេះ បាននៅឡើយទេ នៅថ្ងៃទី២៥ តុលា។
ទោះជាយ៉ាងនេះក្ដី អ្នកសម្របសម្រួលគម្រោងធុរកិច្ច និងសិទ្ធិមនុស្ស នៃមជ្ឈមណ្ឌលសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា (CCHR) លោក វណ្ណ សូផាត មានប្រសាសន៍ថា មិនមានហេតុផលអ្វី ដែលអាជ្ញាធរត្រូវតែឃាត់រថយន្ត និងថតរូបសកម្មជន និងសហគមន៍ដីធ្លី ដែលទៅចូលរួមស្ដាប់សវនាការនោះទេ។ លោកបន្តថា សកម្មភាពរបស់អាជ្ញាធរនេះ គឺបានរំលោភសិទ្ធិសេរីភាពជាមូលដ្ឋាន និងប៉ះពាល់ដល់សិទ្ធិឯកជនភាពរបស់ពលរដ្ឋ ព្រោះពួកគាត់មិនមែនជាបុគ្គលសាធារណៈនោះទេ។
លោក វណ្ណ សូផាត៖ «ខ្ញុំក៏គិតថា ប្រហែលជាថ្នាក់លើរបស់គាត់មានការដាក់បញ្ជាមកអ៊ីចឹងហើយ អ៊ីចឹងមួយថ្ងៃៗគាត់អត់មានការងារធ្វើទេ ចាំតែតាមឃ្លាំមើលប្រជាពលរដ្ឋ ដែលរងផលប៉ះពាល់ដោយសារដីធ្លីហ្នឹង វាធ្វើឲ្យគាត់វិលវល់ ធ្វើឲ្យគាត់ហ្នឹងអត់មានតួនាទីអ្វីផ្សេងទៀតសម្រាប់ទៅរក្សាសុវត្ថិភាពសន្តិសុខសង្គមដូចជា ភូមិឃុំមានសុវត្ថិភាពអីចឹងហា មួយថ្ងៃៗគាត់ចាំតែមើលប្រជាពលរដ្ឋ»។
សហគមន៍ដីធ្លី១៩៧គ្រួសារ ខេត្តកោះកុង ៩នាក់ រួមមានលោកស្រី ដេត ហួរ លោកស្រី កើត នៅ និងលោក សុខ ជ័យ ជាដើម ត្រូវបានព្រះរាជអាជ្ញា នៃមហា អយ្យការអមសាលាឧទ្ធរណ៍ព្រះសីហនុ លោកខៀវ ផល្លា បានចេញដីកាកោះហៅឲ្យចូលសវនាការ នៅថ្ងៃទី២៦ តុលា ដើម្បីសួរដេញដោលពីបទបរិហារកេរ្តិ៍ និងញុះញង់ឲ្យមានភាពវឹកវរធ្ងន់ធ្ងរដល់សន្តិសុខសង្គម ដែលប្រព្រឹត្តនៅខេត្តកោះកុង តាមការប្ដឹងជំទាស់របស់តំណាងសហគមន៍ ចំពោះសាលក្រមរបស់សាលាដំបូងខេត្តកោះកុង កាលពីខែសីហា ដែលសម្រេចឲ្យជាប់ពន្ធនាគារម្នាក់ៗរយៈពេល ១ឆ្នាំ និងពិន័យជាប្រាក់សរុបចូលគ្នា ៤០លានរៀល ឬប្រមាណ ១ម៉ឺនដុល្លារអាមេរិក។ តំណាងសហគមន៍ទាំងអស់កំពុងនៅក្រៅឃុំបណ្ដោះអាសន្ន ហើយតំណាងពលរដ្ឋ ដែលត្រូវបានកោះហៅទាំង៩នាក់នោះ មានតែ៨នាក់តែប៉ុណ្ណោះនឹងចូលសវនាការនៅថ្ងៃទី២៦ តុលា ដោយសារតែតំណាងសហគមន៍ម្នាក់ គឺលោកគង់ ម៉ែន បានអនិច្ចកម្ម។
មន្ត្រីអង្គការសង្គមស៊ីវិល និងសកម្មជន ទទូចឲ្យរដ្ឋាភិបាលថ្មីបញ្ឈប់ការគាបសង្កត់ បំបាក់ស្មារតីពលរដ្ឋ ដោយតាមឃ្លាំមើលគ្រប់សកម្មភាពរបស់សកម្មជននានាដូចជា សកម្មជនដីធ្លីជាដើម និងរឹតបន្តឹងការអនុវត្តច្បាប់របស់នគរបាលយុត្តិធម៌ឲ្យបានតឹងរ៉ឹង ដើម្បីលើកកម្ពស់ការគោរពសិទ្ធិមនុស្ស និងនីតិរដ្ឋនៅកម្ពុជា៕